جزییات و رویکردهای بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان؛گویش تبریز زبان معیار آذربایجان است/ لزوم دعوت از اساتید خوشنام آذربایجانی

elPress139403231406341434188194ir9_414x310

گفتگو تفصیلی ائل با عضو هیئت علمی دانشگاه درباره جزییات و رویکردهای بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان؛

گویش تبریز زبان معیار آذربایجان است / سرحلقه افراط در تل آویو و آنکارا قرار گرفته / لزوم دعوت از اساتید خوشنام آذری

تبریز پایتخت دوم فرهنگ و هنر ایران بوده بنابراین زبان و گویش تبریز زبان معیار در نگارش ترکی آذری است. در زبان معیار به دنبال اساتید تبریزی بگردیم نه فلان نویسنده باکویی یا استانبولی. این بنیاد چنانچه بخواهد فعالیت خوبی داشته باشد باید از کمیته های علمی خوب و متخصصین برجسته ای که انسانهای شریف و محقق با دیدگاههای علمی باشند تشکیل شود.

ائل/ عصمت نجفلویی؛
در جریان سفر استانی رئیس جمهور و تعدادی از وزرا به آذربایجان شرقی پس از ماه ها سکوت در خصوص نحوه اجرای وعده انتخاباتی روحانی به مردم تبریز بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان افتتاح شد. با توجه به تدوین اساس نامه، اهداف و برنامه های بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان ، گفتگویی با رحیم نیکبخت عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، نویسنده و پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی ترتیب داده ایم تا نگاهی به ساختار، ماهیت و اهداف این بنیاد تازه تاسیس که به گفته برخی از تحلیل گران رنگ و بوی سیاسی دارد، داشته باشیم. مشروح این گفتگو به شرح ذیل است؛

ائل: باتوجه به اینکه این بنیاد باید بنیادی علمی و فرهنگی باشد، ساختار و افراد حاضر درآن چه ویژگی هایی باید داشته باشند تا کارکرد سیاسی و یا قوم گرایی به حداقل کاهش یابد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهم یک نکته ضروری قابل ذکر است؛ هویت از چند عامل شکل گرفته و بالاترین سطح هویت، هویت ملی و همگانی می باشد این عوامل شامل تاریخ و گذشته یک ملت، زیست و بوم و جغرافیای آن ملت و در نهایت فرهنگ به همراه موارد ذکر شده است که هویت یک ملت را شکل می دهد، فرهنگ مردم ایران، از عوامل مختلفی شکل گرفته که می توان ادبیات، شعر، موسیقی، ترانه و تمام دست آورد های مادی و معنوی یک ملت را جزو هویت یک ملت محسوب کرد. مهمترین وجه فرهنگی هم دین و مذهب است که هویت ایران چه قبل از اسلام وچه بعد از آن همواره دینی بوده است.

با این حال در هویت مردم مسلمان آذربایجان تلاش هایی صورت گرفت که فقط عامل زبان را به عنوان ملاک هویت مردم بدون توجه به مذهب وتاریخ سایر مولفه های مشترک مطرح شود. بدیهی است زبان آذری مردم مسلمان آذربایجان تمام ویژگی های هویت ایرانی را در خود دارد و هیچ کس نمی تواند مدعی خلاف این واقعیت شود با این حال جریان هایی پشت سر این قضیه بودند تا بر اساس زبان ملت سازی کرده و به دنبال منافع سیاسی بودند و این تکیه بیش از حد بر زبان به عنوان تنها عامل هویت یک اقدام مشکوکی بود که در تاریخ معاصرایران و کشورهای منطقه توسط بیگانگان به راه افتاده است.

برتر انگاشتن زبان ترکی در زمان عثمانی نقشه ای برای جدایی قومیت ها و دعوای فارس و ترک

همانطور که قبل از ایران در عثمانی، مسلمان شده های ظاهری سالونیک که از یهودی های امپراطوری عثمانی بودند، اولین کسانی هستند که دعوای ساختگی ترک و عرب، ترک و صرب ، ترک و بلغاری ، ترک و ارمنی را به راه می اندازند. برتری ترک ها بر سایر ملل و زبان ترکی نسبت به زبان های دیگر را مطرح کردند و البته این ایده قبل از آنها توسط جاسوسان صهیونیست چون وامبری و دیگران در کتابهای خویش مطرح کردنده بودند، و برتر انگاشتن زبان ترکی بر زبان های دیگر زمینه ای فراهم آورد تا اعراب قلمرو عثمانی و کسانی که عرب زبان بودند به این نتیجه برسند که بر اساس زبان برای خود هویت جداگانه ای تعریف بکنند. ترکان جوان عثمانی با این ایده در دوره جنگ جهانی اول بدون در نظر گرفتن سیصد سال تهاجم خونین عثمانی به مردم آذربایجان برای نفوذ به مناطق ترک زبان ایران دعوای ترک و فارس را برپا کنند که می بینیم شیخ محمد خیابانی به شدت در مقابل آنها می ایستد و نقشه های آنها را خنثی می کند. در حالی که ما در طول تاریخ به کررات مشاهده کرده ایم که امپراطوری عثمانی علیرغم هم زبان بودن به شهرهای ترک زبان ایران یورش برده و قتل و غارت و جنایت های فجیعی به بار آورده است.

خوشبختانه با تدبیر، زبان در قالب بنیاد مطرح شد

خوشبختانه در بحث فرهنگستان درایتی اندیشیده شد که بحث زبان در قالب بنیاد فرهنگ دیده شد، چرا که اگر در آذربایجان ما فرهنگستان زبان ترکی آذربایجان برپا می شد باید بر میراث گذشته و مهم آذربایجان که بخش قابل توجهی از آن به زبان غیر ترکی آفریده شده خط بطلان می کشیدیم، به عنوان مثال حجم اشعار فارسی استاد شهریار نسبت به حجم اشعار ترکی وی خیلی بیشتر است و چنانچه بخواهیم هویت و فرهنگ آذربایجان را صرفا با تکیه بر زبان و گویش و گفتار مردم تنظیم بکنیم؛ بنابراین باید بخش مهمی از ادبیات و میراث گذشته را همچون جمهوری آذربایجان و ترکیه به دست خود به فراموشی سپرده ادبیات مهمی و زیبای آذری را نابود می کردیم که خوشبختانه با درایت مدیران فرهنگی کشور چنین فاجعه ای بروز نکرد.

سرحلقه افراط در تل آویو و آنکارا

عوامل و رسانه هایی چون گوناز تی وی در خارج و یا درنا نیوز در داخل یا هفته نامه هایی مثل آغری که متاسفانه در ارومیه با حمایت عوامل دولتی چاپ می شود، تاکید فراوانی بر روی بحث زبان به عنوان تنها عامل هویت دارند زیرا اگر بتوانند زبان را عامل جدایی مردم مسلمان آذربایجان از ایران جابیندازند، جانداختن جدا بودن مردم سایر نواحی به راحتی انجام خواهد گرفت، بنا بر این بین اهداف رسانه های ضد انقلاب خارجی و رسانه های داخلی قوم گرایی افراطی یک حلقه ارتباط روشن دیده می شود که سر حلقه آن در تلاویو و آنکاراست. که به دنبال ایجاد شکاف در صفوف مردم ایران هستند که خوشبختانه در بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان حداقل در عنوان زمینه ای برای تفرقه فراهم نشد

هر اندازه از چهره های علمی استفاده گردد بنیاد موفق تر عمل می کند/ دعوت از اساتید خوشنام آذری

اما بنیاد فرهنگی باید یک بنیاد علمی فرهنگی بوده و هر اندازه افراد تشکیل دهنده بنیاد چهره های علمی و دارای سوابق علمی موجه و درخشانی باشند بنیاد موفق تر عمل خواهد کرد به عنوان مثال در تمامی حوزه های تاریخی یا ادبی یا فرهنگ عامه و …اساتید خوشنام آذری باید به همکاری دعوت شوند و کسانی باشند که سابقه کارهای مثبت و قابل توجهی را در پیشینه خود داشته باشند.

ائل: برخورد سیاسی یا قوم گرایی در رابطه با بنیاد چه تبعاتی می تواند داشته باشد؟

نباید بنیاد  تبدیل به پاتوق سیاسی شود/ تعریف درستی از قوم گرایی افراطی داشته باشیم

اگر ما بخواهیم این بنیاد فرهنگ را به یک پاتوق یا محفل سیاسی برای جریانات سیاسی تبدیل بکنیم، متاسفانه نه تنها اهداف بنیاد محقق نخواهد شد بلکه می تواند تبدیل به وسیله ای برای سوء استفاده جریانهای سیاسی گردد. یا خدای نکرده اگر افرادی با سوابق فعالیت افراطی قوم گرایی در آنجا نفوذ کنند به تاریخ وفرهنگ وهویت ایرانی اسلامی آذربایجان ضربه های خطرناکی خواهند زد.

البته باید تعریفی از قوم گرایی افراطی داشته باشیم تا هر فعالیتی که به نفع تاریخ و فرهنگ آذربایجان صورت می گیرد به اسم قوم گرایی افراطی تلقی نشود و در کنار این تعریف فعالیت های قوم گرایانه را مشخص کنیم به عنوان مثال تعریف زبان به عنوان یگانه عامل هویت می تواند به عنوان خط کشی باشد برای شناسایی قوم گرایان افراطی از فعالین و پژوهشگران صادق و خدوم این مرز و بوم. تکیه بر برتر بودن نژاد و زبان خاص یکی دیگر از این مصادیق است. اگر فردی و جریان یا گروهی تنها بر روی زبان تکیه می کند که توام با تحقیر زبان ها و سایر اقوام ایرانی است بدون شک فعالیت قوم گرایانه محسوب می شود یا در کنار این تفرقه افکنی نیز خط قرمزی است اسطوره سازی از جریانهای کمونیستی و وابسته به شوری همچون فرقه دموکرات آذربایجان که برای تامین منافع شوروی به راه افتاد از دیگر مشخصه های قوم گرایان افراطی است. تنفر از وجود ایران بزرگ و شیعی اقوام و زبانهای ایرانی از دیگر مشخصات این گروههاست.یکی دیگر از مشخصات این گروهها دشمن سازی فرضی از دیگران است یعنی وجود خود را در انکار تاریخ ، فرهنگ و هویت دیگران تعریف می کنند.

ائل: آیا نمونه یا تجربه این چنینی تاکنون برای اقوام دیگر وجود داشته است تا بتوان از تجربه آن استفاده نمود؟

اولین بنیاد رسمی دولتی در آذربایجان

در ایران تا قبل از دوره پهلوی اول و تاسیس فرهنگستان چنین موردی نداشتیم که فرهگستان هم الگو برداری از اقدامات ترکیه توسط رضا شاه بود. اما در کشورهای غربی و کشوری مثل ترکیه مصطفی کمال پاشا طی اقدام های اولیه بنیاد تاریخ را تاسیس کرد و بعد از آن فرهنگستان زبان ترکی را راه اندازی کرد، اما در ایران نهاد های مردمی و خود جوشی داشتیم که در این زمینه فعالیت کرده اند به عنوان مثال در مازندران موسسات غیر انتفاعی و غیر دولتی داریم که به شکل آرام و منطقی همایش های علمی و ادبی راجع به شعر و ادبیات وموسیقی بومی منطقه خود دارند بودن آنکه وجود خود را در نفی دیگران تعریف کنند، اما به شکل رسمی دولتی اولین بار است که در آذربایجان شکل گرفته و به بهره برداری رسیده است.

ائل: سه استاد به انتخاب استاندار آذربایجان شرقی عضو هیات امنا خواهند شد و از طرفی هیات امنا هیات مدیره و مدیرعامل را انتخاب خواهد کرد، با این اوصاف اساتیدی که برای این مناصب ، مناسب باشند چه ویژگی هایی به لحاظ علمی و تجربه باید داشته باشند؟(بخصوص مدیرعامل بنیاد)

کسانی انتخاب شوند که شائبه قوم گرایی یا ضدیت با نظام در آنها وجود نداشته باشد

بدون شک در موسسات این چنینی تصمیم گیران اداری، مسولین فرهنگی و مدیریتی ادارات استان هستند، استاندارمحترم، مدیر کل محترم اداره ارشاد و شخصیت های این چنینی در مدیریت این بنیاد شرکت دارند اما در مدیریت کمیته های علمی و بحث های تخصصی این بنیاد باید قطعا از اساتید پیشکسوت و پژوهشگر دانشگاهی و کسانی که درباره تاریخ و فرهنگ و هنرآذربایجان زحمت کشیده و سابقه درخشانی دارند استفاده گردد. به عنوان مثال در بحث تاریخ نگاری دفاع مقدس چهرهایی مثل استاد جلال محمدی و اسماعیل وکیل زاده و..یا در عرصه خاطره نگاری دفاع مقدس سرکار خانم سپهری … داریم که در سطح ایران مطرح هستند، یا در تاریخ انقلاب اسلامی باید افرادی که زحمت کشیده اند مورد نظر قرار گرفته و در کارگروهها کسانی انتخاب شوند که شائبه قوم گرایی یا ضدیت با نظام در آنها وجود نداشته باشد.

ائل: در این بنیاد چه موارد فرهنگی باید مورد تحقیق وتالیف قرار گیرند؟ به جز بحث زبان و ادبیات و تاریخ کدام مباحث فرهنگی دیگر باید مورد توجه این بنیاد قرار گیرد؟(تاکید بر فرهنگ جهاد و شهادت در آذربایجان، فرهنگ شیعه) از چه نهاد هایی می توان کمک گرفت؟

تعامل با نهاد های علمی ضروری است/ پرداختن به ادبیات مرثیه می تواند یک دانشکده شاگرد تربیت کند

به نظر می رسد بنیاد باید با نهادها و موسسات موازی تعاملی داشته باشد به عنوان مثال در تبریز دانشگاه تبریز و گروههای مختلف ادبیات و تاریخ و … یا بنیاد شهریار سازمان اسناد ملی شمال غرب کشور و…را داریم که بایستی مدیران کارگروهها و مدیر بنیاد شهریاد و اساتید دانشگاه تبریز با هم فکری هم دستور کاری برای بنیاد تعیین کنند، چون قطعا بخشی راجع به تاریخ آذربایجان یا ادبیات ترکی آذری یا بحث دیگری راجع به فرهنگ عامه که شامل فولکلور، ترانه ، شعر، چیستان ها، مثل ها و… و یا بخش دیگری مربوط به زبان مردم آذربایجان در گذشته و حال باشد که باید همه جانبه به موضوعات نگاه کرده و در هر موضوع از بهترین اساتید متخصص استفاده شود، به عنوان مثال در بحث دفاع مقدس اسم دو نفر ذکر کردم اما در مواردی چون نسخه شناسی یا تصحیح نسخ خطی اساتید توانایی چون خانم منصوره وثیق که از شاگردان استاد ترابی طباطبایی بوده و در تصحیح نسخ خطی تبحر خاصی دارند یا در حوزه مطبوعات و تاریخ آن افراد خبره ای است.

یک موضوع دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد ادبیات مرثیه آذربایجان است که من فکر می کنم موضوع مهم ولی مورد غفلت واقع شده و است که متاسفانه به آن توجه چندانی نشده است، بالاخره هم ادبیات مرثیه و هم آیین هایی که در سوگواری اباعبدلله (ع) وجود دارد و هم فرهنگ و هنری که در ادبیات مرثیه نهفته شده جای پرداخت علمی و گسترده ای دارد و می توان روی موضوعاتی چون موسیقی و مرثیه و یا مرثیه و ادبیات کهن سوگواری ابا عبدلله (ع) ، پرچم ها ، حسینیه ها و هیات های عزاداری قدیم کار فراوانی انجام داد.در این مورد قطعاً استاد مجتبی زاد صادق که خداوند سلامتشان بدارد بیایند و در راس این کار گروه ادبیات مرثیه قرار گیرند ایشان هم کتابخانه مفصل و بسیار ارزشمندی از نسخه های خطی و چاپی دارند و هم اسناد ومدارک زیادی گرد آوری فرموده اند دارند به تنهایی به اندازه ده محقق زحمت کشیده و به ادبیات مرثیه سالار شهیدان خدمت کرده است یک دانشکده هم شاگرد تربیت کند.

ائل: تبیین زبان معیار ترکی فارغ از لهجه های استانبولی و باکویی یکی از هدف های این بنیاد (توسط مدیر کل ارشاد آذربایجان شرقی) اعلام شده است، در این باره چگونه باید برخود کرد؟ آیا چنین چیزی امکان دارد؟

زبان و گویش تبریز زبان معیار است/ نباید با کسانی که می خواهند ملاک جاهای دیگر را به عنوان زبان در نظر بگیرند ، میدان داده شود/ تبریز کانون و چشمه جوشان ادبیات آذربایجان و آران است/ در زبان معیار به دنبال اساتید تبریزی بگردیم نه فلان  نویسنده باکویی یا استانبولی

با توجه به اینکه تبریز پایتخت دوم فرهنگ و هنر ایران بوده و ولیعهد نشین بوده است در دوره های مهم دارای جایگاه بوده و نقش تاریخی مهمی ایفا کرده است، بنابراین زبان وگویش تبریز زبان معیار در نگارش ترکی آذری در منطقه حتی جمهوری آذربایجان فعلی که قبلا جزو ایران بوده است و در منابع تاریخی آران نام داشته ، زبان تبریز بوده است، در واقع تمام نگاهها به تبریز بوده ، در دوره قاجار که صنعت چاپ وارد ایران شده و کتاب و روزنامه منتشر می شود تبریز به کانون چاپ کتاب های نوحه به زبان ترکی آذری محسوب شده و این زبان ترکی معیار است که در کتابهای چاپ سنگی به چشم می خورد. زبان معیار ادبیات مرثیه ای که در زمان قاجار منتشر می شود؛ زبان معیار تبریزی است، حتی شعرایی که در دربند شمالی ترین مرز ایران تا قبل از قرارداد گلستان و ترکمانچای زندگی می کردند مثل شعاعی دربندی یا قمری دربندی دیوان خود را با گویش معیار تبریز، در تبریز به چاپ رسانده اند، بنابراین در قالب این بنیاد می توان این موضوع را احیا کرد.از ادبیات مرثیه هم می توان زبان معیار را استخراج کرد، به عنوان مثال گویش و گفتار حسینی سعدی زمان تبریزی یا عابد تبریزی می تواند به عنوان زبان معیار نوشتاری ترکی باشند، و نباید به کسانی که می خواهند ملاک جاهای دیگر را به عنوان زبان در نظر بگیرند ، میدان داده شود چرا که کانون و چشمه جوشان ادبیات آذربایجان و آران تبریز بوده، تبریز قبله شعرا بوده، تبریز دارای مقبره الشعرا است و در تبریز بیش از چهارصد شاعر ایران زمین از مشهد ومرو و شیراز و باکو و گنجه و …در مقبره الشعرا دفن شده اند..بنابراین برای زبان معیار باید به دنبال آثار صافی تبریزی، صراف تبریزی،صحاف تبریزی، عابد تبریزی، سعدی زمان تبریزی بگردیم.نه فلان نویسنده باکویی یا استانبولی

ائل: مرکز این بنیاد در تبریز بنا شده است و استانهای دیگر آذری نقشی در آن ندارند لزوم کارکرد بنیاد برای تمامی آذری های ایران چیست و چه الزاماتی باید رعایت شود؟!

چارچوب رعایت شود کافی است/ لزومی به تحمیل نیست

تبریز پایتخت فرهنگی دوم ایران بوده و طبیعتا در اردبیل و ارومیه و زنجان نیز این موضوع پذیرفته شده است، در واقع تبریز به عنوان کانون فرهنگی محسوب می شده که تمامی علما و دانشمندان و اساتید در شکل گیری این فرهنگ نقش داشتند، به عنوان مثال خاستگاه پدر علامه امینی یکی از روستاهای سراب است اما در تبریز متولد شده و به عنوان یک چهره ای که لقب تبریزی در پسوند اسم ایشان قرار می گیرد، چارچوب و شاکله اصلی زبان های شهرهای ذکر شده با زبان تبریز یکسان است.لزومی ندارد تا گویش تبریزی را به مردم شهرهای اردبیل یا زنجان و … تحمیل کنیم بلکه در چاپ کتاب ها چارچوب زبان تبریزی رعایت شده و در مطبوعات محلی جلساتی برگزار شود و یک خط مشی مشخصی برای این موضوع طراحی شود.

ائل: تاریخ نگاری که اصولا باید در این مرکز انجام شود بر چه اساس و با چه تیم کاری باید آغاز شود؟

بنیاد باید به دست درازی های تاریخی پاسخ دهد

این بنیاد چنانچه بخواهد فعالیت خوبی داشته باشد باید از کمیته های علمی خوب و متخصصین برجسته ای که انسانهای شریف و محقق با دیدگاههای علمی باشند تشکیل شود، در بحث تاریخی هم باید توجه کافی به عمل آید، به عنوان مثال ببینید زمانی که از تاریخ استقلال جمهوری آذربایجان که بیش از سی سال نمی گذرد ، هر روز شاهد دست درازی آنها به تاریخ ایران هستیم که بخشی از تاریخ ایران را به عنوان تاریخ خود مطرح کرده اند، البته این بزرگی و وسعت و عمق تاریخ ایران را نشان می دهد که بخش های جدا شده از ایران خود را در گذشته ایران سهیم می دانند اما نمی خواهند به روی خود آورده یا عنوان تاریخ و فرهنگ مشترک ایرانی را قبول کنند، بنابراین کودکانه تاریخ را تحریف و تلاش می کنند گذشته ایران را به عنوان میراث خود مطرح کنند، اخیرا نادرشاه را به عنوان پادشاه جمهوری آذربایجان قلمداد کرده اند در حالی که با یک سوال ساده درباره پایتخت نادرشاه می توان این ادعا را به چالش کشید ، یا شاه اسماعیل صفوی و صفویان را به عنوان پادشان کشور جمهوری آذربایجان معرفی می کنند در حالی که پایتخت صفویان در ابتدا تبریز و سپس قزوین و اصفهان بوده است.بنابراین بنیاد باید بتواند به این شبهات تاریخی بویژه در برخورد با نسل جوان پاسخ گو باشد.

3
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۸ پاسخ

 1. duman گفت:

  ای حیله گر ها

  5

  0
  • بابک@ گفت:

   با این حرفها و کارهای خام و نپخته فضا را رادیکال تر میکنید و جوانان آزربایجانی به ترکیه و آزربایجان بالایی متمایل تر خواهند شد.
   چه اصراری دارید که به زبان ترکی، آذری میگویید؟!
   اوضاع را بدتر از این نکنید!

   5

   0
 2. مهدی آیسان گفت:

  این بنیاد زبان آذربایجان هست یا بنیاد دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ؟؟ چون همه افرادی که مثال می زند در دفاع مقدس تخصص دارند..
  وای به حال زبان ترکی که چنین افرادی در بنیاد آن فعالیت دارد اینها از پان فارسها هم راسیسم تر هستند .

  7

  0
 3. سروش گفت:

  تا زمانی ماها بینمون اتحاد نباشه این پایتخت نشینها میزنن تو سرمون و هر کاری دوست دارن میکنن … راز موفقیت اذربایجان فقط وفقط اتحاده اتحاد…………………… اقا پویا لطفا از پروژهای راکد هم گزارش تهیه کن چرا فقط شما نیمه پر لیوانو میبیند ایسان چیشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  6

  0
 4. Saeed گفت:

  مطمئن بودم فرهنگستان زبان ترکی درست نمی کنن. مطمئن باشین از این بنیاد هم برای تضعیف زبان ترکی استفاده خواهند کرد

  6

  0
 5. هاکان گفت:

  عجب یعنی چی گویش تبریز باید زبان معیار باشه اولا همه میدونن زبان ترکی آزربایجانی یک زبان جامع و کامل هستش و همه با هر لهجه ای که دارن اینو میفهمن زبان معیار آزربایجان تو شعر های تورکی شهریار هستش این شعر ها رو چه یکی تو باکو بخونه چه تو تبریز چه تو یک روستای دور افتاده همه میفهمند مگه شهریار وقتی شعر میگفت به لهجه ی تبریز شعر میگفت بعدشم مگر زبان فارسی براساس گویش تهرانی یا یزدی هستش بعدشم تو همه ی جای دنیا زبان گفتاری با زبان نوشتاری کاملا فرق میکنه و یکی دیگه این که چرا اینا از گفتن زبان تورکی آزربایجان امننا میکنن خوب گویش تبریز هم همون تورکی با یک لهجه هستش

  6

  0
 6. سامان گفت:

  مگر این بنیاد.برای آذربایجان نیست؟؟ پس چرا نام آن فارسی است و فارسی نوشته شده است، لطفا اصلاح کنید.

  6

  0
 7. محمد جعفری صور گفت:

  ها ها ها … اساتید تبریزی ؟ تفرقه سالماخ ؟ نه فرق ائلیر تبریز ؟ ارومیه ؟ زنجان ؟ همدان ؟ قزوین ؟ ساوه یا تهران تورک لری ؟ سؤزلر بیردی … تلفظ لرده بیر ذره تفاوت وار … تبریزده :گئده جاغوخ و ارومیه ده :گئده جه ییخ و … چؤخ فرقی یوخدو . بو سؤزلردن تفرقه و نفاق ایئیی گلیر . فرهنگستان زبان ترکی آچیلسا نه اؤلار مثلا ؟ بابا میللت اؤیانیب . میللتین باشینا شیره یاخماغ اؤلماززززززززز

  6

  0
 8. Mammad گفت:

  ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردان‌های ایران گفته است هتل‌های چهار و پنج ستاره پنج شهر گردشگری اصلی ایران تا سال آینده میلادی توسط گردشگران خارجی رزرو شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای پورفرج روز ۱۹ مرداد گفته است: «در تهران، اصفهان، یزد و شیراز هتل‌های چهار و پنج ستاره تا سال ۲۰۱۶ جای خالی ندارند. در شهری مانند اهواز فقط یک هتل چهار ستاره خوب وجود دارد که آن هم رزرو شده است. چون میزان گردشگران خارجی ورودی به ایران نسبت به سال‌های گذشته رشد کرده است».
  _____________
  تبریز دن نه خبر ؟!

  2

  0
 9. Mammad گفت:

  درجایی خواندم که حضرت علی سلام الله علیها فرموده،،هر ملتی لایق همان حاکمانی هست که بر آنها حکومت میکنند… ۸-)

  6

  0
 10. امید آزربایجانی گفت:

  شما زبان تورکی رو از بین نبرید عوام فریبی هم نکنید

  5

  0
 11. آراز گفت:

  بو سوزلردن فقط ساوادسیزلیق، میز سئورلیک، تفرقه سالماخ و مانقوردلوق و سیاستین اورک بولاندیران ایی گلیر

  5

  0
 12. ناصر گفت:

  این بنیاد مولود سفرهای آقایان حدّاد عادل(رئیس فرهنگستان زبان فارسی)، یونسی و محسن رضایی به تبریز و در مخالفت با فرهنگستان زبان ترکی‌ است.

  6

  0
 13. وقتی جانداری مثل حداد عادل صداش برای این بنیاد در نمیاد یعنی کلا باید بی خیالش شد…..

  7

  0
 14. آذربایجانلی گفت:

  سلام،
  متاسفانه بدبین هستم به این بنیاد . . . !
  قبل از تاسیس این بنیاد، زبان ترکی آذربایجانی برای خودش شکل معیار و گراماتیک داشته و لهجۀ شهر خاصی هم نبود!!!
  گویش تبریز فقط لهجۀ این شهره که بشکل گفتاری هست اما شکل نوشتاری از قدیم الایام یه جوره!
  اینا میخوان شکل نوشتاری جدیدی اختراع کنن تا …….. بقیه شو دیگه خودتون میدونید!
  همه زبانها شکلهای گفتاری مختلفی دارن: لهجه و تلفظ و غیره اما شکل نوشتاری همیشه یک شکل بوده!
  http://s4.iranxm.com/up/1958dfee29b6.jpg

  6

  0
 15. آذربایجانلی گفت:

  و اینکه: آران یکی از ایالتهای تاریخی و بزرگ آذربایجان بوده و کشور فعلی جمهوری آذربایجان هم فقط آران نیست و سایر ایالتهای تاریخی شمال ارس رو هم شامل میشه که متاسفانه صرفا گیر دادن به این آران!!!
  http://s1.iranxm.com/up/2d72b702eed9.png

  4

  0
 16. محمد جعفری صور گفت:

  تبریزین و آزربایجانین چؤخلو مسئول لاری تهران دا کی فارس مسئول لارا دستمال چکیللر تا میزلری حفظ اولسون . آیری ایش باشارمیللار .نه وقته جان کی ساتقین مسئول لار ایش اوسته دی آزربایجانین وضعی ائله بوجور قالاجاخ . نه کارخانا وار … نه جاده وار … نه گردشگر وار … بیر طبیعت واری دی اؤدا کی مسئول لارین همتینن بالا بالا آرادان گئدیر … ارومیه کی الفاتحه … ارسباران مئشه لری ده خطرده دی … قوری گل خطرده دی …
  تورکی دیلی ده کی تقریبا قوجا لار ترکی دانیشللار دا تازا نسل چؤخلو دانیشیخ لاری فارسی دی تاسف لر السون

  4

  0
 17. samad گفت:

  این یعنی توهین به شعور ملت ترک اذربایجان

  5

  0
 18. elman گفت:

  از اول هم معلوم بود می خوان سر مردم کلاه بزارن زبان ترکی حتی در دانشگاه تبریز هم تدریس نمی شه چه برسه به مدارس . بعد می گن ترکها افراط گرا هستند .

  5

  0
 19. علی گفت:

  آقا پویا کاش مطلب شخص ادم فروشی مثل رحیم نیکبخت رو اینجان نمی نوشتی.”رحیم نیکبخت ، احمد کسروی زمان ماست.”

  4

  0
  • مهدی آیسان گفت:

   واقعا جفا میکنی در شخصی مثل احمد کسروی که روشنفکری بدون زمان هست این افراد درست در نقطه مقابل کسروی هست .
   درست هست که کسروی اشتباهاتی در کتاب آذری زبان پاک داشت ولی کتابهای دیگر آن به مثابه افتخاری برای آذربایجان هست که هیچ کس مثل کسروی نمی توانست نقش تبریز و آذربایجان را در انقلاب مشروطیت به تصویر بکشد مثل تاریخ مشروطه ایران و تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان و چندین کتب دیگر که هنوز اکثریت مردم به مرور زمان به اهمیت این کتابها پی می برند .

   1

   0
 20. امید آزربایجانی گفت:

  حداد عادل دشمن تورک هاست اینو همه میدونن

  5

  0
 21. Ayhan گفت:

  باید فرهنگستان زبان ترکی میزاشتن حالا که این بنیاد رو تاسیس کردن ما از این بنیاد (زبان از بین رفته یا ۷۰درصدفارسی شده) نمیخواهیم ما ترکی خودمونو میخواهیم . باید تو مدرسه های ابتدایی تا متوسطه زبان ادبیات ترکی بزارن وگرنه هرچه تلاش کنن بیهوده هست

  4

  0
 22. الشن گفت:

  بیز تورکوک. سیز اوزونوزو جیرین.
  ما تورک هستیم و آذربایجانی حالا اینا هرچی میخوان بگن.
  سن الله بالالاریزا گوزل تورکجه دانیشماق اورگدین

  5

  0
 23. Amir_Efendi گفت:

  بنیاد تخریب فرهنگ و هنر آزربایجان چوختر یاراشیر بو بنیادا

  5

  0
 24. majid گفت:

  ما ا خواستیم فرهنگستان زبان ترکی رو احداث کنن ایش
  واسه ما بنیاد فرهنگ و ادب ایجاد کردن که زبان ترکی رو کللا تحریف کنه

  3

  0
 25. مجید گفت:

  خاک بر سر این خود فروش ها که فرهنگ و زبان یک ملت را معامله میکنند…

  4

  0
 26. ناشناس گفت:

  آقا پویا سایت خوبی داری مواظب باش سیاسی نشه این هم از دستت خارج میشه کلا این مطلب و نظرات حذف بشه بهتره هرچند نظرات خیلی درست و خوبی مطرح شده

  0

  5