گزارشی از سفر به تبریز/ سفر به شهر شهریـار

 

گاهی خوب است از شمال و خاطراتش بگذریم و مقصد سفرمان را کمی آن‌طرف‌تر انتخاب کنیم.

 ۰۰۰۴-۱۰

به گزارش تبریز مدرن به نقل از  نصر،  تبریز از آن شهرهایی است که می‌ارزد برای دیدنش کمی بیشتر راه طی شود چون هم جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد و هم از نظر تاریخی شهر پرباری است. اما برنامه‌‌ سفر بهتر است مناسب جیب‌ باشد تا از لذت آن کم نشود. پس بهترین کار این است که قبل از راهی شدن، به قول معروف چرتکه بیندازید و ببینید چطور سفری با وضع حساب بانکی شما هماهنگ‌تر است. اگر یک خانواده چهار نفره هستید که خودروی شخصی ندارید یا نمی‌خواهید با آن سفر بروید برای شما حساب و کتاب کرده‌ایم که چقدر برای یک سفر ۳ روزه به تبریز پول لازم دارید.

با خرج بالا

در این انتخاب، باید حدود ۳ میلیون و ۲۰۰هزار تومان برای خورد و خوراک و اقامت خانواده چهار نفره کنار بگذارید.
وسیله سفر: غیراز سلیقه، پول و زمانی که دارید، وسیله سفر شما را مشخص می‌کند‌. هواپیما یک وسیله نسبتا گران برای سفر است. دو شرکت هواپیمایی در خط تهران به تبریز و بالعکس فعال هستند که تفاوت زیادی از نظر قیمت ندارند. قیمت بلیت رفت و برگشت تهران- تبریز، بین۲۷۰تا ۲۷۶هزار تومان برای یک نفر است. بلیت رفت و برگشت کلاس تجاری هم ۳۱۰هزار تومان برایتان هزینه دارد. اگر بخواهید برای ۴ نفر بلیت رفت و برگشت هواپیما بخرید باید از یک میلیون و ۸۰هزار تا یک میلیون و ۲۴۰هزار تومان خرج کنید.

محل اقامت:شهر تبریز هتل‌های ۵‌ستاره و ۴ ستاره خوبی دارد. برای یک خانواده چهارنفره معمولا در هتل‌ها اتاق پیدا نمی‌کنید. سوئیت دوخوابه با ظرفیت ۴نفر در هتل چهارستاره شبی ۴۷۰هزار تومان و در هتل ۵ ستاره شبی ۶۰۰هزار تومان است. می‌توانید سوئیت مورد نظر خودتان را اینترنتی رزرو کنید تا هم خیالتان از اسکان راحت باشد و هم تخفیف بگیرید. معمولا یک روز در هتل از ساعت ۱۲ظهر روزی جاری تا ساعت ۱۲روز بعد حساب می‌شود. به همین‌خاطر به صرفه‌تر است که برای اقامت ۳ روزه خود اتاق را برای ۲ شب رزرو کنید. هزینه اجاره سوئیت چهارنفره برای ۲ شب۹۴۰تا یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان درمی‌آید.

خورد و خوراک: برای غذا خوردن باید بروید رستوران. البته معمولا هتل‌ها وعده صبحانه را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند. در تبریز هر نوع غذایی بخواهید پیدا می‌کنید؛ از آبگوشت و کوفته تبریزی تا فست‌فودها و غذای ترکیه‌ای. همیشه پولی که برای غذا می‌دهید بستگی کامل به محل رستوران و کیفیت مواد غذایی دارد. در رستوران‌های تبریز با حدود۵۰هزار تومان می‌شود یک پرس غذای خوب با پیش غذا و سالاد و دسر خورد. معمولا کسی در طول سفر ۳ روزه ۶ وعده غذای کامل و سنگین نمی‌خورد. اما اگر بخواهید هر ۶ وعده ناهار و شام غذای کامل و حسابی بخورید بهتر است حدود یک میلیون تومان برای خورد و خوراک خود کنار بگذارید.

سوغات: پیشنهادهایی داریم که قیمتشان بالاست. نقره‌سازی‌‌های تبریز معروف هستند و از انواع ظرف گرفته تا هر وسیله‌ای که بخواهید، برای شما می‌سازند. قیمت نقره‌جات بعد از کشیدن وزن آنها تعیین می‌شود. اما قیمت گل‌های ملیله‌ای قاب شده مشخص است و شما می‌توانید با حدود ۱۰۰هزار تومان یکی از این قاب‌ها را بخرید.کفش‌های چرم دست‌دوز تبریز هم معروف هستند. ارزان‌ترین محصولات چرم، کفش‌های سبک زنانه هستند که حدود ۱۳۰هزارتومان قیمت دارند. اما اگر سراغ محصولات مجلسی و سنگین‌تر مثل کیف بروید خرج‌تان از حدود ۴۰۰هزار تومان هم بالاتر می‌رود اما محصول چرم دست‌دوز ارزش خرج کردن را دارد.

تبریزگردی با تور:شهرداری تبریز برای گشت و‌گذار در این شهر، تورهای رایگان ویژه تابستان برنامه‌ریزی کرده است. پیشنهاد ما برای دیدن جاذبه‌های گردشگری این شهر، استفاده از این تورهاست برنامه حرکت این تورها هر روز ساعت ۱۰صبح تا ۴بعدازظهر، از محل ایستگاه‌هایی است که از قبل تعیین شده. اتوبوس‌های این تور رایگان است و بلیت ورودی به موزه‌ها و ابنیه تاریخی نیم بها حساب می‌شود. مزیت گشت و‌گذار با این تورها، همراه بودن راهنمای گردشگری است که در مورد هر مکانی توضیح کافی را به شما می‌دهد.

تاکسی تبریز:اگر بخواهید خودتان در تبریز بگردید بهتر است قبل از هر چیز، دیدنی‌های تبریز را بشناسید و یک نقشه شهر را هم داشته باشید. بعد از آن می‌توانید به راننده‌های تاکسی اعتماد کنید. هزینه خدمات تاکسی را هم می‌توانید در سایت سازمان تاکسیرانی تبریز پیدا کنید. نرخ خدمات تاکسی در شهر تبریز در کوتاه‌ترین مسیر ۴۵۰و در طولانی‌ترین مسیر ۱۴۰۰تومان است. همچنین نرخ ورودی تاکسی سرویس، ۱۲۰۰تومان است و به ازای هر ساعت تردد، ۵هزار تومان به کرایه اضافه می‌شود.

هزینه متوسط

با حدود یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان هم می‌توان سفر خوشی داشت.
وسیله سفر: ‌قطارهای کوپه‌ای چهار نفره، نسبت به قیمت بلیت‌شان، برای سفر راحت هستند و شما را ۱۲ ساعته از تهران به تبریز می‌رسانند. اگر بدون صدای تلویزیون حوصله‌تان سر‌می‌رود، قطار سبز را انتخاب کنید که هر کوپه تلویزیون‌ دارد و برایتان فیلم می‌گذارند. بلیت رفت و برگشت قطار سبز برای هر نفر ۹۵هزار تومان است. قطار لوکس چهارنفره تلویزیون ندارد و بلیت رفت و برگشت آن برای یک نفر ۸۵هزار تومان است. با این حساب اگر بخواهید برای ۴نفر بلیت رفت و برگشت بخرید، بین ۳۴۰تا ۳۸۰هزار تومان برایتان تمام می‌شود.

محل اقامت: هزینه اقامت در هتل ۳ ستاره اتاق ۴ تخته با ظرفیت یک نفر اضافه شبی ۲۵۰هزار تومان است. هتل آپارتمان‌ها فقط سوئیت ارائه می‌دهند و قیمت پایه آنها بالاتر از هتل است اما برای سفر خانوادگی راحت‌تر هستند.قیمت سوئیت چهارتخته شبی ۳۱۰هزار تومان است. برای ۲ شب اقامت در هتل‌های ۳ستاره یا هتل آپارتمان بین ۵۰۰تا ۶۲۰هزار تومان پول لازم دارید.

خورد و خوراک: با حدود ۱۵هزار تومان می‌توانید یک پرس غذای مناسب بخورید. پیشنهاد ما این است که غذاهای سنتی تبریز را امتحان کنید مثل کوفته، دلمه و آبگوشت چون با حدود ۸تا ۱۶هزار تومان می‌توانید یک غذای خوشمزه و جدید را امتحان کنید. با این اوصاف در یک سفر ۳ روزه، حدود ۳۵۰هزار تومان برای هزینه خورد و خوراک کنار بگذارید.

سوغات:برای خرید یک کیلو سوغات خوردنی تبریز، از ۱۰تا ۲۶هزار تومان پول لازم دارید. قیمت یک کیلو باقلوای تبریزی حدود ۱۳هزار تومان است. نوقای تبریز را هم می‌توانید از کیلویی ۱۲تا ۱۷هزار تومان بخرید. این تفاوت قیمت به‌خاطر تفاوت مغزهایی است که در آنها به‌کار می‌رود. اگر می‌خواهید بیشتر خرج کنید، پیشنهاد شیرینی قرابیه است که با پودر بادام درختی درست می‌شود و روی آن را مغزهای مختلف می‌ریزند و قیمت آن کیلویی ۲۶هزار تومان است.

سفر ارزان

زیاد که اهل تجملات و خرج کردن نباشید، حتی از فکر کردن به سفرهای آنچنانی سرگیجه می‌گیرید، شما می‌توانید با حدود ۶۰۰هزار تومان هم، با خانواده به سفر ۳ روزه بروید و آب و هوایی عوض کنید.
وسیله سفر: بلیت قطار ۶ تخته و اتوبوس معمولا با هم یکی است. پس با توجه به زمانی که می‌توانید در راه باشید، یکی را انتخاب کنید. بلیت رفت و برگشت قطار درجه یک ۶ تخته با تهویه، ۶۵هزار تومان برای هر نفر هزینه دارد. اگر با اتوبوس معمولی راهی تبریز شوید، بلیت رفت و برگشت شما ۶۵هزار تومان می‌شود. بلیت رفت و برگشت اتوبوس ویژه با صندلی تخت‌شو ۷۶هزار تومان است. خرید بلیت رفت و برگشت قطار برای ۴ نفر ۲۶۰هزار و بلیت اتوبوس ویژه ۳۰۴هزار تومان درمی‌آید.

محل اقامت:مدارس محل‌های خوبی برای اسکان ارزان و آسان هستند که تحت شرایطی پذیرش عمومی هم دارند؛ درصورتی که کلاس‌ها رزرو کارمندان آموزش و پرورش نباشند و جا باشد، افراد با شغل آزاد هم می‌توانند در مدارس ساکن شوند. هزینه اسکان در مدرسه برای افراد با شغل آزاد، بسته به امکانات کلاس از شبی ۳۳تا ۸۰هزار تومان متغیر است.

خورد و خوراک: گزینه مناسب برای کم کردن هزینه خورد و خوراک در سفر این است که وعده‌های ناهار را خودتان بپزید و شام هم حاضری بخورید. اگر در هتل‌آپارتمانی اقامت می‌کنید که آشپزخانه دارد، می‌توانید خودتان غذا بپزید. با خود مقداری مواداولیه مثل برنج، لپه برای یک وعده، کمی سبزی خشک و… ببرید که خیلی هم جا اشغال نمی‌کند. بقیه مایحتاج را به اندازه مصرف ۳- ۲ روز، همانجا بخرید. اگر بخواهید نیم‌کیلو گوشت(۱۵هزار تومان)، یک روغن کوچک(حدود ۷هزار تومان) و یک کیلو پیاز و سیب‌زمینی برای برای ۳ روز بخرید، هزینه خرید شما از ۳۰هزار تومان بیشتر نمی‌شود با هزینه حدود ۱۰۰هزار تومان هم می‌توانید یکی‌دو وعده غذای خوب در رستوران بخورید. هزینه خورد و خوراک شما در ۳ روز سفر به تبریز می‌تواند کمتر از ۲۰۰هزار تومان شود.

سوغات: مناسب‌ترین سوغات تبریز، ریس و نوقا است که هم قیمت مناسبی دارند، هم جای زیادی نمی‌گیرند و هم بارتان سنگین نمی‌شود. قیمت ریس کیلویی ۱۰تا ۱۲هزار تومان و قیمت نوقا کیلویی ۱۲تا ۱۷هزار تومان است.

…………………………..

عاطفه پورمحمد

1
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. ayhan گفت:

  یاشاسین تبرررررررریز

  1

  0
 2. امیر گفت:

  خیلی جالب بود من خودم استفاده کردم Grin

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo