پیگیری های رسانه ای نتیجه داد : عزم مشترک استانداری و شهردار تبریز برای رفع مشکل فضای سبز کوی صفاری

  معاون فنی و عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، از جدیت استانداری و شهرداری تبریز در حل مسئله محوطه پردرخت کوی صفاری در خیابان راه آهن، خبر داد.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از شهریار، محمد صادق پور مهدی، ضمن اعلام این مطلب گفت: با توجه به دستور صریح استاندار محترم در زمینه حفظ فضاهای سبز شهری و همچنین اعلام آمادگی شهرداری تبریز مبنی بر تملک این محوطه و تبدیل آن به یک پارک محله ای، مصمم هستیم که با همکاری شهرداری، این مسئله را حل کنیم.

وی تاکید کرد: نیاز به فضای سبز در سطح شهر و بخصوص منطقه راه آهن بسیار قابل توجه است و چون این محوطه، درختان بزرگ و سرسبز زیادی دارد، حفظ آن می تواند کمک شایانی به توسعه فضای سبز تبریز بنماید.

وی اظهار امیدواری کرد با تملک و تبدیل این محوطه به پارک محله ای، گام بزرگی در راستای تامین نیاز شهر به فضای سبز برداشته شود.

گفتنی است  محوطه پر درخت کوی صفاری در خیابان راه آهن، حدفاصل چهارراه خطیب و نصف راه، با مساحت بیش از هزار متر مربع و درختان تنومند وقطور، چند سال پیش محوطه خانه های مسکونی یکی از مجموعه های دولتی بود، ولی در یکی دو سال اخیر و بر اساس تصمیم این مجموعه مبنی بر تغییر کاربری آن به تجاری-مسکونی، درختان موجود در محوطه، به حال خود رها شده اند و علاوه بر این که آبیاری نمی شوند، نخاله های حاصل از تحریب خانه های مسکونی آن جا نیز به پای درختان ریخته شده اند و بارش های فصلی، عصاره این نخاله ها را، همچون سمی، به ریشه درختان تزریق کرده و آن ها را می خشکاند.

این در حالی است که محوطه مذکور قابلیت تبدیل شدن به یک پارک محله ای را دارد و می تواند به عنوان یکی از زیباترین پارک های شهر، نفس خیابان راه آهن را تازه کند که امید است با اهتمام نهادهای شهری و استانی، این امر محقق گردد.

 


در صورت ایجاد زمینه‌های دخالت قانونی؛
آسیب‌دیدگی فضای‌سبز کوی‌صفاری قابل‌جبران است + تصاویر

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز با ابراز تاسف از وضعیت نامساعد محوطه فضای سبز کوی صفاری، از اعلام آمادگی این سازمان برای سامان‌دهی این محوطه خبر داد.

محمدحسین حسن‌زاده در گفتگو با شهریار،  با بیان این مطلب اظهار داشت: مالکیت این محوطه، مربوط به مجموعه ای است که نسبت به نیازهای درختان محوطه بی‌توجه بوده  و از سوی دیگر، فرصتی هم برای رسیدگی سازمان پارک‌ها و فضای سبز به وضعیت درختان فراهم نمی‌کند.
وی افزود: وجود محوطه باز و درختان تنومند و کهنسال در آن، ایجاب می‌کند که صیانت از فضای سبز محوطه، مورد توجه قرار گیرد.
حسن‌زاده با تاکید بر این‌که  شهرداری در به وجود آمدن وضعیت تاسف‌بار فعلی، دخالتی نداشته است، افزود: با این حال، متاسفانه اقدام واحد فضای سبز شهرداری منطقه، برای بازدید از وضعیت درختان این محوطه با ممانعت مالک مواجه شده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز تاکید کرد: تمام تلاش‌مان را برای جلوگیری از تخریب فضای سبز این محوطه صورت می‌دهیم و حتی اگر نیاز باشد، از طریق مجاری قانونی برای حفاظت از درختان اقدام می کنیم.
وی به آسیب‌های احتمالی فضای سبز این محوطه اشاره و خاطرنشان کرد: طبیعی است که درختان این محوطه در چند سال اخیر با توجه به فقدان آبیاری، با آسیب‌هایی مواجه باشند؛ اما با توجه به قدمت درختان و عمیق بودن ریشه‌های آن، می‌توان امیدوار بود که این آسیب زیاد جدی نباشد.
حسن‌زاده با اشاره به این که مشکلی در خصوص منابع آبی فضای سبز این منطقه متصور نیست، متذکر شد: در صورت ایجاد زمینه‌های لازم قانونی، با توجه به بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه، می‌توان آسیبی را که درختان کهنسال محوطه کوی صفاری در چند سال اخیر دیده است، جبران کرد.

تخریب فضای سبز تبریز

تخریب فضای سبز تبریز

تخریب فضای سبز تبریز

تخریب فضای سبز تبریز

0
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. مرتضی گفت:

  باید عزم و اراده ای به این شکل باشه تا این جا به پارک تبدیل بشه. حتی مردم اون منطقه هم می تونن کمک کنن با شکایت به مراجع زیر صلاح.

  2

  0
 2. مهدی گفت:

  مطمئنید اونجا هزار متر مربعه؟ به نظر بیشتر میاد و حیفه اگر درختان قدیمی اونجا از بین برن.

  1

  0
 3. سعید تبریزیم15 گفت:

  سلام ما خودمون ساکن همون منطقه هستیم واقعا جای یه پارک کوچک حوالی نصف راه خالی ای کاش زودتر این محل تبدیل به فضای سبز بشه درختان اون منطقه درختان چند ده ساله هستند

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo