معاون استاندار آذربایجان‌شرقی: بافت تاریخی تبریز قربانی شهرسازی مدرن شده است

camera 08

 معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت: در دوران پهلوی اول به نام کارهای توسعه، عمران شهری و خیابان سازی بافت تاریخی شهرها بخصوص شهر تبریزبه هم زده شد.

 

 

به گزارش تبریز مدرن به نقل از نصر ، محمدصادق پورمهدی در اولین نشست شهرداران و مدیران مناطق و تاریخی کشور اظهار داشت: در تمام شهرهای تاریخی دنیا بافت قدیمی و تاریخی شهر را اصلاح می‌کنند و بر خلاف ما با کمترین تغییر در این بافت‌ها هویت و تاریخ منطقه را حفظ می‌کنند.

پور مهدی با تاکید بر اینکه در دنیا با بافت قدیمی و تاریخی شهرها مانند ما برخورد نکرده‌اند، گفت: در ایران متاسفانه ما بافت تاریخی را با بافت فرسوده اشتباه گرفتیم و با خیابان کشی از وسط بافت‌های ارزشمند تاریخی و عدم برنامه‌ریزی مناسب بناها و بافت‌های ارزشمند تاریخی را به نابودی کشاندیم.

وی افزود: گذشته هر ملتی به آثار مکتوب ادبی، هنری، آثار و بناهای تاریخی که عریان‌ترین نمادهای یک ملت هستند نباید یک خانه تاریخی، یک مسجد، یک کاخ و اثر قدیمی در شهر از بین برود باید حواسمان باشد و اجازه ندهیم بناهای تاریخی از بین برود.

معاون فنی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر برخورد آگاهانه و آینده نگرانه مسئولان با مجموعه‌ها و بافت‌های تاریخی شهر گفت: تبریز جزو اولین شهرهایی است که در سال ۱۳۷۴ محور تاریخی فرهنگی آن مطرح و تصویب شده و این شهر به همراه ۸ دروازه آن، محور تاریخی ۴۰۰ هکتاری تبریز را مشخصا معین می‌کند.

وی با اعلام اینکه قرار گرفتن این شهر در مسیر جاده ابریشم و ترکیب شهرسازی گذشته و تاریخی تبریز درس‌های زیادی به ما می‌دهد، افزود: اگر می‌خواهیم محور تاریخی شهر را حفظ کنیم باید طرح و برنامه مشخصی داشته باشیم، لازم است مجموعه تاریخی را با تمام اجزا به صورت یکپارچه ببینیم و حفظ کنیم.

پورمهدی اظهار داشت: بناها و مجموعه‌های تاریخی بدون مشارکت مردم حفظ نمی‌شوند، تشکل‌های مردم نهاد باید شکل بگیرند و بر عملکردهای احتمالا مخرب‌بر بافت تاریخی، نظارت داشته و عکس‌العمل نشان دهند.

0
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. behnam گفت:

  دوران پهلوی اول !!!!! الان که بافت تاریخی ازبین نمیره که دستشون درد نکنه مردم رو چی فرض می کنن.

  0

  0
 2. مهدی آیسان گفت:

  چند مورد از تاریخ تبریز که مورد تهاجم اینها بعد از انقلاب قرار گرفته است :
  ۱ ) اوایل انقلاب ارک تبریز را منفجر کردند و قسمتهای زیادی از آن نابود شد علاوه بر این کتابخانه یک ملیون جلدی آن هم نابود شد و تالار تئاتر تبریز که یکی از افتخارات تبریز بود نابود شد و نابودی ارک باز هم ادامه دارد …
  ۲) طرحی برای برچیدن آهن آلات مقبره شعرا داشتند تا به چبهه های حق علیه باطل بفرستند که خوشبختانه عملی نشد
  ۳) نماد وسط میدان گلستان را شبانه نابود کردند
  ۴)شیشه گرخانه را نابود کردند و به حد کنونی محدود کردند
  ۵) قصد داشتند بازار مسگران را نابود کنند که با پافشاری مهندس تقی زاده عملی نشد
  ۶) سردخانه باستانی تبریز در کنار ارک را ازبین بردند
  ۷)قسمت عظیمی از خانه صدقیانی را از بین بردند
  ۸) خانه ستارخان رو نابود کردند و سپس الکی خانه کوچکی بعنوان خانه ستارخان ساختند
  ۹)خانه باقرخان در حال نابودی هست
  ۱۰)وضع مسجد کبود و موزه سنگی هم معلوم هست
  ۱۱) از یک طرفی میگویند که باغهای شهر باید حفظ شود و از طرف دیگر با آتش زدن آنها و آب ندادن زمینه ساز نابودی باغها را فراهم می کنند
  ۱۲) عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه هم که حتما آقا محمد خان قاجار می باشد .
  دوستان می توانند به موارد دیگری که در عرض چند سال اخیر به تخریب آثار فرهنگی اقدام شده اشاره کنند
  از مسئولین خواشمندم که لطفا شعور مردم را به سخره نگیرند.

  4

  0
 3. شبنم گفت:

  بافت تاریخی!!!!!!!!!!!!! کدوم بافت تاریخی؟؟؟؟؟؟
  بزارین لااقل دل مردم به دو سه تا ساختمون جدید و شیک خوش باشه از خراباتی که بهتره والله……..

  0

  1
 4. فامیل دور گفت:

  خیلی جالبه اومدن تو تاریخی ترین منطقه تبریز کنار مسجد کبود به اون عظمت تجاری سازی کردن خدا میدونه چه میراث ارزشمندی تو حفاریای اونجا نابود شدن و یه بخشیم موند زیر پی این ساختمونا… بعد میگه در دوران پهلوی اول!!! یه عکس قدیمی شاید مربوط به ۴۰ سال پیش از ارک تبریز و فضا سازی زیبای اطرافش تو اینترنت هست مقایسه ی همون عکس با وضع امروز ارک همه چیو مشخص میکنه!!

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo