استارت تراموای تبریز با آغاز عملیات آزمایش خاک زده شد /تبریز، پیشرو در اجرای پروژه تراموا در کشور

 IMG_5706
 موضوع احداث تراموا در تبریز، از اوایل دوره مدیریتی دکتر نجفی مطرح شد و برای تحقق آن نیز، رایزنی ها و مذاکرات بسیاری با شرکت هایی از ممالک دارنده این تکنولوژی، صورت گرفت تا این که تفاهم نامه همکاری با یک شرکت آلمانی منعقد گردید.

به گزارش پایگاه خبری تبریزمدرن ، عملیات آزمایش خاک پروژه تراموای تبریز در ده نقطه بلوار آذربایجان و آزادی در حال اجرا میباشد که قراراست تراموای تبریز به زودی وارد مرحله احداث شود

IMG_5708

اساسا تبریز در اجرای تراموا ، توانسته اولین دیگری را برای خود رقم بزند و آن این که ۱۲ سال پس از تحریم، شهرداری تبریز موفق شده یک تفاهم نامه همکاری از نوع EPCF را با کشوری مانند آلمان در ۷ اسفندماه ۹۳، منعقد کند. مهم تر از آن، این که با تاکید شهردار تبریز، دو بند به مفاد این تفاهم نامه اضافه شده است؛ بر اساس این دو بند، شرکت طرف قرارداد موظف شده تا در زمان ساخت، تکنولوژی آن را به کارخانه ماشین سازی و گسترش صنایع ریلی تبریز انتقال دهد. همچنین علم و دانش مربوط به این سیستم به دانشگاه صنعتی سهند توسط این شرکت صورت خواهدگرفت. با این اوصاف، شهرداری تبریز در راه اجرای یک طرح زیربنایی قدم برداشته و همزمان با ایجاد این سیستم حمل و نقل عمومی در تبریز، برای ایجاد منابع مالی پایدار و در نتیجه برای توسعه پایدار شهر نیز تلاش می کند.

جالب است بدانید که بر اساس تاکید شخص شهردار ، بنا هست تا تکنولوژی ساخت و راه اندازی تراموا را نه فقط با محوریت ایران، بلکه در منطقه خاورمیانه به تبریز بیاورند و شرکت مجری آلمانی، هر پروژه ای را برای ایجاد تراموا در خاورمیانه دارد، توسط کارشناسان ما به اجرا بگذارد. به عبارت دیگر، کارشناسان تبریزی، نماینده این شرکت آلمانی در خاورمیانه خواهند بود. اگرما بتوانیم این طرح و مفاد مذکور را به مرحله عمل برسانیم، تحولات بسیار خوبی را در صنعت، اشتغال و به طور کلی در سطح اجتماع تبریز شاهد خواهیم بود.

تاکنون شرکت های بین المللی از ۸ کشور مختلف به تبریز آمده و برای اجرای این طرح، اعلام آمادگی کردند. علت های مختلفی برای انتخاب این شرکت آلمانی بوده که به ترتیب عرض می کنم. اول این که قرارشد این شرکت، از کارشناسان خودمان هم در مراحل مختلف، استفاده کند. علاوه بر آن، فاینانس را به صورت ریالی پذیرفته اند که با توجه به نرخ در حال تغییر ارز، این موضوع برای ما بسیار اهمیت داشت. پیشنهادی هم که از طرف این شرکت برای انعقاد مشارکت به صورت BOT ارائه شد، بسیار مقبول تر از دیگر شرکت ها بود.

IMG_5802

شایان ذکر است ،بر اساس برنامه ای که در نظر گرفته شده، طرح  فاز به فاز اجرا خواهد شد ؛ اما این فاز به فاز بودن، به این معنی نیست که شروع فاز بعدی، منوط به اتمام فاز قبلی باشد. بلکه می توان آن ها را همزمان نیز انجام داد؛ اما به ۵ قسمت مختلف تقسیم شده است. مهم ترین بخش این طرح، دپوی تراموا است که در سیستم های حمل و نقل ریلی، به عنوان قلب سیستم محسوب می شود که برای اجرای آن ۸هکتار زمین در میدان آذربایجان تملک شده و فاز یک از همین دپو تا ابتدای خیابان ورزش امتداد خواهد داشت؛ فاز دو از ایستگاه شماره ۵ تا چهارراه حافظ خواهد بود و فاز ۳ از چهارراه حافظ تا ابتدای کوچه حسن در خیابان آبرسان و فازچهارم که از تمامی فازها کوچکتر است، از همین مکان تا آخر یوسف آباد می باشد. البته نظر شخص جناب شهردار بر این است که فاز یک و فاز ۴ همزمان شروع شوند و چون حجم ترافیک در این قسمت ها کمتر است، امکان این امر وجود دارد.

35
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۴ پاسخ

 1. وحید گفت:

  سلام.خبرخوبی هست ایشالا به زودی عملیات اجرایش شروع بشه،شهردارپرتلاش ماداره غوغا میکنه،،،،،خسته نباشیدهم میگم به عوامل وبلاگ.

  18

  2
 2. ناشناس گفت:

  ولی خیلی تبلیغی و اغراق آمیز هستند این حرف ها.

  9

  21
 3. سالار گفت:

  سلام پویا مرسی بابت خبر خوبت
  به نظرت فاز ۱ و فازهای دیگه کی افتتاح میشه ؟ دقیق نباشه هم حدودا کی ؟

  10

  0
 4. samad گفت:

  اگه مرکز نشینها اجازه بدن المان تکنولوژیشو به ماشین سازی تبریز صد در صد انتقال میده

  37

  5
 5. شوالیه گفت:

  واقعا جای خوشحالی هست خبر از این بهتر نمیشد .اونقدر توی دوران نوین وعده الکی تراموا دادن که من خبر های مربوط به تراموا رو باور نمیکردم .امیدوارم به زودی عملیات اجرایی هم شروع بشه تا توی این زمینه اولین باشیم . یه سوالی که که مطرح هست این خط تراموا LRT خواهدبود ؟ در بعضی از تراموا ها ایستگاه ها در زیر زمین هم قرار دارن مثل آنتالیا آیا تمام ایستگاه ها روی زمین خواهد بود؟

  9

  0
 6. Mammad گفت:

  اقای شهردار هم سوار این چیزها خواهند شد؟

  11

  7
 7. فرزام گفت:

  سلام پویا
  نوشته خط چهار.یعنی خط چهار رو بجای مترو تراموا کار میکنن؟

  3

  0
 8. hamed گفت:

  با عرض سلام
  اگه امکان داره درمورد اجرای تراموا در تقاطع ها به خصوص در تقاطع هایی که پل وجود داره که تعدادشون هم زیاده مختصری توضیح بدین

  3

  1
  • پویا گفت:

   در تقاطع ها چراغ راهنمایی هوشمند وجود خواهد داشت که با نزدیک شدن تراموا راه راه برای خودرو ها خواهد بست
   ولی در پلها هنوز به نتیجه نهایی نرسیدن ولی سعی خواهند کرد در صورت امکان از روی پل بگذرد

   6

   1
   • ناشناس گفت:

    یعنی از روی پل ابرسان عبور میکنه؟؟

    یه زمانی قرار بود پل ابرسان رو تخریب کنن

    حقیقت داره؟

    4

    1
   • hamed گفت:

    خیلی ممنون
    به نظر من از روی پل امکان پذیر نیس چون شیب پل برای عبور تراموا زیاده همچنین شیب زیر گذر ها
    یکیم اینکه باید پل ها باز طراحی بشن چون برای عبور تراموا طراحی و بارگذاری نشدن و اگر هم بشن هزینه ی زیادی در پی خواهد داشت
    به احتمال زیاد از کنار پل ها و زیرگذر ها اجرا بشه

    7

    2
 9. samad گفت:

  دوستان حتما بخونین البته با فیلتر شکن.جمعیت واقعی شهر تبریز _ آمار سازمان آمار جمهوری اسلامی ایران _ چرا جمعیت تبریز کمتر از جمعیت واقعی است

  http://hunmurunu2.arzublog.com/post-58104.html

  14

  5
 10. ناشناس گفت:

  آقا پویا با سلا م و تبریک آغاز این پروژه عظیم. میخواستم خواهش کنم آیا میشه ساز و کار سایت را طوری برنامه ریزی و طراحی بکنید که مسئولین شهر در مورد انتقادات مردم جوابگو باشند؟ آیا این کار عملی هست یا نه. اگر مسئولین مجاب به پاسخگویی به مردم بشند واقعا همدلی و همزبانی بین دولت و ملت نمود پیدا میکنه. و الا مردم هی نقاط ضعف را (البته با نیت خیر و به قصد اصلاح) بگن و از کسی صدایی و جوابی شنیده نشه واقعا شایسته مسئولان نیست .آنوقت یعنی حرف و انتقاد کشکه و هیچ ارزشی نداره و در نتیجه همه بی خیال از کنار مشکلات میگذرند و شهر به امان خدا ول میشه.

  6

  0
  • پویا گفت:

   متاسفانه کمتر مسئولی به این کار تن میده
   ولی چشم من از چند نفر مسئول شهری دعوت میکنم پاسخ گو باشند

   5

   1
 11. Mehdi گفت:

  فاز مطالعاتی تراموا در دوران مهندس نوین انجام شده و فاز اجراییش به این دوره رسیده. این کار خوب، تصمیم مدیریت قبلی هست و باید از ایشون هم یادی می شد.

  4

  4
  • پویا گفت:

   مهدی جان فقط مسیر تراموای تبریز در آن زمان تعیین و تصویب شده و کلیه مطالعات و امکانسنجی ها در طول یک سال گذشته توسط کارشناسان خارجی انجام شده است.

   8

   0
 12. Alireza گفت:

  این چی بود پس ؟ !!!!
  بعدشم تو پست مربوط به تقاطع کسایی و شاهگلی گفتین آسفالت شاداباد به اتمام رسیده پس چرا من نمیبینم ؟

  شهریارنیوز : دردیدار امروز شهردار تبریز با قائم مقام شرکت هولدینگ سرمایه گذاری سیتیک چین ، مجری طرح ها و پروژه های کلان شهری ، توافقات اولیه برای احداث و راه اندازی سامانه ریلی قطار شهری سطحی سبک در کریدور کمربندی آزادی تا میدان آذربایجان انجام گرفت.

  به گزارش شهریار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز دکتر نجفی با اعلام این خبر افزود: مذاکرات اولیه با طرف چینی و شهرداری تبریز برای ورود شرکت هولدینگ سیتیک چین در پروژه های عمران شهری انجام گرفت و مدیریت شهری پروژه های پیشنهادی خود را به قائم مقام و نمایندگان این هولدینگ معتبر چینی و بین المللی ارایه کرد.

  شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیگر پروژه های عمرانی پیشنهادی شهرداری برای مشارکت شرکت هولدینگ سیتیک چین افزود: مشارکت در طراحی و اجرای خطوط و ایستگاه های مترو تبریز ، مشارکت در ساخت و سازهای شهر به ویژه نوسازی و احیای بافت های فرسوده شهری ، احداث تراموا یا سامانه ریلی سبک و طرایح و احداث زیرگذرها و پل ها و شریان های ترافیکی از جمله پیشنهادات شهرداری تبریز به این شرکت بود.

  وی در عین حال از دستور ویژه خود به معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری برای ارایه طرح مطالعات سامانه ریلی سبک یا همان ال.آر.تی که پیش از این در مسیر یوسف آباد ، کمربندی آزادی و میدان آذربایجان مطالعه و طراحی شده است ، به نمایدگان هولدینگ سیتیک خبر داد.

  خاطرنشان می شود شرکت هولدینگ سیتیک چین یکی از شرکت های بزرگ طراحی ، اجرا و مدیریت در ساخت و سازهای شهری منطقه و جهان است که بخش مهمی از خطوط مترو تهران ، تونل های نیایش، توحید و ده ها طرح عمرانی بزرگ تهران را طراحی و اجرا کرده اند.

  4

  0
  • پویا گفت:

   ابتدا با شرکت چینی توافق کرده بودند که بعد شرکت آلمانی جایگزین شرکت چینی شد

   5

   3
   • Alireza گفت:

    آسفالت شاد آباد گفتین به اتمام رسیده پس من چرا نمیبینم
    چرا خبر دروغ منتشر میکنین ؟ شاید پول آسفالتو هاپولی کردن ؟
    چند بار این سوالو پرسیدم و جواب ندادین

    7

    0
 13. امید ایرانی گفت:

  کاش به گونه ای طراحی میشد که از نزدیک مراکز تاریخی و گردشگری تبریز به ویژه میدان حکومتی گذر کند. اگر دقت کرده باشید در استانبول تراموا از کنار ایاصوفیا و کاخ توپقاپی و مسجد سلطان احمد گذر می‌کند.

  12

  0
 14. ناشناس گفت:

  جالب است همه جای دنیا سعی میکنند جهت کاهش ترافیک و شلوغی خیابانها و سرعت بخشیدن به حمل ونقل عمومی بدون ایجاد ترافیک اضافی، این نوع مسیرها را از حمل و نقل زیر زمینی استفاده کنند. من مخالف ایجاد تراموا نیستم اما اجرای این طرح در خیابان آزادی و آذربایجان گره ترافیک را ده چندان کرده و نه تنها زیبایی به شهر اضافه نمیکند بلکه ترافیک نسبتأ روان این مسیر را پیچیده تر و اعصاب خردکن تر میکند.

  10

  6
 15. hamed گفت:

  برای من این سوال است که چرا هیچ یک از این پروژه هابه میدان راه آهن یا ایستگاه راه آهن تبریز ختم نمیشه؟؟؟؟
  ۱ – اکثر دانشجویان دانشگاخ شهید مدنی از قطار برقی استفاده میکنند
  ۲ – مسافرینی که تازه به شهر کا وارد میشوند میتونند از این وسایل استفاده کنند؟؟
  ۳ – از میدان راه اهن میتوان به عنوان پایانه عنوان بردد
  ….

  12

  0
 16. علی گفت:

  به نظرم احداث تراموا در مسیر میدان راه آهن تا شهناز هم خوبه …ضمنا نباید اجازه داد تا درختان مسیر میدان آذربایجان تا آبرسان و.. تخریب بشند …هنوز تخریب درخت های کوره باشی رو فراموش نکردیم که آن خیابان زیبا به زشترین خیابون تبدیل شد

  15

  0
 17. ابهام زدایی پیرامون مباحث اخیر ؛ سرما به اریکه ی قدرت باز می گردد؟ http://tabrizweather.com/post-516.aspx

  3

  1
 18. مش گفت:

  اقا پویا آیا طرح دو طرفه است یا نه؟

  1

  0
 19. مش گفت:

  اقا پویا نظافت جعبه آشغالها کامل وتمیز انجام نمیشود.انگار هیچوقت آنهارا نمیشویند همیشه بوی گنداب ازآنها به مشام میرسد!درضمن کامل خالی نمیکنند.
  آسفالت معابر خیلی خراب است وهمه جا پر ازدست انداز،

  2

  0
 20. حمید گفت:

  حیف شد اگه این مسیرو مترو میزدن خیلی بهتر بود و هم از نطر ترافیکی مشکلی پیش نمیومد
  حالا فرض کن تو چهارراه ابوریحان میخوان چیکار کنن
  از روی پل بگذره جمعیت زیادی از این تراموا استفاده نخواهند کرد و اگر رو زمین اجرا بشه تو چراغ قرمز چه غوغا خواهد شد

  3

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo