اعتراض شیرازی ها به انتخاب “تبریز” به عنوان شهر نمونه گردشگری/شهرت تبریز در قاره سیاه

معاون میراث فرهنگی پاسخ داد/

اعتراض شیرازی ها به انتخاب “تبریز” به عنوان شهر نمونه گردشگری/شهرت تبریز در قاره سیاه

 

 در حالی‌که دولت آمریکا با تصویب طرح محدودیت ویزا،‌ سفر اتباع ۳۸ کشور را به ایران تحت تاثیر قرار داده است،‌ وزرای گردشگری عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی تصمیم گرفتند «تبریز» را به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال ۲۰۱۸ انتخاب کنند.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از نصر، اسدالله درویش امیری، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری که در هشتمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی در کشور نیجر حضور داشت‌، درباره‌ی این انتخاب توضیح داد: قرار بود کشورهای عضو برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی شهرهای منتخب گردشگری خود را معرفی کنند که از ایران، یزد‌ و تبریز‌ معرفی شدند. کارگاه تشکیل شده در این اجلاس که ۹ عضو داشت، با هفت رأی تبریز را به عنوان شهر نمونه گردشگری سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

وی اضافه کرد: تالینگ مالزی،‌ پالقا و سیلد بنگلادش، ماردین ترکیه و مدینه عربستان رقبای تبریز برای سال ۲۰۱۸ بودند که تبریز به خاطر قابلیت‌هایی که داشت، انتخاب شد.

درویش امیری ادامه داد: آنچه از میان معیارهای ارائه شده برای تبریز مورد توجه اعضای این اجلاس قرار گرفت‌، وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها، موزه فرش، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی‌، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و تعداد گردشگران ورودی (داخلی و خارجی) بود.

به گفته او، گردشگری داخلی و خارجی شهر تبریز در سال گذشته به ترتیب ۲۵ و ۳۵ درصد رشد داشته است. همچنین آمار ورود گردشگران خارجی در سال‌های ۱۳۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۴۶۱ هزار و ۶۷۰ هزار نفر بوده است.

شهرت تبریز در قاره سیاه

وی با اشاره به دفاع برخی اعضای کارگروه برای انتخاب تبریز، اظهار کرد: فکر می‌کنم جهانگردان خیلی خوب تبریز را می‌شناسند، صحبت‌های برخی از اعضای کارگروه درباره این شهر قابل توجه بود، برای ما جالب بود که حتی قاره سیاه هم با تبریز آشنا است و در دفاع از آن اقدام می‌کند.

پاسخ به اعتراض مردم شیراز

معاون امور مجلس حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره دلیل انتخاب تبریز از سوی ایران و همچنین در پاسخ به اعتراض مردم شیراز نسبت به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: این انتخاب براساس استانداردهای سازمان همکاری کشورهای اسلامی صورت گرفته است. ما پیش از اقدام فرم‌هایی را به استان‌ها فرستادیم که ستاد تشکیل شده در سازمان پس از بررسی شاخص‌ها، یزد و تبریز را انتخاب کرد.

او درباره انتخاب نشدن شهر یزد نیز توضیح داد: هر سال یک شهر از یک کشور انتخاب می‌شود، براساس استاندارد سازمان همکاری کشورهای اسلامی نمی‌توان از یک کشور برای دو سال پی در پی دو شهر را انتخاب کرد. این اجلاس و اقدامی که از سوی آن برای انتخاب شهرهای نمونه گردشگری صورت می‌گیرد، آنقدر اهمیت دارد که مثلا عربستان با مداومت یک شهر را برای دو سال پیشنهاد داد و یا کشور فقیری مثل نیجر میزبانی لاین اجلاس را قبول کرد و مقامات عالیرتبه آن برای افتتاحیه آمدند و یا از ۵۷ کشور عضو ۱۷ وزیر گردشگری در آن حضور داشتند، شاید به خاطر اهمیت موضوع ایران برای میزبانی اجلاس ۲۰۱۷ پیشنهاد بدهد.

درویش امیری در ادامه به مصوبات دیگر هشتمین نشست وزرای گردشگری سازمان همکاری کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: کارگروه نمایشگاهی این نشست تصمیم گرفت نمایشگاه‌هایی را در مصر و ایران برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۱۸ برگزار کند. همچنین مقرر شد ایران شبکه آنلاین آموزشی در حوزه گردشگری برای کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۶ راه اندازی کند. علاوه‌بر این همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با همکاری ایران و بنگلادش در سال ۲۰۱۶ برگزار می‌شود.

درویش امیری متذکر شد: همه این فعالیت‌ها در شهر تبریز متمرکز خواهد بود.

وی درباره اقدامات بعدی برای مطرح شدن شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: ما دو کارگروه در سازمان برای ماموریتی که به عهده گذاشته شده تشکیل خواهیم داد و برای میزبانی اجلاس ۲۰۱۶ اقدام خواهیم کرد و درصورت تایید برای دریافت مجوز از دولت و برنامه‌ریزی در سطح ملی با حضور سایر وزارتخانه‌ها تلاش می‌کنیم. حتما در تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه برنامه ریزی جدی انجام می‌دهیم.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های این سازمان سپس به دیدارش با وزیر گردشگری نیجر اشاره کرد و افزود: این کشور بسیار فقیر است و شاید جزو فقیرترین کشورها باشد. با این حال ضمن مذاکره مفصل با وزیر گردشگری این کشور به موفقیت‌های ایران در زمینه گردشگری سلامت اشاره شد که به شدت مورد اسقبال قرار گرفت. دعوت کردیم که در این حوزه از ظرفیت ایران برای کشور خودشان استفاده کنند.

24
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۳ پاسخ

 1. Saman گفت:

  برین ببینین تو سایت شیراز ۱۴۰۰ درباره تبریز و تبریزیها چیا که ننوشتن، دارن از حسادت منفجر میشن.

  34

  13
 2. محمد گفت:

  برو بابا.. چی دارید که آدم حسادت کنه؟! تراکتور سازی!!!!!

  5

  14
  • المان گفت:

   په به په فجر شما قشنگه با اون آسانسور بازیش و دسته دویی بودنش خخخخخخخخخخخخخ

   6

   2
  • النا گفت:

   بله تراکتورو ما می سازیم چون شهر صنعتی هستیم تا بدیم کشاورزهای شما گندم درو کنن تا در تولید گندم خودکفا بشیم دیگه. یاشاسین تمام ایران

   3

   0
 3. Alireza shamsi گفت:

  وای چه رویی دارن شهرشون شیراز و با ۴۵ درجه گرما چهار فصل و خوش اب و هوا میدونن و تبریز و یکیشون شهر یخزده معرفی میفرمایند نمیدونم این شیراز فقط تابستان سوزان داره که نمیشه تحملش کرد Laugh

  11

  9
 4. ayhan گفت:

  شیرازیا بشینین سرجاتون ساکت باشین .
  تبریز لیاقتش بیشتر از اینهاست اگه هم وطن هایی مثل شما بگذارند .پس سنگ اندازی نکنین .یاشاسین تبریز

  10

  6
 5. اکبر گفت:

  من نظرها رو خوندم . اونها از مسولان خودشون گله مند هستند و توهین نشده است .

  12

  2
 6. parviz گفت:

  یکی از آیتم های مهم مدیریت استفاده بهینه از فرصت ها وشناسائی چالش ها ورفع آن است امید است با این بار مسئولیت سنگین که متوجه مردم وارگانهای خصوصی و دولتی که دست اندرکار امور فرهنگی وعمرانی و اقتصادی و زیست محیطی و یا پژوهشی و گردشگری و …. است بتوانند تا آن زمان بستر های لازم ومناسب را تا حد امکان قراهم وتمهیدات ممکن برای محیط خانه در راستای پذیرش مهمانان را آماده نمایند . تا آبروی شهرمان هرچه بیشتر به منصه ظهور برسد .

  6

  0
 7. ناشناس گفت:

  والله,من خوندم,شیرازیها از کم کاری مسولان شهرشون دلگیرن,به ماها توهین نکردن.درباره شیراز کم لطفی نکنید,شیراز هم خیلی زیباست,یاشاسین ایران,یاشاسین تبریز و شیراز

  6

  0
 8. شاندیز گفت:

  واقعا بدون تعصب میگم شیراز از لحاظ فضای سبز از تبریز بهتره ولی از لحاظ مدرن بودن شهر و سطح فرهنگ تبریز خیلی سرتره

  2

  4
 9. مهدی گفت:

  شما رو به ارواح جدتون به اینایی که میان زیر پیج تبریزیا خودشونو خالی میکنن جواب ندیید. به خدا اینا میدونن جریان چیه جوابشون جواب ندادنه.
  تبریز رو هم تعصب ترکا نگه داشته و الله دولت چه سرمایه گذاری کرده همش یا ترکیه ای هستن یا از ترک های خودمون شیراز و تهران و اصفحان شهرشون آسفالتشون جدولاشون شاید رنگی باشه اما همش از پشتیبانی دولت هست تبریز بدون کوچکترین چشم داشت از دولت داره به وسیله پشتیبانی مردم کارشو ادامه میده ایشالا همین مردمی هم که دارن به مردمی که از دسترنج خودشون به شهرشون میزارن حسودی میکنن خدا خودش میدونه باهاشون چیکار کنه شما پشتتون دولت هست توان کاری رو ندارید ما پشتیبانمون خودمون هستیم و شما دارید به ما با این شرایط حسودی می کنید.
  فقط جهت اینکه جماعت حسود خودشون رو بهتر بشناسید

  2

  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo