جوابیه معاون میراث فرهنگی استان به گزارش وضع حمام تاریخی شنب غازان:برای مرمت حمام تاریخی شنب غازان آماده ایم

 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به همکاری نکردن صاحب سرقفلی حمام شنب غازان در تبریز برای مرمت آن از آمادگی این اداره کل برای مرمت این بنای زیبای تاریخی خبر داد.

۵۴

به گزارش تبریزمدرن ، سید حسن قریشی، با بیان اینکه این بنا در اختیار شخص است ، اظهارکرد: هم برای ثبت و هم برای مرمت این بنا نیاز به درخواست شخص صاحب سرقفلی است .
وی افزود: با توجه به تمایل نداشتن صاحب سرقفلی حمام به مرمت آن، با وجود تخصیص بودجه در چند مرحله از سوی اداره کل تاکنون امکان مرمت حاصل نشده است.
وی ادامه داد: کارشناسان اداره کل به منظور بازدید و ترغیب مالک به مرمت بنای حمام چندین بار به محل مراجعه کرده اند اما با امتناع صاحب سرقفلی از ورود مواجه شده اند.

وی افزود :اوایل سال جاری به همراه دکتر درسخوان عضو محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز از محل بازدید کردم که باز هم از ورود ما به حمام جلوگیری به عمل آمد که با وساطت معتمدان محل امکان بازدید فراهم شد.

قریشی افزود: در این بازدید رایزنی هایی صورت گرفت تا صاحب سرقفلی متقاعد به همکاری با اداره کل میراث فرهنگی برای مرمت آن شود و پس از مرمت کاربری مناسبی برای آن تعریف شود که با وجود صحبت های انجام شده باز هم نتیجه ای حاصل نشد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با اشاره به وضع بنا گفت: بنای حمام با وجود قدمت بالا و امتناع صاحب سرقفلی از مرمت، از نظر استحکام شرایط مساعدی دارد و در صورت مرمت می تواند با تعریف یک کاربری مناسب برای منطقه تاریخی شنب غازان تبریز یک شناسنامه هویتی باشد.

وی گفت: حتی با وجود مشکلات عدیده مالی که با آن روبرو هستیم آمادگی داریم در صورت رضایت صاحب سرقفلی بنا را به صورت اضطراری مرمت کنیم.

قریشی گفت: مالکیت بنا در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است و با توجه به آمادگی اداره کل اوقاف برای همکاری در مرمت آن با هدف تفاهم نامه مشترک با سازمان میراث فرهنگی امیدواریم با حمایت رسانه ها بتوانیم صاحب سرقفلی حمام تاریخی را برای آغاز مرمت متقاعد کنیم.

حمام شنب غازان که قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد در سال ۸۹ با شماره ۲۹۵۲۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام شنب غازان یا غازانیه یکی از محله‌های تاریخی تبریز است که به دلیل اهمیت و موقعیت خاص خود در اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم ه.ق و در زمان حکومت ایلخانان بر ایران به عنوان مرکز پایتخت آن‌ها در تبریز انتخاب شد.

بر اساس اسناد و کتب تاریخی (همچون جامع‌التواریخ اثر خواجه رشید) در زمان پادشاهی غازان خان هفتمین پادشاه ایلخانی، شنب غازان به‌عنوان شهری (اقماری) علمی، فرهنگی و سلطنتی در غرب تبریز تعالی یافت.

آثار تاریخی متعددی به ‌دستور سلطان غازان در جای جای ایران بنا برافراشته گشت که مهمترین و با شکوهترین آن‌ها در شنب غازان تبریز ساخته شد.

مقبره غازان خان در غازانیه از حیث ارتفاع و زیبایی از عجایب ابنیه‌هایی به شمار می‌رفت که تا آن زمان در کشورهای اسلامی ساخته شده بود.

عمارت‌هایی نیز از جمله: مسجد، دارالقرآن، مدارس، دارالایتام، حمام، رصدخانه، بیمارستان، کتابخانه، دارالسیادت، بیت‌القانون و بیت‌المتولی و غیره بنا گشت و شنب‌ غازان را به حد اعلای شکوهی رساند که با عظمت‌ترین و زیباترین مرکز پایتخت کشورهای اسلامی به شمار رفت و لقب ‘فردوس اعلا’ گرفت و حمدالله مستوفی در نزهت‌القلوب آن را در تمام ایران بی‌نظیر خواند.

اما افسوس که همه این بنا‌های با ارزش بر اثر حوادثی چون جنگ‌ها و زلزله‌ها تخریب شده و بی‌توجهی‌ها باعث معدومیت آن شکوه گشت.

حمام تاریخی شنب غازان در سال ۱۳۴۵ه.ق بر روی خرابه‌های عمارت شنب غازان و بااستفاده از الگوهای معماری قاجار ساخته شده و بیشتر مصالح به کار رفته برای ساخت این بنا از بقایای ویرانه‌های عمارت شنب غازان، و ایلخانی است.

پلان این حمام زیبا شکلی خاص و منحصر به‌فرد دارد و به نظر می‌رسد دلیل آن ساخت حمام توسط خود اهالی و با شیوه‌ای محلی می‌تواند باشد.
مساحت این بنا ۳۰۰ متر مربع بوده و شامل قسمت‌های: ورودی، میان‌در، گرم‌خانه، نظافت‌خانه، سرویس‌های بهداشتی، خزینه و خلوتی است.

به دلیل اهمیت تاریخی حمام شنب غازان تبریز و مصالح به کار رفته در آن، شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۰ شمسی اقدام به ثبت آن به ‌شماره ۲۹۵۲۶ در فهرست آثار ملی کرد، اما متاسفانه در سال‌های اخیر تنها اثر تاریخی بر جای مانده از آن شکوه و عظمت شنب غازان، با وجود ثبت ملی شدن، مورد بی مهری قرار گرفته و در معرض خطر نابودی و تخریب کامل می باشد.

غارانیه را می‌توان هویت و تمدن درخشان و با ارزش آذربایجان نام نهاد که آثار بسیارش در دل خاک مدفون شده است و تنها بازمانده و اثر آشکار آن نیز آخرین نفس های حیات خود را می‌کشد .

12
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Aydin گفت:

  دقت کردین همه بناها و مکانها در مالکیت سازمان اوقاف هستش , مگه این که خلافش ثابت بشه!!!!! .
  در کل هر جایی رو که دوست دارن واسش سند درست میکنن میگن اینجا مال اوقافه .؟؟؟؟؟؟
  نمونه هم پارک مفاخر و ارک مظلوم که به همین شبوه غارت شدن .!!!!!

  10

  0
 2. Arash گفت:

  واقعا غنیمت هست که یه تیکه از شامغازانباقی مونده امیدوارم این ۲۰۱۸ باعث شه این همه اثار تاریخی تبریز یه تکونی بدن و مرمت کنن خیلی هست اثار تاریخی تبریز باور کنین

  6

  0
 3. ناشناس گفت:

  آخه جالبه که اگه این بنا تخریب بشه بهانه این خواهد بود که صاحب سرقفلی همکاری نمیکرد… ای بابااااا نسل آینده خواهند گفت از این هویت درخشان تبریز چرا چیزی نمونده میگن چون همکاری نمیکردن Neutral بابا گفتگو واسه همین روزهاست دیگه! آیا میراث فرهنگی و اوقاف با شخص صاحب سرقفلی نشستن یه جا گفتگو کنن؟! طبیعتاً که نه! میراث ملی ارزشش اونقدر پایینه که با همکاری نکردن کسی اجازه بدیم تخریب بشه؟! باید با چنگ و دندان این هویت‌های تبریز رو از دست غفلت نجات داد.. آپارتمان و برج آن هم با نماها و معماری‌های غریب هویت شنب غازان تاریخی نخواهد بود! شهری که در ایران مانند نداشت برین ببینین به چه روزی افتاده! از کجاش این هویتش معلومه؟!

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo