بازدید شهردار تبریز از مراحل اجرایی شیوه کاشت نوین در تبریز؛ کاشت با روش هایدروسیدینگ موجب کاهش منابع آبی و خطاهای انسانی است

wwneky

شهردار تبریز از مراحل اجرای طرح هایدروسیدینگ در ترانشه های بدنه اتوبان شهید کسایی و اتوبان پاسداران بازدید کرد.

به گزاش تبریز مدرن به نقل از روابط عمومی سازمان پارکها و فضای سبز تبریز، دکتر صادق نجفی در حین بازدید از پروژه های فضای سبز تبریز از اجرای روش نوین کاشت با عنوان هایدروسیدینگ نیز بازدید کرد.

در این بازدید مهندس محمدحسین حسن زاده مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز و مهندس ناصر اسماعیل زاده معاون فنی عمرانی سازمان پارکها نیز شهردار تبریز را همراهی کرده و اطلاعاتی از جزئیات این طرح و مزایای اجرای آن در تبریز اظهار داشتند.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز با بیان اینکه این روش بیشتر یک تکنولوژی خارجی است که در ایران کم کار شده، ادامه داد: در حال حاضر قرار داد اجرای این پروژه بین سازمان پارکها و فضای سبز و سازمان عمران شهرداری تبریز منعقد شده و طی آن این تکنولوژی پس از تهران وارد تبریز شده است.


حسن زاده افزود: با توجه به اینکه ترانشه های وسیع موجود در شهر تبریز کار کاشت در این قسمت ها را دشوار می کرد، سازمان پارکها و فضای سبز تبریز برای نخستین بار کاشت با روش نوین هایدروسیدینگ را در تبریز آغاز کرده است.


وی یادآور شد: هم اکنون اقدامات عملیاتی این طرح از مسیر ورودی اتوبان شهید کسایی از طرف وادی رحمت به طول ۱ کیلومتر آغاز و لوله کشی های آن انجام یافته است ولی به دلیل کاهش دما و سرما، عملیات کاشت در این بخش از اسفندماه سال جاری آغاز می شود.


در این بین اسماعیل زاده، معاون فنی عمرانی سازمان پارکها و فضای سبز تبریز نیز ایجاد فضای سبز در شیب های تند اعم از چمن کاری و درختکاری را از عمده کارکردهای این روش عنوان کرده و با اشاره به مزایای روش هایدروسیدینگ تصریح کرد: با استفاده از این روش، بدون نیاز به کارهای عمرانی، استفاده از مصالح عمرانی و هزینه های سنگین می توان کار کاشت چمن و درخت را انجام داد چرا که با دست نمی شود در آن شیب های تند فضای سبز ایجاد کرد.


وی افزود: با توجه به شیب دار بودن موقعیت جغرافیایی منطقه ما، امکان حضور کارگر در این قسمت های بسیار دشوار است و برای جلوگیری از خطاهای ناشی از این موارد، اجرای طرح کاشت با روش هایدروسیدینگ بسیار حائز اهمیت است.

معاون فنی عمرانی سازمان پارکها و فضای سبز تبریز درخصوص نحوه عمل این روش اظهار داشت: در این روش مخلوط از بذر ، هیدروژل ها ، کودهای استارتر ، الیاف محافظ و برخی افزودنیهای دیگر به وسیله دستگاهی به طور یکنواخت بر سطح بستر کاشت پاشیده می شود که توده یکنواخت پاشیده شده حاوی بذر و کلیه مواد لازم جهت جوانه زنی و رشد بذر است و از این مرحله به بعد گیاهچه رشد کرده مراحل طبیعی رشد خود را در توده ای از مواد مناسب برای رشد دنبال می کند ضمن اینکه به دلیل مواد محافظ رطوبت در قبال تنش های محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.


مهندس اسماعیل زاده در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به نوع آبیاری که به صورت بارانی است، میزان مصرف آب به شدت کاهش یافته و به ازای هر متر مربع سطح کاشت شده حدود ۶ لیتر آب در طول شبانه روز مصرف می شود که این امر از بروز خطاهای انسانی در حین آبیاری نیز جلوگیری می کند.

1
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. ayhan گفت:

  سلام ….
  امیدوارم سال بعد جنگل کاری کنن .
  امیدوارم یه فکری هم به طرح تبادل امام علی هم بکنن که بلوک ها خالی هس .

  5

  0
 2. salad گفت:

  اقاپویالطفاگزارشی درمورد مقبره الشعرا تهیه کنید

  5

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo