بین سازمان پارکهای تبریز و اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی صورت گرفت/ امضای تفاهم نامه ای برای روز درختکاری

کمیته مشترک جهت اجرای هر چه مطلوب تر برنامه های هفته منابع طبیعی بین سازمان پارکها و فضای سبز تبریز و اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی تشکیل یافت.

به گزارش تبریز مدرن ، جلسه هماهنگی اجرای برنامه های مشترک برای برگزاری هفته منابع طبیعی و روز درختکاری با حضور مهندس نامور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و مهندس حسن زاده مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز برگزار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه در این هفته قصد نداریم مجموع پروژه های توسعه فضای سبز را انجام دهیم، اظهار داشت: هفته منابع طبیعی فرصت خوبی است برای اجرای برخی رفتارهای سمبلیک که به مردم نشان دهیم چگونه می توان از محیط زیست محافظت کرده و در جهت توسعه آن عمل کرد.

داور نامور فعالیت های دو مجموعه ی سازمان پارکها و اداره کل منابع طبیعی را جدا از هم ندانسته و افزود: این دو سازمان اهدافی واحد دارند و از مردم کمک می خواهیم که در راستای نیل به این اهداف در کنار ما باشند.

وی ادامه داد: اگر برنامه های هفته منابع طبیعی و روز درختکاری به صورت جزیره ای نباشد و دو مجموعه مرتبط با اجرای برنامه های مشترک در این راستا تلاش کنند، می توانیم به انتظارات شهروندان نیز پاسخ مثبت دهیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی  با تاکید بر اینکه این دو سازمان را جدا نمی دانیم چون هدف یکی است، تصریح کرد: ماموریت و مسئولیت حرفه ای ما ایجاب می کند که به هر شکلی حافظ و مدافع فضای سبز باشیم.

نامور همچنین پیشنهاد کاشت گونه های مخصوص ارسباران در تبریز را مطرح کرده و گفت: می توانیم از هر گونه ی موجود در ارسباران چند اصله را در نقطه ای از تبریز مثل ائل گلی بکاریم تا از این طریق آزمایش و تحقیقات در زمینه میزان ماندگاری و رشد آن گونه ها در محیط تبریز بررسی گردد.

در این بین مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز نیز با استقبال از طرح اجرای مشترک برنامه های هفته منابع طبیعی بین این دو مجموعه، اظهار داشت: به همین منظور خیلی سریع باید کمیته مشترک جهت برنامه ریزی در این راستا تشکیل یابد.

محمدحسین حسن زاده با تاکید بر اینکه طبیعتا سعی داریم طی یک هفته با مردم در زمینه لزوم مشارکت در توسعه و حفظ فضای سبز صحبت کنیم، گفت: با پوشش خبری برنامه های این هفته می توانیم این پیام را به روستاها هم برسانیم.

وی به آماده سازی تفاهم نامه مشترک بین دو مجموعه به همین منظور نیز اشاره کرده و افزود: بدین ترتیب تعامل و مسئولیت های هر بخش برای هماهنگی و پیگیری بیشتر مشخص می شود.

حسن زاده با تاکید بر اینکه از این طریق برنامه ها با اتحاد بیشتری برگزار می شود، اظهار داشت: سازمان پارکها و فضای سبز تبریز همزمان با این ایام توزیع رایگان تعداد ۱۵۰ هزار اصله نهاده را دستور کار خود قرار داده است که بخش عمده این نهاده ها از نوع میوه نهال میوه خواهند بود تا همشهریان بتوانند در حیاط خانه خود بکارند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز با اشاره به برنامه های سال گذشته این سازمان در هفته منابع طبیعی ، اظهار داشت: اطلاع رسانی در سطح شهر، حضور در مدارس و توزیع بسته های آموزشی و …از جمله این برنامه ها بود که امسال نیز آنها را ادامه می دهیم.

وی همچنین از پیشنهاد کاشت گونه های ارسباران در تبریز نیز استقبال کرده وافزود: این موضوع طرح بسیار خوبی بوده و از نظر فنی برای ما مناسب است تا همکاران سازمان با گونه های منطقه آشنا شوند.

حسن زاده به اجرای برنامه های متنوع توسط مناطق مختلف سطح تبریز جهت گرامیداشت هفته منابع طبیعی نیز اشاره کرده و افزود: تمامی مناطق به این مناسبت یک یا دو برنامه خواهد داشت که جزیبات آن جزو برنامه های هماهنگ شده است.

11
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۹ پاسخ

 1. سعید گفت:

  باسلام واحترام
  من یادمه زمان وبلاگ یک پیشنهاد مطرح کردم واونم این بود که سازمان پارکها بیاد طول مهرانه رود رو از طریق کاشت درخت به یک پارک طولی چند کیلومتری تبدیل کنه .اونروز توخبرها میخوندم که منابع طبیعی میخواد این کار رو بکنه.شما الان تصور کن طول مهرانه رودودوکمال واتو بانهای پاسداران وکسایی توسط مردم یا بسیج سازندگی درخت کاری بشه چقدر سرانه فظای سبز افزایش می یابد.لطفا راجع به این موضوع یک پست جداگونه بذارید.
  یک گلایه هم اینکه سایت بیشتر به انعکاس اخبار سایر سایتهای شهرداری تبدیل شده ودیگر از اون مطالب چالشی وپیشنهادات سازنده خبری نیست.خیلی ممنون

  9

  0
 2. شهروند تبریزی گفت:

  من هیچ شکی ندارم سازمان فضای سبز ( فضای سیاه ) یکی از ناکارآمدترین و بی اساس ترین و کم کارترین بخشهای مرتبط با سازمان شهرداری تبریز است..! ۱۰۰%
  لطفا منبعد با باریک بینی هر چه بیشتر به وضعیت درختان تناور و کهنسال واقع در خیابانها و اندک پارکهای کلانشهر تبریز دقت کنید تا به اصل ماجرا پی برده و به ناکارآمدی سازمان فضای سیاه شهرداری بیش از پیش واقف شوید
  به واقع امروزه بوارون گذشته دیگر در سطح کهنشهر تبریز به ندرت می توان درختان دیرپای و تنومندی یافت ! مگر بصورت. معدود و محدود !! و عمده دلیل آن عدم پاسداری و مراقبت لازم از درختان کهنسال واقع در جای جای شهر عزیزمان تبریز بوده – ولآغیر
  تنها یک مورد از صدها بل هزاران موارد از ناکارآمدی و نادرستی و… سازمان به اصلاح متولی سرسبزی ها ===> لازم هم نیست راه دوری برویم.. لذا کافی است به آگاهی شما عزیزان برسانم که آن سه درخت بالای عمر ۳۵۰ ساله واقع در پیاده روی آبرسان ( مقابل قنادی نان ) که همه مردم تبریز آن درختان تنومند را بارهای بار دیده اند ، اکنون سالیان سال است از حداقل نگهداری بویژه از پوشش خاک و افزدون خاک تازه + کوددهی مناسب + آبیاری بموقع + سم پاشی فصلی + و ایجاد حفاظ و حریم و چارچوب برای آسیب نرسیدن به تنه ی تنیده ی درختان پهن پیکر بهنگام رفت و آمد خودروهای سنگین در محل ، بطور کل محروم مانده اند و من در این خصوص بارهای بار با مدیران سازمان فضای سبز تماس گرفته و یادآوری نموده ام – اما دریغ از اندکی سعی و تلاش ایشان برای پاسداری و مراقبت از آثار باستانی بجا مانده از پیشنیان و اجداد شهروندان تبریزی و میراثی جاودان و گرانسگ از برای سبززیستی کودکان و آیندگان مردمان تبریز…!

  البته نا گفته نماند اشاره به وضعیت اسفناک این سه درخت پرپهنای در پیاده روی آبرسان تنها یکی از صدها بل هزاران مورد مشابه می باشد مبنی بر بی تدبیری و بی درایتی و (…..) مدیران و دست اندرکاران ناکارآمد سازمان به اصلاح فضای سبز ( فضای هماره سیاه ) شهرداری تبریز..!

  در صورت نیاز این کمترین شهروند تبریزی هر آینه حاضرم چندین و چند مورد مشابه را برای شما عزیزان در این برگه ی تارنمای وزین و ثمربخش ” تبریزمدرن ” به قلم آورم .

  مولای سبزپوشان ‘ علی (ع) ‘ پشت و پناه تبریز و تبریزی

  9

  0
 3. حاجی گفت:

  صحبت یکی از همکاران قمی که در جمع گفت : در تبریز گیر آوردن محلی برای استراحت در سایه چند درخت سخت ترین کار است. با جواب من در مخالفت از سخنان ایشان بود .
  ولی خارج از تعصب :حرف هایش درست بنظر میرسد.
  چاره ای باید .

  5

  0
 4. ناصر گفت:

  در تایید حرفهای شهروند تبریزی‌، در سالهای نه‌ چندان دور در اکثر محلات قدیمی تبریز تعدادی درخت نارون(قره آغاج) بالای ۳۰۰ سال عمر بود. برای نمونه، ۲ تا در ورجی باشی‌، ۲ تا در مقابل یخچال میرزا مهدی خیابان فلسطین، یکی‌ در میدان ورجی(انگج میدانی)، که الان از هیچکدامشان اثری باقی‌ نمانده است.

  4

  0
 5. تبریزلی گفت:

  دوستان عزیز تازگیها یک کتاب خریدم بناها و ابنیه های تاریخی تبریز !!! دوستان معمار و کلا علاقه مندان عزیز تهیه کنید ببینید تو این ۱۰۰ سال تبریز چه قصرها و قلعه های زیبایی داشت
  و از همه مهمتر چه باغ شهری بود !!! چی بودیم چی شدیم

  5

  0
 6. T.B.Z گفت:

  بود و نبود سازمان فضای سبز شهرداری تبریز هیچ تاثیری در روند تخریب روزافزون اندک سرانه های فضای سبز بجا مانده از باغشهر تبریز نخواهد داشت
  من مدیران ضعیف و ناتوان این سازمان مثلا فضای سبز را اینچنین به چالش می کشم :
  پس از آن که در زمان آقای نوین برای راه اندازی مسیر ویژه اتوبوس های عمدتأ دودزا و سرطان گستر بی ار تی ، بلوار قوتقا به طول ۲/۵ کیلومتر و عرض ۷ تا ۹ متر را که سرشار از طبیعت و سرسبزی های دلپذیر همراه با هزاران هزار اصله درختان بومی و کهنسال بود را کوبیدید و روبیدید ، تا به امروز چند اصله نهال نوپا در طول دو سوی خیابان از میدان قونقا تا میدان جهاد کاشتید ؟
  اگر مدیران سازمان مثلا فضای سبز بتوانند به این سوال ، جواب بدهند قطعا مردان شریفی هستند و منتقدان این سازمان دچار اشتباه بوده اند !!!

  5

  0
 7. behzad گفت:

  کلا فضای سبز توی تبریز تعریف مشخصی نداره و با همت این عزیزان ، باغشهر تبریز تبدیل شد به باغ بتن !
  کاش که مسئولان امر ، اگر واقعا میخوان کاری کنن ، کناره های اتوبانهای کسایی و پاسداران را درخت های بومی و سازگار با آب و هوای تبریز بکارن (نه کاج و سرو و عرعر و …) این بهترین کار اونها میتونه باشه و یا اینکه پارک بزرگ را سروسامان بدن … البته خود مردم هم باید کمک کنن ، میتونن جلوی خونه و مغازه هاشون درخت و شمشاد بکارن و یا از درختهای قدیمی محلشون با دادن کود و آب ، محافظت کنن، در کل اینکه وضعمون خیلی خرابه و باید نهضت درختکاری و ایجاد فضای سبز با کمک مسئولان و مردم ایجاد بشه و فرهنگسازی مراقبت از فضای سبز هم صورت بگیره

  2

  0
 8. رضا گفت:

  نظرات خیلی خوبی دیدم و این مورد هم افزون ک اگر شهرداری بتونه قسمت ما بین پروژه پردیس تو تپه های عینالی قسمت باغمیشه ، تا مرزداران که نسبتا هم تپه هاش با شیب کم هست رو جنگل کاری کنه و درختایی مثل چنار یا همون تبریزی بکاره تا ۲۰۱۸ چهره ی شهر واقعا عوض میشه و بهترو راحتتر میشه سرمایه گذار جذب کرد به اون مناطق ، ای کاش طول پاسداران رو با اون همه هزینه و وقت کاج و همیشه بهار نمیکاشتن ، افسوس ک سه سال دیگر ابروی شهر برباد رفته و مشکلاتی ک الان میشه حل کردو گردن دیگران خواهند انداخت

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo