مردانگی از جنس مردانی آذری/ نام بلواری در تبریز به نام مردانی آذری مزین شد

تبریز شامگاه دیروز میزبان برگزاری مراسم تکریم برای یکی از فرزندان غیور خود “حاج کریم مردانی آذری” بود. مردی که به همراه دو برادر خود، عمرشان را صرف کارهای خیر همچون ساخت مسجد، مدرسه، مجتمع های آموزشی برای دانش آموزان روشن دل و ده ها کار خیر بزرگ و کوچک کرده اند. کمتر کسی است که نام مردانی آذران را نشنیده و با خدمات ارزنده آنان به اقشار مختلف مردم به ویژه مردم استان در دورترین و محروم ترین نقاط استان آشنایی نداشته باشد.

n3088478-4976295

مهربانی رنگ خوبی دارد، رنگی از جنس خدا و خدایی زیستن، رنگی از جنس دیدن محرومیت و تلاش برای رفع آن. آری مهربانی کار هر کسی نیست و همتی می خواهد قوی و استوار. همتی که در وجود اشخاصی همچون حاج کریم های مردانی آذری می توان آن را جست و نظاره گر آن بود… .

تبریز شامگاه دیروز میزبان برگزاری مراسم تکریم برای یکی از فرزندان غیور خود “حاج کریم مردانی آذری” بود. مردی که به همراه دو برادر خود، عمرشان را صرف کارهای خیر همچون ساخت مسجد، مدرسه، مجتمع های آموزشی برای دانش آموزان روشن دل و ده ها کار خیر بزرگ و کوچک کرده اند. کمتر کسی است که نام مردانی آذران را نشنیده و با خدمات ارزنده آنان به اقشار مختلف مردم به ویژه مردم استان در دورترین و محروم ترین نقاط استان آشنایی نداشته باشد.

 

محبت از چشمانش سرازیر است و می خواهد تمامی مال و اموال خود را صرف مردم محروم نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بکند. گویی خداوند کلید خزانه اش را در اختیار حاج کریم قرار داده و به وی توصیه کرده که در این گیر و دار پر پیچ و خم روزگار و زندگی ماشینی اکثریت مردم، به فکر مردم و کودکان و نوجوانان در مناطق محروم باشد. فشار روزگار قامت استوار حاج کریم را نسبتا خم کرده ولی وی مرد و مردانه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و طعم محبت و مهر را در کوچه پس کوچه های تنگ سرزمینم جاری می سازد.

زحمات عمر ۸۰ ساله ام را فدای ملت و فرزندانم می‌کنم/ از شادی در پوست خود نمی‌گنجم

ثروتی را که دارد امانت خداوند در دستانش می داند و معتقد است که مردم، صاحبان این امانت هستند و باید صاحب امانت های خداوند در دستانش باشند.

در بخشی از این مراسم و در حالی که اقشار مختلف مردم استان در مقابل همت غیور مرد سرزمین خودشان ایستاده بودند، حاج کریم با صدایی لرزان می گوید: “از بابت اینکه زحمات عمر ۸۰ساله ام را فدای ملت و فرزندان سرزمینم می کنم از شادی در پوست خود نمی گنجم.”

اشک استاندار، این بار با غبطه به کریم مردانی آذری/ ما به امثال مردانی آذری ها نیاز داریم

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در حالی که اشک بر دیدگانش حلقه بسته است سخنانش را آغاز می کند و خطاب به حاج کریم مردانی آذری می گوید: “خوشا به سعادت شما که پدر معنوی هزاران هزار دانش آموز و کودکان بی سرپرست ایران اسلامی هستید.”

وی با اشاره به خدمات ارزنده خانواده مردانی آذری در استان و کشور می افزاید: ” شما به برگزاری مراسمات تجلیل و همایش های این چنینی احتیاجی ندارید. اقرار می کنم که ما به شما نیاز داریم. نیاز داریم تا ایثار و دلاوری های غیور مردان سرزمین قهرمانمان آذربایجان را به نسل های آینده بازگو کرده و آن ها را با خدمات خیرینی همچون شما در تمامی حوزه های مدرسه سازی، مسجد سازی و …. آشنا کنیم.”

با افتخار بر دستان حاج کریم مردانی آذر بوسه می زنم

وی تصریح می کند: خانواده مردانی آذری به معنای واقعی کلمه، راه انسانیت را طی کرده و مراتب عالی ایثار و از خودگذشتگی را طی کرده اند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود با اشاره به مختصری از زندگی براداران مردانی آذری عنوان می کند: با افتخار در این همایش، بوسه ای بر دستان پرتوان و تلاشگر حاج کریم مردانی آذری می زنم.

 

زندگی نامه مردانی آذری مایه عبرت است/ وجود ۶۰۰ هزار خیر مدرسه ساز در کشور

محمد رضا حافظی، رییس انجمن خیران مدرسه ساز ایران در این مراسم ، زندگی نامه خیرینی همچون برادارن مردانی آذری را عبرت‌آمیز می‌داند و می گوید: داشتن ثروت، قدرت نیست بلکه کسب علم و دانش و همچنین استفاده از ثروت در راه خدمت به خلق الله مهم ترین قدرت است.

وی با اشاره به تشکیل هسته اصلی انجمن خیرین مدرسه ساز کشور در جوار مرقد ملکوتی امام هشتم، امام رضا(ع) می افزاید: در آن زمان، تعداد اعضای انجمن به تعداد انگشتان دست بود ولی امروز افتخار می کنیم که در اثر تلاش های تمامی اعضا همچون مردانی آذری ها، احداث ۲۵ درصد از مدارس کل کشور را در کارنامه خود ثبت کرده ایم.

به گفته وی، تعداد خیرین مدرسه ساز در داخل کشور  ۶۰۰ هزار نفر و تعداد ایرانیان خیر مدرسه ساز و مقیم در خارج از کشور در حدود یک هزار نفر است.

ریس انجمن خیرین مدرسه ساز ایران در بخشی از سخنان خود می افزاید: خیرین برای رفتن به بهشت، کاری نمی‌کنند و تنها هدفشان جلب رضایت خداوند و کمک به بندگان خداوند است و هیچ چشم‌داشتی از هیچکس ندارند.

 

خاطره جالب پورمهدی از مردانی آذری

محمد صادق پورمهدی، معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این دیدار از خاطرات خود با حاج کریم مردانی آذری لب می‌گشاید و می‌گوید: خانواده مردانی آذری، نعمت بسیار با ارزشی برای کشور و بخصوص استان هستند.

وی می افزاید: کمتر کسی با نام برادران مردانی آذری آشنایی نداشته و از خدمات ارزنده آنان در داخل و خارج از کشور آگاه نیستند.

وی در بخشی از سخنان خود به جلسات متعدد خود با این خیر مشهور تبریزی اشاره می‌کند و می‌افزاید: بنده در دوران خدمتم درس بسیار مهمی از شخص حاج کریم مردانی آذر آموخته‌ام و آن این است که وقتی می‌توانم کاری را امروز انجام دهم آن را به فردا وانگذارم.

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی می‌گوید: بارها در جلسات متعدد به آقای مردانی آذری می‌گوییم که سرعت خدمتتان را کم کنید ما هم به شما برسیم ولی همیشه ایشان جلوتر از مدیران دولتی در بحث خدمت به مردم هستند.

 

به داشتن انسان‌هایی همچون مردانی آذری‌ها افتخار می‌کنیم

محمد حسین صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم با اشاره به خدمات ارزنده برادران مردانی آذری در حوزه بهداشت و درمان می‌گوید: تمامی مدیران استانی و مردم به وجود چنین انسان های وارسته و قهرمانی افتخار می کنند.

به گفته وی، اعمال خیرخواهانه و انسان دوستانه در بهبود سلامت روانی و اجتماعی شخص، نقش بسیار مهمی داشته و مانع از بروز رفتارهای پرخطر در شخص می شود.

وی در همین راستا ادامه می‌دهد: این گونه اعمال در تنظیم فشار خون و کاهش استرس فرد نیز بیش از پیش نقش آفرین بوده و باعث ایجاد حس نشاط در فرد می شود.

جعفر پاشایی در حاشیه این مراسم گفت: برادران مردانی آذری تاکنون بیش از ۳۰ مدرسه، شش پانسیون و مجتمع آموزشی و هفت خوابگاه تقدیم نظام آموزشی کشور کرده که در بیش از ۵۰۰ کلاس درس، بیش از ۱۰ هزار نفر دانش آموز از سیستان و بلوچستان گرفته تا تبریز در آن‌ها تحصیل می کنند.

از مهم ترین حاشیه های این همایش می‌توان به بوسه جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی و صادق نجفی، شهردار کلانشهر تبریز بر دستان حاج کریم مردانی آذری اشاره کرد. نامگذاری بلواری در تبریز به اسم کریم مردانی آذر، رونمایی از زندگی نامه کریم مردانی آذری با عنوان ” کربم، کریم است”، رونمایی از تمبر و تندیس کریم مردانی آذر از دیگر حاشیه های مراسم بزرگداشت این خیر نامی آذربایجان بود.

گزارش : سید مرتضی مرتضوی

منبع: ایسن

25
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. 007 گفت:

  درود بر شرف این ابر مرد تاریخ آذربایجان، خوشا به سعادت این بزرگوار که سراپای وجودش بوی مهر و محبت و انسانیت می دهد

  6

  0
 2. ayhan گفت:

  یاشاسین بوجور کیشیلری .
  یاشاسین مردانی اذر که بیربله اذربایجانا خدمت الییب.
  یاشاسین مردانی اذر .

  5

  0
 3. بابک 2 گفت:

  آزربایجان سنه گوونیر

  نام برادران مردانی آذر در تاریخ آزربایجان ثبت شد.

  به نوبه خودم دست انسان نازنینی چون شما را میبوسم.

  شما افتخار آزربایجان هستید.

  سیز بیزیم باشیمیزین اوجالیقیسیز.

  6

  0
 4. علی گفت:

  کار بسیار پسندیده ای است…
  امیدوارم ما تبریزها و در کل ما ایرانی ها قدر انسان های با ارزش را بدانیم و تا وقتی که هستن ازشان تقدیر کنیم نه وقتی که دیگر نیستن…

  4

  0
 5. ناشناس گفت:

  درود برچنین مردان

  2

  0
 6. علی گفت:

  سلام
  بلوار مردانی آذر کجاسیت؟ کدام بلوار بنام کریم مردانی آذر نام گذاری شد؟

  3

  0
 7. مفاخر تبریز گفت:

  سلام آقا پویا ممنون که درباره مفاخر شهرمون مطلب مینویسی … خواهشا یک پست کامل هم راجع به استاد بزرگ و هنرمند عزیز آقای احد حسینی بنویسید که مجسمه ساز بین المللی تبریزی هستند و آثارشون رو میتونید در طبقه پایین موزه آذربایجان و سراسر دنیا ببینید .. مجسمه های قونقا در جلوی باغ گلستان و مجسمه های ستارخان و باقرخان و خاقانی و خیلی دیگه هم از آثار ایشون هستند ….مجسمه مونالیزا هم که کار ایشون هست واقعا به داشتن چنین مفاخر جهانی مون افتخار میکنیم

  6

  0
 8. mamoood گفت:

  الله بو کیشیلری بیزیم ملت چوخ جورمسین . آذربایجان ایفتخاری و انسانیت درسی وریلر

  6

  0
 9. ناشناس گفت:

  وجود چنین مردانی باعث افتخار ما هست.

  3

  0
 10. ناشناس گفت:

  زشته روح شیخ نمر ناراحت میشه.وقتی یک عرب تو شهر ما پل داره کل نام گذاری ها هم به اسم مردانی آذر باشه بازم کمه

  5

  0
 11. تکتا گفت:

  آقای علی مردانی آذری را بنده در امریکا ملاقات کردم. الان دیگه من نمیتونم برم امریکا. کجای ایران باید ایشون را ملاقات کنم؟ ایشون یک حقی به گردن بنده دارن که بنده باید ادا کنم این حق را. هرچند حتی در برابر لطف هایی که در امریکا در حق بنده کردن حتی اگر جانم را هم فداش کنم باز هم کم هستش. خواهش میکنم هرکس ادرس یا تلفن از ایشون یا از محل کارشون یا از برادران یا خویشاوندان ایشون یا حتی از کسانی که با ایشون در ارتباط هستن به من بدهید.ممنون میشم. شیرینی خیلی با ارزش و خوبی هم میدم به کسی که ادرس یا تلفن این بزرگوار یا یکی از اشناهای ایشون را بهم بده.هرکس داشت به شماره ی ۰۹۳۳۵۰۸۸۹۲۱ اس ام اس یا زنگ بزنه و بگه.با تشکر

  1

  1
  • ناشناس گفت:

   تکتا جان شما این درخواست خود را زیر خبرهای جدید سایت بزارید تا همه ببینن. کامنتهای قبلی راجب خبرهای کهنه سایت به ندرت توسط کاربران خونده میشه

   2

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo