بابایی مطرح کرد: ۴۰۰ هزار حاشیه نشین تبریز در انتظار خدمات شهری

عضو شورای اسلامی‌شهر تبریز از وجود ۴۰۰ هزار حاشیه‌نشین در این ‌شهر خبر داد.

 ۷۸۷۶۸۴

به گزارش تبریزمدرن به نقل از نصر، فریدون بابائی اقدم گفت:۱۲ هزار ۵۰۰ هکتار از مجموع ۲۵ هزار هکتار مساحت تبریز را بافت پر شهری تشکیل می‌دهد که از این میان ۲هزارو ۵۰۰ هکتار مربوط به بافت حاشیه نشین است که بیشتردر مناطق ۱، ۳، ۴، ۶ و ۷ شهری تبریز واقع شده‌اند.

b8026

 

وی افزود : ساکنان مناطق حاشیه نشین تبریز مهاجرانی هستند که از شهرستان‌های کلیبر، اهر، هشترود و بستان‌آباد و در پی اشتغال به این مناطق روی آورده اند.

این مدرس دانشگاه در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری علت انتخاب این مناطق از سوی مهاجران را نداشتن شغل و درآمد مناسب دانست که به علت بی‌ثباتی شغلی مجبور هستند در گوشه و کنار شهر و بدون خدمات شهری زندگی کنند.

وی خاطر نشان کرد : شرایط بد اقتصادی مهاجران ساکن در مناطق حاشیه ای شهر تبریز موجب شده آنان فقط به دنبال ایجاد سرپناه برای خانواده خود بوده و به استانداردهای لازم در ساخت مسکن اهمیت ندهند.

به اعتقاد این کارشناس فرزندان خانواده های ساکن در مناطق حاشیه ای شهر به علت شرایط نامناسب سکونتی بیشتر اوقات زندگی را در بیرون از محیط خانواده و در شرایط فرهنگی و اجتماعی نامناسب محله‌های این مناطق سپری می کنند که این خود زمینه تربیت ناصحیح کودکان و سوق یافتن آنان به سمت بزه‌کاری، خشونت، وجرم است .

به گفته این عضو شورای شهر حدود ۸۰ درصد از کاربری مناطق حاشیه‌نشین کلان‌شهر تبریز مسکونی بوده و مابقی آن نیز به شبکه معابر اختصاص دارد.

بابائی اقدم همچنین یاد آور شد : مجهز نبودن مناطق حاشیه نشین تبریز به شبکه آب و فاضلاب شهری و وجود مشکلات بهداشتی و بصری در این مناطق سلامتی جسمی و روانی افراد را تهدید می کند و خدمات رسانی به این مناطق مشکل و در مواقعی غیرممکن است.

0
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  احداث شهرک هایی بازمین ومسکن ارزان دراطراف تبریز وواگذاری ان به اهالی این مناطق تنهاراه ممکن ریشه کن کردن حاشیه نشینی است.

  0

  0
 2. یحیی گفت:

  کسی تا حالا به این فکر کرده که چرا حاشیه نشینها بیشتر از این چند تا شهرستان هستند و متلا از شهرستانهای شبستر و مرند و مراغه و بناب و اسکو ما حاشیه نشین نداریم

  2

  0
 3. Mammad گفت:

  برای سامان دهی حاشیه نشینان چند تا کار خونه تو شهرستان های حاشیه نشین ها ایجاد کنند و کشاورزی مناطق رو رونق بدن تا مهاجرت معکوس انجام بشه
  یا یک فکر اساسی دیگه بکنن الان موج حاشیه نشنی منهای حاشیه عینالی داره سمت روستاها اطراف میکشه (باغ معروف .الوار. مایان .آنا خاتون .گرگچ. سردرود آخماقیه .و…)

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo