کارخانه «فولاد بناب» تعطیل نشده است/ ۱۸۰۰ کارگر در مرخصی با حقوق

تولید ۲۰ درصد فولاد کشور در بناب/

کارخانه «فولاد بناب» تعطیل نشده است/ ۱۸۰۰ کارگر در مرخصی با حقوق

 

 این روزها انتشار اخباری در خصوص تعدیل نیروی انسانی مجتمع فولاد بناب که یک هزار و ۸۰۰ پرسنل دارد شنیده می‌شود، اما مسئولان امر معتقد هستند این واحد تولیدی تعطیل نشده و تنها تعدادی از کارگران به مرخصی با حقوق رفته‌اند.

به گزارش  تبریزمدرن به نقل از فارس، به دنبال انتشار برخی اخبار و شایعات در خصوص تعدیل نیروی انسانی در مجتمع فولاد صنعت بناب تلاش کردیم گفت‌وگویی را با مسئولان این مجتمع بزرگ تولیدی انجام دهیم تا از آخرین وضعیت فعالیت این واحد و صحت و سقم شایعات مطرح شده با خبر شویم.
نورالله خیری مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب گفت: مجتمع فولاد صنعت بناب از سال ۱۳۸۳ با هدف تولید انواع مقاطع فولادی در شهرک صنعتی این شهرستان تأسیس شد که با برنامه اولیه تولید حدود ۲ میلیون تن و با هدف تأمین نیازهای استان‌های شمال غرب کشور، استان‌های مرکزی و غرب کشور و نیم‌نگاهی هم به صدور محصولات تولیدی به کشورهای همسایه آغاز به فعالیت کرد.

وی افزود: متأسفانه صدور مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری کارشناسی نشده برای ایجاد مراکز متعدد و مشابه در منطقه بدون مطالعه نیاز بازار هدف باعث شد اکثر کارخانجات صنعتی با مشکل عدم استفاده از ظرفیت کامل روبه‌رو شوند.

مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب افزود: از طرف دیگر رکود حاکم بر اقتصاد کشور موجب بروز مشکلات زیادی در این صنعت شده است، به طوری که چندین شرکت فعال در این زمینه نیز با عدم استفاده از ظرفیت کامل مواجهند و به رغم تولید سبدکامل محصولات فولادی با بالاترین کیفیت و با داشتن حدود یک هزار و ۸۰۰ نفر پرسنل از این قاعده مستثنی نبوده و کاهش تولید داشته است.

خیری اظهار کرد: با وجود مشکلات پیش آمده به فضل الهی و با تلاش و کوشش مدیریت ارشد مجموعه و کارکنان مجرب و تلاشگر چرخ این کارخانه همچنان می‌چرخد و تعطیل نخواهد شد.

مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب در خصوص تعطیلی برخی خطوط این واحد بزرگ تولیدی اظهار داشت: تعدادی از خطوط این مجتمع فعال بوده و در حال تولید هستند و همانطوری که گفته شد چرخ این کارخانه در حرکت است و مدیران این واحد از فرصت پیش آمده استفاده کرده و تعمیرات سالیانه و بهسازی خطوط تولید و ماشین‌آلات را در دستور کار دارند.

واحد ذوب فعال نیست

به گفته وی، در حال حاضر به دلیل نبود نقدینگی و سرمایه در گردش، رکود اقتصادی حاکم بر بازار، پایین آمدن قیمت محصولات تولیدی که توجیه اقتصادی ندارد، نبود بازار مصرف و همچنین به دلیل عدم تأمین مواد اولیه مناسب برخی از خطوط این مجتمع از جمله واحدهای ذوب غیرفعال هستند ولی کارخانه تعطیل نیست.

خیری سپس با رد هرگونه شایعه در خصوص تعدیل نیروی انسانی در این واحد تولیدی خاطر نشان کرد: هرگونه مطلبی در مورد تعدیل نیروی انسانی تکذیب می‌شود ولی به دلیل موانع ذکر شده و تعمیرات اساسی در خطوط تولید یک راهکار ریاضتی با همکاری کارکنان در دستور کار قرار گرفته و این با تعدیل فرق دارد. چرا که اخراج و یا معرفی به مراکز دولتی یا اداره کار انجام نشده که حتی هزینه‌ای هم به دولت تحمیل نشود.
وی افزود: گرچه معرفی به اداره کار برای استفاده از بیمه بیکاری راهکاری قانونی بوده ولی مدنظر مسئولان شرکت نبوده است.

مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب یادآور شد: نگاه مدیران ارشد مجموعه بر این است که نیروهای انسانی به عنوان سرمایه انسانی با ارزش که حاصل چندین سال زحمت و تلاش خود کارکنان، سرمایه‌گذاری زمانی، مادی و معنوی سیستم هستند، به راحتی از دست نرود.

خیری افزود: از این رو تأکید می‌شود که تعدیل صورت نگرفته و پرسنل با حفظ حقوق و مزایا در مرخصی به سر می‌برند و تأکید می‌شود که این مرخصی با عقد قرارداد و به صورت آنکال و آماده به کار بوده و هر لحظه احتمال فراخوانی برای حضور مجدد در مجتمع و آغاز به کار وجود دارد.

وی با رد موضوع تعویق چندماهه در پرداخت حقوق پرسنل این مجتمع تصریح کرد: حقوق هر ماه با چند روز تأخیر پرداخت شده ولی اضافه کاری و مطالبات جزئی همکاران چند ماهی است پرداخت نشده که انشاءالله با بهبود شرایط مالی پرداخت انجام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب ضمن تشکر و قدردانی از مسئولان محلی و استانی در خصوص پیگیری مشکلات این مجتمع و نیز حمایت‌های مدام صورت گرفته از جانب مسئولان امر گفت: با امید به خداوند متعال و همچنین با توجه به پیش‌بینی‌ها و شرایط حاصل از مسائل مربوط به پساتحریم مبنی بر رفع موانع تولید و رونق اقتصادی در سال آینده از صبوری، همدلی و همکاری تمامی همکاران عزیز سپاسگزاری می‌شود.

شهرستان بناب با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و هم اکنون ۲۰ درصد فولاد کشور در شهرستان بناب تولید و عرضه می‌شود و این شهرستان را به یکی از قطب‌های تولید فولاد در کشور تبدیل کرده است.

4
4

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo