بکارگیری طبیعت در ساختمان سازی با رعایت استانداردها خانه‌مان را سبز بسازیم

655891_orig.jpg

یک مؤسسه تحقیقاتی در هر ۳‌سال تمام کلانشهرهای دنیا را از لحاظ زیست‌محیطی و معماری شهری رتبه‌بندی می‌کند و برای این کار از ۱۹ شاخص مهم بهره می‌گیرد، شاخص‌هایی مانند تعداد افراد خانوار در واحد مسکونی، میزان آلودگی هوا، سرانه مسکن، میزان آلودگی آب، سرانه فضای سبز و توسعه حمل ونقل عمومی جزو مهم‌ترین‌ها هستند.

به گزارش تبریزمدرن ، متأسفانه شهر تهران در میان ۲۱۰ شهر دنیا در نیمه دوم رده‌بندی واقع شده است. این نشان می‌دهد که ما باید به سمت شهر سبز و دوستدار محیط‌زیست برویم. در این گزارش که به کمک مریم رباطی، پژوهشگر محیط‌زیست و مدرس دانشگاه تهیه‌شده، معماری شهری در بُعد نما از منظر محیط‌زیست بررسی می‌شود. قطعا به کار بردن این راهکارها ما را در رسیدن به شهر دوستدار محیط زیست یاری خواهد کرد.

ساختمان را محیط‌زیستی بسازید

اگر قصد ساخت وساز دارید با رعایت چند‌نکته مهم و اساسی می‌توانید برای همیشه میزان مصرف انرژی را در ساختمان پایین بیاورید و به این صورت هوای محیط‌زیست را هم داشته باشید. نخستین مسئله در این بخش آن است که در منطقه‌ای که قصد ساخت‌وساز دارید شیب زمین، ارتفاع و میزان بارندگی را درنظر بگیرید و بعد تا آنجا که مقدور است از مصالح بومی همان شهر استفاده کنید. اگر در شهرهای سردسیر زندگی می‌کنید بهتر است پنجره‌های ساختمان به سمت نور خورشید ساخته شود تا بیشترین میزان گرما را به‌صورت طبیعی دریافت کنید. همچنین هنگام ساخت ساختمان می‌توانید زمینه بهره‌گیری از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را فراهم کنید.

 

معماری اصیل ایرانی در اولویت

شما اگر به معماری و نمای ساختمان‌های اصیل ایرانی نگاهی بیندازید یک هارمونی و نظم را در همه ابعاد آن خواهید دید؛ مثلا شهری مانند یزد که بیشتر خانه‌هایش از خشت وگل ساخته شده، نمای بسیار مناسبی را به عنوان عایق حرارت (سرما و گرما) ایجاد کرده است. در شمال کشورمان نیز با توجه به طرح‌های اصیل، استفاده از چوب بسیار رایج بوده و با محیط‌زیست همسانی کامل دارد. اگر قصد ساختمان‌سازی‌ دارید با اندکی دقت می‌توانید به شیوه‌های مناسب در نماسازی بنایتان برسید و اینگونه هوای محیط‌زیست را هم داشته باشید. تجربه نشان داده که در هر شهری، اگر از مصالح ساختمانی موجود در همان منطقه استفاده شود، علاوه بر ایجاد یک منظر زیبای شهری با هماهنگی کامل، عوامل طبیعی نیز به کمک محیط‌زیست خواهد آمد. مطمئن باشید در طراحی نمای ساختمان، اگر به جنبه هنری و فرهنگی آن توجه ویژه نشان دهید بنای شما بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد.

منطقه ساخت وساز را درنظر بگیرید

یک تصور اشتباه در بیشتر کلانشهرهای کشورمان در حوزه ساختمان‌سازی‌ وجود دارد؛ اینکه فکر می‌کنیم همه مناطق یک شهر از یک نوع ویژگی محیطی برخوردارند و به همین جهت، نوع معماری و حتی مصالح ساختمانی‌مان در همه مناطق یکسان انتخاب می‌شود. اما مثلا در شهری مانند تهران نوع خاک مناطق جنوبی، مرکزی و شمالی با یکدیگر متفاوت است و باید از مصالح مناسب همان منطقه بهره گرفت. اگر این اتفاق بیفتد ضمن افزایش عمر ساختمان، بنای شما در برابر بحران‌هایی مانند زلزله نیز ایمن خواهد بود. همچنین نکته مهم‌تر اینکه هر بخش از شهر دارای فرهنگ و تاریخ خاص خود است و نمی‌توان از یک نوع نما برای همه آنها استفاده کرد. در بخش‌هایی از شهرهای کشور ما، آثار تاریخی و فرهنگی بیشتر جلوه‌گر هستند و بهتر است نوع نمای ساختمانی که ما انتخاب می‌کنیم نیز با محیط پیرامون‌مان همسانی بیشتری داشته باشد.

بهترین عایق برای ساختمان شما

نمای ساختمان باید ۴ ویژگی اصلی داشته باشد: نخستین مورد آن عایق بودن در برابر سرما و گرماست. نمای آجر این ویژگی را دارد و انتخاب مناسبی است. دومین مورد اینکه نما باید یک عایق طبیعی در برابر صدا باشد. متأسفانه گاه در کلانشهرها مشاهده می‌شود که برخی، از نمای کامپوزیت برای ساختمان‌شان استفاده می‌کنند، درحالی‌که استفاده این نوع نما از ۵سال گذشته به‌دلیل عدم‌عایق‌بودن در برابر صوت ممنوع شده است. مقاوم بودن در برابر زلزله نکته بعدی است که در انتخاب مصالح نمای ساختمان باید به آن توجه داشته باشید. نمای سنگ گرانیت برای ساختمان‌ها اگرچه به جذاب‌تر‌شدن شمایل آن کمک می‌کند اما در برابر زلزله کارایی ندارد و خودش به یک تهدید تبدیل خواهد شد. چهارمین ویژگی مصالح نمای ساختمان نیز سبک‌بودن آن است. در این بخش نیز سنگ به‌دلیل سنگین بودن امتیاز کمتری می‌گیرد.

 

نورپردازی و فضای سبز عمودی

خیلی‌ها تصور می‌کنند که ساختمان‌ها حتما باید نورپردازی ویژه با رنگ‌های متنوع داشته باشند؛ اما این مسئله، جز ایجاد یک آلودگی بصری و ناهماهنگی در شهر، عایدی دیگری نخواهد داشت. اگر هم قصد دارید از نورپردازی در نما بهره ببرید، به شکل محدود و با نورهای ملایم این کار را انجام دهید. همچنین استفاده از فضای سبز در معماری پایدار و دوستدار محیط‌زیست بسیار توصیه می‌شود. ساختمان‌ها با ۲ روش، عنوان سبز به‌خود می‌گیرند؛ یا پشت‌بام‌شان سبز است و یا نما و فضای عمودی. ایجاد گل‌وگیاه در نمای ساختمان علاوه بر عایق طبیعی بودن در برابر صوت و گرما، ظاهر رؤیایی نیز به آن خواهد داد. نکته کلیدی در این بخش آن است که حتما از گیاهان بومی هر منطقه و همینطور گیاهان همیشه سبز برای ایجاد فضای سبز عمودی بهره ببریم. به‌عنوان مثال، اقاقیا برای شهری مانند تهران خوب است.

——————-

منبع: همشهری

20
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. شبنم گفت:

  تصور احداث ساختمانهایی به این سبک برای تبریز یه رویای دست نیافتنی هست

  2

  0
 2. یک مهندس ساختمان گفت:

  ” … استفاده از فضای سبز در معماری پایدار و دوستدار محیط‌زیست بسیار توصیه می‌شود. …. پشت‌بام‌شان سبز است و یا نما و فضای عمودی. ایجاد گل‌وگیاه در نمای ساختمان علاوه بر عایق طبیعی بودن در برابر صوت و گرما، ظاهر رؤیایی نیز به آن خواهد داد…”
  متاسفانه خیلی ها تو رویا به سر میبرند و آرزوهایشان بالای ابرهاست نه روی زمین خاکی! اینگونه رویا ها نه پایه علمی (تئوریک)دارند ونه امکان فنی و عملی(پراگماتیک).
  نه تنها اهل فن ساخت وساز ومهندسین که حتی یک بنای معمولی ویا پدربزرگ های خودمان میدانند که رطوبت چه نسبت نامناسبی با ساختمان وپای پدربزرگ ها دارد! آدم مگر عقلش پاره سنگ بردارد که عوض باغ وباغچه اینهمه دنگ وفنگ وهزینه آب بندی ساختمان بکند که بعدش ساختمان چندین ملیاردی را آب بهش ببندد!

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo