همکاری فرانسه برای توسعه فرودگاه های تهران، مشهد و اصفهان/ تبریز ۲۰۱۸ نادیده گرفته شد!

۱۷۷۱۴۷۳
مهرداد خوشکار مقدم/

 در سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اروپا، درحالی قرارداد توسعه ی فرودگاه های تهران، مشهد و اصفهان به امضای طرفین رسید که نامی از فرودگاه تبریز به میان نیامد!

به گزارس تبریز مدرن به نقل از نصر ،در سفر اخیر روحانی به فرانسه، بدون توجه به توسعه ی فرودگاه تبریز، توافقنامه توسعه فرودگاه‌ امام خمینی(ره)، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با شرکت ADP فرانسه امضا شد.

در این دیدار، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه ۲۰ سند همکاری در زمینه های انرژی، صنعت، گردشگری، بهداشت و درمان، آموزش عالی، ارتباطات، کشاورزی، کشتیرانی، محیط زیست و حمل و نقل هوایی امضا کردند که سهم آذربایجان شرقی از این تفاهمات دیده نشد.
 فرودگاه تبریز؛ دومین فرودگاه کشور
برای اولین بار در سال ۱۳۲۶ دفتری با عنوان بی‌سیم هوایی در شهر تبریز فعالیت خود را آغاز کرد، در سال۱۳۲۸ بی‌سیم هوایی به ایستگاه هوایی تغییر عنوان داد و باند پروازی خاکی و محل فعلی فرودگاه مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۳۲۹ با نصب دستگاه‌های ناوبری در محوطه فرودگاه، ایستگاه هوایی به نام فرودگاه تبریز تغییر نام داد.

در سال ۱۳۳۷ عملیات ساخت برج کنترل در محوطه فرودگاه شروع شد و در سال ۱۳۳۸ به عنوان دومین فرئودگاه کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت. سپس قسمت اداری از شهر به خود فرودگاه منتقل و سرویس هوایی بین تبریز ـ تهران و بالعکس با هواپیماهای DC3 هفته‌ای دو پرواز توسط شرکت هواپیمایی ملی ایران برقرار شد.

در سال ۱۳۵۶ پرواز حجاج نیز آغاز و از سال ۱۳۷۰ رسما با تصویب هیات دولت، فرودگاه تبریز به عنوان فرودگاه بین المللی تعیین و با تجهیز آن در حال حاضر ظرفیت روزانه ۸۰ پرواز را دارد.

این فرودگاه بین المللی که در ۱۲ کیلومتری شهرستان تبریز واقع شده، به صورت ۲۴ ساعته عملیاتی است و به جهت واقع شدن در مرز و کریدور هوایی ایران به اروپا و آسیای میانه از اهمیت بالایی برخوردار است.
بنای فرسوده ای که نوسازی شد
تا چند سال قبل، فرودگاه تبریز که معلوم نبود بر اساس چه معیارهایی پسوند “بین المللی” را با خود به یدک می کشید، با سالنهایی فرسوده و بسیار کوچک، به یک بنای متروکه در منطقه ای بی آب و علف شبیه بود.

این روند ادامه داشت تا اینکه در نهایت اواخر دهه ۸۰ پروژه ی نوسازی فضای فرودگاه تبریز اجرایی شد. حال، گرچه مجموعه ی فرودگاه تبریز همینک نسبت به وضعیت پیش از آن بهبود یافته اما به اعتقاد کارشناسان، در حد و شان نام این خطه نیست.
سالنهایی که سالن نیستند
درحالی شمار سالن های ترمینال فرودگاه تبریز به ۵ می رسد که به غیر از یک سالن با سازه ی فضایی که ورودی اصلی فرودگاه تبریز را شامل می شود، بقیه به خصوص سالن های ورودی حجاج به سوله های انباری شبیه تر است!
امکانات رفاهی و مدرن؛ شاید وقتی دیگر!
مسافران پروازهای مقصد تبریز به ویژه در ایام سرد سال باید قبل از پیاده شدن از هواپیما، خود را محکم بپوشانند چراکه مجبورند مسیر هواپیما تا ترمینال خروجی را با پای پیاده طی نمایند!

البته گاهی دیده شده که اتوبوس های تغییر شکل یافته ی شرکت واحد که مورد استفاده ی برخی شرکت های هواپیمایی است، وظیفه ی حمل مسافر را بر عهده می گیرند!
با این اوصاف، نه تنها در کشورهای پیشرفته بلکه در فرودگاه های کم تراکمی چون کرمان نیز تونل های مخصوص برای سوار و پیاده شدن مسافران تعبیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد اما نصب این سیستم در فرودگاه تبریز به عنوان یکی از مهمترین شهرهای کشور مورد غفلت قرار گرفته است.
نمای کامپوزیت، فریاد معماری بی هویت
معمولا بناهای مهم شهری چشم اندازهایی از هنر معماری کشور بوه و غنای فرهنگی منطقه را به رخ می کشند.

با اینحال اما، نمای ساختمان های جدید فرودگاه تبریز از یکسو اسیر تعجیل مسئولان و از سوی دیگر فدای موج مدرنیزه شدن بی هویت طراحان سخت افزاری قرار گرفته است.
بنای این مجموعه با نمای کامپوزیت و سازه ی سبک به نظر نوعی سمبل کردن یک پروژه را در ذهن تداعی می کند تا ساخت فرودگاهی در شان و خور مردم!
توسعه فرودگاه تبریز در اولویت نیست!
در همین حال، مصطفی صفایی مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی گفت: توسعه ترمینال های فرودگاه تبریز در اولویت نیست!
وی در گفتگو با خبرآنلاین، در پاسخ به اینکه چرا در توافقنامه ی اخیر ایران و فرانسه، نام فرودگاه تبریز در لیست عنوان نشده است گفت: این امر خارج از اختیارات استانی است.

صفایی با بیان اینکه شرکت فرودگاه های ایران وظیفه ی اولویت بندی و توسعه ی ترمینال فرودگاه های کشور را بر عهده دارد اظهار داشت: در این مرحله ظاهرا توسعه فرودگاه تبریز در اولویت نبوده است.

این مقام مسئول در فرودگاه های آذربایجان شرقی در پاسخ به اینکه آیا مجموعه ی فعلی فرودگاه تبریز در شان عنوان پایتختی گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ خواهد بود گفت: قطعا باید برای این منظور چاره اندیشی کرد لذا این موضوع از سوی استانداری آذربایجان شرقی درحال پیگیری است.
***
پر واضح است که هرگونه تغییر و توسعه در فرودگاه تبریز از حیطه ی مسئولیت استان خارج است اما لزوم پیگیریهای مسئولان ارشد آذربایجان شرقی و نمایندگان تبریز در مجلس نسبت به امر توسعه فرودگاه این کلانشهر امری انکارناپذیر است.

 

15
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷۸ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  این آقایون مجلسی تبریز کجا هستند! چرا صدایی ازشون در نمیاد!

  33

  4
 2. عطا گفت:

  “این امر خارج از اختیاراستانی است.”
  دولت همدلی و هم زبانی!!!!!!

  22

  3
 3. یحیی گفت:

  به نطر من باید اون کامپوزیتها رو بکنن بندازن دور به جاش یه نمای درست و حسابی بزنن. از شهردار محترم هم خواهش میکنم دستور فرمایند استفاده از نمای کامپوزیت کلا ممنوع بشه. چون واقعا بی روح و بی هویته

  11

  4
 4. تورک گفت:

  امیدواریم که آقای استاندار و معاون عمرانی ایشان آقای پور مهدی که جز معدود مدیران زحمتکش استان هستند به طور جدی پیگیر این موضوع باشند.

  17

  2
 5. مجید تورکم گفت:

  به قول شعر زیبای شهریار عزیزمان که واقعا باید با آب طلا نوشت در سر در هر مغازه و خونه ای زد
  تبریز اوگئی اوغلاندی بو ایراندا عزیزیم
  شاه گئتدی ایمام گلدی اوگئلیخ گئنه قالدی
  ما همیشه غریبه بودیم و هستیم
  تحریم ها رفع شد خوشبحال مرکز نشین ها
  کاش فرزندان همین سرزمین یکم دلشون برا سرزمینشون بسوزه و بیان برا آباد کردنش

  32

  2
  • علی گفت:

   مگر نه اینکه نصف جمعیت تهران که پاییتخته آذری زبان وتبریزی هستند پس خواهشا اینقدر مرکز مرکز نکنید چقدر آذری توی ادارات وکارخانجات وبخشهای مختلف تهران واصفهان کار میکنن زندگی میکنن فرصتهای شغلی رو همین آذریها از نیروهای بومی میگیرن بعد بجای تشکر وقدردانی از پیشرفت اصفهان ناراحت میشن وحسادت میکنند .

   11

   21
   • ناشناس گفت:

    دقیقا با حرفت موافقم علی جان
    همچین مظلوم نمایی میکنند

    10

    17
   • مجید تورکم گفت:

    آذری ددندی جناب علی
    بقیش هم تعصبات اصفهونی جناب عالی هست

    12

    2
   • مهدی آیسان گفت:

    دوست عزیز فرصتها رو آذریها در تهران و اصفهان و .. از بومی ها نمی گیرند بلکه به آنها با سرمایه هایی که ازآذربایجان می برند فرصت اشتغال می دهند نظیر عظیم زاده و برق لامع در شمال و هزاران سرمایه گذاری که ما نمیشناسیم

    9

    4
 6. مجید_تهران گفت:

  سلام به همه. اگه دوست داشتین برین به این لینکها و مطالبش رو یک نگاهی بندازین عنوانش ۸ الگوی موفق شهرهای آینده هستش که تا الان ۴ موردش رو توضیح مختصری داده. تفاوت ایده ها و کارهای انجام شده و اصلا ابعاد فکری طراحهای این شهرا و شهر های ما رو خودتون ببینید و مقایسه کنید!!
  واقعا تعداد خییییلی کمی از طرحهایی ک تو ایران انجام میشه خلاقیت داره تو خودش و متاسفانه طرح ها و پروژه های تبریز هیچ خلاقیتی توش نیس Frown
  http://www.kojaro.com/2016/1/26/116818/8-cities-that-show-you-what-the-future-will-look-like
  http://kojaro.com/2016/1/27/116820/8-cities-that-show-you-what-the-future-will-look-like-2
  http://kojaro.com/2016/1/27/116914/8-cities-that-show-you-what-the-future-will-look-like-3
  http://kojaro.com/2016/1/29/116921/8-cities-that-show-you-what-the-future-will-look-like-4

  10

  1
 7. نم کیم گفت:

  تو را به خیر امیدی نیست شر مرسان.
  دولت مرکزی کاری به پیشرفت خطه آذربایجان نداره، لااقل جلوی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی سنگ اندازی نکنه!

  28

  7
  • ناشناس گفت:

   باید دولت مرکزی چیکار براتون کنه کارخانه مونتاژ واگن های مترو رو که گرفت به تبریز داد به هزار دغل و تقلب شدید نمونه گردشگری اسلامی دیگه چیکار باید کنه پس مردم خوزستان که پول نفت از اونجا در میاد چی بگن شما خوب بلدید سروصدا کنید

   3

   18
 8. rezaturkoghli گفت:

  اینا به چه چیز تبریز رسیدگی کرذن که این دومی باشه تازه اینا از انتخاب این شهر بعنوان پایتخت گردشگری خیلی ناراحتند و دوست داشتند اصفهانشان انتخاب شود .

  ولی جای هیچ نگرانی نیس ما تا سرمایه دارانی مثل زنوزی را داریم غم نداریم این مشکلات میتونید با این سرمایه داران به عمل برسانید چون ایسان نیز خودشان شرکت هواپیمایی دارند.

  22

  2
 9. التین گفت:

  این ناشی از بی عرضه گی مسوولین ما هستند.اگر این اتفاق مهم در شیراز اصفهان یزد یا هر شهر دیگری اتفاق می افتاد از بودجه های ملی برای برگزاری هر چه با شکوه تر استفاده میکردند.واقعا افسوس می خورم.

  26

  0
 10. اذرشهرلی گفت:

  خیلی جالب پایانه ترمینال از فرودگاهمون خیلی با شکوه تر

  18

  2
 11. فرزاد گفت:

  لطفا مسئولین استانی وشهری ادعا ی مدرن بودن و پیشرفت نکنند .
  لطفا اقا پویا در پست هات از خبرهای که قراره افتتحاح بشه یا ساخته بشه دیگه نزارین.وعده وعید ندید دیگه .هروقت تونستین کاری رو انجام بدین یا تمام شده و افتتحاح شده خبر بدین

  17

  2
 12. رحیمrahim گفت:

  سلام چیخارلی ایش باشیندا اولانار هاردادیلار؟ او کیشی دمیشدی >>>بیردفعه کیشیکیمن اولماق مین ایل ذلتده یاشاماغدان یاخشیدیر اگر دوشنه بولساخ

  14

  0
 13. مجيد گفت:

  باسلام .واقعا مردم رو چی فرض کردن فرودگاه تبریز در سطح بین المللی نیست ونخواهن گذاشت که بشه به خاطرهمینه چندساله پروژه توسعه فرودگاه راکدمونده خط تولیدواگن مترو هم نمیزارن به دلیل اینکه اقای جبارزاده قدرت ونفوذ لازم رو نداره اگه داشت به شهرداری کمک میکردتا سالن اجلاس درشان تبریز ونامش ساخته بشه نه یک ساختمان با نمایه وشکل شمایل معمولی وبه دردنخورکه حالا بخوادماندگارهم بشه

  21

  1
 14. مهدیار گفت:

  این فرودگاه بین المللی که در ۱۲ کیلومتری شهرستان تبریز واقع شده،!!!!!! Shock Shock Shock

  یعنی خونه ما الان خارج از تبریزه

  11

  1
 15. سهند گفت:

  البته فقط تبریز نیست. این مسئله صدای شیرازی ها رو هم درآورده که چرا فقط مشهد و اصفهان؟! چرا تبعیض؟! این مسئله به نظرِ من دو علت داره : اولی اینه که در شرایطِ کنونی واقعا نمیشه همه ی فرودگاه های کشور رو همزمان توسعه داد. برای همین باید بر اساسِ اولویت عمل کرد. اولویت هم به طبع با شهرهاییه که فرودگاههاشون بیشترین مسافر رو سالانه داره. طبقِ آمار، بعد از تهران، فرودگاههای مشهد و اصفهان بیشترین مسافرها رو دارن. مشهد که اصلا بابتِ مرقدِ امام رضا، تعدادِ مسافرهاش خیلی زیادتر از شهرهای دیگه ست و واقعا نیاز به توسعه داره. دومین دلیل هم اینه که شهرهای اصفهان و مشهد برای حکومتِ ایران که دینی هست، خیلی شهرهای کلیدی ای به حساب میان. به نوعی نمادهای تشیع در ایران به حساب میان. برای همین همیشه توجهِ ویژه ای به این شهرها شده که به اون اندازه، به تبریز و شیراز و… نمیشه.

  11

  25
  • شهریار گفت:

   مثلا تبریز پایتخت تشیع جهان است

   11

   3
   • سهند گفت:

    دوستِ عزیز! تبریز تنها در بینِ تاریخ شناسهای ایرانی به عنوانِ پایتختِ تشیع شناخته میشه! اما مردمِ دنیا و همینطور کشورهای منطقه وقتی حرف از ایران و شیعه میشه، سریع فقط میگن : اصفهان! برای اینکه شیعه ی صفوی از زمانِ شاه عباس در منطقه و جهان زبانزد شد و به شکوه و قدرت رسید. شاه عباس هم اصفهان رو پایتختِ کشورکرد و اصفهان در اون زمان بدل به یکی از معروفترین شهرهای جهان و کانونِ قدرتِ تشیع در جهان شد و همه ی روحانیونِ شیعه از تمامِ منطقه، به این شهر کوچ کردن و این شهر کانونِ تولیدِ فقهِ شیعی شد.

    6

    8
  • ناشناس گفت:

   فرود گاه شیراز بهد از دو فرودگاه تهران و فرودگاه مشهد چهارمین فرود گاه پر مسافر هست…!!!

   7

   7
   • مرتضی گفت:

    میشه بگی چه جوری جمع بستی؟؟!
    فرودگاه شیراز بعد از (دو) فرودگاه تهران و مشهد (چچچچچچچچچهارمین) فرودگاهه؟؟ میشه بگی پس سومین فرودگاه این وسط چی شد؟!

    1

    1
  • شهروند درجه 3 گفت:

   آقا اگه میخاستن دنبال نماد شیعه بگردن که تبریز رو میگن اولین پایتخت تشیع جهان اسلام و این حرفا, اگر هم میخاستن که شهرای مذهبیو رو بیارن هم قم ارجحیت داره بر اصفهان, والا نمیدونم که چه حکمتیه پشت این قضیه!!!
   اگه ایران بخاد اقتصاد پویایی داشته باشه برای نجات و احیای اقتصادش هیچ راهی به جز توجه به تبریز و احیای اون نداره چون تبریز دروازه ایران رو به جهانه, حالا هرچقد که میخان طفره برن, دودش تو چشه خودشون خواهد رفت.

   15

   3
  • حبیب گفت:

   اصفهان کجاش دینیه که مورد توجه دولتمردان واقع شده؟
   اگر منظورتون چهار تا مسجده که تبریز هم از این مساجد داره
   به نظرمن دولتمردان برای شهرهای ترک زبان اعتباری قائل نیستند.حتی اگر همه حرم های امامان هم در آذربایجان واقع بود دولت مردان توجهی نمی کردند.

   15

   3
   • علی گفت:

    آثار دیدنی اصفهان چهارتا مسجد نیست برادر بلکه میدان نقش جهان .کاخ هشت بهشت.عمارت عالی قاپو.منارجنبان.کاخ چهلستون.بازارقیصریه.سی وسه پل.پل خواجو.پل شهرستان.پل مارنان.پل جویی.مسجدشیخ لطف الله.کلیسای وانک.چهارباغ عباسی.خانه های تاریخی اصفهان.کوه صفه وآتشگاه.پارک ناژوان.تخت فولاد.موزه های اصفهان و……بازم بگم کدوم از اینا رو تبریز داره همه جای دنیا ایرانو به اصفهان میشناسن آثار تاریخی تبریز مربوط به دوره حاکمان محلی مثله ایلخانان وقراقویونلوها هست اما آثار تاریخی اصفهان جهانی وشناخته شده است مردم اصفهان به سخت کوشی وتلاش ودرایت شهره عام وخاصن تنبلی وبی عرضگی تون رو گردن اصفهان نندازید اشکال از خودتونه حسود هرگز نیاسود

    7

    17
    • Tab گفت:

     عزیزه من تنها شهری که پنج بار دز ادوار مختلف پایتخت ایران بوده تبریز است.و بیشتر اثار تاریخی اصفهان مدیون حکمرانی ترک هاست.

     13

     3
    • بابک گفت:

     همه اینایی که شمردی معماران تبریزی و تورک ساختن در زمان دولت تورکی صفوی والا هیچی نداشتی اصفهان!
     یعنی هر چی داری از صدقه سری ما تورک هاست پس نمک نشناسی موقوف!

     11

     1
    • توحید گفت:

     نه اصلآ ربطی به اینا ئی که میگی نداره چون بهتر از اینا در تبریز هست
     تبریز فقط به خاطر ترک زبان بودنش از بسیاری امتیازات محروم شده مگر نه به طور کلی پتانسیل تبریز بسیار بالاتر از اصفهان ودیگر شهرهاست

     9

     3
     • علی گفت:

      اولا اینکه حرفات بدرد خودت میخوره تبریز میدونی به بزرگی نقش جهان داره تبریز آثارتاریخی به کثرت اصفهان داره تبریز پارکی به بزرگی ناژوان داره تبریز مراکز خریدی به بزرگی سیتی سنتروایفل وچهارباغ اصفهان داره برخورد مردم تبریز با غریبه ومهمان رو چی میگی لطفا احساساتی نظر نده من اصفهانی نیستم اما هرجا برم از اصفهان تعریف میکنم چون واقعا شهر درجه یکیه واقعا نصف جهانه از همه جهت عالیه میخای بهت بگم چقدر تبریزی تو اصفهان زندگی میکنه تا باور کنی به برتری اصفهان

      9

      11
   • Saman گفت:

    اگه پولای مفتی که خرج کویر اصفهان کردن خرج تبریز میشد الان شما زبونت انقدر دراز نبود، یه روز این پولا تموم میشه می بینمتون، مرگ بر هر چی مفت خوره ، کلی گفتم.

    9

    8
   • سهند گفت:

    دوستِ عزیز! تبریز تنها در بینِ تاریخ شناسهای ایرانی به عنوانِ پایتختِ تشیع شناخته میشه! اما مردمِ دنیا و همینطور کشورهای منطقه وقتی حرف از ایران و شیعه میشه، سریع فقط میگن : اصفهان! برای اینکه شیعه ی صفوی از زمانِ شاه عباس در منطقه و جهان زبانزد شد و به شکوه و قدرت رسید. شاه عباس هم اصفهان رو پایتختِ کشورکرد و اصفهان در اون زمان بدل به یکی از معروفترین شهرهای جهان و کانونِ قدرتِ تشیع در جهان شد و همه ی روحانیونِ شیعه از تمامِ منطقه، به این شهر کوچ کردن و این شهر کانونِ تولیدِ فقهِ شیعی شد. به علاوه که دوستِ عزیز، اگر حکومتِ ایران دنبالِ تبعیض گذاریِ قومی بود و انگیزه ش دینی نبود، پس چرا به شهرِ شیراز توجهی نمی کنه؟! چرا صدای شیرازی ها هم مدتهاست که از تبعیض دراومده و از پارتی بازی برای مشهد و اصفهان میگن؟! اگر انگیزه ی دولت تبعیض علیهِ خطه ی آذربایجان و به سودِ یکسری شهرهای خاص باشه، که اونوقت شیراز باید در صدرِ فهرستِ شهرهایی که از رانتِ دولتی بهره می برن باشه، نه اینکه خودش از شهرهای محروم و مهجور و جفا دیده باشه! امثالِ شما مدام از ترک ستیزیِ دولت میگن، اما هیچ پاسخی به این حقیقت و پرسش ندارن که پس چرا به شهرِ شیراز در ایران توجهی نمیشه و علیهش تبعیض میذارن؟! شیرازی ها هم دولت رو متهم به دشمنی با هویتِ تاریخی و باستانیِ ایران می کنن که به همین خاطر با استانِ فارس و شهر شیراز دشمن هستن! شما اگر پاسخی در اینباره داری بده و فقط یه اصطلاح رو تکرار نکن! ممنون!

    4

    3
    • توحید گفت:

     شیراز چون تخت جمشید توشه
     تخت جمشید هم همه را به یاد کوروش شاهان و امپراطوری هخامنشیان می اندازه که جمهوری اسلامی هم اصلآ خوش نداره همچین جائی که بوی شاه .سلطنت می ده دوباره رونق بگیره

     6

     2
    • عطا گفت:

     خوبه خودت میگی شیعه از زبان شاه عباس زبانزد شد. خب اخوی اولین پایتخت همین شاه عباس “صفوی”، تبریز بوده و به خاطر همین هم تبریز پایتخت تشیع به حساب میاد.
     تازه اگه به گفته ی خودت باشه هم قزوین از شما جلوتره.

     3

     0
 16. رومی گفت:

  مثل همیشه سر تبریز بی کلاه ماند
  نمایندگان ما کی می خواهند کار برای ما انجام بدهند مقصر مردم هستند که به اینا رای میدهند

  11

  0
 17. رضا از اصفهان گفت:

  واقعا خنده داره شهرهای شیراز و تبریز خودشونو با اصفهان مقایسه میکنند جمعیتتون حداقل نصف اصفهانه میزان توریستتونم که اصلا قابل عرض نیس از لحاظ زیر ساختم که نگم بهتره کلانشهر اصفهان ۳۶۰۰۰۰۰ جمعیتش هست دقت کنید نگفتم شهر چون شهر ۲ میلیونه ولی دومین کلانشهره حتی از کلاغشهر مشهدم بزرگتره اگه قبول ندارید یه سرچ بکنی بد نیس بجای حسادت بچسبید به کارو تلاش بیخودم بحث اعتبارات دولتیو پیش نکشید که اصفهان کمترین بودجه و بیشترین مالیاتو میده اینو از همون اقا پوریا سوال کنید بد نیست اصفهان اگه نفوذ داشت زاینده رودش به غارت نمیرفت

  13

  27
  • ناشناس گفت:

   اولا شیرازی ها هیچ وقت به اصفهان حسادت نمیکنن چون سر تر از اصفهان است از آثار تاریخی شیراز از قبل از اسلام و بعد از اسلام تا دوران تشیع هست برادر اصفهانی به قول خودت یه سرچ بزنی آثار ثبت شده شیراز رو میبینی از لحاظ ادبی که جای گفتن نداره جمعیت شاید کمتر باشه ولی وسعت نه اینم سرچ بزن سرانه شبز شیراز بیشترین در بین کلان شهرها هست آمار توریست که قابل عرض نیست تعداد پروازها هم بیشتر از اصفهان طبق امار ما سومین فرودگاه پر پرواز رو داریم بهتر از روی عصبانیت چیزی نگید اینجا اگه هم کسی معترض هست به این دلیل هست که اصفهان تنها نماد ایران نیست نه اینکه از پیشرفت اصفهان ناراحتیم اینو یادت باشه تو دنیا ایران رو با تخته جمشید میشناسن نه میدان نقش جهان که فرط و فرط اون اقای ظریف دست هرکسی رو میگیره میبره اونجا البته ما نیاز به شناخته شدن نداریم زمان جشن ۲۵۰۰ ساله تمام سران و پادشاهان جهان به شیراز امدن و در کنار تخت جمشید دور هم جمع شدن که در تاریخ ایران دیگر تکرار نخواهد شد برادر
   ما عدالت را میخواهیم از اهواز تا زاهدان از شیراز تا تبریز و رشت و مشهد همین نه تک بعدی و فقط اصفهان و تهران

   6

   12
 18. علی گفت:

  جمع کنید بابا تبریز تبریز میکنید تبریز عددی به حساب نمیاد اصفهان کجا با اون همه آثار فرهنگی وتاریخی ومردم مهمان نواز وخونگرم وهنرمند ومتدین اصفهان افتخار ایران وایرانیه بیشترین دانشمندان وشعرا وادبا وفرهیختگان ازاستان اصفهان هستند بیشترین شهدا وجانبازان از استان اصفهان هستند اصفهان قطب صنعت ایران وخاورمیانه است کمترین آمار بیکاری مال اصفهانه اصفهان حاشیه نشین وزاغه نشین نداره مثله تبریز نیست که ۵۰۰هزارنفر حاشیه نشین داره تو خیابونای اصفهان دستفروش نیست اما توی تبریز تو هر خیابونی صدتا دستفروش هست از نظر زیباسازی خیابونای اصفهان همه تمیز ومرتب وبیشترین سرانه فضای سبز متعلق به اصفهانه از نظر فرهنگی سطح فرهنگ وبینش اجتماعی مردم اصفهان خیلی بالاتر از مردم تبریزه چی دارید که بهش مینازید !!!!!!

  12

  30
  • بابک گفت:

   شما هر چی اثر تاریخی دارین شاهان اردبیلی صفوی و معماران تبریزی ساختن و الا روستایی بیش نبودین و اگه نمیساختیم الانم چیزی نداشتین
   آمار بیکاریم مربوط به تبعیض دولت هست

   10

   8
 19. وحید ترک اوغلی گفت:

  دوستان باید واقعیت ها رو پذیرفت و از روی تعصب حرف نزد!!!
  زمانیکه اصفهان با دلار ۳۰۰-۱۰۰۰ تومن و لابیگریهای گسترده در مجلس و دولت زیر سا ختهای توسعشون رو میساختند ما مشغول جنگ با اردبیلی های محترم (همزبانهای خودمون)بودیم و تمام مقاماتی که به تبریز می آمدند رو با گوجه و غرور کاذب خودمون میروندیم و اصفهان موذیانه بعد از جنگ (آمار توسعه اصفهان موجود است ) بودجه کل مملکت رو می بلعید .
  دوست عزیز این به خاطر لیاقت اصفهانی ها نیست بلکه ما چوب نماینده ها و مسولین رو میخوریم که لیاقت این مردم با فرهنگ و سخت کوش رو نداشتند .
  حالا شما اگر به تمام نیروهای رده بالا انتظامی – سپاه – بانک مرکزی- وزارت نفت – ورزش …. نگاه کنید پی به وخامت موضوع میبرید.
  پس زمانیکه ما سرمان زیر برف بود دوستان غارت میکردند و این رو به حساب فرهنک و درایت خودشون میدونند. با عرض معذرت از دوستان اصفهانی .
  با تشکر
  وحید

  15

  8
  • تبریزلی گفت:

   آی یاشا آقا وحید به ددین
   من اوزوم گتمیشم اصفاهانا !!! باغ پرندگانی وار خاورمیانادا بی همتا -گلر باغی کویرده !!!
   لاپ آز دوسلار ۱۰۰ تاریخی اوی وار کی رستوران سنتی اولوپ اینترنتده ویرین باخین هامیسیندا صفوی شاهلاری تبریزده آذربایجانان کپی رایت الییپ اوردا دوزلدیپلر . بیز هله زنجانلی مسخره اردبیلی مسخره آخیریده بو اولار حیران اولار گیلان

   5

   2
 20. شهروز گفت:

  خدا وکیلی چرا ما تبریزیها اینجوری شدیم,چرا چون که ترکی حرف می زنیم خودمون رو از ایران و ایرانیها جدا می گیریم,بدون تعصب حرف بزنید,مسلما اثار باستانی و قدمت شیراز خیلی زیاده,قبول کنید که شیراز و اصفهان در جهان معروفن,ما همه ایرانی هستیم و باید از ابادانی ایران خوشحال باشیم,مسلمه که مسافران شیراز,اصفهان و مشهد از تبریز بیشترن,تهران هم که جای خود داره,پایتخت کشوره,یاشاسین ایران

  10

  13
  • Saied TBZ گفت:

   اونقدر تو خواب عمیق هستی که اصلا نمیدونی اثار ثبت ملی ازربایجان شرقی از استان اصفهان بیشتره
   شما خودتو تبریزی ندونی بهتره
   وقتی تبریز ۵امین شهر بزرگ جهان بود اصفهانی ها تو غار زندگی میکردند

   5

   7
   • علی گفت:

    دوست عزیز لطفا با سند ومدرک اظهارنظر کن وتعصبات رو بزار کنار اولا که وسعت استان اصفهان وشهراصفهان از آذربایجان شرقی وتبریز بیشتره یه نگاه به نقشه ایران بکنی متوجه میشی دوما تنها یک شهر استان اصفهان یعنی کاشان ۲۸۰اثرتاریخی ثبت ملی شده داره بعد شما میگی اصفهانیها توغار زندگی میکردند بدنیست بدونی تمدن ۷۰۰۰ساله سیلک کاشان دومین تمدن بشری بعد از بین النهرین بوده وسازمانهای بین المللی تاییدش کردن واینکه تعدادشهرها وآثار تاریخی استان اصفهان ۴۵۰۰اثر ثبت شده است بازهم وجود داره که کشف نشده از نظر مقایسه ای بافت جغرافیایی وآب وهوایی استان اصفهان متنوع است.وچند نوع اقلیم آب وهوایی داره کوهستانی .بیابانی.مرطوب و…..اما اقلیم تبریز یکنواخت وسرد وخشکه

    7

    3
   • o0 گفت:

    و به قول دکتر شفیعی کدکنی: توس ونیشابور چکیده ی ایران بزرگ است

    و به قول استاد عبد الحسین زرین کوب:زمانی که شیراز با تمام عظمتش به یکی از شهر های بزرگ ایران تبدیل شده بودن نیشابور ۱۶ روستا داشت که هر کدام از آن روستاها با شیراز برابری می کرد!

    و به قول استاد حسن نظریان:زمانی که در کل اروپا ۱۲ نفر یافت نمی شدند که سواد خاندن و نوشتن داشته باشند،نیشابور ۱۲ هزار قلمدان مرصع داشت تا سخن امام رضا رو بنویسند!

    و نقل از تاریخ جهان گشای جوینی:زمانی که مغول به نیشابور حمله کرد،هزار و هفتصد هزار مرد(۱ ملیون هفتصد هزار مرد) را کشت و آن زمان نظامیه ی عظیم نیشابور ۳۰ هزار استاد و ۳۰۰ هزار دانشجو داشت.
    البته شامل توس هم میشه لعنت به مغول که با حمله به خراسان عظمت شهر هایی مثل توس یا نیشابور و سبزوار جغتای جوین سرخس و.. از بین برد اگه حمله مغول نبود الان واقعا میشد فهمید شهر با کیفیت چه شهریه مهد تمدن ایران این شهر هاست
    یه قنات گناباد خراسان برابری میکنه با کل شهر تبریز یه کلات مشهد که واقعا عالیه
    کاش اون حمله ها نبود تا الان میفهمیدین شهر پر افتخار و با تمدن یعنی چی
    لعنت به مغول
    به قول محسن چاووشی خراسان از چه میناله
    فقط چنگیز میدونه
    سرزمین زیبای من خراسان و ایران به امید ابادی ایران

    0

    0
  • علی گفت:

   سلام ایکاش همه کاربران سایت مثله شما فکر میکردن آقا شهروز به وجود شما افتخار میکنم به عنوان یک هموطن آذربایجانی

   3

   7
  • بابک گفت:

   دززززززززززززززززززز
   زرشششششششششششششششششششششک
   بدون مطالعه لاف اضافی نزن
   اینا به گرد پای تبریزم نمیرسن

   6

   5
  • عطا گفت:

   مدیونی اگه بدونی همه فهمیدن تو تبریزی نیستی. Grin

   5

   1
  • آراز گفت:

   حتما تبریزی هستی من هم باور کردم

   2

   1
 21. پیام گفت:

  توسعه فرودگاه تبریز نیز باید جزو اولویت های توسعه فرودگاه های کشور قرار بگیره ولی این منافاتی با تصمیم دولت در توسعه سه فرودگاه کشور نداره طبق آمار منتشره فرودگاه تبریز در رتبه ششم فرودگاه های بین المللی در بین مراکز استان ها را دارد به طوری که از لحاظ نشست و برخواست مهرآباد ۹٫۳ امام خمینی ۵٫۲ مشهد ۴٫۷۵ شیراز ۲٫۵ و اصفهان ۱٫۷۵ برابر تبریز و از لحاظ اعزام و پذیرش مسافر مهر آباد ۸٫۵ امام خمینی ۵٫۷۵ مشهد ۵٫۳ شیراز ۱٫۹ و مشهد ۱٫۶ برابر تبریز می باشد

  بنظر برای پیشنهادهای سازنده در جهت پیشرفت تبریز عزیز باید نظرات بدور از هرگونه تعصب fhan.

  4

  6
 22. شهروز گفت:

  دوست عزیز,همشهری گرامی,ثبت اثار ملی چه ربطی داره,دوستان من رو چند سال پیش از طرف دانشگاه برده بودن حج,می گفتن وقتی با حاجیهای غیر ایرانی حرف می زدیم و می گفتیم ایرانی هستیم,همه به شیراز و اصفهان اشاره می کردن و این دوتا شهرو می شناختن,حتی چند وقت پیش هم که یه خبرنگار اسراییلی با روادید امریکایی اومده بود ایرانگفته بود به عشق دیدن شیراز و اصفهان اومدم و از این دوتا شهر دیدن کرده بود,یه شرق شناس معروف امریکایی هم وصیت کرده بود بعد از مرگش اونو کنار پل خواجوی اصفهان دفن کنن,امیدوارمدهمه شهرهای ایرانمان پیشرفت کنن,ما باید از فرصتی که شهرمون در سال ۲۰۱۸پیدا کرده بهترین استفاده رو بکنیم و تبریز زیبا رو به همه بشناسونیم.یاشاسین ایران

  5

  4
  • Saied TBZ گفت:

   حتی اگه باکو هم ایراد بود این حرفارو میزدی
   چی به سر تبریز اومده که همه باور کردند اصفهان و شیراز بهتر از تبریز هست ؟؟

   3

   3
 23. محمد علی جدیری گفت:

  آقا پویا یه موقع واکنش نشون میدی ها؟؟؟اصلا حرفی نزنین بذارین هر چی میگن بگن

  1

  1
 24. سلام دوستان ترک زبانه من، من خیلی ترک هارو دوست دارم من شیرازی هستم ولی اصفهان زندگی میکنم.همه مردم محترم هستن درمیان مردم هم آدم خوب هست هم بد همجا. من دوستای تبریزی همین اصفهان دارم که خیلی دوستشون دارم و کمکم میکنن. ولی منم روی سرزمینم غیرت دارم شیرازو وصل بی مثلاش. مثله شماها. ولی الان اصفهان زندگی میکنم چرا چون اصفهان برام اومد داشت. کارم گرفت خوب بود من با اصفهانیا وتبریزها وشیرازیها و بختیاریها و جنوبیها (آبادانیها) کار میکنم چه دوستان خوبی هستن همگی برای ایران وایرانی کار میکنیم برای آباد کردنش برای گلستان کردنش. من اول از شما تبریزی ها معذرت میخام ولی تبریزیها یک حصار متعصبانه دور خودشون کشیدن که مانع این میشه که با کسی غاطی بشن.اجازه نمیدن کسی واردشون بشه. ببینید سرزمینی موفقه که بتونه همه را جذب کنه از تمام اغشار مردم کرد لر فارس تاجیک و زمینه را برای پیشرفت همه بدونه در نظر گرفتن قومیت و تعصبات وفقط بر حسب لیاقت و کار آمدی فرد فراهم کنه.لطفا به نظر من امتیاز بدین.

  11

  5
  • مجید_تهران گفت:

   نخیر من کاملا با نظر شما مخالفم و به این اخلاقه تبریزیا که حضرتعالی یکم داری جو میدی روش و بزرگش میکنی افتخار میکنم. تبریز هر چی داره از یک دستیش و اتحاد مردمش داره. که انشالا روز بروز بیشتر بشه، بنده بخاطر کار بابام تو خیلی شهرها زندگی کردم و الانم هفت ساله تهرانم. دو سال هم تو اصفهان زندگی کردم. چنین بار شیراز رفتم. بغیر اهواز تمامی کلانشهرای ایران رو خوب میشناسم. بنظر من بین شهرهای بزرگ تنها شهری ک میشه گفت اصالت داره و مردمش به اصالتشون افتخار میکنن تبریزه اینکه مردم یه شهر بدونن چ فرهنگی و زبونی دارن و با اون به زندگیشون مسیر بدن ن اینکه شهری باشن ک دچار برهنگی فرهنگی باشه، که باعث میشه شهر هر فرهنگی رو بدون توجه به خوب و بد بودن بپذیره.بطور مثال هنوز ک هنوزه بچه ترک با هر سنی باید به باباش حساب پس بده ک کجا میره با کی میره کی میره کی میاد، مثل تهران نیست ک دخترا بی صاحابن و تا نصف شب تو خیابونن بدون اینکه کسی از اینا بپرسه کجایید با کی هستید. شاید این مسائل بنظرتون خیلی ساده مسخره بیاد ولی همین مسائل ریشه بسیاری مشکلات دیگه میشه که در نهایت جامعه و شهر رو نابود میکنه و با مهاجر پذیر بودن یه شهر سرعت بروز کردن این ناهنجاری ها بیشتر هم میشه. مثال بارزش مشهد. مهاجرت پذیر بودن یه شهر اگه یه خوبی داشته باش صدها بدی داره. بنظر من مسافرا و توریستها قدمشون رو چشم، برن تبریز و لذت ببرن و سیاحت کنن و گرنه تبریز هیچ نیازی به مهاجر از مناطق مختلف دیگه نداره. تبریز قلب آذربایجانه و خانه و مسکن آذربایجانی ها ما ترکها خاطره بدی از مهمان نواز بودن داریم. همین مهاجرای ارومیه الان خودشون رو صاحب ارومیه میدونن و برا خودشون اراجیف میگن و مینویسن که ارومیه ترک نیست!!!! مسئولین اگه بتونن با مرکز روابطی رو برقرار کنن ک وضع کارو اشتغال تبریز بهتره بشه و اگه دولت یه لطفی بکنه!! کمی دست مسئولای مارو بازتر کنن تا با برنامه ریزی هاشون مانع مهاجرت مردم توی تمامی اقشار مخصوصا تحصیلکرده ها بشن تبریز آبادترین شهر ایران میشه. تمامی حرفها نظر شخصی بنده هستش و نمیشه گفت ک ترکها مثل من فکر میکنن همچنین این تفکرات هیچ تضادی با تلاش دست جمعی برای آبادی ایران و علاقه ما ب دیگر خطه های ایران نداره. بطور مثال بنده دو شهر اصفهان وشیراز و مردمش رو خیلی دوستدارم با اینکه این دوشهر واقعا باهم متفاوتن

   4

   3
   • علی گفت:

    دوست عزیز لازمه چندتا نکته رو بهت تذکر بدم اولا تعصبات کورکورانه رو بزار کنار و واقع بینانه به مساله نگاه کن هر شهری خوبی وبدی خودشو داره تبریز هم ازین مساله مستثنی نیست دوما درست همه مردم یک شهرو به یک چشم ببینی تهران هم مثله بقیه شهرا آدم خوب وبد داره و گفتن اینکه ((درتهران دخترا بی صاحابن )) دور از ادبه همه دخترای تهران که مثله هم نیستن بعدشم تبریز بخشی از ایرانه وزیرپرچم ایرانه هر ایرانی با هر قومیتی میتونه تبریز زندگی کنه کارکنه خونه داشته باشه اگه اینجوریه پس چرا اینهمه آذری در سراسر ایران زندگی میکنن کارمیکنن وهمه جا باهاشون با احترام برخوردمیشه در قرن ۲۱این اظهارنظرهای متعصبانه جایگاه خودشو از دست داده لطفا واقع بین باش

    4

    2
 25. اراز گفت:

  بقول اون سیاح معروف انگلیسی که گفته بود اگه اصفهانیها یک دهم شهامت و شجاعت تبریزیها رو داشتند هیچ وقت شهرشان بدست افغانها اشغال نمیشد در ضمن اینقدر دم از مشاهیر و عالمان و شاعران اصفهانی نزنین که بزرگترین مشاهری که تو اصفهان دفن شده صاءب تبریزی هست اهل تبریز.برین تاریخ کهن و معاصر تبریز رو بخونین بعد بیان اصفهان با تبریز مقایسه کنین کل شخصیتهای تاریختونو جمع کنین هیچ کدومش در حد شخصیتی مثل شمس تبریزی نمیشه تمام هنر و صنایع دستی که دارین همشو مدیون تبریز هستین نه تنها اصفهان بلکه شهرهای مثل استانبول سمرقند بخارا و …برجسته ترین صنایع دستی جهان فرش تبریز و تابلو فرش تبریز هر وقت یه صنایع دستی در حد تابلو فرش تبریز داشتین بیاین سفسطه کنین

  8

  8
  • رضا گفت:

   گویا فراموش کردی که در اون دوران اصفهان پایتختِ حکومتِ صفوی بود که اصالتا از آذری های ایران بودن و لشگرِ ممتاز و ویژه شون قزلباش ها نام داشتن که همه شون ترک بودن! در واقع اینها مسئولیتِ حفاظت و پاسداری از پایتختِ پادشاهی و کشور رو بر عهده داشتن، که در نبرد جلوی افغانها(پشتونها) شکست خوردن و فرار کردن! نیازی به گفتن از شجاعتِ مردمِ تبریز نیست! شما یه ذره از این شجاعت(!) رو می دادید به قزلباش ها تا اونطور تو میدانِ نبرد از افغانی های پا برهنه شکست نخورن و آبروی ملتِ ایران رو خدشه دار نکنن! به علاوه ممنون میشم که بهم بگی رضا عباسی کی بود و اصالتا اهلِ کجا بود؟! رضا عباسی… بزرگترین نقاشِ عصرِ صفوی… که شاه عباس پسوندِ عباسی رو به افتخارش نثار کرد!

   5

   4
 26. ناشناس گفت:

  ما که تو تهرانیم میگیم اصفهان بودجه خوره تبریزیا حق دارن انصافا الان هر چی میخری میگن برو شرکت اصلیش میگن برو اصفهان بعد میگن از لحاظ موقعیت خوبه تبریز که تو جاده ترانزیت اروپاس من هم اصفهانیا رو میشناسم هم تبریزیارو تبریزیا ادمای باهوش مهربون و منطقی هستن ولی اصفهانیا مغرورن من بدون تعصب این حرفو میگم از کامنتای علی اقا ام میتونید ببینید بعد اینقدر میگی اصفهان اصفهان به دلیل تاریخی بودنش از ۲ طبقه بیشتر در خیلی از مناطقش نمیتونی بسازی اینقدر درباره تمدنم حرف میزنی بیا تپه خالصه رو ببین ۸ هزار سال تو منطقه ابهر روده بعد تو زیبایی مناطق کوهستانی ذربایجان و ارسبارانو با کویرمرکزی ایران مقایسه میکنی

  2

  11
 27. ساناز گفت:

  من اصفهان ۵ سال درس خوندم و زندگی کردم و همیشه گفتم ٩٠ درصد اصفهانی ها از آذریهایی هستند که شاه عباس از آذربایجان به اصفهان کوچانید هستند مراسم و آیین هایی که در سوگواری و جشن ها داریم خیلی شبیه هم هستند بطوریکه چنین شباهت نزدیکی رو بین مردم آذربایجان و مردم همدان نمیتوان یافت . من خودم بچه تبریز و نسل اندر نسل خانه پدریم در ویجویه تبریز( ورجی باشه ) واقع میباشد. جدای از اینکه من مسئولین و نمایندگان آذربایجان را مقصر اینکار میدانم خود مردم تبریز و کسانی را هم مقصر میدانم که بیخود و بی جهت با دادو فریاد و انواع اقسام حقه بازی ها مطالباتی را عنوان میکنند که در اصل مطالبات اولیه ساکنین آذربایجان نمیباشد اینها با کارشان از تبریز و مردمانش چیزی را به سایرین منعکس میکنند که واقعیت ندارد برای من تبریزی زبان ترکی چیزی نبوده که نتوانم به آن دست پیدا نکنم ولی عده ای با مطرح کردن چنین چیزهایی در واقع فرصتهای بزرگی را را از مردم و شهر تبریز میگیرند .

  2

  2
 28. شناس گفت:

  آخه دوستان عزیز اصفهانی،شهرشما بجز نقش جهان و سی وسه پل چی داره؟ نقش جهان چیه که اینهمه تبلیغ و سرصدا میکنین؟یه مشت آجر چیندین رو همدیگه بهش میگین اثرتاریخی!!مسجد لطف اله چه زیبایی داره درمقایسه با مسجد وکیل و نصیرالملک شیراز؟؟اصفهان باتاریخ ۴۰۰سالش همین الانم ۲۱۰۰سال ازشیرازه ۲۵۰۰ساله عقب تره و بالتبع میزان توریستاشم کمتره..ازنظروسعت باهم برابرن ازنظر جمعیتم خیلی خنده داره که آقارضا اصفهانی تو کامنتش افاضه فضل فرمودن وگفتن اصفهان دوبرابر شیرازوتبریز جمعیت داره !!!!یعنی اداره آمارکه پنج سال یکبار سرشماری سراسری میکنه خودشه سرکارگذاشته وسایت اداره آمار همش دروغه؟!ببین دادا اگه سرشماری اداره آمار قبول داری جمعیت اصفهان ۲,۰۵۰ هست و شیرازوتبریز باجمعیت تقریبا برابر ۱,۸۰۰ ..اگرم قبول نداری خودت آمار منتشرکن و بگو اصفهان شش میلیون جمعیت داره..ازنظر ساختار شهری ،نظم ، فضای سبز و میزان بیکاری ،دسفروش ، معتاد وگدا قبول دارم اصفهان خیلی خوبه ولی دیگه جوگیرنشوید خواهشا ..اصفهان مشاهیر و شاعر و دانشمند و آدم معروفی هم نداشته ..تعداد بالای شهدا و جانبازان اصفهان هم بخاطر مرکزیت شهر اصفهانه وکمبود امکانات درگذشته که مردم مجبور بودن برای اعزام به جبهه از چهارمحال و لرستان وهمدان برای اعزام به اصفهان بیان و آمارشون جز اصفهان به حساب آوردن!فعلا دولت هوای اصفهانو داره و نه هیچ چیزدیگه ای..

  2

  3
  • ناشناس گفت:

   دوست شیرازی عزیزم! بیایید بی انصاف نباشیم. من خودم تبریزی هستم ولی اصفهان شهر باشکوه و زیبایی است که مایه افتخار همه ما ایرانی هاست. حداقل بخام در ابعاد کوچک اصفهانو توصیف کنم کاشیکاری های باعظمتی که در مساجد اصفهان بکار رفته و میدان نقش جهان آن در زیبایی خیره کننده است. من هر موقع اصفهان میرم از تمیزی شهر، سیستم آسفالت مناسب شهر، فضای سبز مناسب و اصفهانی های اهل عمل نه شعار واقعا لذت میبرم. درسته اینجا چند نفر از اصفهانی ها اومدن و کامنت های مناسبی نذاشتن ولی هر کارشناسی قبول داره که اوج عظمت اصفهان در دوره صفویه پادشاه ترک ایران صورت گرفته و ما هم در این زیبایی ستودنی اصفهان به خودمان همپای اصفهانی ها می بالیم.
   ولی این که اصفهان شهر زیبایی است دلیل نمیشه که شیراز چیزی از زیبایی کم داشته باشه. شیراز شهر کهن با تمدنی اصیل و مردمانی بغایت مهربان و بافرهنگ و مهمان نوازه. شیراز شهر حافظ و سعدیه، نه در حد دو شاعر که در حد دو متفکر و عارف بزرگ که کتابهای آنها شفای دلهای انسانهاست.شیراز شهر تخت جمشید باشکوه و مقبره کوروش و شهر عطر بهار نارنج های مست کننده که برای هر کسی شهر زیباییهاست. و شهر من تبریز با تاریخ و تمدنی عظیم و پر افتخار ، شهری که با وجود نزدیک به ده زلزله شدید و ویرانی کامل آثار باستانی آن هنوز شکوه و وجاهت شگفت انگیزی در خود جای داده. شهر شاعران مشهوری چون(شهریار، شمس تبریزی، نظامی، پروین اعتصامی و خاقانیو..) شهر علامه ها (علامه امینی،علامه طباطبایی،علامه استاد جعفری).
   دوست عزیز شیرازی من! ما همه مادر داریم . مادر اصفهانی ها شهر اصفهان مادر شما شهر شیراز و عشقم مادر من تبریز که در آن به دنیا آمدیم و شبها سر به بالین آن میزاریم و میخوابیم ، سزاوار توهین و تحقیر نیست. هر کدام از این سه شهر آنقدر کهن و اصیل هستند که توهین به یکی از آنها توهین به خودمان باشد. ما هر کدام از مادر خود شهرمان محافظت میکنیم و آبادترشان میکنیم اما توهین هرگز! هرگز! (این را هم به اصفهانی ها گفتم هم به تبریزی ها هم به شیرازی ها)

   5

   1
   • شیرازی گفت:

    شما فرد روشنفکر و فرزانه ای هستی. مرحبا ! درود بر شرفت.
    بالاخره یکی هم پیدا شد که دهان به ناسزا نگشاید. ولی با یجاش مخالفم و اینه که از قدیم گفتند(هر اهنی یه اوهونی داره) یا (هرکنشی یه واکنش داره)

    3

    0
    • ناشناس گفت:

     ممنون دوست شیرازی من.
     من به شما حق میدم اگه از بعضی از کامنت ها دل آزرده شده باشی و حرف شما درسته که (هر آهنی یه اوهونی داره) ولی دوستم بیا قبول کنیم که هر کلمه و جمله ای یک بار معنایی داره و اگه بجا و درست استفاده نشه، پرده احترامات دریده میشه….بیا قبول کنیم که اخلاق و انسانیت فراتر از منطق هست. تئوری هر کنشی یه واکنشی داره ، مال منطق هست نه اخلاق بقول معروف مال دو دو تا چهار تاست که نتیجشو در این سایت و سایت شیراز ۱۴۰۰ میبینیم که فقط توهین به هم و کوچیک کردن شخصیت همدیگه شده ولی اخلاقا اگه یه کم گذشت داشته باشیم جواب بعضی کامنتهای افراد تندرو و متعصب رو به سکوت برگزار کنیم و کمی انصاف رو چاشنی حرفامون کنیم میبینیم نتیجه رفتارها معکوس خواهد شد..
     به هر حال قصد جسارت نداشتم نصیحت کنم اینارو به همشهریای خودم هم میگم ، میدونم که شما خودتون در کرم و بزرگواری و مهربونی زبانزد خاص و عامید، شما فقط درد دل یه هموطن تبریزی حساب کنید و اینو به شما قول میدم که هم تبریزی ها و هم شیرازی ها آدمهای احساساتی و مهربونی هستن و همدیگه رو خیلی هم دوست دارند . ما هم بخواهیم بریم سفر حتما یکی از گزینه های ما شیراز خواهد بود همچنین منتظر قدم های شما در سال ۲۰۱۸ به شهر تبریز خواهیم بود.
     خدا پشت و پناهتان…
     یا حق…

     4

     0
 29. ناشناس گفت:

  خخخخخخخ.فرودگاه هاتون توسعه یافت.خخخخخخ.امروز تو اخبار گفت به دلیل مشکلات بانکی این کار لغو شده.دیدید چیز خاصی نبود فقط مردم این سه شهر یکم سر …..بودن.

  2

  0
 30. علیرضا گفت:

  خخخخخ خنده داره هرکی سرشو میندازه میاد یه چیزی میگه بدون اطلاعات و میره روی صحبتم با اون دوست اصفهانی هست ک ب خودش جرئت میده ک کلاغشهر اصفهان رو با مشهد الرضا مقایسه کنه و بعد خنده دارتر و مضحک تر اینکه گزافه گویی و دروغ رو ب اوج برسونه دوست عزیز قبول داریم رو شهرت تعصب داری ولی آمار رسمی کشور میگه دومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران مشهده من واقعا خنده ام گرفت وقتی گفتی اصفهان شهر دوم هست و از کلانشهر مشهد هم بزرگتره هم پرجمعیت تر یکم تحقیق بدون تعصب چیز بدی نیست مقایسه مشهد و اصفهان مثل مقایسه سوناتا و سمند میمونه شما با همون شیراز و تبریز مقایسه ات رو انجام بدی برا خودت هم بهتره

  2

  0
 31. علیرضا گفت:

  وسعت اصفهان اندازه شهر رشت از مشهد کم تره مشهد جمعیتش نزدیک یک ملیون بیشتر از اصفهان هست

  1

  0
 32. nila گفت:

  سلام من پارسال با تور فرانسه به این کشور سفر کردم و از سفرم نهایت لذت را بردم

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo