تلخند معمارانه… میو..میو…جاده ابریشم!/شهرداران وقت چه بر سر جاده ابریشم آوردند !

 

در شهرگردی خود، گذارمان به یکی از خیابان های تاریخی تبریز افتاد؛ خیابانی که حتی نامش نشان از قدمت آن دارد: کؤهنه خیابان. متنی که در ادامه می خوانید گزارشی [تخیلی] است ارسالی از طرف کارشناس [تخیلی: مخمل میو میو] که خود نیز مقیم این بافت [غیر تخیلی و به غایت درجه واقعی] تاریخی است، در یکی از مراکز خرید، لابلای مغازه های خالی.

نگین نجارازلی* 

تصویر از بالا یک جاده ی خاکی بی تردد را نشان می‌دهد. دوربین آرام آرام به پایین می چرخد و ساختمان های متروکه به تدریج درون کادر قرار می گیرند. صدای باد و زوزه  سگی در دور دست…. از پشت سر صدایی شنیده می شود (چیزی مثل شکستن شیشه )، دوربین با حرکتی ناگهانی برمی گردد… کسی نیست… زوزه سگ قطع می شود!

می گویند در چین شهرهای تازه ساخت هست که خالی مانده اند؛ بدون سکنه و ترک شده! وقتی تمام ساکنان منطقه ای را ترک می کنند و یا حتی حاضر نباشند در منطقه ای ساکن شوند، چه بر روزگار آن بخش شهر خواهد آمد؟ در حالتی عجیب تر وقتی پروژه ای تجاری به بهره برداری می رسد و قرار است کسب و کارهای نو راه بیفتد و رونق و برکت در فضا موج بزند، اما غبار فراموشی بر ویترین های نو می نشیند و صدای انعکاس قدم هایت را در فضا می شنوی [می دانید، وقتی فضا خالی است صدا منعکس می شود]، سرنوشت سرمایه گذاری چه خواهد بود و چرخه حیات سرمایه به کجا خواهد انجامید؟

photo_2016-06-01_13-52-03

در شهرگردی خود، گذارمان به یکی از خیابان های تاریخی تبریز افتاد؛ خیابانی که حتی نامش نشان از قدمت آن دارد: کؤهنه خیابان. متنی که در ادامه می خوانید گزارشی [تخیلی] است ارسالی از طرف کارشناس [تخیلی: مخمل میو میو] که خود نیز مقیم این بافت [غیر تخیلی و به غایت درجه واقعی] تاریخی است، در یکی از مراکز خرید، لابلای مغازه های خالی. او واهمه دارد در این مرکز خرید [و شاید میومیو های دیگر در مراکز خرید دیگر] تنها بماند! ما می دانیم که میومیو مسائل را بی جهت بزرگ می کند [یعنی امیدواریم که اشتباه کند] ولی حرف هایش ارزش شنیدن دارد و نامه ارسالیش را منتشر می کنیم.

photo_2016-06-01_13-11-33

عکس: مهدی میمندی

photo_2016-06-01_13-11-11

میو..میو…جاده ابریشم!

خوانندگان عزیزتر از جان، میو.. میو ..سلام…! اجازه بدهید در آغاز هدف خود را برای نوشتن چنین نامه ای برای شما بیان کنم؛ البته حتما می دانید که ما گربه ها هم بین خودمان تاریخ ثبت شده ای داریم. آن طور که پدرم تعریف می کند، داستان از آنجا شروع می شود که جد جد بزرگ ما یعنی جناب مارکومیو، سیاح نامی، تصمیم گرفت مسیر جاده ابریشم را طی ۸۰ روز بپییماید [به خاطر همین هم است تیپ من به ایتالیایی ها می خورد…میو میو…]! این سفر دلیلی می شود تا خانواده من همگی در طول مسیر جاده ابریشم، هر یک در گوشه ای از آن ، ساکن شوند.. [میو…میو…]،  در حال حاضر هم هر یک از پسرعموها  و دختر عموهای من خود قسمتی از از این مسیر را اداره و مدیریت می کنند [میو…میو..] حتی یکی از پسرعموها به قدری در کار خود پیشرفت کرد که برایش از خارج از مسیر جاده ابریشم هم دعوت نامه ارسال کردند و رفت در ژاپن رئیس ایستگاه راه آهن شد. همین چند وقت پیش عکس بازنشستگی اش را برایم فرستاده بود (میو..میو.. همین گربه ای که تصویرش را در گوشه صفحه می بینید).

photo_2016-06-01_13-14-39

من هم، مخمل میو میو، افتخار مدیریت [بخش گربه های] یکی از مجتمع های خرید واقع در مسیر جاده ابریشم را برعهده دارم…[میو میو..]. خدا از مسئولین و معماران مدافع حقوق حیواناتی چون ما راضی باشد. یک مجتمع خرید فول امکانات مجهز به مغازه های خالی و ویترین های زیبا، برای من و خانواده من طراحی کرده اند… . البته من نیز خودم انتظار این مساله را نداشتم [میو میو]. حتی آن یکی پسر عموم که در ایتالیا زندگی می کند، با شنیدن این حرف من نزدیک بود از حسادت دم خود را گاز بگیرد! راستش بین خودمان باشد قدری حسود است [..میو میو..]. میگفت اینجا مجتمع های خرید را طراحی می کنند تا انسان ها از آن استفاده کنند! در هر صورت… باید بگویم، من از وضعیت زندگی خود بسیار راضی هستم. ولی از خدا پنهان نیست از شما چه پنهان که دلم برای جاده ابریشم می سوزد! وقتی کلاهم را قدری بالاتر می کشم (این کلاه را از مارکومیو به ارث برده ام)، دلم برای شما انسان ها تنگ می شود [میو..میو..]. یادم می آید وقتی عملیات اجرایی این پروژه شروع شد، من به اشتباه فکر کرده بودم، طراحان قصد دارند با نگاهی به محدوده بافت تاریخی، مجتمع خریدی طراحی بکنند که باعث رونق گرفتن شهر و زیباتر شدن آن بشود [میو..میو..]. بستگان ما هم که این ور آن ور دنیا پخش شده اند، همگی از شهر خود راضی هستند. چند وقت پیش، با دختر عموم در پاریس تلگرام بازی می کردم؛ چنان با آب و تاب از هویت شهر و طراحی موفق و فکر شده بناهای پاریس می گفت که یک آن دچار یاس و ناامیدی شدم… [میو میو]. راستش این روزها احساس گربه ای را دارم که نه در جاده ابریشم، بلکه در دیترویتی[۱] ترک شده و وحشت زده زندگی می کند [میو…میو..]. دختر عمو پز می داد که آنجا ساختمان ها و سایت های تاریخی را جزو سرمایه های ملی کشورشان  به حساب می آورند. می گفت هویت شهرشان را با ساختمان های تاریخی و محوطه اطراف آن می شناسند. دختر عمو می گفت معماران و مسئولین شهریشان هیچ وقت طرحی نمی دهند که باعث شود چهره شهر زشت شود.

من جناب مخمل میو میو هم الانه، مدیریت و سرپرستی کل مجموعه گربه های جاده ابریشم تبریز [بازار بزرگ عتیق، بازار مسجد کبود و بازار جاده ابریشم] را یکجا برعهده دارم. البته ناگفته نماند که در این مسئولیت ثقیل و خطیر، تنی چند از اعضای خانواده هم بنده را یاری می رسانند [میو..میو…].

photo_2016-06-01_13-48-29

عکس: مهدی میمندی

شما نیز اگر مثل آن پسرعمو ایتالیایی ما، باورتان نمی شود که چنین مرکز خریدِ دیترویت واری در قلب بافت تاریخی تبریز است، گذاری به این اطراف بیندازید. خوشحال می شویم در این خانه ای که شهردار وقت  برای ما در نظر گرفته است، گاهی نشان از حیات انسانی نیز ببینیم. بین خودمان بماند ما نیز حوصله مان از این زندگی منزوی سر رفته و خلقمان هر روز بیش تر از دیروز تنگ می شود از بس که از این سوی جاده ابریشم تا بدان سویش را به تنهایی گز کردیم…میو میو..!

* معمار، پژوهشگر معماری

[۱] دیترویت بزرگ‌ترین شهر ایالت میشیگان است. این شهر در ژوئیه ۲۰۱۳ به دلیل مشکلات مالی اعلام ورشکستگی کرد و درخواست ورشکستگی آن مورد موافقت فرمانداری ایالت میشیگان قرار گرفت. ورشکستگی دیترویت بزرگترین ورشکستگی بخش عمومی در آمریکا بوده‌است. بدهی‌های این شهر در هنگام اعلام ورشکستگی به ۱۸ میلیارد دلار و مطالبات معوق آن به ۲ میلیارد دلار می‌رسید. به گفته جولیان اسنایدر مدیر امور اضطراری دیترویت حدود ۳۸ درصد کل بودجه شهر به هزینه‌هایی چون پرداخت حقوق بازنشستگی و تصفیه بدهی‌ها اختصاص پیدا کرده است. مشکلات مالی باعث شده تا ۴۰ درصد لامپ‌های خیابانی خاموش شوند و زمان پاسخ پلیس به درخواست‌ها به حدود یک ساعت برسد در حالی‌که میانگین کشوری یازده دقیقه است. جمعیت شهر ۲۸ درصد نسبت به سال ۲۰۰۰ کاهش یافته و نرخ بیکاری هرچند نسبت به رکورد ۲۷٫۸٪ تابستان سال ۲۰۰۹ بهبود یافته و به ۱۶٫۳٪ رسیده اما همچنان دو برابر میانگین بیکاری در ایالت میشیگان است.

23
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۴ پاسخ

 1. الشن گفت:

  یازیخلار اولسون!
  اورا بویوک بیر تاریخسل پروژه اولا بیلردی

  6

  0
 2. تبریزلی گفت:

  منم بچه منصور هستم مسیر سه راه حافظ تا طرفای کتابخونه رشدیه یه خیابون پر دار درخت زیبا بود که از پیاده روی در اون لذت میبردیم، من عاشق اون خیابون بودم، تا اینکه یه روز به بهونه این که میخان بزرگترین مجتمع و بازار خاورمیانه رو بسازن؟ تمام درختان سربه فلک کشیده و تنومند اونجا رو بریدن اصلا از بین بردن اون خیابونو خونه های بسیار بزرگ و تاریخی ی اونجا بود اونارم با خاک یکسان کردن، والان از اون خیابون خاطره انگیز چی مونده ؟ یه میدون خیلی زشت! اونم از ابریشم ! که دقیقا جلوی یه اثر تاریخی منحصر بفرد که هر شهری حسرت داشتن همچین تاریخ و تمدنی رو داره قد علم کرده! و طوری ماهرانه جلوش قد علم کرده گویی اصلا هدف از ساختن همچین پروژه ای مخفی کردن موزه اثر آهن بوده!،!.، بطوریکه خیلی از توریستای خارجی و داخلی که قدم به تبریز میزارن وقتی میپرسم رفتن اونجا رو ببینن اصلا از وجود همچین جایی خبر ندارن!!!

  14

  0
 3. ناشناس گفت:

  خوبه که به شهرهای موفق جهان نگاه کنیم. و از تجربیات آنها استفاده کنیم. اگه به استانبول نگاه کنیم از جنوب شرقی شهر تا شمال غربی آن پر از مراکز خرید متنوع است.
  و همه این مراکز هرگز خالی از رفت و آمد مردم نمیشند. چرا؟ چون میدونند مردم اون منطقه چی از یک مرکز تجاریمیخواد.
  همه این مسائل برمیگرده به مدیریت نادرست. مدیران ما فکر میکنن همه چیز عمران شهری هست غافل از اینکه از پروژه ها حفاظت کنند و یک برنامه ریزی دقیق و جامع برای رونق و نگهداری

  6

  0
 4. اذرشهرلی گفت:

  یه روزی عین همین تلخند رو برا ایسان خواهی نوشت اقا پویا

  5

  2
  • ناشناس گفت:

   منم مثل شما مخالف ساخت همچین برج زیبا و عظیمی تو اون قسمت شهر هستم ولی بشما قول میدم همچین برجی اونجا ساخته بشه خیییلی پر رونق میشه چون کاربریض مثل اینی ک الا شما میبینید نیست.

   3

   0
   • التین گفت:

    انشالله هیچوقت پروره ایسان اجرایی نشه.چون هم بافت تاریخی شهر رو از بین میبره.و هم کار وکاسبی مغازه های کوچک و حتی بازار تبریز رو تحت تاثیر قرار میده.

    1

    1
 5. saeed گفت:

  http://esfahanews.mihanblog.com
  برید این سایت رو ببینید..واقعا چقدر زیبا تونستن فرهنگ و تاریخ رو با مدرنیته وفق بدن…و با داریم چیکار میکنیم…کلا ناامید شدم…

  3

  2
 6. التین گفت:

  اقا پویا شما خود میبایست از مخالفان سرسخت ایسان باشید.نه اینکه از توقف پروزه اسویسان ناراحت شوید.

  1

  0
 7. Ammad گفت:

  این ساخت و سازهای مزخرف در چهار سوی مسجد کبود و داخل(!) موزه عصر آهن درست روی محوطه گورستان ۳هزار ساله و میدان بلا استفاده و بی روح و بی معنی ابریشم این شبهه رو به وچود میاره که عمدی در کار هست که این شهر “تاریخ زدایی” بشه. واقعا دلیلشو نمیدونم. چه عیبی داره مرکز تاریخی و توریستی یک شهر بافت قدیمیشو حفظ کنه؟ مسجد کبود که دیگه مسجده! ارگ هم نیست که بگیم سیاسی هست و فلان! انگار مسجد بینوا رو توی یک زنجیر بزرگ دارن فشار میدن. کچای دنیا روی گورستان تاریخی ۳۰۰۰ (دقت کنید سه هزار سال!) پاساژ احداث میشه؟ سال ۲۰۱۸ یعنی توریستا میخوان بیان پاساژهای سبک ۱۹۴۰ ما رو ببینن؟ نمیگن شما فکر تاریخ که ندارید به کنار، از معماری جدید هم ۷۰ سال عقبید! ؟

  3

  0
  • ناشناس گفت:

   من در همین مورد دو نمونه رو نه از جلو گیری از ساخت یه پاساژ بلکه در مورد جلوگیری از ساخت بزرگترین هتل کشور و همچنین برج های دو قلوی ۴۷ طبقه در شیراز بخاطر در خطر بودن آثار تاریخی شیراز گفتم ولی دوستان نپسندیدند و شروع کردند طبق معمول به اهانت. در این رابطه با شما موافقم.

   2

   0
 8. شهروند گفت:

  اراضی که با اشک مالکانشان و به زور تملک شده اند آیا انتظار دارید آینده ای از این بهتر داشته باشند؟ برخی مداخلات کلان در شهر که بجای کارشناسان توسط سیاست پیشه گان به راه می افتند و انتظاری جز چندبرابری بازگشت سرمایه ندارند از همان روز نخست مرگشان فرا میرسد.

  3

  0
 9. ع گفت:

  سلام اقاپویا به نظرمن تبریز به مرکزتجاری نیاز نداره نیازالان تبریز فضای سبز .اسفالت خیابانها.ورودیهای شهر مبلمان شهری .حفظاتار تاریخی .باساختن زیرگزر وروگزر شهر ابادنمی شود

  1

  0
 10. سجاد گفت:

  چند روز توخرداد تبریز بودم واقعاازتبریز ناامید شدم من عاشق تب ریزم من ازتبریز اینارادیدم .اسفالت خیابانها داغون .فضای سبز شهردرحال نابودی .درشب خیلی ازنقاط شهردرتاریکی مطلق فر ورفته واقعامسولان تبریز توخواببد

  2

  0
 11. ناشناس گفت:

  بنده ارتباط مختصری با مالکین واحدهای مجتمع های همجوار مسجدکبود دارم.معماری بسیار غلط و اجرای بدتر پروژه باعث شده کلاف سردرگمی بنام پروژه احیای جاده ابریشم بوجود بیاد.قشنگتر اینه که هر مسئولی سازخودشو میزنه .شهرداری میگه ما بی اطلاعیم ؛میراث فرهنگی یه حصار سیمانی دور حیاط مسجد کبود کشیده و بخاطر ۲۵۰۰تومان پول ورودی همه مسیرهارو تعطیل کرده ؛ متولی امر اداره عمران و بهسازی میگه یه اشتباهیه شده مسئولش تهرانه باید تهران بگه، تصمیم بگیره ،پول بده ،ما هیچ کاره ایم.شرکتی بنام شرکت مسکن سازان شمالغرب با مدیریت بیش از یک دهه توسط مردی محافظه کار که ذاتا متولی و مجری امر بوده اصلا میگه چه آشی چه کشکی… حتی خودشونم نمیدونم این میلیادها تومن چه جوری هزینه شده.برای یه مجتمع با اعیانی بالای ۵۰۰۰متر تو کل سیستم شرکت یه زونکن کوچیک هست که میگن پرونده پروژه است…

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo