گزارشی از پیشرفت برج ماهان تبریز


برج مسکونی ۱۸۰ واحدی ماهان توسط تعاونی مسکن اداراه کل تعاون استان در ۲۱ طبقه سازه ای و ۱۹ طبقه بالای همکف در منطقه ویلاشهر ائل گولی در حال احداث میباشد

IMG_3477

این برج معماری بسیار زیبا داشته و بعد از تکمیل یکی از زیباترین برجهای تبریز خواهد بود .

 

هم اکنون این مجتمع تا طبقه ۱۳ بالای همکف و ۱۵ طبقه سازه ای  پیش رفته است و امیدواریم به زودی عملیات ساخت آن به اتمام برسد.

IMG_3479

11
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  علت خاموشی تمام تلویزیون های شهری نصب شده چیه؟اگه قرار بود خاموش باشه چرا اصلا هزینه کردند

  2

  0
 2. ali گفت:

  یکمم به فاز ۵ بعثت برسن پول معلما خوردن نداره ۱۰ سال پیش باید تحویل میدادن هنوز خبری نیست

  1

  0
 3. ali گفت:

  پویا جان اگه میشه یکم هم پیگیر فاز ۵ بعثت باشین

  1

  0
 4. ناشناس گفت:

  فامیلمون فکر کنم ۱۰ سال پیش.پیش خرید کرده بود واقعا مطلب مسخره بود پیشرفت؟!واقعا که

  1

  0
 5. با سوپر النینوی پیش رو و شواهد موجود ، شرایط استثنایی دهه ۴۰ در حال تکرار است؟ زمستان ۱۳۹۴ …
  http://tabrizweather.com/post-504.aspx

  1

  0
 6. سام گفت:

  برجی زیبا وشیک خواهد بود. امیدوارم به وضعیت دست اندازها و ناهمواریهای خیابان های دور برآن رسیدگی شودو همچنین تقاطع و میدان نو ظهور مقابل برج هم اصلاح هندسی شود!!

  3

  0
 7. رفتارهای اداره هواشناسی آذربایجان شرقی تغییر یافته اما همچنان خبری از ایستگاه جدید و یا افزودن آن ها به سایت سازمان هواشناسی کشور نیست

  اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی به مدیریت مهندس مطلبی فر ، پس از مطرح نمودن انتقادات و پیشنهاداتمان ، خوشبختانه رویه ی خوبی در پیش گرفته است و به نظر می رسد جناب مهندس مطلبی فر انسانی با خصایص روشن فکری و منطق گرایانه هستند که به انتقادات ، پیشنهادات و نظرات عاشقان آب و هوا احترام گذاشته اند و از کنار آن ها به سادگی رد نمی شوند و ما شاهد تغییر رویه در این اداره بوده ایم.

  یکی از این موارد فعال تر شدن سایت هواشناسی اداره کل می باشد ، که روزانه خبرهایی در این سایت قرار داده می شود ، که حرکتی بسیار رو به جلو می باشد.

  حرکت مهم دیگر ، اقدام و شروع به تعمیرات اساسی در ساختمان رادیو سوند ایستگاه هواشناسی فرودگاهی جو بالا ( جریان بالن ) می باشد ، که امیدواریم هر چه سریع تر به حالت عادی خود باز گردد.

  یکی دیگر از موارد مهم دیگر تفاوت فاحش در پاسخ دهی به تلفن های ارباب رجوع و علاقه مندان از سوی اداره می باشد ، که بسیار قابل توجه می باشد و با روی خوش و پاسخ دهی مناسب با تماس گیرندگان برخورد می شود.

  با این حال کماکان نواقص زیادی وجود دارد که باید رفع گردد ، خصوصا در مورد ایستگاه های هواشناسی جدید که باید احداث شود و یا به سایت سازمان هواشناسی کشور افزوده گردد.

  ما همچنان منتظر افزودن ایستگاه هایی نظیر شرق تبریز ، بندر شرفخانه ، چاراویماق و مس سونگون به سایت هواشناسی کشوری و رؤیت خبرهایی مبنی بر احداث ایستگاه های جدید در کلانشهر تبریز و نقاط لازم و حیاتی هستیم تا همکاری های بین سایت اختصاصی هواشناسی آذربایجان و اداره کل هواشناسی استان بیش از پیش مستحکم تر و گسترده تر گردد.

  1

  0
 8. سازمان هواشناسی جهانی طی بیانیه ای اعلام کرده است که قوی ترین النینوی ۳۰ سال اخیر پس از ۱۹۹۰ در ادامه ی سال ۲۰۱۵ رخ خواهد داد.

  در این شرایط پهنه ی آبی اقیانوس آرام گرم تر از حالت عادی خود می شود و باعث تغییر در روند آب و هوایی به سبب ایجاد تغییرات گسترده در الگوهای فشاری در بسیاری از نقاط دنیا می شود.

  اما امسال به سبب وقوع یک گرمایش موازی در جت استریم قطبی در نیمکره ی شمالی همزمان با این سوپر النینو ، تمام معادلات بر هم ریخته و هیچکس نمی داند در منطقه ی ما آمیخته شدن این دو پدیده با هم سبب چه روندی خواهد شد ؛ خنثی شدن تک تک این پدیده ها و یا تقویت هر دو به دستان یکدیگر؟ جواب این سوال را باید در دهه ی آخر آبان یافت.

  بررسی آمار بلند مدت ایستگاه فرودگاهی و جو بالای تبریز نشان می دهد ، این ایستگاه سردترین دماها و گرم ترین دماهای خود را در حدود دهه ی ۴۰ شمسی ثبت کرده است. رکورد دمای ۴۲ + و ۲۵٫۴ – برای این ایستگاه در دهه ی ۴۰ به وقوع پیوسته است و دو زمستان ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ به صورت متوالی فوق سرد و همراه با بارش عظیم برف بوده اند.

  طبق گزارشات موثق در زمستان ۱۳۴۲ در ایستگاه دانشگاه سراسری تبریز ، دمای ۲۷٫۲ – نیز ثبت شده است و در آن سال حتی گرگ ها به شهرها حمله ور شده بودند.

  از دیگر حوادث جالب آن سال ، ترکیدگی و شکافتگی درختان ( خصوصا تبریزی ) بر اثر سرما ، مرگ نانوا در هنگام باز کردن نانوایی ، مرگ دو نفر از کارگران کشتارگاه تبریز و یخ زدن آن ها در کنار جاده ، دریده شدن یک یا دو کودک در جلوی سینما آسیای تبریز ، مرگ فله ای پرندگان و سقوط آن ها از آسمان بر اثر شدت سرما از دیگر حوادث این سرمای بی سابقه بوده اند.

  یک بار که از یک پیرمرد سالخورده در مورد آن سال پرسیدم ، پاسخ داد که با فکر کردن به آن سال و به یاد آوردن شدت سرما ، هم اکنون نیز بر تنم لرزه می افتد و مو به تنم سیخ می شود ، او گفت آن سال علاوه بر کرسی ، از بخاری نفتی نیز استفاده می کردیم و شیشه های پنجره ای که درست پشت بخاری بودند نیز یخ زده بودند!

  در بوران ۱۳۵۰ ایران ، طبق آمار رسمی بیش از ۴۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند ، در مناطقی از زاگرس مرکزی ۷ متر و در شمالغرب ( آذربایجان ) برف سراسری یک تا ۳ متری باریدن گرفته است و چندین روستا همراه با جمعیت ساکن در زیر خروارها برف مدفون شده اند.

  بوران ۱۳۵۰ پر تلفات ترین بورانی بوده است که در تاریخ زندگی بشریت ثبت شده است.

  بسیاری معتقدند تعداد کشته شده های بوران ۱۳۵۰ ایران ، به مراتب بیش از ۴۰۰۰ نفر بوده است ، چون دسترسی مناسبی به روستاهای دور دست و صعب العبور نبوده است و روستاهای بسیاری زیر چندین متر برف مدفون شده بودند.

  در زمستان ۱۳۴۲ ، متوسط بیشینه دمای فرودگاه تبریز در یک ماه میلادی ۸ درجه زیر صفر بوده است! این در حالی است که دانشگاه سراسری تبریز این عدد را روی ۱۱ – نشان می دهد! یعنی با یک سرمای وحشتناک روبرو بوده اند!

  در زمستان ۱۳۵۰ ، متوسط بیشینه دمای ۷۰ روز متوالی در فرودگاه تبریز حدود ۴ درجه زیر صفر ثبت شده بوده است!

  بررسی شرایط آن سال ها با دهه ی ۹۰ و همچنین شرایط دورپیوندی و با توجه به وقوع النینویی قدرتمند در سال ۱۳۵۰ و وقوع یک النینوی قدرتمند دیگر در سال های مجاور زمستان ۱۳۴۲ ، ما را متقاعد می کند که زمستان امسال در منطقه ی آذربایجان یکی از سردترین زمستان ها رقم خواهد خورد.

  چرا که در دهه ی ۹۰ بسیاری از پارامترهای ناهنجار به حالت دهه ی ۴۰ بازگشته اند ؛ وقوع دماهای بالای ۴۰ درجه طی سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴ ، وقوع دو زمستان و پاییز سرد طی ۱۳۹۰ و ۱۳۹۲ ، ناهنجاری مهر ۱۳۹۳ ، ناهنجاری شهریور ۱۳۹۴ ، ناهنجاری های تابستان ۱۳۹۰ ، ناهنجاری گسترده پاییز ۱۳۹۰ و زمستان ۱۳۹۳ ، همه و همه یادآور دوران طلایی و البته پر خسارت دهه ی ۴۰ و پیش تر دهه ی ۱۰ آذربایجان می باشند.

  آیا ادامه ی ناهنجاری های سال های اخیر و خصوصا ناهنجاری فشاری بهار امسال ، امواج گرمای آزار دهنده و بی سابقه ی تیر و مرداد ۱۳۹۴ و ناهنجاری بارشی و دمایی شهریور ۱۳۹۴ منتهی به وقوع یک ناهنجاری نادر در فصل سرمای پیش رو در آذربایجان خواهد شد تا سال ۱۳۹۴ به مانند سال های ۱۳۴۲ ، ۱۳۵۰ ، ۱۳۱۰ ، ۱۳۱۳ و … در ذهن آذربایجانی ها و در برگه های تاریخ ماندگار شود؟

  هر چند احتمال دارد گرمایش جت استریم قطبی و یا قدرتمند شدن ورتکس قطبی ، باعث عدم تحقق این نظریه گردد ، اما در یک کلام می توان امسال را آخرین امیدها برای ترمیم اقلیم سردسیر آذربایجان دانست و در صورت عدم وقوع زمستانی سرد و سخت طی امسال ، باید خط سیاهی بر روی ” اقلیم اصیل آذربایجان ” کشید و آن را فقط در تاریخ جستجو کرد.

  نظر شخصی ما در پیش بینی اول فصلی این سایت ، مبنی بر وقوع گرمایش پاییزه و در واقع وقوع دماهای نرمال تا بالای نرمال طی ۵۰ روز ابتدایی پاییز و بارش نرمال تا زیر نرمال طی همین روزها و بازگشتن ورق از اواخر آبان با شروع ورود سیستم های قدرتمند همراه با هوای سرد متداوم و سلسله دار بوده است ؛ باید منتظر ماند و دید چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

  پیش بینی وضع هوای روزهای آتی : وقوع دماهای بالای نرمال تا اطلاع ثانوی ، شروع بارش ها از یکشنبه و تداوم آن ها تا سه شنبه

  به نظر می رسد دورانی از وقوع دماهای بالای نرمال و این بار در شهریور از دیروز آغاز شده است و تا اطلاع ثانوی تداوم خواهد داشت.

  دورنمای نقشه ها چنان شده اند که در صورت تثبیت آن ها ، احتمالا بتوان از این گرمایش به عنوان موج گرمای شهریور امسال نیز یاد کرد.

  از نظر بارشی و از فردا از سمت گوشه ی شمالغربی آذربایجان غربی و نیمه ی شمالی آذربایجان می توان منتظر ورود یک جریان ناپایدار تلفیقی از دریای سیاه و مدیترانه بود ، که با توجه به نقشه های جدید ، سهم دریای سیاه افزایش یافته است.

  بنا بر این از یکشنبه به طور رسمی و طی ۷۲ ساعت ، آذربایجان شاهد طی سلسله بارش هایی رگباری همراه با رعدوبرق خواهد شد ، که در مناطقی با توجه به استعداد موجود محلی ، می توان انتظار بارش های فرانقشه ای و شدید و همچنین احتمال بارش تگرگ و یا وقوع صاعقه را داشت.

  وزش بادهای آنی در مجاورت مناطقی که بارش کسب خواهند کرد ، نیز می تواند مسبب گرد و خاک و یا احتمالا خساراتی گردد.

  با توجه به این که در فصل برداشت گندم ، انگور و سایر محصولات کشاورزی هستیم ، طی روزهایی که هوا نا پایدار می شود ، کشاورزان و باغداران عزیز باید به جاهای امن ( به دور از درخت و فضای آزاد و ارتفاعات ) پناه ببرند ، تا خدای ناکرده آسیبی از صاعقه و یا سیلاب های احتمالی نبینند.

  ادامه ی سال پیچیده ی ۱۳۹۴ را با ما همراه باشید …

  با کمک مالی یکی از کاربران محترم سایت و تقبّل تمام هزینه ی لازم ، دامنه ی وبلاگ به آدرس معتبر قبلی خود بازگشت ، تا از این به بعد با آدرس معتبر تر در خدمت علاقه مندان به هواشناسی و اقلیم آذربایجان باشیم

  http://tabrizweather.com

  1

  0
 9. سلام ، وبسایت خوبی دارید ، اما برج به نظر من زیبایی خاصی نداره ، یه طرح معمولی با چند تا تو رفتگی …

  2

  0
 10. قوجامان تبریز گفت:

  تبریز هویت داره که یکی از مهمترین آن زبان تورکی هستش .امیدواریم در پروزه ها از نام های تورکی استفاده شه .اما متاسفانه مسولان در صدد نابودی این هویت مهم هستن
  فکر نکنم ماهان و … ربطی به تبریز داشته باشه

  2

  0
 11. امير گفت:

  خبر برج ماهان رو لطفا بروز رسانی کنید…
  و از نحوه پیشرفت و دست در اندرکاران پروژه اطلاعات بیشتری در اختیار بگذارید. با سپاس

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo