تیشه تخریب به خانه باغ های ششگلان

Photo2562 (Custom)

نشریه گلشن راز در شماره ۶۶ روز دوشنبه / ۲۵ خرداد/ در گزارشی از وضعیت یکی از محله های تاریخی تبریز، نوشت: تیشه تخریب به خانه باغ های ششگلان.

به گزارش تبریزمدرن، ششگلان یکی از مناطق قدیمی و تاریخی و از محله های اصیل تبریز است. روزگاری این محله برای خود اصالت و رونق و بروبیایی داشت. اما با پیدایش برخی از شهرک ها و ساخت وسازهای گوناگون در اطراف و اکناف شهر، این محله به یکی از محلات کم رونق تبدیل شد.
با این تفاوت که این بار سودجویان و بساز و بفروش ها دست بر روی این محله گذاشتند تا از این نمد برای خویش کلاهی پشمینه بدوزند.

نگاهی به اندک اراضی سبز و باغات این منطقه خوش آب و هوای تبریز نشان می دهد که طی سالیان اخیر این محله به یک منطقه صرفا’ مسکونی با آپارتمان های بی قواره تبدیل شده است و اندک باغات و خانه های قدیمی دارای حیاط نیز در خطر تهدید ساخت و سازها قرار دارند.

اگر شما بودید با این زمین ها ، خانه ها و حمام های تاریخی چه می کردید؟

حداقل اینکه می توان آنها را به رستوران سنتی، باغ و پارک یا موزه و نگارخانه و از این قبیل تبدیل و در اختیار عموم قرار داد. مانند آنچه که برای یخچال بزرگ تبریز اتفاق افتاد.

باید باور کنیم که نوسازی و مقاوم سازی بناهای شهری با حفظ بناهای تاریخی و قدیمی که بخشی از فرهنگ و هویت ماست تعارضی ندارد. باید همه قبول کنند باغات مناطق مرکزی شهر و زمین های سرسبز آن باید همیشه حفظ شوند.

اما اکنون اکثر زمین ها قطعه بندی و واگذار شده و باغات و ملک های تاریخی به ساختمان چند طبقه تبدیل شده اند!

صدایی که می آید صدای تیشه فرهاد در بیستون نیست، اینجا کلنگ تخریب بر بیشه فرهنگ ما می کوبند!

0
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. اینها همان خانه های تاریخی و باغات ششگلان هستند که دارند قطعه قطعه و بفروش میرسند!!! یادآور میشوم در ششگلان بیش از ۴۰۰ خانه تاریخی شناسایی شده که بعضیهاشون از موزه قاجار هم بزرگتر و قدیمیتریند…!!!

  http://tabrizlinks.persiangig.com/image/tabriz/094/3chalesh/20150331_123746.jpg

  http://tabrizlinks.persiangig.com/image/tabriz/094/3chalesh/20150331_123756.jpg

  http://tabrizlinks.persiangig.com/image/tabriz/094/3chalesh/20150331_125103.jpg

  0

  0
 2. مهدی گفت:

  متاسفانه اراده ای برای حفظ خانه ها و آثار تاریخی و باغات شهر وجود ندارد. نمونه اش ارک و هتل کیهان و … را ببینید که در چه وضعیتی قرار دارند.

  1

  0
 3. Wahyu گفت:

  Pecrfet answer! That really gets to the heart of it!

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo