تاسیس موزه و بنیاد شمس پژوهی در خانه سرخه ای تبریز

حق پرست خبر داد :

تاسیس موزه و بنیاد شمس پژوهی در خانه سرخه ای تبریز

 

 مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از پیشرفت ۸۰ درصدی مرمت خانه سرخه ای تبریز خبر داد.

sorkhehee

به گزارش تبریز مدرن به نقل از  نصرنیوز، فرزین حق پرست در جلسه هماهنگی برگزاری همایش ” از زادگاه تا بارگاه شمس تبریزی” با اعلام این خبر ، گفت : خانه سرخه ای تبریز که در نزدیکی مقبره العرفا قرار گرفته است ، می تواند محل مناسبی برای تاسیس بنیاد شمس پژوهی در تبریز و همچنین موزه شمس تبریزی باشد.

حق پرست ادامه داد: این خانه تاریخی که در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و چند سال است که توسط این سازمان مرمت می شود.

وی یاد آور شد: مرمت این ساختمان حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ولی این اداره کل برای به پایان رساندن مرمت حدودا به  حدود ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد و در صورت تامین اعتبار و اتمام مرمت ، با توجه به محل جایگیری و هویت تاریخی اش این ساختمان می تواند به عنوان موزه شمس تبریزی و بنیاد شمس پژوهی در تبریز مورد استفاده قرار گیرد.

در این جلسه فرماندار تبریز خواستار همکاری ارگان های متولی و شهرداری تبریز با این اداره کل شد.

رحیم شهرتی فر اظهار کرد: امیدواریم با همکاری سازمان های متولی به ویژه شهرداری تبریز این ساختمان تا زمان برگزاری همایش ” از زادگاه تا بارگاه شمس ” در تبریز آماده افتتاح شود.

گفتنی است ، همایش ” از زادگاه تا بارگاه شمس ” هفتم مهر ماه در شهرستان خوی و همزمان با سالگرد دیدار شمس و مولانا ( هشتم آذر ماه )  در تبریز برگزار می شود.

همچنین ، خانه سرخه ای  در دو طبقه ساخته شده و متعلق به میرزامهدی فراشباشی داماد مظفرالدین شاه بوده است.

خانه سرخه ‌ای دارای اندرونی و بیرونی است و هشتی اصلی آن در ضلع جنوبی قرار دارد و دسترسی به بخش اندرونی و حیاط آن از طریق حیاط بیرونی امکان پذیر است.

در ضلع شمالی ساختمان حمام میرزامهدی قرار دارد و مهمترین عوامل تزیین در این خانه گچبری‌های متنوع در داخل و خارج ساختمان و انواع تزئینات چوبی و آیینه‌کاری‌های سقفی است.

خانه سرخه ‌ای در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۷۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه سرخه‌ای مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، خیابان ثقهالاسلام، نرسیده به درب قدیمی سرخاب قاپوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

خانه سرخه‌ای که در نیمه دوم حکومت قاجارها ساخته شده، در آذربایجان شرقی و در شهر تبریز قرار دارد. این خانه در دو طبقه ساخته شده و متعلق به میرزامهدی فراشباشی داماد مظفرالدین شاه بوده است

خانه سرخه‌ای دارای اندرونی و بیرونی است و هشتی اصلی آن در ضلع جنوبی قرار دارد و دسترسی به بخش اندرونی و حیاط آن از طریق حیاط بیرونی امکان پذیر است.

اتاق‌های بخش اندرونی در اضلاع شمالی و جنوبی و شرقی و غربی حیاط اندرونی احداث شده است. بخش مرکزی و هسته اصلی مجموعه طنبی وسیع به ابعاد ۵/۹ در ۵ می‌باشد که مشرف به ایوان ستون‌دار و حیاط و باغچه بزرگ ضلع جنوبی است.

khanehsorkhei

در طرفین طنبی دسترسی‌های ایوان و در طرفین آن اتاق‌های کله ای (گوشوار) می‌باشد. کل ساختمان دارای زیرزمین و حوضخانه بزرگ است.

در ضلع شمالی ساختمان حمام میرزامهدی قرار دارد. این حمام بعدها تفکیک شد و به دیگران واگذار شد.

مهمترین عوامل تزیین در این خانه گچبری‌های متنوع در داخل و خارج ساختمان و انواع تزئینات چوبی و آیینه‌کاری‌های سقفی می‌باشد.

sorkheihome

3
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. سامان گفت:

    پویا خواهشا به مسئولین شهرداری و میراث فرهنگی بگو یه اقدامی برای ساخت هتلهای سنتی انجام بدن، برای تبریز با این تاریخ عظیم خیلی خیلی واجبه، پویا آیا اقدامی در این رابطه انجام شده؟؟

    0

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo