شهر بی گدا مهمان گدایان ناخوانده می شود

۷۶۴۳۰۲
تبریز، شهر اولین ها، شهری که نام و آوازه اش به گوش جهانیان رسیده و شهری بی گداست، این روزها به نظر می میزبان گدایانی از سایر نقاط کشور شده است.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از آناج ، تبریز، شهر بی گدا، شهر ستارخان و باقرخان، شهر علامه ها، شهری که نام و آوازه اش در جهان می درخشد، با تمدنی کهن بر صفحات تاریخ نقش بسته است.

این روزها که بوی بهار از راه می رسد و هوای شهر تبریز آفتابی، نیمه آفتابی و حتی برفی می شود، معابر شهر از رهگذرانی پر می شود که شاید برای نخستین بار یا شاید هم برای چندمین بار قدم در شهر تبریز می گذارند تا زیبایی های این شهر را از نزدیک لمس کنند.

چند باری که به صورت اتفاقی سوار بی آرتی می شوم، سکوت اتوبوس را صدای آواز دو پسری که یکی ساز میزند و یکی دیگر دف، می شکند، دو پسر جوان با لهجه خاصی ترانه مادرم را می خوانند..

شور و نشاطی بین مسافران ایجاد می شود، زمزمه ای از قسمت بانوان به گوش می رسد، یکی می گوید: به به دلمان باز شد سر صبحی، یکی دیگر می گوید: خدا خیرتان بدهد، فکر کنم این کار شهرداری باشد، می خواهند شور و نشاط را در جامعه ترویج دهند.

دختر دانشجویی می خندد و جواب می دهد: نه مادر جان، اینها کار شهرداری نیست، شهرداری از این کارها بلد نیست.

در قسمت مردها ها کسی حرف نمیزند، مردها آرام و بی صدا گوش می کنند.

ترانه خوانی که تمام می شود، پسر جوان دف را به سمت خانم ها دراز می کند، پیرزنی اسکناسی هزار تومانی داخل دف می گذارد و زن ها یکی یکی اسکناس های پنج هزاری، دو هزاری و غیره داخل دف می گذارند و دعای خیری هم نثار دو جوان می کنند که شور و نشاط را در اتوبوس برپا کرده بودند.

ایستگاه چهار راه منصور، دختر بچه ای سوار اتوبوس می شود، همان دختری که چند روز پیش هم در خیابان ۱۷ شهریور دیده بودم..

لباس های کثیف و پاره ای بر تن دارد، از قیافه و رنگ تیره و لهجه اش می شود به راحتی تشخیص داد که تبریزی نیست، کنار او روی صندلی می نشینم، با دست کوچکش سبدی را گرفته که درونش یک اسکناس هزار تومانی هست، روسری اش را باز می کند و دوباره می بندد، یکی از گوش هایش بیرون می ماند، از بالا تا پایین گوشش را سوراخ کرده و ۱۰، ۱۵ گوشواره حلقه انداخته است، شبیه کولی هاست، سر صحبت را با دختربچه باز می کنم.

اسمش زهراست و ۱۰ سال دارد؛ به همراه والدین و ۱۵ خواهر و برادرش یک هفته است که از مشهد به تبریز آمده اند..

می گویم برای چه به تبریز آمده ای، می گوید: مادرم جوراب می فروشد (تا جایی که به خاطر دارم مادرش را هم حین پول گرفتن از مردم در خیابان هفده شهریور دیدم) و خودم هم کار می کنم، کارش را میپرسم می گوید: از مردم پول میگیرم..

زهرا در حالی که قاشقی از ذرت را در دهانش می گذارد و می خورد، می گوید: من و خواهر و داداش هایم کار می کنیم و پول در میاوریم اما بعضی وقتها بزرگترها به ما گیر میدهند..

می پرسم آیا پدر و مادرت مجبورت کرده اند که از مردم پول بگیری، با حالت تردید می گوید: برای چه میپرسی خانم؟ کسی مجبور نکرده است، خودمان دوست داریم پول در بیاوریم، به نظر تبریزی ها پولدار هستند و آنها احتیاجی به پول زیاد ندارند و هوا هم سرد است و باید پول برای خرید لباس جمع کنیم.

لبخندی میزنم، می گویم البته همه که پولدار نیستند، وقتی موبایلم را در دست میگیرم و با محل کارم تماس میگیرم، با حالت ترس می پرسد: خانم به کی زنگ می زنید؟ منو می خواین به کی بگین؟

می گویم نگران نباش، آدرس می پرسم، به کسی چیزی نمی گویم..

وقتی به مقصد می رسم و میخواهم از اتوبوس پیاده شوم، می گویم تا کی کار می کنی، بیان می دارد: تا هر وقت که هوا تاریک شود..

حال و روز شهر بی گدای تبریز این روزها اینگونه است، به گفته مسئولان، “شهر تبریز گدا ندارد” اما به نظر می رسد میهمان هایی ناخوانده از دیگر نقاط ایران راهی تبریز می شوند میهمان هایی که چهره شهر را دگرگون می کنند..

لازم به ذکر است که مسئولانی که ادعا می کنند این شهر بی گداست، چاره ای به حال مهمان های ناخوانده تبریز بکنند و به عنوان مسئول متولی از آنان به نحو احسن استقبال کنند.

18
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۳ پاسخ

 1. Saman گفت:

  پس ماموران نیروی انتظامی کجا هستن؟؟؟؟؟؟
  نکنه زورشون فقط به تابلوهای لاله پارک میرسه؟؟؟؟ Confused

  31

  2
 2. Saied TBZ گفت:

  یکیشون تو عابرپیاده راهنمایی هست هر دفعه بی تفاوت رد شدم ازش. ایندفعه ببینم به ۱۱۰ زنگ میزنم

  27

  3
 3. ناشناس گفت:

  بعد از فلافل اهوازی و ذرت مکزیکی! خبرهای خوبی به گوش نمیرسه! خدا رحم کنه! باید حساس شد! هویت بومی و فرهنگی هر منطقه ای اگر تضعیف بشه هر چقدر هم برج و مرکز تجاری هم ساخته بشه فایده ای نداره!

  25

  4
 4. فرزام گفت:

  آخرش رو متوجه نشدم. یعنی چطوری استقبال کنه؟تبریز خودش گدا نداره شاید ولی نیازمند کلی داره، اونا تو اولویتن !
  واقعا پول شهر اونقدر اضافی نیست که بشه پناهگاهه فقرای کشور ! تاثیر فرهنگیه وحشتناکی هم داره اگه به گوش بقیه برسه که استقبال میشه از این قشر.
  با سیاست های مرکزگرایانه، تبریز خودش رو تا اینجا نگه داشته شاهکار کرده

  20

  3
 5. atlan گفت:

  استقبال به نحو احسن؟ Question
  به نظرم باید شهرداری و همه ارگان ها تو همه جای شهر بنر و بیلبورد بزنن که مردم به متکدیان پول ندن که تبدیل به یه سنت غلط بشه

  21

  1
 6. behzad گفت:

  باید شدیدا باهاشون برخورد بشه, وگرنه تبریزم مثل شهرهای دیگه , پر از گدا میشه که چهره زشتی به شهر میده, مردم نبابد دلسوزی کنن و بهتره اون پولو بدن به خبریه هایی که توی شهر هست

  19

  3
 7. شهروند گفت:

  آخه با استقبال به نحو احسن که درست نمیشه که عزیز جان, اونوخ نرخ مهاجرتشون به اینجا شدیدترمیشه و همه کوچه و خیابونا پر میشن از تکدیگر!! منظور من این نیس که این همنوعای خودمون رو نمیپسندیم, اما با تکریم اینا هم خود این بچه ها رو که الان وقته بازی و مدرسه رفتنشونه بیچاره کردیم هم بقیه رو تشویق کردیم که بار و بندیل جم کنن پاشن بیان اینجا. اما استقبال ازینا ینی گداپروری!!! میتونن یه کمپی چیزی درست کنن ببرن اونجا و یه سری امکانات فراهم کنن, اونم توی استان مربوطه شون, نه اینجا!!!

  14

  0
 8. رضا گفت:

  کاش گداهایی رو هم که دم داروخونه ها می ایستند و منتها ظاهر گدایی ندارند رو هم دیده باشید
  یا فلکه تختی رو که حداقل برای خود بنده ۱۰ بار اتفاق افتاده به صورت رهگذری و در حالی که جلب توجه نشود درخواست گدایی و دستگیری شده است
  کافیست یک روز تو شهر فقط چرخ بزنید اونم دم مساجد و داروخونه ها و جاهی شلوغ. بعید میدونم دستی به سویتان دراز نشود. البته شما اسمش رو بگذارید “گدایان سایر نقاط کشور” منتها کمی حرف بزنید متوجه خواهید بود اهل کجان
  تبریز یک مزیتی داشت آنهم اینکه گدایی سیستماتیک نداشت که الان اون هم اضافه شد

  15

  0
 9. ساناز گفت:

  کردا کم بودن اینام اومدن

  27

  5
  • تبریزلی گفت:

   نمیدونم چرا هیشکی هیچ واکنشی نشون نمیده به این قضیه!! نکنه واسه اینجا هم از خوابای ارومیه دیده باشن!!! اینجوری لاک پشتی میان تصرف میکنن, بعد یهو نقشه آقای بارزانی خاین که الان هم خوب زبون درآورده و داره قدقد میکنه, روز به روز بزرگتر میشه!!! Really Angry

   12

   1
   • بابک گفت:

    بارزانی زبون درازی کنه زبونشو میبریم
    تبریز جای تروریست کورد نیست
    اورمیه را هم باید تخلیه کنن
    شهرهای اورمو تیکان تپه سایین قالا بی کندی ساقز بانا سولدوز سینان داش(سنندج) خاک آزربایجانه

    14

    4
 10. ناشناس گفت:

  آقا پویا سلام .یواش یواش در جاهای شلوغ مثل نصف راه و چهارراه شریعتی و آبرسان سر و کله گداها پیدا شده خواهشا” از نیروی انتظامی و سایر مسئولین مرتبط استدعا داریم اینها را جمع آوری نموده و اعتبار تبریز راکه شهر بی گدا است مخدوش ننمایند.

  18

  0
 11. شهروند گفت:

  این انسان ها اکثرا در دام سیستم های سازماندهی شده اند. با مقاصد پولسازی از نوع گدایی سیستماتیک به شهر آورده می شوند. یا با مقاصد اطلاعاتی برای سازمانهای خاص مثل سازمانهای تروریستی اکراد وارد منطقه می شوند.
  مسولان به هوش نباشند دچار مشکل خواهیم شد.

  18

  1
 12. علیرضا گفت:

  شهرداری.استانداری.نیروی انتظامی و کلیه دستگاههای مسوول باید با معضل گدایان وارداتی برخورد شدید بکنند افتخار تبریز این بوده که گدا ومتکدی نداشته حضور این گدایان علاوه بر اینکه چهره شهر رو زشت میکنه باعث تغییر فرهنگ مردم هم میشه

  18

  0
  • سینا گفت:

   آقای نیروی انتظامی فقط بلد جلو مردم رو بگیره و ازشون نسبت بپرسه؟ چرا تا حالا ۳ بار جلو منو گرفته نسبت من و مادرم رو پرسیده؟ یا چرا تا تقی به توقی میخوره زود فاطیارو در قالب گشت امنیت اخلاقی ورمیداره میبره لاله پارک که به مردم گیر بدن؟ امنیت اخلاقی با اومدن این گدایان عزیز خدشه دار میشه, نه با قهوه خوردن دختر و پسر تو فود کورت یا قدم زدن تو پاساژ!!!
   تورو خدا بچاپ پویای عزیز.

   9

   0
   • علیرضا گفت:

    حق با شماست آقا سینا کار نیرو انتظامی تو تبریز فقط گیر دادنه بجای برخورد با گدایان وارداتی و اکراد ساعت فروش فقط به همشهریان عزیز وفهیم گیر میدن

    5

    0
 13. امیر افندی گفت:

  این معضل چند سالی هست که گریبان گیر تبریز شده.
  اما اولش تعداد افرادی که از سایر استان ها برای اینگونه درامد زایی وارد تبریز شدن انگشت شمار بود که به دلیل عدم سیاست مشخص و برخورد مسولین شهری و و دلسوزی و کمک بی مورد مردم تبریز حال تعدادشون به دها تن رسیده و حالا هم با کمال تاسف شاهد گدایی سیستماتیک و استخدام بچه های نیازمند شهر به گدایی یا فروش آدامس ،ببسگویت ،گل و جوراب با التماس و زور به بقیه هستیم. امیدواریم ارگان های مربوطه هرچه زودتر راحلی واسه این مشکل و ریشه کن کردنش اندیشیده و این معضل که آسیب های اجتماعی و فرهنگی زیادی رو میتونه به دنبال داشته باشه رو حل کنه.
  بابت انعکاس این معضل مهم نیز کمال تشکر و قدر دانی رو از پویای عزیز داریم ممنون

  7

  0
 14. فرزین گفت:

  چند وقت پیش هم اوایل تابستون بود چند تا زن مشهدی اومده بودن کفش میفروشتن تو بازار باید فرهنگسازی بشه کلا مردم تبربز از اینا هیچی نخرن با این که جنس هاشون ارزون باشه

  6

  2
 15. عادل گفت:

  “از قیافه و رنگ تیره و لهجه اش می شود به راحتی تشخیص داد که تبریزی نیست”
  نژادپرست نباشیم.انسانم ارزوست.
  شهر بدون فقیر یا شهر بدون گدا ، کدام افتخار است؟

  5

  8
 16. علی نوری گفت:

  بهترین جا واسه صدقه دادن و پول دادن به موسسه مستمندان تبریز هستش
  چون خیلیا ازش تعریف میکنن و دوم اینکه پول به نیازمندان شهرخودمودن میرسه

  9

  1
 17. مجید_تهران گفت:

  صدرصد باید با اینا بر خورد بشه. مهم تر از خود نیروی انتظامی خود مرد مقصرن. بهیچ وجه ب کسی پول ندین. شما فک میکنی کار خوبی کردین ولی در واقع به شهر و مردم خیانت کردی. شهرداری و صدا سیما باید فرهنگ سازی کننن ک بهیچ وجه کمک نکنن. نیروی انتظامی هم برخورد کنه، جمع میشه. باید تو همین اول کار خفه کرد. نزارید تبریز هم مثل باقی شهرای ایران بشه.

  9

  1
 18. بابک گفت:

  مردم شریف نسبت به اکراد تروریست حساس باشین که دارن برا تبریز نقشه میشن
  آزربایجانلی کوردلر هارا گدیب آدام اولدوروب و شهری آلیب
  اویانین بو تروریستلری آزربایجان توپراغینان سالاخ اشیه

  6

  1
 19. ناشناس گفت:

  در چند چهارراه تکدی گری هم من دیدم واقها تاسف باره باید چاره ای اندیشیده بشه

  1

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo