پارک بزرگ تبریز؛ گوشت قربانی/ گذشت ۴۴ سال از وعده ای که همچنان عملی نشده است

rezaghafouri-263-250x2101-227x210

پارک بزرگ تبریز یکی از طرح هایی بود که در سال ۱۳۵۰ به تصویب رسید و در آن زمان احداث این پارک قرار بود که با نام بزرگترین پارک خاورمیانه در مساحت ۸۸۰ هکتار باشد، اما به علت بی توجهی مسئولان شهرداری در زمان های مختلف بخش عظیمی از این زمین گوشت قربانی برخی از دستگاه ها و همچنین ساخت های غیر مجاز و بی رویه شد.

وعده های احداث پارک بزرگ خاورمیانه در تبریز بعد از گذشت ۴۴ سال هنوز محقق نشده است و این در حالی است که برخی از اشخاص بعد از فروش زمین های خود به شهرداری دوباره ادعای مالکیت می کنند.

احداث پارک بزرگ تبریز قرار بود که در شهر اولین ها به عنوان پارک بزرگ خاورمیانه به دنیا معرفی شود که برخی از اقداماتی از قبیل احداث ساختمان دادگستری، پمپ بنزین، ساخت و سازهای غیر مجاز عملی شدن وعده های توخالی مسئولان را برای مردم نشان داد و باعث دلسردی شهروندان تبریزی شد.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هم نوا برای بررسی این موضوع گفتگویی با چند تن از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز ترتیب داده است که در مطلب زیر می خوانید.

***

برای تملک پارک بزرگ آذربایجان سالهاست که هزینه می شود

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به آخرین وضعیت پارک بزرگ تبریز اظهار داشت: متاسفانه برای تملک پارک بزرگ تبریز سالهاست که هزینه می شود، اما به علت عدم برنامه ریزی های صحیح یک قطعه زمین به صورت مکرر توسط شهرداری از اشخاص خریداری شده است.

علی شیاری افزود: متاسفانه در فضای پارک بزرگ آذربایجان ساخت و سازهای غیرمجاز از قبیل احداث ساختمان دادگستری، پمپ بنزین ساخته شده است و تصمیم و تاکید اعضای شورا بر شناسایی زمین های پارک بزرگ است.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه وسعت تعیین شده برای پارک بزرگ تبریز از ۸۰۰ هکتار به ۱۵۰ هکتار رسیده است، ادامه داد: متاسفانه مسئولان شهری تاکنون به صورت شعاری عمل کرده و به صورت مقطعی اقداماتی انجام داده اند که نتیجه اثر بخشی نداشته است و در حال حاضر تاکید اعضای شورا بر این است که تملک تمام زمین های پارک بزرگ تبریز در کمترین زمان ممکن انجام شود.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصریح کرد: در حال حاضر پارک بزرگ تبریز به صورت پازلی به چند قطعه تقسیم شده است و ضرورت دارد که تمام این قطعات تملک شود.

شهرداری از زمین ۸۵۰ هکتاری پارک بزرگ تبریز تنها ۱۵۰ هکتار را تملک کرده است

عضو کمیسیون عمران شورای کلانشهر تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به آخرین وضعیت پارک بزرگ تبریز گفت: احداث این پارک از زمان دانش آموزی بنده مطرح است و تاکنون به سرانجامی نرسیده است، در آن زمان وسعت پارک بزرگ تبریز در روی تابلوی پروژه ۸۵۰ هکتار نوشته شده بود و در حال حاضر وسعت این پارک به ۵۵۰ هکتار رسیده است.

فریدون بابایی اقدم افزود: منطقه چهار شهرداری تبریز که متولی اصلی پارک بزرگ تبریز است، تاکنون تنها ۱۵۰ هکتار از این پارک را تملک کرده و بخشی از زمین های این پارک بارها تملک شده و اشخاص بعد از فروش زمین های خود دوباره مالک شده اند.

وی بر ضرورت تغییر کابری های پارک بزرگ تبریز تاکید کرد و افزود: بر اساس طرحی که به شهرداری تبریز ارایه کرده بودیم قرار بود که این پارک برای خود یک سازمان مستقلی داشته باشد که متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد و شهرداری منطقه چهار تبریز به صورت مکرر متولی پارک بزرگ تبریز شد.

شهرداری برای تملک زمین پارک بزرگ تبریز باید هزینه کلانی بپردازد

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به آخرین وضعیت پارک بزرگ تبریز اظهار داشت: متاسفانه از سال ۱۳۵۵ بحث احداث پارک بزرگ تبریز مطرح شده و تابه حال به نتیجه ای نرسیده است، در آن زمان قرار بود این پارک  به وسعت ۸۵۰ هکتار احداث شود که اگر امروز به این امر نگاه خوشبینانه ای داشته باشیم، تنها ۵۰۰ هکتار از این وسعت باقی مانده است.

اصغر عابدزاده ادامه داد: شهرداری باید برای تملک زمین های باقی مانده این پارک باید هزینه زیادی را پرداخت کند.

وی با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر شهرداری تملک زمین های پارک بزرگ تبریز را آغاز کرده است.

عابدزاده با بیان اینکه تنها یک پنجم زمین میدان آذربایجان در دست شهرداری تبریز است، ادامه داد: چهار پنجم این زمین در دست اشخاص است و ضرورت دارد که توسط شهرداری تملک شود.

 به داد پارک بزرگ تبریز برسید

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با خبرنگار هم نوا با اشاره به آخرین وضعیت پارک بزرگ تبریز اظهار داشت: به داد پارک بزرگ تبریز برسید.

داود امیرحقیان در پاسخ به اینکه برخی از اشخاص ادعای مالکیت بخشی از میدان آذربایجان را دارند، گفت: برای برای بررسی این امر بحث های حقوقی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۵۰ هکتار از وسعت پارک بزرگ تبریز باقی مانده است و با تملک شهرداری مساحت این پارک توسعه خواهد یافت.

***

احداث پارک بزرگ خاورمیانه نیازمند برنامه ریزی صحیح مسئولان و همچنین نیازمند تشکیل یک اداره مستقل است تا تمام امورات این پارک در یک مجموعه مستقل انجام شده و برای احداث آن تصمیم گیری های لازم صورت گیرد، بر اساس اظهارات برخی از اعضای شورای اسلامی تبریز این امر در سال های گذشته قرار بود که اتفاق بیفتد، اما متاسفانه بار دیگر انجام اقدامات مورد نیاز برای احداث پارک بزرگ تبریز به صورت مکرر در اختیار شهرداری منطقه چهار تبریز قرار گرفت.

…………………………..

گزارش از زهرا ناصران

3
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. Jovanny گفت:

    I found myself nodding my noggin all the way thougrh.

    0

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo