پیش بینی الزامات «گردشگری ۲۰۱۸» در برنامه و بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز

IMG_2823
 به گزارش تبریزمدرن ، از سال ۱۲۸۹ که نخستین بار بودجه در مفهوم امروزی در ایران تدوین شد تا به اکنون، این مهم ترین برنامه مالی ادارات، نهادها و دولت، تغییرات بسیاری را در محتوا و اصول خود پذیرفته است؛ تا به حدی که امروزه، تبدیل به یکی از ارکان مدیریتی شده و هیچ نهادی نیست که بدون بودجه، امکان فعالیت را برای خود تصور کند .

شهرداری ها نیز به عنوان یکی از سازمان های محلی، مستثنا از این قاعد نبوده اند و با وجود تعارضاتی که در ماهیت وجودی و جایگاه شهرداری ها دیده می شود، این نهاد برای فعالیتی هدفمند و مفید و ارائه خدمات برای شهروندان، از یک برنامه مالی کامل و متقن در اداره امور خود بهره می برد.

ماهیت شهرداری در ایران با دیگر کشورهای جهان متفاوت است؛ بدین ترتیب که  تاکنون شهرداری ها  نه به عنوان یک سازمان کاملا محلی، از استقلال عمل لازم برخوردار بوده اند و نه به عنوان یک تشکیلات دولتی، از حمایت های مالی دولت بهره برده اند که  این خود، منشا چالش های بسیاری برای شهرداری ها شده و به نظر می رسد برای رفع این چالش ها، نیاز به بازنگری قانونی دیده می شود.

شهرداری تبریز، به عنوان نخستین بلدیه کشور و با سابقه مدیریتی بیش از یک قرن، نهادی محلی است که در چند سال اخیر برنامه های مالی خود را با اتکا به درآمدهایش تنظیم نموده و در بودجه های سالانه خود، همواره به تعیین منابع مالی پایدار به عنوان مهم ترین هدف خود، نظر داشته است؛ همچنین تنظیم هزینه ها بر اساس درآمدها، کاهش هزینه ها و ارتقای خدمات ارائه شده، از جمله اهدافی است که شهرداری تبریز در یکی دوسال اخیر سرلوحه خود قرار داده است.

امسال نیز، شهرداری تبریز بودجه سالانه خود برای سال ۱۳۹۵ را در زمینه های مختلف تدوین و در موعد مقرر تقدیم شورای اسلامی شهر نموده تا پس از بررسی و تصویب توسط این نهاد، به عنوان برنامه مالی و هزینه ای شهرداری در سال آینده، مورد اجرا قرار گیرد.

مهم ترین نکته مورد توجه شهرداری در بودجه سال ۹۵، این است که تنظیم بودجه بر اساس محورهای مختلف مورد نیاز شهر تنظیم شده است؛ به عبارتی دیگر، شهرداری تبریز نیازسنجی و بررسی کمبودهای شهر و شهروندان در این حوزه  را ضرورت تلقی کرده و برنامه های مالی خود در سال آینده را، بر مبنای برطرف کردن این نیازها تحقق بخشیده است.

حوزه فرهنگی و اجتماعی، یکی از محورهایی است که در بودجه سال آتی شهرداری، به صورت مشخص و بر اساس شناخت اسیب های اجتماعی و اثرات مخرب آن، مورد توجه واقع شده است.

برای بیان این امر، بهتر است نگاهی بیفکنیم به لزوم نیاز شهروندان و به خصوص نسل جوان و نوجوان به عنوان سرمایه انسانی آینده شهر، به برنامه ها، مکان ها و فضاهای ورزشی در کلان شهری همچون تبریز. وجود مکان های سالم و مورد تایید نهادها و خانواده ها برای گذران اوقات فراغت، برنامه ریزی های دقیق و مناسب با خواست ها و اقتضائات سنی و فرهنگی و هدایت استعدادها و توانایی های ذهنی و جسمی آنان در حوزه های مختلف، از جمله مواردی است که از نظر نهادی اجتماعی همچون شهرداری، دور نمانده است و نشانه آن نیز، برنامه هایی است که برای اجرا در بودجه سال آینده، پیش بینی شده است.

احداث اماکن و فضاهای ورزشی، تفریحی، توریستی و فرهنگی، درایجاد سلامت اجتماعی، افزایش نشاط و شادابی شهروندان و در نهایت، تامین تمامی ضروریات یک جامعه سالم و کاهش تبعات آسیب های اجتماعی، تاثیر شگرفی خواهد داشت که نتایج اقدامات سال های گذشته شهرداری در این حوزه، مؤید این امر است.

از طرفی دیگر، توسعه زیرساختهای گردشگری و توریستی در تبریز یکی دیگر از الزامات این شهر است؛ به ویژه که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ معرفی شده و انتظارها بر این است که  در این فرصت دوساله، شهرداری بتواند به عنوان یکی از نهادهای متولی امر گردشگری، در توسعه زیرساخت های مورد نیاز، اقدامات موثری انجام دهد.

این تعهد شهرداری به خوبی در بودجه بندی سال ۱۳۹۵ آشکار است؛ بدین ترتیب که شهرداری در تدوین سیاست های کلی بودجه، بندی را به توسعه و ارتقای زیرساخت های مورد نیاز گردشگری با مرمت، نوسازی و حفاظت از جاذبه های مذهبی، تاریخی، تجاری، صنایع دستی، تفریحی و همچنین توسعه فضاهای عمومی و گردشگری مختص نموده و امیدوار است که بتواند با جامه عمل پوشانیدن به این سیاست ها، گامی بزرگ در راستای آماده سازی تبریز برای پایتختی گردشگری اسلامی در سال  ۲۰۱۸ بردارد.

شهرداری تبریز به این امر وقوف کامل دارد که این انتخاب، می تواند نقش ملی و منطقه ای تبریز را تا سطح جهانی ارتقا بخشد و این فرصتی مغتنم است که شهرداری، به راحتی از کنار آن عبور نمی کند.

تعالی و توسعه پایدار شهر و ارتقای جایگاه شهر و شهروندان، عمده ترین و اصلی ترین هدف شهرداری است که به شکل های گوناگون و در قالب برنامه های مختلف پیگیری می شود و برنامه و بودجه سال ۱۳۹۵ شهرداری تبریز، به عنوان ابزاری برای تسهیل در راهبرد این برنامه ها، ایفای نقش خواهدکرد.

– – – – – – – – –  – – – – – –
یادداشت: خاطره میرزایی

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo