فرهنگ سازی در مترو‌ی پاریس و لزوم اجرای چنین طرح هایی در تبریز

فرهنگ و فرهنگ سازی یک طرح و الگوی ثابت نیست. بلکه بسته به شرایط، نوع زندگی، محیط، خدمات و ابزارهای کار متغییر و متفاوت است.به عنوان مثال؛ درعصر تکنولوژی با تولد هرتکنولوژی جدید یک فرهنگ جدید نیز جهت استفاده صحیح از آن خلق می‌شود.

استفاده از وسایل ارتباطی عمومی،حمل و نقل، ابزار‌های دیجیتالی، موبایل‌ها و… همه و همه نیاز به شناخت و رعایت فرهنگ خاص آن تکنولوژی دارد.عدم توجه و رعایت فرهنگ استفاده از آن ها نه تنها مردم جامعه بلکه خود جامعه را دچار بی‌نظمی و آشفتگی خواهد ساخت.مسئولان شهری هر کشوری،نقش مهم و خطیری در آموزش و فرهنگ سازی جامعه انسانی دارند تا جامعه شهری را از هر گونه بی‌نظمی و آشفتگی دور سازند.

برای نمونه می‌توان به نوع فرهنگ سازی خلاق مسئولان سیستم حمل و نقل عمومی کشور فرانسه اشاره کرد.گفته می‌شود؛ پاریس پایتخت کشور فرانسه دارای یک سیستم حمل و نقلی تقریبا کاملی است که به تمام نقاط شهر و خارج از شهر سرویس می‌دهد.

این سیستم گرچه به نظر کامل می‌رسد، اما نگرانی بسیاری درباره فرهنگ و نحوه استفاده از این خدمات وجود دارد.به همین دلیل، مسئولان شهرداری پاریس به جهت آموزش و فرهنگ سازی از نحوه استفاده صحیح از این خدمات شهری در مترو پاریس دست به تبلیغات فرهنگی جالبی زده‌اند.

این تبلیغات توسط افراد هنرمند در فضای مترو شهری  به صورت زنده  اجرا شده است. تبلیغاتی تامل برانگیز و معنا دار…

اجرا کنندگان این نمایش سعی کرده‌اند رفتار غلط و ناهنجار را در هیبت یک حیوان نشان دهند. یعنی افرادی که در وسایل حمل و نقل عمومی، اینگونه رفتار می‌کنند، این نوع حیوان هستند. شاید با این نوع نمایش و تبلیغات آنها به خود آمده و رفتار‌های خود را تغییر دهند.

پیام این تبلیغات این است: تنها حیوانات اینگونه در وسایل نقلیه عمومی رفتار می‌کنند. اگر به عنوان انسان شما هم اینگونه رفتار می‌کنید، پس شما نیز حیوانی بیش نیستید، تنها لباس آدمی به تن دارید!! چرا که از یک انسان اینگونه رفتار‌ها بعید است.

به این تبلیغات جالب و پر معنا نگاه کنید.

مترو

یک بار از روی گیت ورودی پریدی، اما مطمئن باش که دفعه بعد باید جریمه‌اش را بپردازی… در این تبلیغ فردی که این کار را می‌کند، شبیه قورباغه نشان داده است.در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی “انسان” باشید.

met

این تبلیغ یک آدم را با کله یک گاو نشان می‌دهد که چگونه وحشیانه  وارد مترو می‌شود. یعنی قبل از اینکه بگذارد، مسافران دیگر پیاده شوند اینگونه وارد مترو می شود. او مصداق یک گاو شاخدار است که فکر می‌کند زمان و وقت خودش فقط اهمیت دارد.در انتها نوشته شده: در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی “انسان ” باشید.

مترو

در مترو های پاریس صندلی‌های تاشویی وجود دارد که نزدیک درهای ورودی واگن‌های مترو  قرار گرفته‌اند. وقتی مترو شلوغ است، مسافر باید متوجه شود که با ایستادن فضای بیشتری را در اختیار سایر مسافران قرار می‌دهد.

این تبلیغ فردی را نشان می‌دهد که این فرهنگ را ندارد و بدون توجه به مسافران دیگر شبیه یک حیوان به راحتی در صندلی خود لم داده است. فضای زیادی را اشغال کردی. نگاه‌های سرزنش بار مردم مقابلت قرار دارد…

در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی “انسان” باشید.

مترو

با صدای بلند با موبایل حرف می‌زنید! تمام حریم خصوصی  و دوستانت را از دست می‌دهی…چنین فردی مثل یک خروس است.  در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی “انسان ” باشید.

مترو

اگر آدامست را در مترو به بیرون تف کنی، بدان حتما آدامس به کف کفش‌های خودت هم  خواهد چسبید… کسی که این تبلیغ را اجرا کرده است، چنین افرادی را با صورت این حیوانی معرفی کرده است. در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی “انسان” باشید.

2
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. شوالیه گفت:

  پس با این حساب متروی تهران باغ وحش بوده خبر نداشتیم چون تمام این موارد رو میشه توش دید Laugh

  4

  1
 2. silly گفت:

  فقط سیستم حمل و نقل نیست این فرهنگ تو خیابونا هم باید جا بیفته، حتی بعضی کارا باید جریمه هم داشته باشه کارایی مثه اخ تف تو خیابون یا زباله ریختن. شهرداری میتونه به این مسایل هم رسیدگی کنه.

  1

  0
 3. حسین گفت:

  بعید می دانم چنین طرح هائی در تبریز جواب بده
  بعضی ها کلآ جنشون خرابه هرکاری کنی آدم نمیشن!

  2

  1
 4. ناشناس گفت:

  با اجرای چنین طرح توهین آمیزی در تبریز به شدت مخالفم،همین مونده که خودمون به مردم تبریز توهین کنیم و سوژه دست بقیه بدیم.
  هر چه قدر هم نیت کار درست باشه روش کار خیلی خیلی احمقانه و غلط هستش چون اینجا پاریس نیست ایرااانه.

  0

  0
  • سعید گفت:

   توهین آمیز نیست بلکه شخصیت بعضی افراد نشون میده که اگه اینکار بکنن با اون حیون فرقی ندارن بنظرم حتما بذارن چون اگه اینکار بکنن با دید به اونا نگاه میشه

   1

   0
 5. مهدی آیسان گفت:

  خیلی جالب بود به نکته خیلی حساسی اشاره کرده ای که نکته ضعف جامعه ماست . کاش مسئولین به این مقاله نظری بیاندازند و از حالا روی این مسائل کار کنن

  1

  0
 6. رضا گفت:

  به نظر من هم این کار یک توهین هست. خداروشکر فرهنگ تبریز خیلی بیشتر هست. اگه به متروی تهران برین تمام این موارد هست. بعضیا اصلا احترام به بزرگتر هم حالیشون نیست.

  2

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo