هیچ مربی ایرانی برای تراکتور «کلاس تونی» را ندارد

هیچ مربی ایرانی برای تراکتور «کلاس تونی» را ندارد

تمدید قرارداد تونی کار درستی بود. تفکری که او به تراکتور آورده مورد پسند جامعه طرفدار این تیم است و مطابق با ذائقه فوتبال آذری‌ها. تونی پرتغالی است و ویژگی‌های بارز سبک اروپای لاتین را دارد.
جلال چراغپور
تمدید قرارداد تونی کار درستی بود. تفکری که او به تراکتور آورده مورد پسند جامعه طرفدار این تیم است و مطابق با ذائقه فوتبال آذری‌ها. تونی پرتغالی است و ویژگی‌های بارز سبک اروپای لاتین را دارد. تیمی هم که درست کرده و می‌کند بر همین سبک استوار است. همین فصل پیش که تونی از میانه راه هدایت تیم را برعهده گرفت شکل بازی تراکتور را به نحوی تغییر داد که برند پرتغال را به همراه داشت. این حس به بیننده منتقل می‌شد و حتی اگر شما وسط بازی، تلویزیون را روشن می‌کردید و بی‌آنکه بدانید کدام تیم‌ها در حال مصاف هستید تراکتور را تشخیص می‌دادید.
برخلاف مثلاً استقلال که به ویژه در انتهای فصل اگر لباس بازیکنانش عوض می‌شد هرگز قابل تشخیص نبود که آن تیم استقلال است!
چون برخلاف تراکتور، تیم قلعه‌نوعی به قول معروف «ردش گم کرده» بود.
کیانی قابل یارگیری و یکنواخت بود
در مورد اصلاحات فنی تراکتور برای فصل جدید باید بگویم یکی از مشکلات اساسی این تیم در فصل قبل و به ویژه در هفته‌های پایانی این بود که به آرامی سبکش در میانه میدان عوض شد. آنجایی گیر کرد که فوتبال کیانی و آندو دیگر بیشتر از آن تعریف نمی‌شد. در واقع سقف فوتبال میانه تراکتور متوقف شد و در نتیجه تیم تراکتور از حرکت ایستاد. هرگاه که کیانی یارگیری می‌شد طراحی‌های عمقی تیم هم از بین می‌رفت و تیم خیلی آسیب‌پذیر می‌شد. به ویژه آنکه آنالیز بازی کیانی و البته یارگیری او اصلاً کار دشواری نبود. برای همین گاهی بازی تراکتور در میانه میدان یکنواخت و قابل پیش‌بینی می‌شد.
آندو «شارپ» نیست
موضوع دیگر آنکه وقتی سیستم تیم به گونه‌ای ۳-۳-۴ است و تراکتور با لوسیانو، کریمی و احمدزاده حمله می‌کند سه بازیکن میانی باید هر سه طراح باشند و بتوانند حمله وران را تغذیه کنند. اما آندو تقریباً در اواخر دوران بازی‌اش قرار دارد و خیلی اقتصادی و مقتصدانه بازی می‌کند. اگر چه او کاریزما و شخصیت محوری دارد اما با یک هافبک دونده و قلدر می‌توان او را کم اثر کرد. تیموریان اگر چه توانایی عبور از یار مستقیم را دارد اما وقتی عبور می‌کند دیگر پاس‌هایش خطرناک، تند و تیز و به قول فرنگی‌ها «شارپ» نیست. حالا که گفته می‌شود بختیار رحمانی و سروش رفیعی به تراکتور می‌آیند باید گفت در صورت صحت این اخبار، تونی انتخاب‌های عالی انجام داده است.
بالانس به جای نوسان
آنچه در مورد عملکرد تونی آفرین دارد این است که او نوسانات تیم را گرفت. تراکتور در زمان رسول چند هفته عالی بود و چند بازی افت می‌کرد. تیم بالا و پایین داشت اما مربی پرتغالی با وجود آنکه تراکتور در دو جبهه می‌جنگید با هنرش تیم را به اثبات رساند و به عملکرد خوبش تداوم بخشید.
مثل برخی بهانه جویی نمی‌کند
تونی کلاس دارد. جزو مربیانی است که کلاس کارش قابل تعریف است. او را باید در سطح مربیان درجه دوم اروپایی کلاسیک قرار داد. رزومه‌اش هم این را می‌گوید. او البته در رفتار خودمانی است و برای باشگاه دست و پاگیر نیست. کارهای عجیب نمی‌کند مثل بعضی‌ها که می‌شناسید! او عادی است اما پُر و خوب است یعنی دانش دارد. البته تعریف من اثری ندارد اما به عنوان کارشناس می‌گویم یکی از مربیان خوبی است که به فوتبال ایران آمده. تونی مردمی است، کم خواسته است و اهل بهانه‌گیری نیست. نق نمی‌زند. در چند مرحله هم که به تبریز آمده موفق بوده و نمی‌توان درخشش او را اتفاقی و تصادفی خواند.
هیچ ایرانی کلاس تونی را ندارد
در مورد ادامه حضور تونی در تراکتور باید دید سیاست باشگاه چه بوده اما «فن» می‌گوید او باید می‌ماند چون از مربیان داخلی هیچ کس نمی‌تواند تراکتور را به این سطح و کلاس برساند. هر کس که بیاید تراکتور در دو سال پیاپی به دو فینال نمی‌رسد.
همه داخلی‌های تراکتور امتحان پس داده‌اند و ثابت کرده‌اند نمی‌توانند در این فشار بالا، چنین عملکردی داشته باشند. تراکتور تیمی بزرگ است و کار در این باشگاه هم بزرگ است. مردم تبریز درک فوتبالشان بالاست و هر فوتبالی را هم نمی‌پسندند. در واقع آنها فقط پیروزی نمی‌خواهند، فوتبال و برد را با هم می‌خواهند. زیبایی و پیروزی را «توأمان» می‌خواهند، مردم خاصی هستند و پاس و شوت و دریبل و خلاقیت و سرعت را با هم دوست دارند. در یک جمله آنها فوتبال «پرشور» می‌خواهند و تونی، این را به آنها می‌دهد. او خوب این را می‌داند و بلد است به همین دلیل مردم او را دوست دارند.

1
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo