ظرفیت و پتانسیل مثال زدنی و بی بدیل منطقه از نظر سنت، فرهنگ و پیشینه برای اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی در حال حاضر با حداقل ظرفیت ممکن و به صورت شخصی، با مشکلات بسیار وسیع و ناامید کننده و بدون نظم و ساختاری مشخص و معین دنبال می شود.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریزمن ،  رسوم و سنت های مردم آذربایجان به عنوان مجموعه ای از زیباترین و محبوب ترین عناصر، ناشی از فرهنگی است که طی سالیان دراز تحت تاثیر مردمان ایران، ترکیه، روسیه و قفقاز پیشرفت کرده و هر چه زمان گذشته، پخته تر و جذاب تر گشته است.

نمود های این فرهنگ در مواردی چون ارتباطات، معماری، پوشش و حتی تغذیه این مردم به میزان قابل ملاحظه ای نفوذ داشته و باعث جذابیت بیش از پیش آن ها در میان سایر ملل و اقوام جهان شده است.

 

during the Opening Ceremony for the Baku 2015 European Games at the National Stadium on June 12, 2015 in Baku, Azerbaijan.

از طرف دیگر، وقتی مباحثی چون تبریز ۲۰۱۸ به میان می آید، جای سوال است که مردم و مسئولین تبریز و آذربایجان در پی انتقال چه چیزی به گردشگران و میهمانان -احتمالا- پرشمار داخلی و خارجی خود خواهند بود؟ آیا همچون مراسم افتتاحیه معدود مسابقات ورزشی بین المللی که در استان برگزار می شود – مثل آنچکه در مراسم افتتاحیه تور دوچرخه سواری بین المللی امسال شاهد بودیم – به شیرین کاری های ورزشکاران زورخانه ای! و طناب زنی خلاصه خواهد شد؟

چه آبروریزی ای بیشتر از این می تواند باشد که مردم منطقه ای با هزاران سال قدمت و فرهنگ و هنر غنی در تاریخ خود، چیزی برای ارائه به میهمانان خود نداشته باشند؟

آیا مراسمی با رنگ و لعاب آذربایجان در سال ۲۰۱۸ شاهد خواهیم بود یا اینکه مجریان تهرانی برنامه اجرا خواهند کرد و شعبده بازان از کلاه هایشان خرگوش درخواهند آورد؟ آیا مسئولین ما مراسم افتتاحیه عظیم و ناب کشور آذربایجان، برای اولین دوره تورنمنت بازی های اروپایی در سال ۲۰۱۵  را شاهد بودند که چگونه چشم های جهانیان را خیره و هویت مردم آن کشور را در عرض چند ساعت به رخ میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان کشید؟

gallery_0157_HR_Final-CT-Selection_O_CC-1st-European-Games-Baku-2015_Photo-Ralph_Larmann_com_242A4852

آیا گروه هایی برای معرفی موسیقی، حرکات موزون و تاریخ غنی و شخصیت های معروف آذربایجان پیش بینی شده است یا اینکه بروشورهایی چند صفحه ای با طراحی افرادی کج سلیقه و بی اطلاع – و احتمالا با غلط های املایی – به دست گردشگران سپرده خواهد شد؟

کدام فضاهای معماری و یا نمایشگاه ها را پیش بینی کرده ایم، فستیوال های مختلف و بازارچه ها چه نقشی در برنامه استقبال از گردشگران خواهند داشت؟

ده ها و صد ها مورد دیگر را برای غنی سازی برنامه های استقبال از گردشگران می توان نام برد که در جهت گسترش نام آذربایجان و نیز خاطره انگیزتر کردن بیش از پیش این سفر برای میهمانان قابل استفاده خواهند بود، باید توجه کرد که بحث استقبال و میزبانی از گردشگر، تنها به هتل و زیرساخت های شهری محدود نمی شود، بلکه گردشگر باید با کوله باری از تجربه و خاطره شهر میزبان خود را ترک گفته و دیگران را برای تکرار سفر خود ترغیب کند.

امید می رود تا مسئولین ذی ربط در این امر، از فرصت تبریز۲۰۱۸ نهایت استفاده را برده و از آن به عنوان سکوی پرشی برای اسفاده از معدن دست نخورده فرهنگ آذربایجان استفاده شود، امیدی که متاسفانه با نگاه به وضعیت فعلی و فرصت یک و نیم ساله ی باقی مانده، به نا امیدی بدل می شود.