عضویت شهردار در هئیت رئیسه سازمان شهرهای متحد جهان مکمل تبریز ۲۰۱۸؛ گام هایی برای جهانی شدن تبریز

9-59-52.jpg

به گزارش تبریزمدرن ، افزایش ارتباطات بین شهری در سالیان اخیر نقش انکار ناپذیری توسعه شهرهای مختلف کشور و جهان داشته است.

نقش این ارتباطات دو سویه در بهره مندی مدیران شهری از تجربیات شهرهای مختلف جهان از یک سو و هم اندیشی و تبیین راه کارهای مشخص برای رفع مشکلات و معضلات مشابه شهری از سوی دیگر بر اهمیت ارتباطات و تقویت آن در بین شهرهای مختلف افزوده است.
سازمان شهرهای متحد و حکومت های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه که در حقیقت سازمانی متشکل از اعضای شهرهای اسلامی جهان می باشد بزرگترین نهاد غیر انتفاغی و حرفه ای بین  المللی محسوب می شود که اکنون شهردار تبریز نیز به عنوان یکی از پنج عضو هئیت رئیسه آن انتخاب شده است.
هفتمین کنگره سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در حالی در قازی آنتپ ترکیه به کار خود پایان داد که شهردار کلانشهر تبریز نیز به عنوان عضو هئیت رئیسه این سازمان بین المللی انتخاب شد.
شهردار تبریز به همراه چهار عضو دیگر از کشورهای فلسطین، لبنان، اردن و ترکیه، وظیفه پیگیری سیاست‌های این سازمان را در اعتلای نقش تاریخی و فرهنگی شهرها و متحدسازی رویکردهای کلان شهری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه بر عهده خواهد داشت.
سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه بزرگترین تشکل حرفه‌ای و غیر انتفاعی بین‌المللی با  هدف ارتقای کیفیت حکمرانی محلی و مدیریت شهری در جهان تاسیس شده است.
اهمیت این سازمان آنجا مشخص تر خواهد شد که به یاد آوریم تمرکز زدایی مدیریتی، واگذاری مسئولیت های برنامه ریزی از سطوح دولتی به نهادهای محلی و بالاخره مشارکت دادن مردم در فرآیندهای توسعه شهری از طریق تدوین قوانین و فرآیندهای رسمی برای اخذ نظرات مردم در امر برنامه ریزی و مدیریت شهری در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه به طور جدی مطرح است.
با اجرای فصل ۷ قانون اساسی و برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در اسفندماه ۱۳۷۷، اولین گام برای واگذاری قدرت سیاسی و اداری به منتخبان مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا برداشته شد و این امر، تصمیمی راهبردی برای تکمیل چرخه مدیریت در کشور بود.
مرور اهداف سازمان مورد اشاره دارای تشابهات زیادی را با اهداف تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد که از آن جمله می توان به اصولی همچون حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها ، پایبندی به معماری اسلامی و ایرانی و ترویج فرهنگ نظم و قانون به موازات فراگیر کردن خدمات شهری و سلامت محیط زیست مد نظر است .
( UCLG MEWA) یکی از پنج مرکز غیر متمرکز سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی دنیا می باشد که در محدوده منطقه غرب اسیا و خاورمیانه یعنی منطقه ای با جمعیت مسلمان و شهرهای اسلامی فعالیت دارد.
انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ اهمیت انتخاب شهردار تبریز به عنوان عضو هئیت رئیسه این نهاد بین المللی را دوچندان نموده است.
امید می رود شهر تبریز با تداوم روند فعلی در راستای آماده سازی برای سال ۲۰۱۸ و ایفای نقش بیشتر در مجامع و نهادهای بین المللی گام مهمی در راستای بازگشت به جایگاه و اهمیت منطقه ای و کشور خود بردارد.

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo