در تونل های عمیق خط یک مترو چه خبر / تصویری

تبریزمدرن : خاک، دود، گرد وغبار، صدای ماشین‌های تونل‌سازی، حفاری روی سنگ‌ها و سوراخی که زیرزمین، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود؛ این، اولین تصویری است که از کارگاه تونل مترو، توی ذهن هر کسی می‌آید؛ تصویری‌که گاهی اوقات هم با تصور چند تا کارگر سنگ‌تراش و تلق و تلوق کلنگ‌ها‌یشان برای شکافتن سنگ‌ها و البته نور چراغ روی کلاه ایمنی‌شان همراه می‌شود. اما این، همه واقعیت تونل‌های زیرزمینی نیست. دنیای مرموز و عجیب و غریب زیر‌زمین، آن‌قدر جذاب و دیدنی است که هر وقت از کنار کارگاه مترو رد می‌شوی یا حتی وقتی از پشت شیشه‌های واگن مترو، تونل سیاه و تاریک مسیر را با آن همه کابل و سیم می‌بینی، کنجکاو می شوی ببینی در عمق زمین و کارگاه‌های تونل‌سازی مترو چه خبر است؛ کارگاه‌هایی که پر هستند از کارگران و مهندسانی که بیشترشان هم‌سن وسال خودت هستند.

پایان موفقیت آمیز حفاری تونل های عمیق خط یک قطار شهری

علمیلات موفقیت آمیز حفاری تونل های عمیق خط یک قطار شهری تبریز به طول ۱۳کیلومتر، به پایان رسید.

تونل فاز اول مترو، از پایانه ائل گلی تا ایستگاه استاد شهریار، به صورت زیر سطحی و با برداشتن لایه ای از خاک و حفاری تونل نیمه عمیق،   احداث شده است؛ اما ادامه کار تا فلکه دانشگاه، به صورت عمیق بوده که باز هم بخشی از آن به دلایل توپوگرافی و داشتن قطعه اتصالی به بیرون، حساس بوده و به صورت دستی، حفاری شده است.

مابقی مسیر نیز تا پایانه لاله، توسط دستگاه  TBMحفاری گردیده که البته در بعضی قسمت ها از جمله پایانه ائل گلی و پایانه لاله، در جاهایی که تونل به سطح زمین رسیده، عملیات عمرانی با دست انجام گرفته و در قسمت تونل های عمیق، حجم و سختی کار عمرانی، بیش از همه به چشم می خورد.

با توجه به سنگینی مراحل حفاری این عملیات، به صورت شبانه روزی و با تلاش بسیار مهندسین و متخصصین فنی در عمق ۱۶ تا ۲۵ متری زمین انجام گرفته است.

شهرداری تبریز در دوسال گذشته، بیش از ۴هزار میلیارد ریال در پروژه مترو هزینه کرده است؛ با این حال هنوز نیاز به منابع مالی بسیاری  وجود دارد که تنها  اختصاص فاینانسی که از سوی دولت محترم به متروی تبریز ، این طرح مهم و استراتژیک می تواند در حداقل زمان ممکن تکمیل شود.

لازم به ذکر است به مناسبت ایام الله دهه فجر و اتمام موفقیت آمیز حفاری تونلهای عمیق خط یک قطارشهری تبریز، روز یکشنبه، ۲۵بهمن ماه جاری، مراسمی با حضور شهردار تبریز ، تنی چند از اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی برگزار خواهد شد.

22
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo