«فرح»، «عباسی» شد؛ «شهناز»، «شریعتی» نه!

 

این را از یکی از پیرمردهای انقلاب‌دیده تبریز شنیده‌ام که در ماه‌های آخر منتهی به سقوط رژیم پهلوی، جمعی خدمت آقای قاضی رسیدیم که ما نمی‌توانیم تحمل کنیم در این شهر خیابانی به اسم «فرح» باشد؛ سریع نامی پیشنهاد کنید که از این پس به آن نام این خیابان را بشناسیم.

این را از یکی از پیرمردهای انقلاب‌دیده تبریز شنیده‌ام که در ماه‌های آخر منتهی به سقوط رژیم پهلوی، جمعی خدمت آقای قاضی رسیدیم که ما نمی‌توانیم تحمل کنیم در این شهر خیابانی به اسم «فرح» باشد؛ سریع نامی پیشنهاد کنید که از این پس به آن نام این خیابان را بشناسیم.

همان پیرمرد تعریف می‌کرد آقای قاضی طباطبایی(ره)  مکثی کردند و گفتند اسم خیابانی که یک‌روزه و با مشورت چند نفر عوض بشود، با مشورت چند نفر دیگر، برمی‌گردد به همان نام و مقبول عام نمی‌افتد. ایشان آنجا به ما گفتند بروید، فکر می‌کنم و اطلاع می‌دهم.

۵۵

 

راوی می‌گفت: «پس از چند روز که مناسبتی پیش‌رو بود که گمانم روز زیارتی خاص حضرت ابوالفضل العباس(ع) بود، آقای قاضی به هیئات حسینی که احترام خاصی برای ایشان قائل بودند دعوتی فرستادند که می‌خواهیم عزاداری برای بزرگداشت این روز در خیابان فرح داشته باشیم. اکثرا اجابت کردند و آمدند و عزاداری شد. پس از عزاداری، آقای قاضی بلندگو را در دست گرفتند و گفتند با وجود محبت وافر مردم تبریز به قمربنی هاشم(ع) متاسفانه هیچ نمادی از این ارادت در شهر وجود ندارد؛ اگر جمع اجازه بدهند و موافق باشند، از این پس این خیابان را عباسی بنامیم و نشان این ارادت کنیم.». من که از نسل سوم هستم و بیست سال پس از انقلاب متولد شده‌ام، تا به حال یکبار هم از کسی نشنیده‌ام که خیابان عباسی و چهارراه عباسی را «فرح» صدا بزند. این تدبیر آقای قاضی هم نشان‌دهنده دوربینی و بزرگی و تدبیر ایشان بوده است و هم نشان‌دهنده لزوم دوری از تصمیمات احساسی در نامگذاری‌ها.

همه می‌دانند که چهارراه و خیابان «شهناز» پس از پیروزی انقلاب اسلامی به «شریعتی» تغییر نام داد.

روزی به این فکر می‌کردم که این نیز از مظلومیت‌های آن مرد بزرگ است که کسی «شهناز» را «شریعتی» استعمال نمی‌کند.

تصمیم گرفتم به تاکسی‌هایی که مسیرم را اعلام می‌کنم به جای «شهناز» بگویم «شریعتی». مطمئن بودم که مسیر اکثر این تاکسی‌ها، شریعتی است. پس از یک ربع ساعت، هیچ ماشینی نگه نداشت. با اولین گفتن «شهناز» تاکسی پیکان در مقابلم ایستاد. در تاکسی به این فکر می‌کردم که مطمئنا آقای قاضی نقشی در این تغییر نام نداشته‌اند.

گزارش: حامد خسروشاهی

منبع: نشریه صبح تبریز

10
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۴ پاسخ

 1. آذربایجانلی گفت:

  شهناز نه؛ شریعتی.

  1

  12
 2. تبریزی گفت:

  چهارراه شهناز همیشه شهناز باقی خواهد ماند .

  16

  0
 3. Tebrizli گفت:

  ها فرح.. ها عباسی.. نه فرقی وار هر ایکیسی اوزگه دی بو شهره. فرح ساتقین ایدی اوبیریسی ده… نه ایسه باشیم گئدر چوخ ایله ری گئتمییاخ

  4

  15
 4. نیما24 گفت:

  شهناز، شریعتی نشده
  سه راه امین ،چهار راه تیمسار محققی نشده
  قره آغاج ،قدس نشده
  بلوار منجم ،میدان ۵ مردادنشده
  میدان یکه دکان ،میدان ستارخان نشده
  نمیشه چیزی را به زور تو مخ مردم کرد هرچیزی راهی داره از راهش باید وارد شد.

  14

  0
  • مهدی گفت:

   شاهگلی، چهارراه و خیابان منصور، خیابان بهادری، شَکِلّی، شاه آباد، آبرسان، کوی فیروز، حکم آباد، حلیمه دربندی، گجران (گازران)، …
   اسامی قدیمی رو بیشتر دوست دارم.

   0

   0
 5. حسینی گفت:

  “فرح” تبریزی بود

  12

  1
 6. تبریزلی گفت:

  فرح به عنوان یه تبریزی کار خاصی برای این شهر و مردمانش نکرد، هیچوقت تو مجامع عمومی یا سخنرانیهاش با افتخار نگفت از طرف پدری ترکه و در تبریز زاده شده، همیشه اصل خودشو قایم کرد ، ما احتیاجی به همچی کسی نداریم ما به کسی ارج میدیم که اصلشو کتمان نکنه و به اون افتخار کنه…اینجوری میشه که خیابون فرح یه شبه اسمش عوض میشه و شهناز هنوز که هنوزه شهنازه…و من به عنوان یه دهه شستی حتی یکبار هم نشنیدم کسی بگه خیابون فرح… اون برای ما غریبه بوده و خواهد ماند..

  7

  14
  • yousef گفت:

   دوست عزیز هرچی صنایع و کارخونه در تبریز هس از زمان شاه وبه واسطه فرح دیبا انجام شده

   17

   7
   • جوان گفت:

    تراکتورسازی تبریز ماشین سازی صنعت اتومبیل تبریز کارخانه های وسایل خانگی و … همه اش تو دوران شاه ساخته شده. خواهشا تحقیق کنیم .

    3

    0
 7. ali گفت:

  شهناز باقی خواهد ماند
  به اسم شریعتی خیلی چیز ها در شهر هست
  بعضی ها هم میگن اسم شهناز خاطره هاشون رو زنده نگه داشته ما هم اینو حفظ میکنیم

  8

  3
 8. آمون گفت:

  استعمال آخه؟!!

  0

  0
 9. .Dr گفت:

  فرح اگرشهرین یاخجی تانئسیدی، شهرینین تاریخین بولسیدی،تعصوبو اولسئیدی، اوردا بیر اننی اتوبان وئراردی آدین دا ربع رشیدی یا رشیدی قویاردی. ربع رشیدی ده احیا ائله ردی! حداقل ایشی کی ائلیه بولردی شهره ائلسین! هشکس ده اورانین آدین ایسته مزدی دییشه!
  من بولن شهناز دا پهلوی زمانیندا قویولوپ، شهناز دان قاباخ آیری آدی واریدی

  3

  6
  • yousef گفت:

   او. زمان هچ زاد یوخوردی کی قالا ربع رشیذنین احیاسی الان انقلاب دان بویانا دریلیر ولی اجرا اولمور بیر دانا تورکون دیلین دیریلدمیلر
   در ضمن شهناز اسم دختر شاه هستش عزیز

   2

   0
 10. مهدی آیسان گفت:

  بهتر است بچای گیر دادن به خیابان شهناز به بلوار دکتر حسابی گیر بدهید که ما فردی مثل پرفسور هشترودی رو داریم که دانشمند والا مقام و شناخته شده آذربایجان هست و هیچ جایی به اسم ایشان نیست ولی با احترام به دکتر حسابی بهترین کاری که کرده در چندین رشته متفاوت لیسانس گرفته و با انیشتین هم عکس یادگاری انداخته که به این خاطر کلی مدرسه به اسم ایشان هست

  6

  4
  • yousef گفت:

   دوست عزیز دکتر حسابی همتای پروفسور هشترودی هستش ولی باهاتون موافقم و تنها دکتر حسابی نیس که همه جا به اسمشه
   ببین فرودگاه بین المللی شهید مدنی
   بیمارستان شهید مدنی
   دانشگاه شهید مدنی
   اخه چه خبره مگه کدوم گره رو از کار مردم باز کرده این همه بها میدن تا چه حد
   استوره اذربایجان عباس میرزاست اونوقت ما اسم پل رو میزاریم شیخ نمر چرا واقعا

   10

   1
 11. ناشناس گفت:

  هله ده کی هله دی شهناز دییلیر

  8

  0
 12. رضا 88 گفت:

  کاش اسم خیابان های منتهی به مکان های تاریخی با اسم همان مکان تاریخی نامیده میشود، خیابان عباسی میشد خیابان قاجار،، یا برای پادشاهان تورک هم ارزش قائل میشوند

  3

  2
 13. محسن گفت:

  سلام ببخشید اسم دانشگاهی که اخر خیابان شهناز تبریزرهست اسمش چی هست

  0

  0
 14. ناشناس گفت:

  فرح دیبا از طرف پدری اهل روستای لاهیجان اسکو می باشد و از طرف مادر اهل شهرستان لاهیجان گیلان است
  برای شهر تبریز خیلی کارها کرد،او با چک سفید دکتر عباسقلی دانشور شیرازی را به تبریز آورد و نخستین عمل پیوند قلب خاورمیانه در بیمارستان خمینی سابق و مدنی کنونی انجام شد و خیلی خدمات دیگر،دیبا ها هم در تبریزند.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo