روزگار تلخ آجی چای تبریز

  رودخانه تلخه رود (آجی چای) که روزگاری با آب زلالش در شرق و غرب آذربایجان (اردبیل و آذربایجان شرقی) جاری بود، امروز نفس هایش به شماره افتاده و روزگارش تلخ تر از نامش است.

 

به گزارش تبریزمدرن، این رودخانه که یکی از تغذیه کنندگان اصلی آب دریاچه ارومیه بود، هم اکنون در وضعیت بسیار بحرانی به لحاظ آبی و زیست محیطی قرار گرفته و سال هاست که به حال زار خود رها شده و اگر کسی نیست اکه بتواند آجی چای را به حالت اولیه برنگرداند، حداقل از وضعیت بغرنج فعلی خارج کند.

ورود بی رویه و بی حساب و کتاب انواع فاضلاب های شهری، صنعتی و کشاورزی در طول مسیر شرق به غرب تلخه رود تبریز به ویژه در قسمت های انتهایی آن،بحران زیست محیطی در این کلانشهر ایجاد کرده است که ادامه آن می تواند دردسرهای زیادی برای جمعیت دو میلیون نفری این کلان شهر در زمینه های بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی ایجاد کند.

پیشتر در اثر اشتباه مدیریت شهری تبریز، بخشی از بستر و کرانه تلخه رود در ضلع شرقی فرودگاه این کلان شهر به محل فعالیت دامداران و خرید و فروش احشام اختصاص یافته بود که به دنبال سیل زمستان پارسال و تلف شدن احشام به همراه اعتراض دامداران، کاربری این محل تغییر یافت.

هر چند برچیدن دامداران از این نقطه اقدام مثبتی بود،اما به دلیل انباشت انواع فضولات و باقی مانده لاشه های دامی در حاشیه شرقی تلخه رود که روزگاری نه چندان دور با درختان بلند تبریزی و بوستان و جالیزهایش معروف بود، بوی تعفن غیرقابل تحملی به ویژه در ساعات گرم روز از این محل به فضا متصاعد می شود.

انتقال و جاری شدن فاضلاب های غیربهداشتی خانگی و تجاری در بستر تلخه رود، وضعیت منطقه را که درست در مسیر ورودی مسافران داخلی و خارجی از طریق فرودگاه واقع شده، به شدت تحت تاثیر قرار داده و بوی تعفن حاصل از آن رهگذران را دچار سرگیجه می کند.

به واقع امروز تلخه رود کارکرد رودخانه ای خود را از حیث پالایش آلاینده ها از دست داده و به بستر هدایت فاضلاب و انواع پساب ها به پایین دست دشت تبریز تبدیل شده است که سرازیر شدن شیرابه زباله های انباشت شده در آن خود به معضلی برای محیط زیست این کهن شهر تبدیل شده است.

در طول مسیر تلخه رود ورود فاضلاب های خانگی مناطقی مانند خلیل آباد و ارم و فاضلاب واحدهای مسکونی پایگاه هوایی تبریز باعث آلودگی بیش از پیش این رودخانه زیبا شده است که تا یک دهه قبل آب آن پر از ماهیان ریز و درشت بود و تبریزی ها در فصل گرم سال برای دمی آسایش به باغ ها و بوستان های سرسبز و پرثمر حاشیه آن پناه می بردند.

هرچند شهرداری تبریز در ماه های اخیر با کانال کشی و انحراف آب های فاضلاب جاری در بستر تلخه رود گام هایی برای رهایی این رودخانه خاطره انگیز از دست فاضلاب و پساب برداشته است، اما هنوز تا دستیابی به مطلوب فاصله زیادی باقی است.

البته نباید از نظر دور داشت که بروز خشکسالی یک دهه اخیر و کم آبی های ممتد غلظت آلاینده ها در تلخه رود را افزایش داده و این رود به بستری برای هدایت فاضلاب های خام تبدل شده است.

در واقع تلخه رود که روزگاری، شیرینی زندگی شهری و لذت بردن از فضاهای طبیعی و بکر آذربایجان را برای شهروندان تبریزی به ارمغان می آورد، امروز بیمار است و نیاز به توجه ویژه متولیان امر برای رهایی از بیماری ‘آلودگی به فاضلاب و پساب’ دارد.

اهمیت تلخه رود بیشتر از این رو است که این جاری بر بستر تبریز تنها یک آبراهه نیست، بلکه بخشی از تاریخ چند هزار ساله تبریز و شاهد گویای رویدادهای تاریخی این خطه از کشورمان است.

پل تاریخی احداث شده در روی تلخه رود که از زمان صفویان به بعد محل گذر کاروان های جاده ابریشم از شرق به غرب و بالعکس بوده است، خاطرات تلخ و شیرین زیادی از تحولات تاریخی کهن شهر تبریز را در سینه خود به یادگار دارد.

این پل تاریخی ۱۶ دهنه که حدود ۱۰۰ متر طول و پنج متر عرض دارد و در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در صورت اندکی رسیدگی می تواند به جاذبه ای برای گردشگری تبریز تبدیل شود.

از سوی دیگر باید توجه داشت که تا قبل از وقوع خشکسالی یک دهه اخیر تلخه رود با خروجی سالانه حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب، مایه قوام دریاچه ارومیه و حیات و رونق کشاورزی در دشت بزرگ تبریز و مناطق پایین دست آن بود.

درنهایت می توان گفت تلخه رود زیبای تبریز که آب زلال و شفاف آن در غروب روزهای تابستانی یک دهه قبل، محل تجمع و تفریح مردم این کلان شهر به ویژه ساکنان مناطق شمالغرب آن بود، امروز روزگار تلخی را سپری می کند و نیازمند مشارکت فعالانه شهروندان و مدیریت شهری برای رهایی از این وضعیت است.

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Behzad گفت:

  واقعا خیلی ناراحت کنندس . توی این موارد نقش مردم خیلی مهمتر از شهرداریه، مردم باید اونقدر فرهنگشون بالا بره که از ریختن زباله خودداری کنن و دستگاههای دولتی هم باید یفکری بحال فاضلاب بکنن. چه خوب میشه که یک برنامه ای گذاشته بشه تا افراد علاقمند به محیط زیست، بتونن برن و آجی چای را از زباله ها پاکسازی کنن ، مثل اتفاقی که برای تالاب قوری گل افتاد

  1

  0
 2. علی گفت:

  پویا جان انصافا اللرین اغریماسین.من هر دفعه تهران دان گلردیم اوردان رد اولاندا تهرانلی قوناقلارینان کی اکثر مهندس و مدیریدیلر اوتاناردیم.یانی او لحظه اگر شهرداری ورسیدیلر بیلمه شاید بیر سیلی ووراردیم بیلسینه کی سن بو اییی حس المیسن؟ ساغ اولون کی بونو مطرح الیب سیز ایشالله اورک لری یانان مسول لاریمیز یتیشلر.

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo