مدیرکل محیط‌ زیست آذربایجان‌ غربی: ۷۰۰ کیلومتر مربع از بخش جنوبی دریاچه ارومیه زیر آب رفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از آبگیری ۷۰۰ کیلومتر مربع از بخش جنوبی دریاچه ارومیه خبر داد.

 

 Lake_urmia_1984

 

به گزارش تبریزمدرن به نقل از مهر، پرویز آراسته پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی با بیان این خبر افزود: علت زیر آب رفتن بخش جنوبی دریاچه ارومیه افزایش میزان بارندگی، کوچک شدن سطح دریاچه و تبخیر کمتر و همچنین اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه با لایروبی رودخانه ها و مجاری اصلی ورودی به دریاچه ارومیه و اتصال زرینه رود به سیمینه رود است.

وی عمق آب در بخش جنوبی دریاچه ارومیه را مابین ۱۲ تا ۲۰ سانتی متر عنوان کرد و گفت: با ورود نزدیک به ۹۰ میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه ها و بارندگی مستقیم مساحت فعلی قسمت آبی دریاچه ارومیه در حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مربع است.

آراسته اتصال زرینه رود به سیمینه رود را از جمله شاخص ترین اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه دانست و اظهار داشت: این پروژه مسیر ورود آب به بطن اصلی دریاچه ارومیه را تسهیل کرده و از پخش شدن آب رودخانه های جنوب استان در مصب ورودی به دریاچه جلوگیری می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص اعتبارات احیای دریاچه ارومیه این دستگاه اجرایی نیز خاطر نشان کرد: اعتباری بالغ بر ۳.۵ میلیارد تومان برای پروژه قرق ۴ هزار کیلومتر مربع از سواحل دریاچه ارومیه و حفاظت از محیط زیست منطقه در سال جاری ابلاغ شده است که منتظر تخصیص این اعتبارات برای اجرای پروژه هستیم.

آراسته اضافه کرد: سال گذشته نیز اعتباری در حدود ۴ میلیارد تومان برای پروژه های مالچ پاشی، احداث سطح آبگیر در جزایر، تثبیت بیولوژیک ریزگردها در حوضه دریاچه ارومیه توسط این اداره کل هزینه شد.

وی از ابلاغیه جدید وزارت نیرو در خصوص رعایت حق آبه دریاچه ارومیه خبر داد و عنوان کرد: طبق این ابلاغیه ۲.۵ میلیارد مترمکعب آب در سال حق آبه دریاچه ارومیه در حوضه آبریز این دریاچه است که منتظر دریافت ابلاغیه چگونگی انجام این مهم هستیم.

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  کو تصویر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  5

  0
 2. hossein گفت:

  مسخره دی،نمنه زیر آب رفت؟۳ ساعت گون چیخسا هاممیسی تبخیر اولوب گدجاق .

  3

  0
 3. ناشناس گفت:

  اللاهین رحمتینن اورا دولوب اما سیزین بی عرضه لیغینیزینان گینه ده تبخیر الوب گدجاخ

  2

  0
 4. المان گفت:

  چرا مردمو مسخره میکنید چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است!
  شماها مسئولین بی عرضه خائن به وطن با سدهای لعنتی و میانگذر عهد حجری که با پر رویی باند دومشم میسازین! این نگین آزربایجان رو خشکوندین الانم دارین فرافکنی میکنید!
  یکشنبه شب شبکه دو در مورد دریاجه اورمو حرف میزدن کارشناس آب دعوت کرده بودن که ایشون میگفتن لطفا مسئولین دروغ نگن این دریاچه رو تا ۳۵۰ هزار سال بررسی کردن خشک نشده بوده و خشک سالی موثر در خشکی دریاچه نداشتیم و هر سال بوسیله ۵۶ تا سد حدود ۲ میلیارد متر مکعب از ورود آب به دریاچه جلوگیری کردن که در عرض ۱۰ سال معادل تمام حجم آب دریاچه میشه و دریاچه رو طی یک برنامه از پیش تعیین شده خشکوندن!
  لعنت به شما بی عرضه ها
  عامل اصلی دیگر این میانگذر هست که اینم عمدی اجراش کردن و الا اگه اینا برا مردم آزربایجان قصد احداث راه داشتن راه تبریز- اهر رو خیلی سالها پیش میساختن تا این همه کشته در پر تصادف ترین راه کشور ندیم
  این میانگذر ارتباط دو قسمت رو کاملا قطع میکنه و قسمت ساحلیشم که زیاد میکنه و تبخیرم به طبع آن زیاد میشه به همین دلیله قسمت جنوبیش کاملا خشک شده

  5

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo