اخلاقی: درختان کوی صفاری مرتباً آبیاری می شوند/ به سطح جاده های استان ۳۸ هزار تن نمک پاشیدیم!

هشت درصد بافت فرسوده کشور در آذربایجان شرقی/

اخلاقی: درختان کوی صفاری مرتباً آبیاری می شوند/ به سطح جاده های استان ۳۸ هزار تن نمک پاشیدیم!

 

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: زمین منطقه مشجر کوی صفاری نصف راه، متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن است.

به گزارش خبرنگار نصر، “توحید اخلاقی” امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته دولت، در جمع نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی با تشریح عملکرد این اداره کل در سال گذشته، گفت: هم اکنون طول کل آزاد راه های استان ۲۲۵ کیلومتر، بزرگراه ها ۴۳۹، راه های اصلی هزار و ۴۸ و طول راه های فرعی آسفالته هزار و ۴۵۴ کیلومتر است که در مجموع می توان گفت سه هزار و ۱۶۶ کیلومتر راه در استان وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ارزش راه های استان به ازای هر کیلومتر یک میلیارد تومان است، گفت: در طول یک سال گذشته در استان برای احداث بزرگراه ۲۰ میلیارد تومان، راه های اصلی و توسعه آن ها ۱۳ میلیارد و احداث راه های فرعی شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

اخلاقی افزود: بهسازی و آسفالت راه های روستایی با هزینه ۴۷ میلیاردی و روکش آسفالت روستایی نیز با هزینه ۱۰.۵ میلیارد تومانی انجام شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در ادامه در خصوص وضعیت ماشین آلات این اداره کل نیز گفت: ماشین آلات ما متوسط عمر بالای ۲۵ سال دارند، اما مجبوریم از آن ها استفاده کنیم تا در زمان مناسب و بودجه مناسب ان ها را جایگزین کنیم.

* ۳۸ هزار تن نمک پاشی در سطح جاده های استان

اخلاقی در خصوص عملکرد این اداره کل در برف روبی از جاده های استان در فصل زمستان نیز گفت: ۳۵ هزار کیلومتر از راه های استان در طول زمستان برف روبی شدند و در این رابطه در مجموع اقدام به پاشیدن ۳۸ هزار تن نمک در سطح جاده ها کرده ایم.

وی در خصوص پاشیدن حجم بسیار بزرگ نمک پاشیده شده به سطح جاده های استان و اثرات مخرب زیست محیطی آن به خبرنگار نصر گفت: آذربایجان شرقی یک استان کوهستانی و سردسیر است و ما برای غلبه بر سرما و یخبندان جاده های استان در فصل زمستان چاره ای جز پاشیدن نمک نداریم.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی بی هیچ اشاره ای به اثرات مخرب پاشیدن شدن ۳۸ هزار تن نمک بر سطح جاده های استان، گفت: علی رغم اینکه نمک باعث آسیب دیدن آسفالت جاده ها می شود، فعلاً روشی به غیر از نمک پاشی جاده ها در فصل زمستان در دست نداریم؛ حتی بسیاری از کشورهای پیشرفته و سردسیر دنیا هنوز هم از روش نمک پاشی استفاده می کنند.

اخلاقی در ادامه گفت: برای جلوگیری از اثرات مخرب نمک روی آسفالت جاده ها، باید در طراحی راه ها شیب بندی طولی و عرشی مناسب در نظر گرفته شود تا نمک به سرعت از سطح آسفالت زدوده شود!

* درختان کوی صفاری مرتباً آبیاری می شوند!

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در ادامه و در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار نصر در رابطه با کوی مشجر صفاری، گفت: اینکه گفته می شود درختان آنجا آبیاری نمی شود، یک شائبه و شایعه دروغ است. درخت ها مرتباً آبیاری می شوند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

اخلاقی در ادامه گفت: این زمین متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن است و کاربری مسکونی دارد و در هر صورت درختان آن نیز حفظ خواهد شد.

وی افزود: ما حاضر نیستیم در هیچ نقطه ای از شهر درختی بریده یا خشک شود؛ ما به لحاظ ماموریت تهیه طرح های جامع و تفضیلی شهرهای مختلف و تامین سرانه شهروندان در همه بخش ها حساس هستیم و همواره به مشاوران و پیمانکاران طرح ها تاکید می کنیم که سرانه فضای سبز، درختکاری و جنگل کاری در اجرای طرح ها مورد توجه قرار گیرند.

اخلاقی ادامه داد: ما در کمیسیون ماده ۵ نیز هم از هر گونه تغییر کاربری فضای سبز به دیگر کاربری ها جلوگیری می کنیم و آقای استاندار هم به این امر تاکید دارد.

وی در پایان پاسخش به خبرنگار نصر تاکید کرد: اینکه گفته شود درختان کوی صفاری بی آب نگه داشته شده اند به هیچ عنوان صحت ندارد و این زمین هر کاربری هم پیدا کند، درختان آن حفظ خواهند شد.

* ۸ درصد بافت فرسوده کشور در آذربایجان شرقی

مدیرکل راه و شهرسازی در خصوص عملکرد مدیریت فنی و اجرایی این اداره کل نیز گفت: احداث چهار بیمارستان سراب، آذرشهر، مراغه و عجب شیر در دستور کار اداره کلراه و شهرسازی استان  قرار دارد و علاوه بر آن احداث بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی تبریز نیز هم اکنون در دست مطالعه است.

اخلاقی با اشاره به شناسایی پنج هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده شهری در استان گفت: این مساحت ۱۳ درصد مساحت محدوده شهری استان را شامل می شود که ۸ درصد از بافت های فرسوده کشور در آذربایجان شرقی قرار دارد.

وی افزود: سهم تبریز از بافت فرسوده دو هزار و ۵۰۰ هکتار است که ۴۴ درصد از بافت فرسوده استان را تشکیل می دهد که حدود ۵۰۰ هزار نفر در این بافت ها ساکن هستند.

اخلاقی در پایان از مطالعه طرح های جامع شهری ۱۳ شهرستان آذربایجان شرقی خبر داد.

0
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. ayhan گفت:

  سلام..
  آقا پویا نمیخوان اونجا رو پارک یا بوستان کنند ؟
  واقعا اونجا نیاز به یه پارک زیبا داره
  ممنون میشم جواب بدین

  0

  0
  • پویا گفت:

   سازمان راه و شهرسازی میخواد به مسکونی برگردونه و مانع تبدیل شدن به پارک هستند

   0

   0
   • آنام تبریز گفت:

    جناب پویا من از ساکنان منطقه مورد نظر هستم،تنها موردی که بعد از رسانه ای شدن کوی صفاری به چشم آمد پوشاندن در ورودی نرده های کوی بود با ایرانیت بود به طوری که دیگر از بیرون نمی توان داخل کوی را دید و این بنظر من آماده سازی پاکسازی اذهان عمومی از وجود درختکاری در آن منطقه است. در ضمن ممنون میشوم از اینکه بیوگرافی این مدیر محترم که هزاران تن نمک را وارد خاکهای سرزمینمان می کند را منتشر فرمایید

    0

    0
 2. آنام تبریز گفت:

  جناب پویا من از ساکنان منطقه مورد نظر هستم،تنها موردی که بعد از رسانه ای شدن کوی صفاری به چشم آمد پوشاندن در ورودی نرده های کوی بود با ایرانیت بود به طوری که دیگر از بیرون نمی توان داخل کوی را دید و این بنظر من آماده سازی پاکسازی اذهان عمومی از وجود درختکاری در آن منطقه است. در ضمن ممنون میشوم از اینکه بیوگرافی این مدیر محترم که هزاران تن نمک را وارد خاکهای سرزمینمان می کند را منتشر فرمایید

  0

  0
  • مهدی گفت:

   دکتر توحید اخلاقی (مدیر کل فعلی اداره راه و شهرسازی آذربایجان شرقی) فارغ التحصیل مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تهران و عضو سابق هیأت علمی دانشگاه اورمیه بودند که پس از اخذ مدرک دکتری از دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا در سال ۱۳۷۶ به ایران برگشته و مدتی بعد به دانشگاه تبریز منتقل شدند و نزدیک به دو سال است که سمت مدیریت اداره راه و شهرسازی استان را بر عهده دارند.

   0

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo