پارک بزرگ از بلاتکلیفی ۴۰ ساله نجات می یابد/پروژه پارک بزرگ، نقطه ی عطفی در توسعه غرب تبریز

photo_2016-04-28_12-38-33.jpg

توسعه پایدار یا Sustainable Development در حقیقت ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است. در سال ۱۹۸۰ برای نخستین بار نام توسعه پایدار در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) آمد.

به گزارش تبریزمدرن ، این سازمان در گزارش خود با نام استراتژی حفظ منابع طبیعی این واژه را برای توصیف وضعیتی به کار برد که توسعه نه تنها برای طبیعت مضر نیست، بلکه به یاری آن هم می‌آید. پایداری می‌تواند چهار جنبه داشته باشد: پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی. در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد بلکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن هم توجه می‌کند. توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

توسعه پایدر در شهرهای بزرگ امروزه یکی از دغدغه های اصلی مدیریت شهری است و هر شهری که بتواند در کنار توسعه اقتصادی و مدرن شهری به محیط زیست و توزیع متوازن آن در شهر توجه کند موفق خواهد بود.

پروژه عظیم پارک بزرگ تبریز ، پروژه ای که در غرب تبریز و نقطه کم برخوردار آن از لحاظ فضای سبز قرار گرفته است با احداث و به سامان رسیدنش گام بزرگی در راستای توسعه پایدار شهری خواهد بود.

احداث بزرگترین پارک و فضای سبز تبریز در این نقطه و همچنین کلنگ زنی یک هتل ۵ ستاره نه تنها باعث رونق و توسعه فضای سبز و تعدیل هوای این منطقه می شود بلکه باعث می شود ارزش ریالی این منطقه و مباحث اقتصادی و تجاری در آن رونق یابد.

بدیهی است که وجود یک هتل ۵ ستاره در نقطه ای با طبیعت و فضای سبز زیبا با خود برکاتی را به ارمغان خواهد آورد و مراکز تجاری و تفریحی در جوار هتل افزایش خواهد یافت و این امر باعث می شود که غرب تبریز نه تنها از لحاظ زیست محیطی بلکه از لحاظ اقتصادی و تجاری نیز پیشرفت کند.

با آغاز این پروژه نفیس و ماندگار که با حمایت شورای اسلامی شهر تبریز و مشارکت شرکت فنی مهندسی آریانا آغاز می‌شود، فصل دیگری در توسعه متوازن شهر تبریز آغاز خواهد شد.

شهرداری تبریز در نظر دارد با اجرای پروژه عظیم پارک بزرگ تبریز در حوزه شهرداری منطقه ۴، گام عملی در توسعه فضای نشاطبخش شهری و تقویت منطقه کمبرخوردار غرب تبریز بردارد.

این پروژه ماندگار که از بزرگترین پروژه‌های توسعه فضای سبز شهری به شمار می‌رود،  در زمینی به وسعت ۱۵۳ هکتار اجرا خواهد شد.

 اعتلای جایگاه فرهنگی و تاریخی غرب تبریز ، گسترش فضای سبز شهری ،تلطیف وضعیت آب‌و‌هوایی محدوده صنعتی تبریز، معرفی چهره‌ای زیبا و بانشاط از شهر، با توجه به همجواری با مسیر فرودگاه بین‌المللی شهر و ایستگاه راه‌آهن تبریز، روان‌سازی ترافیکی شهر، ارتقای سرانه فضای تفریحی،  ایجاد فرصت‌های متنوع اشتغال از اهداف کلان این پروژه است.

پروژه عظیم پارک بزرگ تبریز در دو فاز اجرا می‌شود که فاز نخست آن در کاربری‌های تفریحی و ورزشی و فاز دوم آن شامل مجموعه گردشگری، تفریحی و تجاری است.

شنبه هفته آینده عملیات اجرایی پارک بزرگ تبریز آغاز می شود:

photo_2016-04-28_12-38-30.jpg

 پارک بزرگ تبریز، با مساحت ۷۷۰ هکتار، پیشینه‌ای به قدمت چهار دهه دارد و در دوره‌های مختلف توسعه کلان‌شهر تبریز، بیش از ۷۰ درصد آن در اختیار شهرداری تبریز بوده است؛ با این حال شهرداری تبریز، با توجه به سالیان متمادی رکود و بلاتکلیفی، زمین‌های این پارک را اجاره داده است .

 

 

 

کاربری قانونی و مسلم این محدوده، از ابتدای امر، مربوط به «فضای سبز» بوده و بر همین اساس نیز نام آنجا را «پارک» نامیده شده است.

تا کنون افراد طرف اجاره، از زمین این پارک به عنوان زمین کشاورزی استفاده کرده‌اند که این امر، به معنی، تغییر کاربری زمین از «فضای سبز» به «زراعتی» نیست .

با توجه به این‌که بخش‌های مهمی از این مجموعه در طول زمان، بر اثر ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز تصرف شده است، با این حال شهرداری تبریز، پس از طی مسیر قانونی کمیسیون  ماده ۵ به ریاست استاندار محترم و اخد مصوبه شورای اسلامی شهر تبریز با هزینه ۱۱۰۰ میلیارد تومان، مصمم است که با عملیاتی‌‌کردن طرح پارک، جایگاه این پارک را احیا کند.

مساحت مربوط به تفاهم‌نامه اجرای پروژه، ۱۵۲ هکتار  است که ۱۴۵ هکتار آن پارک و ۷ هکتار آن مربوط به احداث مجتمع خدماتی، تجاری، گردشگری و رفاهی خواهد بود.

با توجه به موقعیت پروژه در محدوده صنعتی غرب تبریز، توسعه فضای سبز در چشم‌انداز آتی این پارک، نقش ارزنده در تعدیل وضعیت آب‌و‌هوایی این محدوده از شهر خواهد داشت .

شهرداری تبریز مصمم است که پارک بزرگ تبریز را از بلاتکلیفی ۴۰ ساله نجات دهد؛ در این راستا، با اتمام پروژه پارک بزرگ تبریز و ایجاد فرصت‌های مختلف فرهنگی، تفریحی، تجاری و خدماتی، شاهد ایجاد فرصت های اشتغال و تقویت شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی در یکی از محدوده‌های کم‌برخوردار شهر خواهیم بود.

 

 

 

19
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. Mammad گفت:

  فیل ها هم پرواز خواهند کرد

  7

  3
 2. شوالیه گفت:

  امیدوارم زودتر شروع بشه تبریز نیازمند چنین پروژه ای هست

  8

  0
 3. علی گفت:

  اعلاء
  همه چی اتفاق میوفته فقط صبر
  یکمم باید خود مردم همت کنن همکاری تا این پروژه افتتاح بشه متاسفانه ما ها یاد گرفتیم کم کاریامونو گردن اینو اون بندازیم
  تبریز بدست تبریزیا ساخته میشه ما ها باید تبریزو بسازیم
  نه کسه دیگه که خوشبختانه این ذهنیتم اروم اروم رو شهروندا ایجاد میشه مثل کمپین درخت کاری شهر ارزوها که امیدوارم از این کارا زیاد بکنیم
  انتظار داشتن از دیگران یعنی اب در هاون کوبیدن

  2

  1
 4. reza گفت:

  وقعا اگه ساخته بشه خیلی عالی

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo