«هدیه تلخ» برق لامع، پیشکش نماینده تبریز! + تصاویر

 دهها سال خانواده «برق لامع» در خیابان ۱۷ شهریور قدیم، در کوچه ای که هنوز هم به همین نام خوانده می شود، منشاء خدمات شایانی بودند اما بی تدبیری و تنگ نظری و عدم حفاظت از سرمایه های مادی و معنوی توسط برخی همشهریان و مدیران وقت سبب شد تا، این خانواده خیّر، از زادگاه خود مهاجرت کنند.

 

 

: هدیه گرفتن و هدیه دادن بسیار نیکو و از خصال پسندیده مسلمانان و ایرانیان است. حتی لحظه ی دریافت این هدیه نیز صرفنظر از «ارزش مادی» آن، بسیار خاطره انگیز است. اما گاهی برخی هدیه ها و تبریک ها، بسیار هم تلخ هستند. تصور کنید که جوان عاشق پیشه ای، خواستگار دختری باشد. بعد از چند سال دسته گل و کارت دعوت به جشن عروسی دوستش را دریافت کند که با همان دختر خانم وصلت نموده است! آن تبریک و هدیه،  چونان پتکی بر سرش فرود می آید.

اما حکایت هدیه های تلخ به همین جا ختم نمی شود. چنین هدایایی می تواند در حوزه اقتصاد و سیاست هم مطرح باشد. می تواند به دست نماینده تبریزی هم برسد.

یکی از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی (رضا رحمانی) تعریف می کرد که  عید سال ۸۹، یکی از تلخ ترین هدیه های عمر خود را دریافت کرده است. در یک بسته بندی شیک و  هنرمندانه، تعدادی حوله صادراتی به آن نماینده تبریز ارسال شده که بر روی نامه ای همراه این هدیه چنین نوشته شده است: «اولین محموله صادراتی حوله برق لامع از شهر رشت»!  البته آنچه یک آذربایجانی را غصه دار و ملول می کند این عبارت نیست. بلکه آخرین کلمه این عبارت است. یعنی شهر رشت!

خدای ناکرده، با رشتی های خونگرم و سخت کوش هیچ پکینه و کدورتی نداریم. بلکه بر بی توجهی، کم کاری و بی تدبیری خودمان افسوس می خوریم.

برق لامع، برند حوله بافی آذربایجان و ایران

«برق لامع» نام آشنایی برای آذربایجانی ها و حتی همه ایرانی هاست. مرحوم «جواد برق لامع» اولین بنیانگذار صنعت حوله در ایران و حتی خاورمیانه بود که از ۷۵ سال پیش خدمات شایانی در حوزه صنعت حوله بافی از خود به یادگار گذاشت.

دهها سال خانواده «برق لامع» در خیابان ۱۷ شهریور قدیم، در کوچه ای که هنوز هم به همین نام خوانده می شود، منشاء خدمات شایانی بودند اما بی تدبیری و تنگ نظری و عدم حفاظت از سرمایه های مادی و معنوی توسط برخی همشهریان و مدیران وقت سبب شد تا، این خانواده خیّر، از زادگاه خود مهاجرت کنند.

کارخانجات صنایع نساجی برق لامع به همت مردی بزرگ که نامش برای همیشه در صنعت نساجی ایران پرفروغ می ماند به نام مرحوم «حاج جواد برق لامع» با همراهی دو برادر خود با نام های رضا و نقی برق لامع تاسیس و به عنوان اولین واحد صنعتی تولید حوله در صنعت نساجی ایران آغاز به کار نمود.

اولین کارگاه حوله بافی کشورمان به نام حوله بافی جواد در سال ۱۳۰۸ در تبریز با یک دستگاه چوبی شروع به کار نمود. تا آن زمان حوله از دیگر کشورها به ایران وارد می شد و مردم با فرهنگ استفاده از حوله آشنایی چندانی نداشتند . حاج جواد برق لامع ، بنیان گذار صنعت حوله بافی ایران در سال ۱۳۱۰ در اولین نمایشگاه ((اختراعات عهد نو )) که در باغ گلستان تبربز برگزار شده بود شرکت نمود و اولین تولیدات خود را در آن نمایشگاه به معرض نمایش قرار داد.

در سایه فعالیت های شبانه روزی، کارگاه کوچک حوله بافی جواد توسعه یافت و در بازار تهران به نام ((حوله جوادی)) شناخته و معروف شد. به دلیل مجاورت کارگاه و محل سکونت ، فعالیت شبانه روزی اجتناب ناپذیر بود، حوله های بافته شده را قبل از طلوع آفتاب به محله گازران تبریز که قنات معروفی داشت به روی دوش خود حمل نموده و بعد از شستشوی دوباره به کارگاه بر می گرداندند به طوریکه در زمستان هنگام بازگشت حوله ها یخ زده بودند .

با وجود محدودیت های فراوان در امر تولید و تهیه مواد اولیه در دهه اول سال های ۱۳۰۰ این پیشگام عاشق به رشد و استقلال صنعتی کشور ، با نگاه به افقی دور شروع به تولید نمود و تلاش خستگی ناپذیر خود را جهت نیل به این هدف معطوف داشت. اولین صادرات حوله برق لامع در سال ۱۳۲۸ به کشور عراق آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ صادرات سالیانه نزدیک به یک میلیون دلار رسید.

محصولات برق لامع به علت داشتن کیفیت بهتر ( ثبات رنگ ، خاصیت جذب خوب آب و مصرف مواد اولیه بهتر ) مورد توجه و استقبال مردم کشور عزیزمان و مصرف کنندگان خارجی بوده است . بااین حال در طی ۳۰ سال گذشته این واحد ارزشمند تولیدی ، فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و بالاخره به تعطیلی آندر تبریز یعنی زادگاهش منجر شده است.

«حاج جواد برق لامع» از جمله صنعت گران پرتلاش ، خوش نام و متدین کشور به شمار می رفت ولی مجموعه حوادث سالهای ۵۸ و ۵۹ موجب شد تا این صنعتگر معروف و  خدوم آذربایجانی گوشه عزلت گزیده و خانه نشین شود. با اینکه کارخانه برق لامع هیچ گاه به طور رسمی  مصادره نشد اما بی مهری ها انگ زدن ها، تهمت ها و برخوردهای ناشیانه و غیرمنطقی سبب شد تا او عطای تولید و صنعت را به لقایش بخشیده و کار حوله بافی را کنار بگذارد. او تا پایان عمر خویش به این فعالیت بازنگشت تا اینکه غریبانه جان به جان آفرین تسلیم نمود.

 

 

 

اما تعصب و غیرت آذربایجانی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. ۱۵ سال بعد از توقف چرخهای این کارخانه معروف، در سال ۷۴ فرزند ارشد مرحوم جواد برق لامع، کارگاه کوچک دیگری را راه اندازی کرد.

اما پیش از او یک ارگان دولتی، کارخانه قبلی برق لامع را دوباره راه اندازی کرد ولی به نام حوله لاله! و محصولاتش را هم به بازار عرضه نمود ولی هرگز نتوانست استاندارد برق لامع را حفظ کند!

پس از سالها تحمل بی مهری پسر دیگر برق لامع پدر، به نام دکتر «مسعود الملک برق لامع» پس از طی مدارج عالی علمی در خارج از کشور، به میهن بازگشته و چون با استقبال گرم و بی نظیر مدیران سرمایه پذیر استان ما! روبرو شده، کارخانه حوله بافی برق لامع را که زادگاه و خاستگاه اصلی آن شهر تبریز بوده در شهر دیگری راه اندازی کرده است. دکتر مسعود الملک برق لامع فرزند مرحوم جواد برق لامع پس از بازگشت از اروپا کارخانه ریسندگی خاور گیلان را که ورشکسته شده بود خریداری و به گروه صنعتی برق لامع ملحق نمود. او همچنین بدهی ۹۷ میلیارد ریالی این کارخانه به سیستم بانکی و سازمان مالیاتی کشور را که سبب ورشکستگی آن شده بود پرداخت کرد.

دکتر مسعود الملک برق لامع، یکی از چهره های ایرانی در اقتصاد جهان استان که دکترای اقتصاد ملی و علوم اجتماعی خود را از آلمان گرفته است. کتاب او به عنوان «حق برداشت مخصوص و نظام پولی جهان» یکی از نگارش های مرجع جهانی در زمینه نظام های پولی به شمار می آید. این کتاب برای نخستین بار به سال ۱۹۸۱ میلادی و از سوی یکی از معتبرترین ناشران کتاب های علمی جهان در برلین به چاپ رسیده و بعد از آن نیز به چندین زبان بین المللی ترجمه و تجدید چاپ شده است. او به مدت دو سال در کمیسیون تبدیل واحد پول آلمان شرقی به واحد پول آلمان غربی عضویت داشته و بدین ترتیب به اصول و فروع اقتصاد آگاهی نسبی دارد.

همه اینها را به این خاطر گفتیم که نسل جوان امروزی ما با شخصیت های علمی و تجاری گذشته خویش بیشتر آشنا شود.

اکنون دکتر برق لامع به همت مدیران سیاسی – اقتصادی گیلان و تلاش و اراده خویش،  اولین محموله صادراتی «حوله» را به نام «برق لامع»  و از شهر رشت به سرانجام می رساند و چه تلخ و ناگوار است برای مردمی که روزگاری به گردش چرخ های برق لامع فخر می فروخت!

آیا دریافت چنین هدیه ای از سوی یک نماینده مجلس و به نمایندگی از مردم تبریز با آگاهی از آن تاریخچه و سابقه درخشان «برق لامع» نمی تواند برای تک تک شهروندان یک «هدیه تلخ» و تاسف بار به شمار آید؟!

ما با سرمایه های خود چه کرده ایم؟!

گزارش: محمد امین خوش نیت.آذرقلم

4
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۳ پاسخ

 1. یحیی گفت:

  بسیار جای تاسف دارد. حیف از این سرمایه معنوی و اقتصادی که از شهرمان رفته.

  4

  0
 2. Alireza shamsi گفت:

  شنیدن اینگونه اخبار دل ادم و به درد میاره اما این خانواده تنها خانوادهای نیست که مردم غیور و همیشه دز صحنه اذربایجان فراریشون میده و یاد ضرب المثلی می افتم که میگه( تبریزین گویه اولدوز ساخلاماز)

  3

  0
 3. رضا گفت:

  سلام پویا جان جریان خانواده شکللی هم همچون جریانی هست در تبریز قبلا از شما خواهش کرده بودم با حاج آقا یا ددکتر شکروی یا امیر خان شکلی هم گزارشی تهیه شود

  2

  0
 4. مرتضی گفت:

  اونجایی که این هدیه تلخ به دست آقای رحمانی رسیده، عکس العمل ایشون چی بوده؟ باید از ایشون پرسید شما که رئیس کمیسیون صنعت مجلس هستید چه کاری برای برگرداندن افراد اینچنینی به استان کرده اید؟ اصولا چقدر براتون این مسائل اهمیت داره؟ مطمئنم حتی یه تلفن خشک و خالی هم نکردن که زنگ بزنن و از امثال برق لامع بخوان که دوباره برگرد تبریز و اینجا سرمایه گذاریشون رو ادامه بدن .!!!!

  3

  0
 5. مهران گفت:

  چه زیبا نوشته اید. حقیقتاً باعت افتخار است این رسانه شما!
  حین خواندن گزارش گریه کردم. خیلی خوب و اثر گذار نوشته اید. کاش این مطلب را “سرمایه سوزها و سرمایه فراری ده” ها هم می خواندند. کاش کارهای ما بیشتر متکی به عقل باشد تا شور و هیجان های زود گذر “داشته ویران کن”!!!
  راستی در متن تکرار صورت گرفته لطفا درست کنید.

  1

  0
 6. جواد گفت:

  اینجا تبریز است!!! بورا تبریز دی!!!
  ———
  وظیفه ارگان های دولتی هماهنگی مدیریت و نظارت و هدایت آگاهانه است و در همه جای دنیا و در شهر های پیشرفته کشورمون افرادی که لایق و توانمند هستند در این جایگاه نظارتی باید باشند ولی در تبریز اولین ها !!! بخاطر حساسیت هائی امنیتی که همیشه برای تبریز داشتند تخصص و تعهد جای خودش را به چاپلوسی و به تورکی خودمون خ .. داد… و به همین خاطر سختگیری ترین قوانین در تبریز اجرا میشه و قویترین بخش خصوصی در اینجا پرورش داده میشه.. چونکه افراد با استعداد این منطقه نبایستی جذب ارگان های حساس و نظارتی بشن… پس جذب بخش خصوصی میشن .. اونها هم به اختیار خودشون یا ترک دیار می کنن و یا با هر نا ملا یماتی ها می مانن و می سازن

  0

  0
 7. پوریا گفت:

  تاسف

  0

  0
 8. محمدحسن گفت:

  سلام خروجی پل کابلی از پشت مخابرات از لحاظ چشم انداز و روشنایی وضعیت خیلی بدی داره.لطفا پیگیری کنین.خروجی کل منطقه ائل گلی،زعفرانیه و… از این مسیره.

  0

  0
 9. آرشین جان گفت:

  سلام,
  با تشکر از مقالات و اخبار درخور توجه شما در تبریز مدرن.
  چرا امتیاز دهی به نظرها حذف شده قابلیتش؟
  خیلی ممنون و سپاسگزار.

  0

  0
 10. ممنون از انتشار این گزارش

  0

  0
 11. احمد گفت:

  این خبر تلخ شبیه تلخی ظلم به ارک و ظلم به ملت تبریز است نمایندگان باید نگذارند این ملت بیش از این از این دست کارها بر سر ملت تبریز وارد شود

  0

  0
 12. atlan گفت:

  از ماست که برماست

  0

  0
 13. محسن گفت:

  اینم از شاهکار شهرداری منطقه ۴٫٫٫
  http://www.anaj.ir/News/21905/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%AA%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%AC%DB%8C-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DB%8C!/?id=21905

  0

  0
  • رضا گفت:

   بهترین کار رو کرده , وقتی سیاست این شهر فراری دادن سرمایه گذار است وقتی سرمایه گذار منت میذاره اشتغال زایی میکنه اینجا کسی محل نمیذاره میره حال مسئولین بی مسئولیت رو هم میگیره .

   0

   0
 14. Mehdi گفت:

  “و بدین ترتیب به اصول و فروع اقتصاد آگاهی نسبی دارد.”

  آگاهی نسبی دارد؟؟!!

  0

  0
 15. مسعود گفت:

  خیلی باعث تاسف…. وای بر ما Frown

  0

  0
 16. sehrama گفت:

  تبریز نیازمند تغییرات
  تغییرات فرهنگی هویتی تغییراتی از دل تبریز نه از فارسستان و حدادستان
  تا تغییرات بوجود نیاد وضع همینه

  1

  1
 17. کامپیوتر پلاس 2 گفت:

  حیف Frown Frown Frown Frown Frown

  1

  0
 18. فامیل دور گفت:

  گزارش عالی و در عین حال درد آوری بود.ممنون از آقای آذر قلم و آقا پویا…
  تصور کنید یک سری اتفاقات نمی افتاد و اون کارخونه مثل ۴۰ـ۵۰ سال اول تاسیسش به پیشرفت ادامه میداد… حیف واقعا حیف…
  باز جای خوشحالی داره که فرزندان این خانواده با این همه ناملایمات کارخونه رو سرپا نگه داشتند…

  0

  0
 19. مهدی گفت:

  “دهها سال خانواده «برق لامع» در خیابان ۱۷ شهریور قدیم، در کوچه ای که هنوز هم به همین نام خوانده می شود، منشاء خدمات شایانی بودند …” کوچه توسط مردم عادی به همین نام خوانده می شود، ولی نوشته می شود: “شهید پورشریفی”

  0

  0
 20. مش گفت:

  این “مسیرگشایی خیابان برق لامع مطابق طرح تفضیلی کلان شهر تبریز”را من پیدا نکردم بخونم.لطفا آدرس آنرابنویسید.

  0

  0
 21. ناشناس گفت:

  واقعامتاسفم خیلی ناراحت شدم….جای تاسفه واسه فرهنگ غلط ماوبعضی ادمهای بی لیاقت

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo