واقع شدن ساختمان تاریخی کنسولگری آلمان در ادامه مسیر گشایی برق لامع / آیا کنسولگری قاجاری آلمان در تبریز ، دومین قربانی مسیرگشایی برق لامع خواهد شد؟

IMG_1302

تبریز، شهر کنسولگری‌ها

تبریز مدرن : در صده های  گذشته ۱۱ کشور در تبریز دارای کنسولگری بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به کنسولگری آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، اتریش، بریتانیا عراق و عثمانی اشاره کرد.تاریخچه کنسولگری‌های تبریز بیشتر در دوره قاجار دوران شکوه خود را می‌بیند.

به گزارش تبریزمدرن ، شهر تبریز از دیرباز به عنوان دومین شهر مهم ایران پس از پایتخت و شهر ولیعهدنشین، از اهمیت ویژه ای نزد کشورهای مختلف برخوردار بود و بر همین اساس در دوره قاجار کنسولگری کشورهایی از نقاط مختلف جهان در تبریز دایر بود. رفته رفته و با از بین رفتن حکومت قاجار تعداد این کنسولگری‌ها رو به کاهش نهاد.

تبریز در دوره‌های مختلف تاریخ ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی دارای ارزش و اهمیت خاصی بوده است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر بازرگانی جاده ابریشم و راه‌های ارتباطی به چین، عثمانی، اروپا و بغداد کانون مبادلات فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه بود و با وقوع جنگ‌های ایران و روس اهمیت نظامی و سیاسی نیز یافت و نه تنها از طرف دولت ایران بلکه از سوی قدرت‌های خارجی آن دوره یعنی انگلستان، روسیه، فرانسه و عثمانی مورد توجه خاص قرار گرفت. به نوشته «بهروز خاماچی» تاریخ نگار تبریزی و عضو شورای اسلامی شهر، تبریز بعد از تهران بیشترین تعداد کنسولگری‌ها را داشته است و این، نشان دهنده اهمیت تبریز در دوره‌های مختلف تاریخی بوده است.

اکثر کنسولگری‌های کشورهای خارجی در شهر تبریز در دوران قاجار، زمانی که این شهر ولیعهد نشین کشور ایران بود، فعالیت خود را آغاز نمودند. کنسولگری بریتانیا قدیمی‌ترین نمایندگیِ سیاسیِ خارجی در تبریز بود که در سال ۱۸۳۷ میلادی تأسیس شد. کنسولگری روسیه نیز که کمی پس از آن تاریخ فعالیت خود را آغاز کرد، در کوچه کنسولگری واقع شده بود. کنسولگری فرانسه نیز در سال ۱۸۶۶ میلادی در همین کوچه گشایش یافت. این کوچه به سبب وجود این دو کنسولگری به نام «کوچه کنسولگری» معروف شد.کنسولگری آلمان در بارناواک تبریز  در سال ۱۹۰۰  و همچنین کنسولگری آمریکا نیز در سال ۱۹۰۶ میلادی تأسیس شد.بیشتر این نمایندگی های سیاسی در دوران نخست وزیری دکتر مصدق بسته شدند غیر از کنسولگری ایالات متحده و کنسولگری اتحاد جماهیر شوروی که به فعالیت خود تا زمان انقلاب اسلامی ادامه دادند. با حوادث بعد از انقلاب ین دو کنسولگری نیز به کار خود خاتمه دادند. در سال‌های اخیر با افزایش مبادلات تجاری و فرهنگی بین این منطقه و کشورهای همجوار دو کشور ترکیه و آذربایجان کنسولگری‌های خود را در شهر تبریز فعال نمودند.

طبق اعلام کارشناسان تاریخی کنسولگری آلمان در  دوران مشروطه در محله بارون آواک احداث شده و یکی از معدود ساختمانهای کنسولگری باقی مانده تبریز قلمداد میگردد که در میان باغی باقی مانده است و در صورت ساماندهی و مرمت به یکی از مکانهای گردشگری تبریز میتواند تبدیل شود  .

ولی متاسفانه خبردار شدیم این ساختمان تاریخی که یادگار دوران قاجاری  میباشد بدلیل عدم کار کارشناسی در تهیه طرح تفصیلی سال ۹۰ تبریز و تصویب طرح مسیرگشایی برق لامع به میدان فجر ،همانند باغ بنکداریان ، قربانی این مسیرگشایی خواهد گردید  و بعد از باغ بنکداریان ،کنسولگری آلمان دومین قربانی مسیر گشایی برق لامع خواهد بود!

از مسئولین امر انتظار میرود با اصلاح  طرح  مسیر گشایی برق لامع مانع تخریب این ساختمان ارزشمند گردند و با ساماندهی و مرمت آن ، این ساختمان را  در آینده به یکی ازمناطق گردشگری شهر تبدیل نمایند .

 

 

IMG_1293

 

27
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۲ پاسخ

 1. Saied TBZ گفت:

  باید تجمع کنیم

  31

  3
  • بابک گفت:

   جلوی شهرداری یا میراث فرهنگی بیعرضه ( البته به نظر من میراث فرهنگی بی عرضه نیست، کاملا با عرضه هست و داره دستورات رو به خوبی اجرا می کنه.)

   7

   0
  • ناشناس گفت:

   تخریب هویت تاریخی فرهنگی تبریز و جایگزین نمودن پاساژهای تجاری به جای ان البته با شعار بافت فرسوده!!
   نا گفته نماند شهرداری صدمات جبران ناپذیری به بافت های تاریخی و بناهای تاریخی زده و تبریز را روز به روز بی هویت می کنند کاش به جای تبریز مدرن شعار تبریز کهن را سر میدادیم تا کج اندیشان به خود بیایند و با تاریخ و فرهنگ خود دشمنی نکنند!!!

   0

   1
 2. بی نام گفت:

  بابا جم کنین این مسیرگشاییتونو,این چه وضعشه, همه چیو با خاک یکی میکنین که!!!

  22

  4
 3. ناشناس گفت:

  وای وای وای .!!!!!!!!دیگر

  15

  0
 4. رضا 88 گفت:

  گفتیم که اینها میخواهند شهر تبریز هم از نظر سیاسی بی هویت کنند،، اون از کنسول گری آمریکا،، درش را تخته کنند این کنسول گری آلمان،، از نظر تاریخی هم با ساخت پروژه های بی هویت روی بافت تاریخی،، محدوده بافت تاریخی کوچک و کوچکتر کنند به جای گسترش بافت تاریخی، تا تبریزی ها و آذربایجان چیزی برای افتخار نداشته باشند

  7

  1
 5. محمد گفت:

  والا اونجا تا هزار سال دیگه هم نیاز به مسیرگشایی نداشت و نداره و نخواهد داشت !!!!!

  8

  2
 6. ناشناس گفت:

  میدونی جریان چیه؟تبریز دیگه صاحب نداره . توشهرها یک قلوه سنگ تاریخی پیدا می کنند دوربرش را خالی می کنند و آن سنگ نشان همه میدن ولی تبریز چون همه مسولین بعدا به تبریز مهاجر ت کرده اند زیاد تعصب ندارد ولی اگر برید دهاتشون می بینید از برکت مسولیت تو تبریز همه جور امکانات به دهشون برده اند

  10

  0
 7. مجید تورکم گفت:

  اینحور مواقع هست که نمیدونم از نجفی راضی باشم یا ناراضی
  خجالت آوره جدا
  به نطرم یکبار برای همیشه باید تموم یشه
  با نظر کامنت اول موافقم
  یک تجمع باید صورت بگیره تا شهرداری دست ورداره ازین مسخره بازیا

  8

  0
 8. تبریزلی گفت:

  بابا اعصابیمیز آز خراب الیین
  هر سال به بهانه ی مسیر گشایی آثار و بناهامون رو خراب نکنید دیگه بسه !!!
  مگه اینجا وین – ونیز مونیخ – رم -لندنه که چندتا خراب کنید اشکالی نداشته باشه هیچی نمونده
  چندتایی مونده عوض حفظ .زرت و زرت مسیر گشایی آپارتمان سازی .
  به ولله خسته شدیم

  6

  0
 9. آذرشهرلی گفت:

  ای بابا…این بود رویکردتون برای تبریز آقای نجفی؟

  ( این نظر رو وقتی اقا پویا تایید میکنه برا نمایش احتمالا من دو روز قبل گذاشتم)

  7

  0
 10. asoya گفت:

  بابا ی ساختمون تاریخیه دیگه چیزی نیست که اینقدر شلوغش کردین اینهمه اثر تاریخی خراب کردن مگه چیزی شده
  ی کم جنبه داشته باشین

  0

  8
 11. حسن گفت:

  شهردارى وقت تبریز بیشتر به مدرنیزه کردن تبریز توجه داره غافل از اینکه اصالت و زیبایى تبریز به بافتهاى تاریخى و کارهاى هنریشه
  وجود یک مقام دلسوز هنرى و فرهنگى واقعا خالیست

  8

  0
 12. جواد گفت:

  وعده تو خالی خرید ۱۰ ساختمان تاریخی و مرمت آن از برنامه های منطقه ۸ برای ۲۰۱۸ ..؟؟؟؟
  ——
  خرید ومرمت این ساختمان ها و استفاده برای کاربری هنری تجاری مخصوصا تیمچه های فرش و سایر صنایع دستی استان از سماور سازی گرفته تا مس گری کفش و..
  .حیف که شهرداری فقط دنبال احداث مجتمع های عظیم تجاریست !!

  6

  0
 13. علی گفت:

  واقعا خاک بر سر بی لیاقت مجموعه شهرداری تبریز – امروز از مقبره الشعرا رد میشدم حتی یه نفر هم کار نمیکنه و نکته جالبش اینه شهردار میگه تا پایان سال ۹۵ تموم میشه!!!!!

  9

  0
 14. ناشناس گفت:

  سلام الان سالهاست این محل مرکزمعتادان بود کسی واسفارتا نمی گفت الان که شهرداری همت کرده میخواد این مسیر که خیلی گره کشاست را بازگشائی کنه همه پشتیبان میراث فرهنگی شدن در ضمن اهالی این محله به دلیل پرترددبودن کوچه ملا اکبر فاضالاب ندارند (توجیه فاضلاب تبریز)اگه این مسیربازگشائی بشه شاید شرکت فاضلاب به این محله هم توجه کنه

  3

  9
 15. Mammad گفت:

  این ساختمان واسه خودش نیروگاه اتمی هست!

  11

  0
 16. شوالیه گفت:

  وقتی مردم خواب باشن و صدای اعتراضی نباشه معلومه تخریب میکنن توی اصفهان و تهران بود مردم تظاهرات میکردن ایراد از خودمان هم هست

  9

  0
 17. آذربایجان گفت:

  وقتی ارک به اون عظمت و دارن تخریب میکنن دیگه چه انتظاری از مسیولای بی عرضه دارین

  10

  0
 18. تبریز گفت:

  نه
  باید کاری بشه کنسولگریا باز نشن نه ویران

  6

  0
 19. حسین خسروقدیم گفت:

  پویا جان خودت دست به کار شو انشالله صدای همشهری هارو به گوش شهردار برسونی باتشکر…

  6

  0
 20. Riza turk گفت:

  دا آدام سوز تاپا بیلمیر بولارا دیه……….

  6

  0
 21. سیاوش گفت:

  انگار میخوای شناسنامه و کارت ملیتو پاره کنی.بعد هر جا بری بگن هویتت چیه مثل عقب مونده ها برو بر نگاهشون کنی.باید اعتراض شدید کنیم

  8

  0
 22. ناشناس گفت:

  باید مسبب این امر مواخذه و مجازات شود ولی هیهات در شهرداری از این خبرها نیست.

  5

  0
 23. arash گفت:

  یه راه حل نداره که این خونه هم بمونه هم مسیر گشایی انجام شه

  5

  0
 24. Afshin گفت:

  دوستان بدو بی راه نگین اگه پیشنهاد دارین ارائه بدین من دقیقا از محل جغرافیایی خبر ندارم واقعا نمیشه از دورور این ساختمون مسیر گشایی کنن که اینم سالم بمونه ؟ با این حال طرحهای بزرگ خیلی اشتباه زیاد داریم ما پروژه عتیق و ارک علیشاه به اون عظمت خونه های تاریخی که پتانسیل هتل شدنو دارن و مسئولین هماهنگ عمل نمیکنن مشخصه باکو تو ۳ سال از روستا تبدیل شد به اروپا

  1

  0
  • آذری گفت:

   بجای تخریب !!! دوست من کنسولگری آلمان رو در غرب ایران افتتاح کنن روزی ۱۰۰۰ نفر باسه دریافت ویزای تجاری توریستی میره تهران الاف میشه .

   3

   0
 25. Ali گفت:

  پویا تو سطر اول چرا نوشتی دومین شهر مهم،همه میدونن تبریز در طی تاریخ بیشترین تعداد پایتختی رو داشته و مهم ترین بوده و جزو قدیمی ترین هاست پس چرا نوشتی دومین؟؟؟!!!!!!!!!

  1

  1
 26. Ali گفت:

  پویا تو بند دوم چرا نوشتی دومین شهر مهم،همه میدونن تبریز در طی تاریخ بیشترین تعداد پایتختی رو داشته و مهم ترین بوده و جزو قدیمی ترین هاست پس چرا نوشتی دومین؟؟؟!!!!!!!!!

  2

  0
 27. حيدرحمشود من از کوچه چاپار باشى رد ميشدم متاسفانه چندين خانه تاريخى به خاطر مسير گشايى تخريب شدن اين کوچه در خياي گفت:

  صد درصد تخرىب میشود من از کوچه چاپار باشى رد میشدم متاسفانه چندین خانه تاریخى به خاطر مسیر گشایى تخریب شدن این کوچه در خیابان دارایی می باشد

  0

  0
 28. رضا 88 گفت:

  کنسول گری ها مثل خانه های قدیمی تبریز،، باید محافظت بشه نه اینکه تخریب یا تالار بشه،، تالار زمرد آخر شهناز متاسف هستم، آقا پویا میتوانید پیشنهاد کنسولگری ها هم موزه کنند موزه قاجار فکر خوبی ولی کنسولگری ها نباید به بهانه سیاسی ویران کنند،

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo