بابک نهرین:راه اندازی باشگاه خنده در آذربایجان شرقی

ناگفته های بابک نهرین از انتخابات هیات مدیره انجمن نمایش/

بابک نهرین:راه اندازی باشگاه خنده در آذربایجان شرقی

 

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی و استعفای یکی از اعضای هیات رئیسه و انتخاب طنزپرداز مشهور به عنوان رئیس این انجمن، این روزها انجمن هنرهای نمایشی را در کانون توجه قرار داده است.

Babak_Nahrein

به گزارش تبریزمدرن به نقل از شبستان، انتخابات انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی اردیبهشت ماه امسال با حضور اعضای این انجمن برگزار و بابک نهرین، رامین راستی و احمد رجب پور به عنوان اعضای هیات رئیسه انتخاب شدند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی نیز طی یک انتخابات درونی بین سه نفر هیات رئیسه انتخاب می شود که در این دوره، این مساله و استعفای یکی از این اعضا، بحث هایی را بوجود آورد.

قصه از این قرار است که در انتخابات رئیس انجمن هنرهای نمایشی، بابک نهرین با ۲ رای به عنوان رئیس انتخاب می شود و رامین راستی رئیس پیشین این انجمن استعفا کرده و کنار می کشد.

برای آگاهی از چند و چون این ماجرا و دلیل استعفای راستی و اهداف و برنامه های رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی گفتگویی با آنها انجام دادیم.

استعفا به خاطر رئیس نشدن؟!

رامین راستی، رئیس پیشین انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، با اشاره به دلایل استعفای خود عنوان کرد: با توجه به انتخاب رئیس انجمن با رأی شکننده، من استعفا دادم تا در ادامه راه دچار اختلاف نشویم.

وی افزود: بعد از انتخاب سه نفر در مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی به عنوان هیات مدیره انجمن، با کش و قوس های فراوان بین این سه نفر، نتیجه این شد که رئیس انجمن با رأی مخفی انتخاب شود که در نهایت بابک نهرین با ۲ رأی به عنوان رئیس انجمن انتخاب شد و رجب پور از اهر نیز به عنوان خزانه دار و من هم نایب رئیس؛ اما با توجه به اینکه برنامه ها و اهدافی برای پیشبرد برنامه های انجمن در ذهن داشتم، با این انتخابات داخلی، فضای همکاری محیا نشد و استعفا کردم.

راستی با بیان اینگه اگر بنده نیز با ۲ رأی به عنوان رئیس انجمن انتخاب می شدم، کناره گیری می کردم، تاکید کرد: بهتر بود رئیس انجمن با سه رأی و قاطعانه انتخاب شود اما رأی ها شکننده بود و نظر اعضای هیات مدیره انجمن همسو نبود و بنده احساس کردم هر سه جایگاه رئیس و نائب رئیس و خزانه دار با ۲ رأی شکننده است و قبل از ایجاد هر مساله ای کناره گیری کردم.

بابک نهرین نیز در این راستا گفت: رامین راستی معتقد بود من باید رئیس انجمن باشم و گزینه دیگری نداشت و پس از برگزاری انتخابات و انتخاب بنده به عنوان رئیس انجمن، ما را نپسندید و کناره گیری کرد.

ضرورت مردمی کردن تئاتر

رئیس پیشین انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که چه برنامه هایی در ذهن داشتید، عنوان کرد: یکی از برنامه هایم این بود که تئاتر را به سمت و سوی بخش خصوصی ببریم و از بخش های اداری خارج شویم، چرا که تئاتر هزینه بر و نیازمند حمایت بخش خصوصی است.

وی افزود: تئاتر را نباید در مراکز تخصصی و خصوصی محدود کنیم بلکه باید صحنه های تئاتر را به سمت مردم و جامعه ببریم تا حتی افرادی که وسع مالی هم ندارند بتوانند تئاتر را تماشا کنند.

بابک نهرین اما در این زمینه با اشاره به اینکه هنرمندان امروز اجراهای خود را تنها برای هنرمندان به روی صحنه می برند، گفت: این فکر غلطی است و هنر بدون مخاطب بی هنری است، اما بعضی از هنرمندان حتی به این مساله افتخار می کنند که تماشاگر کمی در اجراهای آن ها حاضر می شوند، تئاتر باید مردمی باشد و زمینه های حضور مردم در صحنه های نمایش را فراهم کرد.

این هنرمند برجسته تئاتر تاکید کرد: تئاتر استان آذربایجان شرقی در تبریز خلاصه شده و به تئاتر شهرستان ها بهایی داده نمی شود و این گلایه هنرمندان شهرستانی است، اما تئاتر برای تمامی هنرمندان است چه هنرمندان شهرستانی و چه تبریزی.

وی از راه اندازی باشگاه هنرمندان و اجرای طرح بزرگ باشگاه خنده در آذربایجان شرقی خبر داد و برگزاری سمینارهای تخصصی، راه اندازی کتابخانه تخصصی تئاتر، راه اندازی سایت انجمن نمایش و ایجاد بیلبوردهای تبلیغات تئاتر و نمایش در شهر را از دیگر برنامه های خود در این انجمن برشمرد.

نامی از قطب تئاتر کشور نیست

راستی در ادامه بر ضرورت اجرای مداوم تئاتر در شهر تاکید کرد و گفت: هم اکنون تئاتر شهر هر ماه شاهد اجرای هنرمندان تئاتر است و این کار تداوم دارد و یکی از برنامه هایم این بود در سایر سالن ها که خالی است حتی در سالن های شهرداری و ادارات دیگر نیز اجرا داشته باشیم و سالنی در شهر نباشد که از امکانات آمفی تئائر برخوردار باشد اما نمایشی به روی صحنه نبرد.

این کارگردان تئاتر همچنین تصریح کرد: تئاتر استان آذربایجان شرقی در سال های اخیر در کسب مقام های بین المللی توفیقات خاصی داشت و در مجامع بین المللی جایگاه خاصی داشتیم که باید با فراهم کردن امکانات مالی برای این گروه های برتر، تلاش کنیم در مجامع جهانی بدرخشند.

نهرین اما از عدم حضور حتی یک گروه تئاتر در جشنواره منطقه ای و جشنواره فجر به شدت انتقاد کرد و گفت: من از فعالیت های انجمن هنرهای نمایشی در این چند سال رضایت ندارم، چرا نباید حتی یک گروه از گروه های نمایشی استان تئاترخیز آذربایجان شرقی در جشنواره منطقه ای حضور داشته باشد، اما متاسفانه امسال از تئاتر و هنرمندان این استان در جشنواره فجر، نامی برده نخواهد شد.

راستی تعامل با گروه های نمایشی داخلی و خارجی را از دیگر برنامه های خود عنوان کرد و ابراز داشت: یکی دیگر از برنامه هایم این بود که از گروه های فعال دیگر استان ها و مرکز دعوت کنیم تا در تبریز اجرا کنند و ما نیز با خارج از کشور و استان های دیگر این تعامل را برقرار کنیم.

نهرین نیز از انعقاد تفاهم نامه با کشورهای همزبان همسایه خبر داد و عنوان کرد: یکی از برنامه هایمان این است با کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و ترکیه تفاهم نامه های همکاری منعقد کنیم تا گروه های نمایشی این کشورها به اجرای برنامه بپردازند.

بزرگ ترین مانع پیش روی تئاتر

راستی در ادامه با اشاره به بزرگ ترین مشکل و مانع فعالیت انجمن هنرهای نمایشی اظهار داشت: بزرگ ترین مانع و مشکل ما فقط مساله اقتصادی بود، اجراهای متفاوت، حمایت های معنوی و همفکری وجود داشت اما مساله اقتصادی بزرگ ترین مشکل و مانع فعالیت های انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی بود.

این در حالی است که رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی معتقد است، اقتصاد و هنر باید به هم گره بخورند و او راه های درآمدزایی در تئاتر را به خوبی می داند.

راستی توانایی نهرین را ستود و اظهار داشت: بابک نهرین توانایی خوبی دارد و از فعالان حوزه طنز است که امیدوارم با توجه به اینکه آذربایجان شرقی قطب تئاتر تخصصی کشور به شمار می رود، در انجمن هنرهای نمایشی نیز موفق باشد.

بابک نهرین اما با گلایه از دوست دیرین خود، از اینکه رامین راستی او را در این برهه حساس تنها گذاشت انتقاد کرد و گفت: اتفاقا با این وضعیت، انرژی بیشتری گرفتم چرا که شاید در تبریز برخی انتظار شکست مرا دارند اما نخواهم گذاشت که کار به اینجا برسد.

وی با اشاره به اینکه تنها از دست یک نفر کاری ساخته نیست، افزود: از همین جا از همه هنرمندان تئاتر و حتی هنرمندان دیگر دعوت می کنم، اختلاف ها را کنار بگذارند و دست در دست هم با حفظ وحدت رویه، به ارتقای جایگاه انجمن هنرهای نمایشی کمک کنیم.

تئاتر در کماست

رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: بسیاری از بهترین بازیگران و هنرمندان تئاتر ما یا در قهوه خانه ها وقت خود را می گذرانند یا راننده تاکسی هستند یا در رستوران ها مشغول ظرف شستن هستند تا از این راه کسب درآمد کنند، اما جایگاه واقعی یک هنرمند این نیست، باید به جایی برسیم که راه درآمدزایی از تئاتر و هنر را پیدا کنیم و هنرمند جایگاه و ارزش واقعی خود را در جامعه به دست بیاورد.

نهرین همچنین خواستار حمایت بیشتر مسئولان از فرهنگ و هنر شد و گفت: در روزها و سال هایی که اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه کار مسئولین باشد، اما مردم ما از گوشه و کنار از اختلاس مسئولان می شنوند اما با این حال هیچ حمایتی از هنر صورت نمی گیرد، از همین جا از همه مسئولان می خواهم منتظر باشند که نزد آن ها خواهم رفت تا حمایت هایشان را از تئاتر دریافت کنم.

نهرین تاکید کرد: مسئولان بدانند حق گرفتنی است و ما حق تئاتر را می گیریم و البته مسئولان نیز دست ما را رد نمی کنند، مسئولان دغدغه و مشغله های فراوانی دارند اما ما هنرمندان باید به سوی مسئولان برویم و هنر را به یکی از دغدغه های مسئولان تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه جشنواره اردیبهشت تئاتر امسال استان ناتمام ماند، گفت: جشنواره امسال تئاتر استان آذربایجان شرقی مایه آبروریزی بود، متاسفانه مسئولان، جشنواره را با دست خالی برگزار می کنند و پاکت خالی را به عنوان هدیه به هنرمندان منتخب اهدا می کنند و این مایه آبروریزی است.

رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی با حمایت از برگزاری جشنواره منطقه ای ارسباران گفت: متاسفانه هنوز در زمینه تبلیغ این جشنواره اقدامی صورت نگرفته و مسئولان می گویند بودجه و اعتباری نداریم، اما من از برگزاری این جشنواره حمایت می کنم و حتی تلاش می کنیم این جشنواره در سطح ملی و بین المللی برگزار شود.

نهرین با انتقاد از وضعیت فعالی تئاتر استان عنوان کرد: تئاتر ما امروز در کما به سر می برد و مانند بیماری در حال مرگ است، باید تئاتر را احیا کنیم و درمان آن تنها پول نیست، اگر وحدت بین هنرمندان باشد می توانیم بزرگ ترین مشکلات پیش روی تئاتر استان را از بین ببریم.

از این حرف ها بگذریم…

از این حرف ها که بگذریم، تبریز به عنوان شهر فرهنگی، خاستگاه بسیاری از رشته های هنری و رسانه ای کشور در تاریخ معاصر بوده و گام های اولیه توسعه و پیشرفت فرهنگ در این کهن شهر رقم خورد و از شهر اولین ها به دیگر نقاط کشور گسترش یافت.

تئاتر نیز نخستین حرکت خود را از تبریز آغاز کرد، تبریز با بیش از یک قرن پیشینه در هنر نمایش جدید، مهد تئاتر یا خاستگاه هنر نمایش نوین در ایران است.

امید است با حمایت مسئولین از هنر و تئاتر آذربایجان شرقی و وحدت هنرمندان این استان، شاهد پیشرفت روزافزون این هنر در شهر اولین ها باشیم.

گزارش از بیت اله احمدی

انتهای پیام/

11
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. وطنیم آزربایجان گفت:

  یاشاسین بابک آزربایجان اوغلی

  8

  3
 2. تبریز گفت:

  درسته کل شهرای ایران از ماجرا پرتن
  ولی حداقل روزانه ۲۰ تا تاتر جدی و خوب در تهران برگزار میشه( منبع مثلا سایت tik8 )
  نسبت جمعیتم بگیریم تو تبریز حداقل ۵ تا تو یه روز باید باشه واقعا متاسفم
  البته تو پاریس ۵۰۰ تا تو یه روزه

  تاتر جدی نه خنده یه بار میری معتاد میشی تو تبریز به زور یکی در سال نمیتونستم برم
  الان تو تهران وضعیت نسبت به تبریز عالیه

  7

  0
 3. Saman گفت:

  با این جریان کاری ندارم ولی راستی آدم حقیر و بی لیاقتیه.

  7

  8
 4. sehrama گفت:

  عالی بود، امیدوارم گروه های هنری تئاتر تبریز و آذربایجان حرکت رو به رشدی داشته باشد و همیشه سرامد هنرهای نمایشی کشور باشد همچنان که هستند
  و آرزوی موفقیت برای گروه هنری بابک
  و امیدوارم گروه هنری بابک دنبال این نباشد که با وارد کردن بعضی هنجارها که هیچ سنخیتی با عرف جامعه ندارد جذب مخاطب کند من در کنار تمام مزیتهایی که گروه بابک داره و واقعا عالی هستند تو این حوزه منتقد جدیشونم

  4

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo