گزارشی از کلیساهای تبریز در آستانه سال نو میلادی /کریسمس و یادی از کلیساهای مقهور مانده تبریز

تبریزمدرن :شهر تبریز به دلیل سابقه تاریخی و نیز موقعیت استراژی که در سر راهها و جاده‌های مهم قرار داشته همواره تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. این شهر در بعضی دوره‌ها پایتخت بوده است و به دلیل موقعیت خاص خودش ادیان و فرق مختلف در آن زندگی می‌کردند از جمله اینها مسیحیان بوده است که در این شهر آزادانه مراسم مذهبی خودشان را اجرا می‌کردند و حتی به ساختن کلیساهایی نیز اقدام کردند

به گزارش تبریزمدرن ،شهر تبریز بدلیل نزدیکی به کشور ارمنستان و مهاجرتهای فراوان ارامنه و مسیحیان  در طول تاریخ به شهر تبریزامروزه پذیرای هزاران شهروند مسیحی در داخل شهر هست که اکثرا در محدوده خیابان شهناز(شریعتی)مقیم هستند.بدلیل وجود هم شهریان مسیحی در تبریز وجود کلیساهای زیبا و متنوع نیز در تبریز اجتناب ناپذیر است.و این باعث میشود بیشترین تعداد کلیساهای شهری کشور در تبریز باشد که شمار آن به دهها مورد میرسد.

 

ولی متاسفانه با وجود داشتن چنین اماکن تاریخی زیبا و مقدسی رسیدگی به این اماکن به یاد فراموشی سپرده شده است و مسئولین همواره نظاره گر نابودی آنها  بوده اند! و این  جای هزاران افسوس  دارد که بنا به مسائلی ،برخی اماکن تاریخی شهرمان را نادیده بگیریم و کوچکترین تلاشی در جهت باز سازی آنها و معرفی آنها به گردشگران نداشته باشیم .

این در حالی است که در شهرهای دیگر همچون اصفهان چنین آثار تاریخی را ارزش می نهند و با مرمت کلیسای وانک و اخذ ورودیه نه تنها در جهت معرفی بناهای تاریخی خود تلاش میکنند بلکه کمک هزینه ای برای توسعه شهرشان دریافت میکنند.این درحالی است که تبریز با داشتن دهها کلیسا هیچ گونه اقدامی در جهت مرمت آنها انجام نداده است.و شدیدترین بی مهری ها را به خود دیده اند.

در زیر به معرفی چند نمونه از کلیساهای زیبای تبریز می پردازیم:

 

کلیسای ارامنه

 

ارامنه در سده سوم میلادی به دعوت گریگوریوس مقدس به مسیحیت گرویدند. درسال ۴۵۱م کلیسای ارمنی قسمتی از عقاید وحدت طبیعت و یگانگی روح را پذیرفت و از کلیسای ارتدوکس شرقی جدا شد. خلیفه گری ارامنه آذربایجان تا سال ۱۸۴۵م در کلیسای طاطاوس یا قره کلیسا در چالدران بود. در سال مزبور به تبریز انتقال یافت و کلیسای ارامنه ساخته شد. این کلیسا در خیابان شهناز سابق قرار دارد.

این بنا در سال ۱۸۷۰م جهت بانک شاهی ساخته شد ولی در سال ۱۹۰۳م از سوی ارامنه ابتیاع گردید و در اختیار خلیفه گری گذاشته شد. خلیفگری تبریز در حال حاضر بوسیله شورایی زیر نظر کشیش آوانس ملقب به باکرات ملکونیان اداره می‌شود. این خلیفه گری در تبریز بر سه کلیسا ، یک مدرسه ، یک کودکستان ، یک موزه و یک باشگاه ورزشی نظارت دارد.

سرکیس مقدس

| عکس های خبری مراسم عاشورایان | عکس جالب از مراسم عاشورایان | عکس های متنوع از مراسم عاشورایان | تصاویر جالب از مراسم عاشورایان | عکس دیدنی از مراسم عاشورایان | تصویر دیدنی از مراسم عاشورایان | دیدنی های مراسم عاشورایان | عکس مراسم عاشورایان | خبر تصویری از مراسم عاشورایان | خبرهای تصویری مراسم عاشورایان | تصویرهای گلچین شده از مراسم عاشورایان | مراسم عاشورایان | عکس هایی از مراسم عاشورایان | عکسهای منتخب از مراسم عاشورایان | عکسهای متفاوت از مراسم عاشورایان | عکسهای منتخب مراسم عاشورایان |گزارشهای تصویری مراسم عاشورایان | عکس | تصویر روز | عکس زیبا | تصویر زیبا | عکس های خبری | عکس جالب | عکس های متنوع | تصاویر جالب | عکسهای دیدنی در مورد مراسم عاشورایان | عکسهای با کیفیت مراسم عاشورایان | گزارش تصویری مراسم عاشورایان |

 

این کلیسا در سال ۱۸۲۱م به همت پتروسیان در محله “بارون آواک” بنا گردید. در سال ۱۸۴۵م دوباره تجدید بنا یافت. بنای کلیسا سبک ارمنی دارد و به شکل صلیب ساخته شده است. در داخل کلیسا چهار ستون آجری با پایه‌های عریض سنگی محراب و نمازگاههای فرعی را از تالار اجتماعات جدا کرده است. در بیرون کلیسا در پای دیوار شرقی حیاط یک بنای یاد بود سنگی ساخته شده است. این بنا یادگاه کشتگان راه آزادی است.

شوغا گات مقدس

File:Shogaghat Church 002 - Tabriz.jpg

این کلیسا در گورستان ارامنه در محله مارالان واقع است و به سیمون منوچهریان در کنار کلیسای قدیم مریم نه‌نهساخته شده است. کلیسای شوغات مخصوص برگزاری مراسم نماز و احترام به اموات است. ارامنه بعد از شستشویی جسد مرده آن را در جلو محراب قرار کلیسا قرار می‌دهند و پس آنکه کشیش دعا و طلب آمرزش کرد به گورستان منتقل می‌نمایند.

File:Shogaghat Church 003 - Tabriz.jpg

 

کلیسای مریم مقدس

 

F7dJnbUXHRivLqqVuT7hLycjquYYdYdB.jpg

mgRh4_rHGnURPTGVOCCZP0NOPHFYvtom.jpg

ساختمان این کلیسا در سال ۱۷۸۲م آغاز و در سال ۱۷۸۵م پایان یافت. بنای آن سبک ارمنی دارد و به شکل صلیب است. در جلو در اصلی روی هشت ستون سنگی اتاقک گنبدداری جهت دو ناقوس کلیسا تعبیه کرده‌اند. در بالای در ورودی روی کتیبه‌ای مرمرین به خط ارمنی تاریخ تاسیس کلیسا ذکر شده است. کلیسای مریم مقدس بزرگترین و قدیمیترین کلیسای تبریز است و مراسم بزرگ ملی مذهبی ارامنه اعم از اعیاد و جشنها و مجالس دینی در این کلیسا برگزار می‌شود.

 

 

کلیسای پروتستانها

kelisa-tebriz

 

کلیسای پروتستانها یا مسیحیان انجیلی تبریز در خیابان شهناز جنوبی سابق کوچه والمان واقع است. طرح کلیسا صلیبی و محراب آن ۸۰ سانتیمتر از کف تالار بلندتر است. سقف کلیسا آهنی و برج ناقوس آن استوانه‌ای و دارای چهار طبقه است. این کلیسا در سال ۱۹۵۷م ساخته شده است. هنگام احداث این کلیسا ساختمان کلیسای قدیم انجیلیان در کوچه میارمیار تخریب گردید و به این مکان منتقل گردید.

کلیسای کاتولیک

 

کلیسای کاتولیک یا عذرای توانا در کوچه میارمیار واقع است. این کلیسا در سال ۱۹۱۰م به هزینه فرانسویان ساخته شده و معماری آن متاثر از معماری فرانسویان است. شکل این کلیسا مستطیل و در ابعاد ۲۰ در۱۰ متر احداث شده است تمام بنای کلیسا آجری است و کف تالار اجتماعات آن پنج پله بالاتر از کف حیات است. در بالای در ورودی کلیسا که از چوب گردو ساخته شده است گچبری زیبایی است که حضرت مریم را در میان ده فرشته مقدس نشان می‌دهد.

 

کلیسای آدونتیست

این کلیسا به تالار کوچکی شبیه است و در حال حاضر به صورت نیمه تعطیل در آمده است، زیرا آدونتیستها یا انتظاریون تبریز چند خانواده بیشتر نبودند که اغلب به تهران مراجعت کرده‌اند.

 

کلیسای انجیلی 

کلیسای انجیلی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچهٔ والمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. ساختمان جدید این کلیسا که کلیسای مسیحیان پروتستان تبریز است، در سال ۱۹۵۷ پس از تخریب ساختمان قدیم آن که در کوچهٔ میارمیار قرار داشت، در کوچهٔ والمان احداث شد. پیشینه : پس از احداث خیابان شریعتی جنوبی (شهناز سابق) در سال ۱۳۲۹ خورشیدی و تخریب بخش‌های بزرگی از کلیسای قدیم انجیلی در محلهٔ میارمیار (مهادمهین) به طوری که خود کلیسا …

 

کلیسای سهرقه (سهرل)

 

kelisayesohrage

بنا توسط معماران روس و فرانسوی و استادکاران آذربایجانی ساخته شده است و قدمت آن را به سال ۱۸۴۰ میلادی رقم زده اند . این کلیسا در اثر زلزله ۱۹۳۶ به شدت آسیب دیده و بعد از آن واقعه درها و پنجره های بنا به تاراج رفته است ولی آنچه  از آن دوران به یادگار مانده خود در شمار یکی از نفایس معماری آذربایجانی به شمار می آید.بنابه شکل مستطیل به ابعاد ۳۰/۶ * ۴۵/۱۸ متر است که با آجر ساخته شده و از سه قسمت ورودی، تالار مرکزی و محراب تشکیل یافته است .ضلع غربی بنا را ،ایوان آجری آن تشکیل میدهد که بوسیله دو راه پله به برج ناقوس کلیسا که آن هم بصورت برجی بلند با پلان ستاره ای شکل و گنبد رک خیاری جلب توجه میکند، ارتباط مییابد .تالار مرکزی کلیسا ، دارای پلان مستطیل شکل با پوشش گنبدی است . طاق مرکزی آن نیز بوسیله کاربندیهای آجری به پلانی ۱۰ ضلعی تبدیل میشود که پایه گریو گنبد تالار بر روی آن قرار میگیرد.پوشش خارجی بنا به صورت گریو استوانه ای و گنبدی مخروطی خودنمایی میکند .طرح آجرکاری گنبد نیز از مهمترین کارهای دوران قاجاریه محسوب میشود.

 

محراب کلیسا در منتهی الیه ضلع شرقی بنا ، با گنبد رک بر روی گریوی هشت ضلعی قرار گرفته است. بر روی دیوار خارجی کلیسا طاقنماهایی با طاق هلالی شکل تعبیه کرده اند که از یکنواختی و سادگی بنا می کاهد.

 

کلیسای مریم ننه ( ارمنی دونن)

 

 

ارمنی دونن یکی از گذرگاه‌ها و کوی‌های معروف محلهٔ مارالان در مرکزشهر تبریز است. این مکان مورداحترام ارامنه بوده و آنان طبق سنتی دیرین در روزهای یک‌شنبه و جشن‌های ارمنی به این کوی آمده و پس از زیارت کلیسای مریم‌ننه به سکونتگاه خود در محلهٔ بارون‌آواک برمی‌گردند. پیشینه پیش از احداث خیابان ثریا در سال ۱۳۳۴ خورشیدی، دو کوچهٔ فرعی، باغ‌شمال و مرکزشهر را به محلهٔ مارالان مرتبط می‌کرد. یکی از این کوچه‌ها به سمت میدان غیاث و کلیسای مریم‌ننه در شمال این محله و دیگری به طرف جنوب آن و میدان چهارسوق امتداد می‌یافت.ارامنهٔ ساکن محله‌های مرکزی شهر برای …

37
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۹ پاسخ

 1. وحید گفت:

  سلام پویاجان واقعابادیدن این کلیساهاخیلی شگفت زده شدم وتاالان ندیده بودم !!!!واقعازیبا وبی نظیرهستن وخیلی هم قدیمی به خصوص کلیسای ارامنه،،،،،،از آنجایی که مهندس پویامابه شما اطمینان کامل داریم وشما هم مشاور جوان دکترنجفی هستین ازشماانتظارداریم این مطالب هم به گوش دکترنجفی رسیده بشه ومطمن هستیم که موردتوجه ایشان هم قرار خواهدگرفت ومردم ممتظرخبرهای خوش ازشما هستن،،،،بی شک این کلیساهادرجذب توریست نقش بسزایی خواهندداشت.

  12

  7
 2. Alireza shamsi گفت:

  اقای مهندس واقعا گزارش زیبایی بود دستتون درد نکنه

  5

  2
 3. امید گفت:

  پویا خبر داری ایا امکان بازدید از این کلیسا ها بر عموم ممکن است یا نه . اگه امکان بازدید باشه عالی میشه

  5

  2
 4. مهدی آیسان گفت:

  اقا پویا بخاطر گزارشهای جالبت واقعا تحسینت می کنم این گزارشت هم حرف نداشت من تبریزی اصلا از وجود این تعداد کلیسا در تبریز بی خبر بودم موفق باشی

  11

  5
 5. مهدی آیسان گفت:

  آقا پویا کلیسایی که جلوی پاساژ چهل ستون قدیم قرار دارد کدام یکی از اینهاست ؟

  4

  1
 6. ناشناس گفت:

  مگه بازدید ازاده؟ چطور تونستی بری توشون عکس بگیری

  3

  5
 7. آیدین گفت:

  چخ گوزلدیلار،
  یاشا ائرمنی همشهریلریمیز

  15

  16
  • Alireza گفت:

   اونایی که با این پست منفی دادن فازشون چیه ?

   7

   6
   • Tebrizli گفت:

    اگه یکم سواد داشتی و دوتا کتاب در مورد فجایع ارمنی ها در آذربایجان (چه شمالی چه جنوبی) میخوندی از منفی ها “شاخ” درنمی آوردی! البته سواد تورکی جناب alireza

    6

    12
    • متین گفت:

     براساس تعالیم . همه باید مطیع حکومت هایشان باشند . ارمنی های عزیز نباید دنبال دردسر بگردند.

     0

     0
 8. مهسا حیدری گفت:

  سلام. ادرس ارشاد رو میتونید بنویسید. اطلاعاتی ندارم

  1

  1
 9. مهسا حیدری گفت:

  سلام. ادرس اون جایی که میتونیم مجوز بگیریم رو لطف کنید بنویسید

  1

  1
 10. شاهرخ گفت:

  مدرسه ابتدایی که من در میخوندم چسبیده به کلیسای انجیلی در کوچه والمان بود اسم مدرسه نور بود و ۲ تا حیاط داشت. حیاطی که ما در آن ورزش میکردیم حیاط کلیسا بود و یک درخت بلوط تنومند داشت که بلوط های افتاده زیر درخت را جمع میکردیم و میپختیم و میخوردیم. کلیسای انجیلی حیاط بسیار زیبا و با صفایی داشت. انگار روح حضرت مریم اونجا حضور داشت و در فصل بهار پر از گلهای یاسمن بود. من یک بار داخل کلیسا رفته بودم و دختر سرایدار مدرسه که ارمنی بود برام پیانو کلیسا را نواخت. اسم باباش شوم شوم بود. یادش بخیر بهترین خاطرات کودکی ام مدرسه نور و حیاط کلیسای انجیلی بود به مدت ۵ سال. العان اون مدرسه تبدیل به خیابان شده ولی کلیسا یادگار دوران ابتدایی ام هست.

  5

  0
 11. رضا گفت:

  من خیلی خیلی مشتاقم که در مورد مسیحیان تبریز اطلاعاتی به دست بیارم و در مورد نحوه زندگیشون یه گزارش یا مستند تهیه کنم ولی نمیدونم چجوری کسی اینا میتونه کمکم کنه ایا؟؟

  0

  0
 12. رضا گفت:

  من خیلی خیلی مشتاقم که در مورد مسحیان تبریز اطلاعاتی به دست بیارم و بدونم نحوه زندگیشون چطوره و اگه بشه یه مستند در موردشون تهیه کنم کسی اینجا میتونه کمکم کنه ای؟؟

  3

  1
  • متین گفت:

   سلام رضا خوبه قبل از هرکاری دقت کنی که براساس تعالیم . چیزی به نام کلیساهای جهانی نداریم هرکسی که مسیحی واقعی هست مسیحیه بایه گزارش نمیشه مستند ساخت.

   0

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo