پخش «فیتیله‌» به خاطر بی دقتی! متوقف شد واکنش عجیب صدا و سیما: گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری!

be3dfe5b_8074_4772_a305_f7c9baca6f05

به دنبال پخش برنامه توهین آمیز فیتیله ها، صدا و سیما تلاش می کند تا اندکی از بار سنگین گناه خود را کم کند. اما جالب این است که به جای اینکه مقصر اصلی حادثه را تنبیه کنند یکی از عوامل دست چندم شبکه دو را مورد عتاب و تنبیه قرار داده اند. یاد آن ضرب المثل افتادیم که:
گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری!

 

به دنبال پخش برنامه توهین آمیز فیتیله ها، صدا و سیما تلاش می کند تا اندکی از بار سنگین گناه خود را کم کند. اما جالب این است که به جای اینکه مقصر اصلی حادثه را تنبیه کنند یکی از عوامل دست چندم شبکه دو را مورد عتاب و تنبیه قرار داده اند. یاد آن ضرب المثل افتادیم که:

گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری!

به گزارش تبریز مدرن به نقل از  آذرقلم، نعمتی مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما که سعی دارد خطای خود را توجیه کند با صدور اطلاعیه ای از عبارت « بی دقتی » استفاده شده و بر این موضوع تاکید شده که این موضوع به خاطر بی دقتی عوامل برنامه، سبب رنجش خاطر هموطنان آذری شده است!

در پی پخش برنامه” فتیله” روز جمعه ۱۵ آبان ماه از شبکه دو سیما که بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.

به گزارش تبریز مدرن ، قومیت های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تند باد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید. در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.

لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه ۱۵ آبان ماه در یکی از بخش های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیمااست، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می گردد.

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری زبانان عزیز و به دور از هر گونه توجیه رسانه‌ای برای رفع کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

۱- علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.

۲- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه “فیتیله” فعلا متوقف می شود.

۳– مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.

۴ – بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

نعمتی مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما

1
5

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۴ پاسخ

 1. سهند گفت:

  به عنوانِ یه آذربایجانی، متاسفم که انقدر بی فرهنگ و بی جنبه هستیم که تحملِ یه شوخیِ ساده رو هم نداریم! تلویزیون اشتباه کرد که این برنامه رو تعطیل کرد. آقای مسلمی هم اشتباه کرد که از یه ملتِ جوگیر و ناآگاه معذرت می خواد. این بارِ اول نیست که قشرِ بی سواد، جوان های الاف، احساسی، بیکار، پای مکامپیوتر نشین و جوگیر و فیس بوک زده ی آذربایجانی، با قشرِ روشنفکر و فرهیخته و هنرمندِ آذربایجانی اختلاف پیدا می کنن و اونها رو متهم به خودزنی و توهین به تورک و هویتِ خودشون و… می کنن! در حالیکه هنرمندهای آذربایجانی خودفروخته و خودستیز نیستن. بلکه ذاتِ هنر، به معنی روشن اندیشی و آگاهی و درک و شعور و پذیرشِ بالاست. آدمهایی که در هنر به مدارجِ خوبی می رسن، ناخودآگاه نسبت به یکسری مسائلِ پیشِ پا افتاده، حساسیتشون از بین میره و براشون کم اهمیت میشن. یکی از اونها هم مسئله ی بی ارزش و چیپِ قوم و نژاده، که در قرنِ ۲۱، حرف زدن از اون مسخره ست! امثالِ حمید مسلمی و اکبر عبدی و… خودستیز و خودفروخته و خودباخته نیستن. اتفاقا به هویتِ آذربایجانیِ خودشون افتخار می کنن… خیلی هم بیشتر از من و شما! منتهی اونها هنرمندن و آگاه و روشن اندیش و می دونن شوخی و طنز چیه و تو این دنیا باید به هر چیزی چقدر توجه نشون داد، اما ما مشتی آدمِ متوهم و جوگیر هستیم که حتی یک دهمِ درک و دوربینیِ اونها رو هم نداریم و جلوتر از نوکِ بینیمون رو هم نمی تونیم ببینیم، تو ایتن دنیا هیچی برامون مهمتر از ژن و دی ان ای و اسپرممون نیست و خوب بلدیم که همه رو متهم کنیم و از همه طلبکار باشیم! تاسف آوره. من نمی دونم چطور در تلویزیونِ ایران، از معتاد و شیره کش تا دزد و قاچاقچی و تروریست و سگ و الاغ و گاو و آدمِ کثیف و… فارسی حرف می زنن و ایرادی هم نداره، اما اگر یه طنزپردازِ آذربایجانی، دو تا دیالوگ تورکی بذاره دهنِ یکی از شخصیتهاش که دهنش بو میده، این میشه توهین به تورک زبونها!! باید شرم کنیم با این شیوه ی فکر و اندیشه مون. ما شرم آوریم.

  13

  45
  • Arashtbz گفت:

   سلام… سهند جان در برنامه فیتیله می تونستن به جای لهجه آذری از یه لهجه دیگه استفاده کنن… چرا در اون قسمت نمایش باید با لهجه آذری صحبت می کردن … چرا قسمتهای دیگه با لهجه آذری صحبت نشده …. ؟پس لطفا شما خودتو به عنوان یک به اصطلاح آذری قاطی ما آذریها نکن تا زیاد شرم نکنی…. طنز با مسخره کردن خیلی فرق می کنه … مطمئن باش اگه اون قسمت ، قسمت خوب نمایش بود حتما با لهجه شیرین فارسی اجرا می شد نه آذری….

   28

   5
  • علی گفت:

   تو اون تلویزیونی که ایراد میفرمایید آقای به اصطلاح روشنفکر همه ی برنامه ها به زبان فارسی هستش.شما یه کانال بزن برنامه هاش صبح تا شب ترکی باشه بعد هر شوخی ای که کردی توش بکن هم مرغ توش ترکی حرف بزنه هم گاو هم ….شما به اصطلاح روشنفکر تا حالابه اروپا سفر کردین تا مملکت توسعه یافته و مدرن ببینین.تو اون کشورها احترام متقابل براساس قوانین دموکراتیک حاکمه و هر کس با هر نژاد و طرز تفکری از جایگاه یکسانی برخورداره و اونقدری بها دادن به آدما که وقتی باهاشون شوخی هم میشه میدونن که شوخیه نه طعنه و توهین.اما مال ما فرق داره چون میدونیم با کیا طرفیم.تو میتونی خودت رو بی جنبه و بی فرهنگ و حتی نفهم خطاب کنی اما ما رو هرگز

   35

   5
  • ناشناس گفت:

   یکی جواب اینو بده….قرص خورده

   20

   2
  • رضا گفت:

   برادر من هویت چیزی نیست که با سطح تحصیلات و روشنفکر شدن از بین بره. هیچ شخصی اجازه اهانت به هویت هموطنش رو نداره. تخریب هویت تخریب شخصیت و کارآمدی یک قوم هست. چه اعتماد به نفس هایی که با سهل انگاری امثال شما در ملت آذربایجان و اقوام دیگر لگد مال شد. چه فرصتهایی که با جوکها و تمسخرها سوخت و از بین رفت.
   حرفهای شما زمانی درست است که در جامعه ای زندگی کنیم که تبعیض نباشه. در جامعه ما تا ریشه کن کردن این توهینها این حساسیت ها باید ادامه داشته باشه. آنقدر که همه یاد بگیرند به هم احترام بزارند و همدیگر رو مسخره نکنند. یادمون باشه توهین و تمسخر و تبعیض یه خودزنی بزرگ برای کل ایرانه

   25

   0
  • بابک گفت:

   خفه لطفا!!!!
   فرهنگ و زندگیت همیشه تالان و تاراج شده لطفا نمک رو زخم نپاش

   17

   3
  • Sildirim گفت:

   Seriously WTF?

   1

   0
  • ناشناس گفت:

   برای اینکه زبان ملی ایران فارسی است و در اینصورت به هیچ فرد خاصی توهین نشده ولی صحبت کردن نه تنها با لهجه آذری با لهجه هر کوره دهاتی عمل منصوب به آن مردمان می گردد و توهین به شعور آنان

   7

   3
  • ائلین گفت:

   شما و امثال شما یا نمیفهمید یا خودتونو زدید به نفهمی.کسی که معنی طنز و شوخی رو با توهین نمیدونه لازم نکرده بیاد اینجا طومار ردیف کنه.در ضمن شما یک کشور جهان سوم رو با کشورهای متمدن اروپا مقایسه میکنید!!!!

   16

   2
 2. Sildirim گفت:

  خب اینکه فرمودی مال هموطنان آذری زبانت بود, بگو واسه هموطنان ترک زبانت که با این به قول شما “عدم نظارت” رنجیدن چی واسه گفتن داری؟

  16

  5
 3. ناشناس گفت:

  برای تنبیه خاطیان می توانند در تبریز چند نفر را دستگیر و به جرم های من درآوردی از جمله پان … دادگاهی کنند تا مشکل حل شود همانگونه که مشکل دریاچه اورمیه حل شد .!!!!!!!

  23

  3
 4. Mehdi گفت:

  تا وقتی افرادی مثل تو داریم وضعمون همینه!! روزنامه ایران بود نه جمهوری اسلامی
  تا کی می خواید فقط بر مبنای شنیده ها هیجان به خرج بدید و نه دیده ها؟!

  6

  11
 5. سلام.
  این فحش ها را کنترل کن. اونها را منتشر نکن. مشکل می شه برات. هر نظری را که منتشر نمی کنند جانم…
  یک کم دقت کن عزیزم! بعدا برات مشکل می شه… مواظب باش. مخصوصا در این قضیه خاص حتما کمی احتیاط کن.

  2

  13
  • پویا گفت:

   ممنون آقای خوش نیت من سعی میکنم نهایت محدودیت رو اعمال کنم تا مشکلی پیش نیاد
   دوستان هم باید در نوشتن نظراتشون مراعات کنن

   4

   10
 6. ناشناس گفت:

  استانداران استانهای ترک نشین همگی اعتراض نمودند ولی متاسفانه استانداری آذربایجان شرقی مثل اینکه خواب تشریف دارن کی می خوان اقدام نمایند

  15

  4
 7. تبریزلی گفت:

  آقا پویا سیزده ساغولون که نظر ما رو حذف نمودی! همه سایتا بله…شما هم بله! حقیقت تلخه بله..ممکنه به مزاج بعضیا خوش نیاد… باشه…
  اگه ممکنه بیانیه های استاندار و نماینده های محترم مجلس علی الخصوص آقای پزشکیان و آقای قاضی پور و و آقای حسینیی نماینده میانه رو هم بزار تو سایت….دیگه فک نکنم نظر اونا مشکلی داشته باشه از نظر آقای خوش نیت

  9

  2
  • پویا گفت:

   دوست عزیز سایت تبدیل به پایگاه خبری شده و کاملا در رصد هست و در صورت وجود برخی کامنتها بنده جوابگو خواهم بود و مشکلات زیادی برایم بوجود میاد
   لطفا بگذارید فعالیتمان ادامه داشته باشد !

   10

   0
 8. یک ایرانی گفت:

  دوستلار ایشکالی یوخده اعتراض الییاخ امًا بیر ایش گور میاخ که ایرانیمیزا لتمه دیسین دوزده اولار بی احترامچیلیخ الیب لر اما یادیز دا اولسون ترکون شرفی وار غیرتی وار و هشکیم الییم مز بی شریف ملته توهین السین .
  یاشاسین ایرانیم
  یاشاسین ایرانیم
  یاشاسین ایرانیم
  یاشاسین ایرانیم
  یاشاسین آذربایجانیم
  یاشاسین آذربایجانیم
  یاشاسین آذربایجانیم
  یاشاسین منیم گووزل ملتیم .
  دوسلار اعتراض الییاخ اما بیرریغیمیزه آرادان آپار میاخ.
  یاشاسین ایرانیم ، یاشاسین آذربایجانیم ، یاشاسین ملتیم .

  12

  20
 9. اذری ام گفت:

  اذریهای گرامی,ما باید بیشتر جنبه داشته باشیم,ما همه از همیم.حالا خوبه که یکی از این فیتیله هاهم اذریه.

  6

  15
 10. آذربایجان گفت:

  من برای امثال آقای سهند متأسفم که میگن یه طنز و شوخی بوده ازت یه سوال میپرسم شما که ادعا میکنین آذربایجانی هستین و اینکار یه شوخی بوده اگه کسی به شما بگن خانواده شما دهنشونو با فرچه میشورن بازهم میگی عیب نداره و یه شوخیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  یه خواهشی ازت دارم اگه حرف زدن بلد نیستی لطفاً خاموش شو.

  10

  1
 11. ش م گفت:

  از قدیم گفتن تفرقه بیانداز حکومت کن.الان چند سالی است که هرازگاهی یک برنامه میچینند که بین ترکها وفارسها بهم بزنن یکروز با موضوع سوسک والان فرچه وفردا یهچیز دیگر.این نشان میده هدفی پشت برنامه است تا اتحاد ملت بهم بخوره.

  2

  1
 12. مهدی گفت:

  چطور ممکنه بورس سنگ دستشویی با مسواک اشتباه بشه و این ماجرا که حتی نوشتنش هم خجالت آوره ، چه پیام اخلاقی ای برای بچه ها داره؟

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo