نقش مجسمه های سنتی در ساخت هویت شهری تبریز

IMG_6533

به گزارش تبریزمدرن ، فضاهای شهری محل وقوع حیات مدنی و زندگی اجتماعی شهروندان می باشد. لذا توجه به طراحی این فضاها باعث ارتقاع کیفیت و ضامن زندگی شهری و تعامل شهروندان با شهر خود است. ورود مجسمه های شهری به عرصه فضاهای عمومی یکی از راه حلهای مناسب برای زیباسازی و ارتقا کیفی این فضاها می باشد. هنر مجسمه سازی در فضاهای عمومی بصورت مستقیم با مردم ارتباط دارد و موجب اعتلای فرهنگ بصری شهروندان و ارتقاء کیفیت محیط های شهری می شود. مجسمه های شهری علاوه بر اینکه نقش زیباسازی فضاهای شهری را بعهده دارند، میتوانند ویژگیهای مثبت و مهمی همچون هویت بخشی به فضاهای شهری، ایجاد تصویر ذهنی، انتقال پیام های با ارزش و انتقال فرهنگ و تاریخ را در جامعه بعهده بگیرند و از طریق خلق فضاهای جذاب و با کیفیت باعث تعامل بیشتر شهروندان در فضاهای شهری شوند.

ورود هنرهای تجسمی و بویژه گونه مجسمه سازی به عرصه فضاهای شهری، یکی از مناسب ترین راه حل ها، جهت زیباسازی فضاهای محیطی و ساختن فضاهایی جهت تمرکز و تعامل شهروندان در شهرها است.

مردم به تدریج با دیدن مجسمه ها آن را در خاطرات جمعی خود ثبت می کنند و این در ساخت هویت شهری تأثیرگذار است.

اگر مجسمه در فضای شهری بطور هماهنگ قرار بگیرد، مردم به خوبی با آن ارتباط برقرار می کنند و به نوعی درک و سلیقه زیبا شناسانه مخاطبان ارتقا می یابد.

 نقش مجسمه های مشاغل سنتی  در هویت بخشی  به فضای شهری تبریز

 ورود هنرهای تجسمی بویژه گونه مجسمه سازی به عرصه فضای شهری می تواند علاوه بر زیبایی شهر، در ساخت هویت شهری تاثیرگذار باشد.

اقدام سازمان زیبا سازی و شهرداری منطقه هشت تبریز  در جهت تهیه و نصب مجسمه های مشاغل سنتی  و رویدادهای تاریخی در بافت تاریخی شهر ،گام بلندی در راستای هویت بخشی شهری و معرفی آداب و رسوم سنتی  شهر میباشد که منجر به القاء حس نوستالژیک به مردم میگردد

این شامل کلیه اقداماتی  میشود  که  برای زیبا سازی شهر و معرفی  فرهنگ و مشاغل سنتی شهر اجرا شده است.گزارشهای ماخوذه نشان از رضایت مندی عالی شهروندان از این عملکرد زیباسازی  شهرداری دارد و عکسهای یادگاری مردم در کنار این مجسمه های فرهنگی و هنری  نشان از جذابیت  این موضوع برای آنها میباشد .

 آنچه مسلم است هدف شهرداری تبریز  از نصب این مجسمه ها، شناساندن مشاغل سنتی شهر و آداب و رسوم شهری به عموم مردم میباشد .طی سالیان اخیر مجسمه هایی از قبیل کاروان تاجر تبریزی ،میرآب ،عریضه نویس ، سرداران مشروطه ، فرش فروش ،عکاس،بستنی فروش،کفاش،سلمانی،قونقا ،باربر،چاقو تیز کنی و … در معابر بافت تاریخی شهر تبریز نصب شده اند که مردم با دیدن آنها غرق در تاریخ شده و نوعی حس نوستالژیک به آنها دست میدهد .

طبق مشاهدات  مردم  از تماشای این مجسمه های مفهومی که معرف مشاغل سنتی شهر میباشند ، لذت میبرند این حس شامل حال تمام اقشار مردمی میشود .حتی افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند نیز  بیننده‌ی این حجم‌ها هستند و از تماشای آنها لذت میبرند .

آنچه مسلم است ، این مجسمه ها تنها اثر حجمی زینت‌بخش معابر نیستند ، آثار حجمی متنوعی در فضاهای شهری ما نصب  می‌شوند که اگرچه گاهی تشابه نزدیکی با مفهوم مجسمه دارند اما دارای هویت متمایز هستند. بهره‌برداری هوشمندانه از این آثار حجمی نیز می‌تواند در ارتقای کیفیت فضایی شهر موثر باشد.

گزارش:محمد قندگر(مشاور جوان شهردار تبریز)

IMG_3475

IMG_1182

IMG_0224

۱۱۵______________________۳______

۰٫۰

IMG_4058

IMG_4042

IMG_4047

IMG_4061

IMG_4077

IMG_6533

qonqa

 IMG_4088

wjws1mvm6ogrdgh0zcp8 Untitled-1

27
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۹ پاسخ

 1. الشن گفت:

  دوغرودان دویغوسال بیر ساحه یارادیرلار بو هیکل لر.
  Dogrudan Duygusal Bir Sahe Yaradirlar Bu Heykeller.

  5

  0
 2. آذرشهرلی گفت:

  ای کاش تو احیای فرهنگ و بافت تاریخی به اینها محدود نشیم

  6

  0
 3. Aydin گفت:

  سلام پویا ….
  پویا خواهشا به شهردار و یا رییس سازمان گردشگری شهرداری بگو یه فکری به حال کلیساهای تبریز بکنن ؟؟؟؟؟!!!!!
  واقعا هر کدوم از کلیساهای تبریز عین یه موزه فوق العاده هستن … …….ولی بعضیا با کوته فکری و نادانی تمام محدودیت های مسخره وضع کردن . کار ما مثل این میمونه که در موزه هامونو بستیم و نمی ذاریم از اونا استفاده بشه …. چرا ؟؟؟؟؟؟؟
  تو اورمیه , تهران , و اصفهان از این محدودیتهای مسخره خبری نیست و حتی کلیسای وانک اصفهان کلی توریست جذب میکنه !!!!!!یا کلیسای جلفا ..
  پویا حالا که رییس ارشاد استان عوض شده به شهردار بگو یه رایزنی , مذاکره ای بکنه تا این محدودیت ها برداشته بشه .
  یا حداقل سه , چهار تاش برای بازدید آزاد باشن .

  10

  0
 4. محمدحسن گفت:

  سلام
  انصافا خیلی زیبا هستن

  5

  0
 5. مهدی خ گفت:

  سلام با مسئولین هماهنگ کنین از google street دعوت کنن برای تصویربرداری از خیابونا و مکان های تاریخی شهرمون اقدام کنن الان اکثر شهرهای همسایمون ترکیه تو این سیستم ثبت شده و شهرها قابل پایش و گردش به صورت مجازی هستن .
  این مورد برای معرفی شهرمون خیلی به درد می خوره چون تصوری که دنیا از ما داره و چیزی که در واقعیت هست متفاوته و حداقل با گردش مجازی ، توریست راغب میشه که سر بزنه به شهرمون .

  بهتره مکان های تاریخی شهرمون رو هم َبه Audio Guide مجهز کنیم که گردشکر با استفاده از گوشی و انتخاب زبانش اطلاعات مفصل از جایی که داره بازدید میکنه رو بدست میاره

  واسه این کارا شهرداری پیشنهاد بگیره ،اعلام نیازکنه، فراخوان بده ، مطمئنا ” خیلی از جوونا هستن که میان کمکش حتی رایگان. باید واسه ۲۰۱۸ کاملا اماده باشیم

  به خدا فقط با گسترش چمن به جایی نمی رسیم …

  4

  0
 6. شوالیه گفت:

  امیدوارم یه پستی هم بزارید از وضعیت نابسامان منطقه ۸ هر جایی عشق اشون میکشه کانکس میزارن دیگه جا واسه رفت و امد نمونده اوجش هم ورودی تربیت بزرگ از فردوسی هست شبیه یه شهر زلزله زده شده خواهشن یه مطلب در این مورد بزارید

  2

  0
 7. شادی گفت:

  وای وای من عاشق ایینجور مجسمه هام .ولی بزرگ باشن کوچیکشو اصلا دوست ندارم.
  و عاشق معماری اصیل و خیابونای قشنگ باکو هستم. کاش شهرسازی تبریز هم از اونا الگو بگیرن. تبریز نزدیکترین شهر از لحاظ فرهنگی و تاریخیو زبانی به باکو هست. امیدوارم هنرمندان این دو شهر تعامل بیشتری باهم داشته باشن.

  3

  1
 8. ناشناس گفت:

  خدایا لباسهاشون ! چهره هاشون ! طرز زندگیشون ! منو برد به روزگاران قدیم تبریز ! چقدر رویایی ! حس تاریخ کهن شهرم تبریز … خیلی حس قشنگی بهم داد من فقط چنتا از این مجسمه هارو دیده بودم .همه این عکسهارو گذاشتم تلگرامم . اکثر همکلاسیای دانشگام پرس و جو کردن اینجا کجاست؟ ! دعوتشون کردم بیان تبریزو همه جاشو بگردونم. ممنونم به خاطر گزارش زیباتون

  4

  0
 9. ناشناس گفت:

  من یه آرزوی محال کردم با دیدن این عکسها! کاش منم تو این دوره زمونه مجسمه ها زندگی میکردم. صداقت و ساده زیستی اون موقعها شد فقط یه آرزوی دست نیافتنی برای ما و به تاریخ پیوست………

  4

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo