خانه صدقیانی مرمت می‌شود+تصاویر

 IMG_2100 IMG_2064 IMG_2068

خانه قدیمی صدقیانی تبریز که در زمان جنگ تحمیلی و در اثر بمباران، بخش اعظمی از آن بسختی آسیب‌دیده بود در حال مرمت است.

این خانه که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، یکی از خانه‌های بزرگ و اعیانی تبریز محسوب می‌شود و متعلق به حاج جعفر دایی بود که اواخر دوره قاجار توسط خاندان صدقیانی خریداری شد.

IMG_2072

خانه صدقیانی در دو دوره ساخته شد که دوره اول متعلق به سلطنت پادشاهان قاجار و دوره دوم مربوط به پهلوی اول است.

همچنین برخی الحاقات در دوره پهلوی دوم انجام شده که در عملیات مرمت و بازسازی این الحاقات با توجه به اسنادی که از ظواهر ابتدایی و اولیه آنها وجود دارد به حالت اولیه باز خواهد گشت.

IMG_2073

خانه قدیمی صدقیانی حدود ۷۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و شامل کوشک، باغ، خانه باغ، ساختمان و بخش پهلوی است و در سال ۱۳۲۰ بخشی از خانه به هنگام ایجاد خیابان ارتش تخریب و جزو خیابان شد؛ اما در اواخر پهلوی بخشی که شامل تالار و حوض‌خانه و نیز جبهه شرقی با ایوان و سه دری بود به این ساختمان اضافه شد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، خانه صدقیانی درسال ۱۳۶۴ مورد اصابت موشک رژیم بعثی قرار گرفت و بخش اعظمی از آن از بین رفت و این عامل باعث متروکه شدن ساختمان شد.

IMG_2074

احدنژادابراهیمی افزود: خانه تا سال گذشته در اختیار مالک شخصی بود و با توجه به این‌که خانواده صدقیانی در این خانه سکونت نداشتند مدت ۲۵ سال متروکه بود تا این‌که مهرماه سال ۹۰ توسط دانشگاه هنر اسلامی تبریز معامله و تملک شد و از همان تاریخ مرمت آن توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پس از اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح شروع شده است.

وی با اشاره به نقاشی‌های موجود در خانه افزود: نقاشی‌هایی که در بعضی از دیوارهای خانه صدقیانی کشیده شده جدید و فاقد هویت و ارزش تاریخی هستند و در زمان متروکه بودن توسط افراد معمولی کشیده شدند و این خانه به غیر از بخش نقاشی‌های قسمت خانه باغ در هیچ نقطه‌ای نقاشی ندارد و نقاشی‌های این بخش نیز به همراه حوضخانه بنا هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است.

IMG_2085

خانه صدقیانی همچون دیگر خانه‌های تاریخی دوره قاجار دارای بخش‌های اندرونی و بیرونی است که متاسفانه بخش اندرونی خانه به هنگام خیابان‌کشی از بین رفت. همچنین به مانند خانه مشروطه تبریز شامل ایوان کشیده و ایوان‌های دوطبقه مشرف به حیاط است.

بخش غربی خانه دارای نمای فوق‌العاده پرکار آجری است و زیرزمین‌های شکیل و زیبا که شامل طاق‌های آجری است به صورت تزئینی چشم هربیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

IMG_2097

به گفته کارشناسان دانشگاه هنر اسلامی، تاکید مسئولان ارشد دانشگاه در تعمیر بناهای قدیمی روی مقاوم ‌سازی و بهسازی لرزه‌ای است؛ به همین دلیل در خصوص خانه صدقیانی نیز مانند دیگر بناهای قدیمی در کنار مقاوم‌سازی به دیگر مراحل مرمتی چون تمیزکاری و خواناسازی پلان‌ها پرداخته می‌شود.

IMG_2099IMG_2061

9
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. جواد گفت:

  چوخ چوخ گوزل… باغ و ساختمان های تاریخی قاجاری و هنر و صنایع دستی تبریز… سه صلع پایدار توسعه شهر تبریز

  4

  0
 2. رومی گفت:

  خدایش خانه های تاریخی تبریز حرف ندارند انگار تبریز های قدیم خیلی با عرضه تر از تبریز های امروزی بودند. آتلار سوزو: اصلان یوواسیندا تولکولر یاتیب( در آشیانه شیر ها روباها خوابیده اند)

  4

  0
 3. mahdi گفت:

  امید وارم این کار رو به زیبائی خانه های یزد و کاشان انجام بدن و اگرم بتونن یواشکی یه چیزهائی بهش اضافه کنن کاری که توشهرهای مثل اصفهان وکاشان و یزد شیراز کم نکردن

  4

  0
 4. ب- ه گفت:

  من ازنسب مادر بزرگ پدرى از خانواده صدقیانى هستم بابت توجه باین خانه ازمسئولین میراث فرهنگى سپاسگزارم

  2

  0
 5. ناشناس گفت:

  من صدقیانیم
  افتخار میکنم

  1

  0
 6. yosef گفت:

  پویا ی پی گیری کن حدود دوساله هیچ تغییری نکرده یعنی عملا پروژه خوابیده

  1

  0
 7. Arash گفت:

  فعلا به عنوان‌پارکینگ استفاده میشه به علت نبود پارکینگ در اون منطقه

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo