رفتن به  پارکها ،آشتی یا دشمنی با طبیعت؟/بیائید به مخربین فضای سبز اعتراض کنیم

 

Campfire

به گزارش تبریزمدرن ، سالهاست که مردم جهت گذراندن اوقات فراغت خود، روزهای تابستان با مراجعه به پارکهای سطح شهر سعی در استفاده ازلطافت طبیعت جهت گذران اوقات فراغت خود مینمایند . اما متاسفانه ، این پیکنیکها  تبدیل به روزی برای دشمنی با طبیعت شده است. اگر چرخی در پارکهای شهرمان بزنید، آثار یک جنگ تمام عیار را حتما خواهید دید.

چمن های له شده و سوخته، گل های کنده شده، شاخه های شکسته شده درخت ها، جوی های کثیف، و انبوه زباله که هر جایی که چشم کار می کند، در فضای پارکها  رها شده اند.

چمنی که با هزاران زحمت و ماهها آبیاری رشد میکند با یک بار آتش روشن کردن در منقل جهت میل جوجه کباب ،به فنا میرود

با گشتی در پارکهای سطح شهر میبینیم که دهها جای منقل سوخته در بین چمن ها وجود دارد و برخی مردم  بی تفاوت ما !! وجبها چمن را قربانی یک شام خوشمزه نموده اند !

آیا این جشنی برای طبیعت است یا برای ما؟ آیا اینطور رفتار کردن با طبیعت، به نفع ماست یا ضررش نه تنها به گیاهان و جانوران که در اصل به خود ما می رسد؟

زندگی انسان چنان وابسته به محیط زیست است که حذف آن امکان ندارد. حذف محیط زیست در وهله اول به حذف انسان و حیات بشری منجر می شود. در واقع محیط زیست می تواند بدون انسان ها زنده بماند اما انسان ها بدون محیط زیست نمی توانند زنده باشند.

برای کم کردن فجایعی که رفتار ما با طبیعت به بار می آورد، خیلی کارها می شود کرد؛ از سیاست گذاری های دولتی تا وضع قوانین سختگیرانه و بازدارنده هایی که مردم را مجبور به رعایت آنها کند.

اما پیش تر و مهم تر از اینها خودمان هستیم که با کارهای خیلی ساده تری می توانیم کمی از بار سنگینی که بر دوش این موهبت الهی گذاشته ایم، کم کنیم. از جمله این راهکارها عبارتند از:

روی چمن ها و گل ها ننشینید

با نشستن روی چمن ها، آنها را له می کنید و وقتی از آنجا رفتید، فقط منظره ای زشت از خود به جا می گذارید.

برای بچه ها وسایلی مثل کتاب، بازی فکری، دوچرخه یا حتی توپ و راکت بدمینتون ببرید یا از وسایل بازی پارک ها استفاده کنید تا لازم نباشد داخل فضای سبز دنبال هم بدوند.

لطفا به شاخه های درخت ها برای تاب بازی بچه ها طناب نبندید. درخت ها جان دارند و شاخه هایشان معمولا تاب تحمل چنین وزنی را ندارند. یادمان نرود طبیعت، خانه گیاهان و حیوانات است و ما مهمانشان هستیم پس میزبانانمان را آزار ندهیم.

آشغال ها را با خودتان ببرید

از اول، دو تا کیسه پلاستیکی بزرگ با خودتان ببرید و بگذارید دم دستتان. بعد هر چه آشغال جمع شد بنا به خشک و تر بودنش در یکی از کیسه ها بریزید. آخر سر هم کیسه ها را با خودتان ببرید و داخل سطل آشغال های شهری بیندازید. پوست میوه ها، پوست تخمه، باقیمانده غذا و … را با این توجیه که جذب طبیعت می شود روی زمین نریزید.

تا اینها جذب شوند، هم محیط شکل نازیبایی پیدا می کند، هم کلی میکروب به آدم ها و حیواناتی که از آن محیط عبور می کنند منتقل می شود.

IMG_2717

در طبیعت آتش روشن نکنید

 

هر سال هزاران هکتار جنگل و مرتع در آتش می سوزد. مگر ما چقدر جنگل داریم؟ تا حد امکان از روشن کردن آتش پرهیز کنید، مگر در مکان هایی که برای همین کار در نظر گرفته شده اند، مثل منقل های مخصوصی که در بعضی پارک های جنگلی کار گذاشته شده.

چه لزومی دارد هر سال جوجه کباب درست کنیم و با آتش درست کردن، هم به شاخه ها و ریشه های درختان و پوشش گیاهی منطقه آسیب بزنیم، هم خطر یک آتش سوزی بزرگ را ایجاد کنیم و هم بعد از رفتنمان منظره زشتی باقی بگذاریم.

دوستان بیائید به مخربین فضای سبز اعتراض کنیم 

۲۰۱۵۱۲۱۱۸۲۲۰۱۵۳۶۲۰a

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. محمد گفت:

  بعدا میگیم چرا فضای سبز ما کمه.چرا توسعه نمیدن .هر کشوری و هر شهری با توجه به فهم و شعورش و با توجه به فرهنگش سعی در حفظ داشته های شهر خودش دارند و سعی در افزایش داشته ها و امکانات رفاهی و فرهنگی شهرشان را دارند .ما هم اگر شعور و فهم و فرهنگ خانوادگی را داشته باشیم حتما به حفظ و نگهداری از انها را خواهیم داشت.بشرطی که گفتم فرهنگشو داشته باشیم .

  5

  1
 2. بهادر گفت:

  تو تهران اکثر پارکها چند نفر نگهبان دارن که نمیذارن مردم روی چمنا حتی قدم بذارن چه بمونه زیلو پهن کننو آتیش روشن کنن
  حتی به بهونه عکس انداختن از لاله ها هم نمیشه وارد چمنا شد که واقعا خیلی خوبه چون زیباییشون رو حفظ می کنن
  حالا بیاین با تبریز خودمون مقایسه کنیم که تو شاهگلی آتیش روشن می کنن رو چمنا، یا تو پارک مینیاتور که میرن تو حریم سازه ها و پتو پهن میکنن تکیه میدن به اونا، مسافری که میاد و با این صحنه مواجه میشه پیش خودش چه فکری میکنه؟
  مورد دیگه زباله ها هستن که بعضیا فک می کنن با آتیش زدن اونا جلوی آسیب به محیط زیست رو میگیرن !! یا بعضیا هستن که خوشبختانه زباله هارو جمع میکنن، ولی فک میکنن تو باغ و دشت و صحرا رفتگر میاد واسه همین همونجا میذارن یه گوشه ای میمونه !!
  دوستان،بیاین از خودمون شروع کنیم، تبریزمون به تمیز بودنش مشهوره واقعا، ما هم تو تمیز نگه داشتنش تلاش کنیم

  5

  0
 3. شهر راز گفت:

  Frown Big Frown Big Frown Cry آقا پویا یه سوال واسم پیش اومده.این عکس هایی که گذاشتی مربوط به پارک های تبریزه؟ بخدا نیت بدی ندارم از این حرفم!ولی خیلی برام عجیبه که توی پارک یه شهر،اینجوری آتیش روشن کنند و کسی چیزی نگه!!!
  من شیرازی هستم و هییییچ قصدی برای این حرفام ندارم ولی برام بعنوان یه شیرازی خیلی خیلی عجیب بود این پست که یه نفر روی چمن به این قشنگی چطور میتونه آتیش روشن کنه؟ باور میکنید که اصلا فکرشم نمیکردم که توی تبریز اینقدر در مورد حفظ فضای سبز چنین فرهنگ غلطی وجود داشته باشه! قطعا توی شیراز اگه کسی حتی توی کندن گل های پارک ها زیاده روی کنه و اینکارش توی چشم بیاد حتی اگه قانون هم جلوش رو نگیره،خود مردم حتی اگه شده بحث و دعوا هم به این خاطر راه میندازند چه برسه به آتش روشن کردن! مردم تبریز باید خیلی بیشتر به درختان و چمن ها و در اصل سلامتی خودشون احترام بذارند،معلومه که مشکل در اکثریت مردم وجود داره که یه نفر جرئت این کار زشت رو به خودش داده. از هیچ شهری اطلاعی ندارم و هدفم گفتن خوبی های شیرازیا نیست ولی در این مورد چنان جو سختگیرانه ای در شیراز و جود داره که ینفر اگه بخواد اینکار رو بکنه فقط فرصت میکنه بنزین بریزه روی زمین و آتش روشن کنه و بعدشم بزنه بچاک وگر نه معلوم نیست چه عواقبی در پی داشته باشه و چقدر مشکل براش پیش بیاد اگه گیرش بیارند. البته در مورد نشستن روی چمن همه جای شهر ما سختگیری وجود نداره و فقط بعضی جاها از نشستن جلوگیری میکنند. ولی اینجوریشو دیگه ندیده بودم. قصد من از انتشار این پیام اعلام آگاهی برای اون کسانی بود که بی تفاوت از کنار چنین صحنه هایی میگذرند. خواهش میکنم بیشتر به طبیعت احترام بگذارید.

  5

  1
 4. صمد گفت:

  رفته بودم دره میکیدی کلیبر , یه عده فقط با تبر داشتن دنبال درختن میگشتن تا بشکنن برای اتش روشن کردن .جای تاسف هستش . تو قسمتی از مین که اتش روشن میشه دیگه گیاه رشد نمیکنه و همیشه جاش میمونه , بهتره برای روشن کردن اتش از منقل و ذغال استفاده بشه

  3

  0
 5. آذربایجانلی گفت:

  سلام، مطلب فوق العاده بجایی بود، ممنونیم؛ پویا خان.
  تو اون یکی شهرها اصلن نمیذارن مردم روی چمنها بشینن، اما اینجا . . . !

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo