آغاز عملیات اجرایی فاز دوم کتابخانه مرکزی تبریز

۱۲۲تصویر تزئینی است

مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در آئین کلنگ زنی این طرح فرهنگی گفت : کتابخانه قره چمنی با زیربنای ۲هزار و ۶۰۰ مترمربع در دوطبقه ساخته می شود .

عملیات اجرایی کتابخانه و قرائتخانه زنده یاد صدیقه قره چمنی به عنوان فاز دوم کتابخانه مرکزی تبریز امروز شنبه آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا به نقل از ایرنا، مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در آئین کلنگ زنی این طرح فرهنگی گفت : کتابخانه قره چمنی با زیربنای ۲هزار و ۶۰۰ مترمربع در دوطبقه ساخته می شود .

شهرام خدایی اظهار کرد : هر طبقه این قرائتخانه و کتابخانه دارای گنجایش ۴۵۰ نفر با امکان مطالعه گروهی و خصوصی است و دارای بخش پژوهشی می باشد .
وی همچنین با اشاره به ظرفیت های بالای کتابخانه ای آذربایجان شرقی بیان داشت: کتابخانه مرکزی تبریز بزرگترین کتابخانه نهادی کشور است و نخستین های کتابخانه ای ایران همه در تبریز بنیان گذاشته شده است .
مدیرعامل انجمن خیران کتابخانه ساز آذربایجان شرقی نیز در این آئین گفت : اعضای شورای شهر در بخش فرهنگ در آغاز عملیات اجرایی این طرح کمک کردند .
رسول بشیری اظهار کرد : کتابخانه قره چمنی اولین کتابخانه غیردولتی مردمی است و باید این نوع فعالیت ها به کمک خیران در استان ادامه یابد.
وی افزود : برای شهر بیش از ۱٫۵ میلیون نفری تبریز در حال حاضر ۲۰ کتابخانه دیگر نیاز است که تعداد صندلی های کتابخانه ای به حد استاندارد برسد، در حالی که حتی در حد کشور نیز از این نظر فقیر هستیم .
بشیری در خصوص خیر کتابخانه ساز آقای قره چمنی، گفت : این خانواده همیشه در کارهای خیر پیشقدم هستند و از جمله مدرن ترین آمبولانس ها را برای بیمارستان زنان تبریز خریداری و اهدا کرده اند .
خیر کتابخانه ساز نیز در این آئین گفت : ساخت کتابخانه مثل کاشت درخت است که با گذشت زمان ثمره می دهد، از ثمرات و سایه این درخت جامعه بهره مند می شود و دشمن جهالت است.
دکتر قره چمنی گفت : صف بستن جوانان به خاطر صندلی کتابخانه ها و قرائتخانه ها همه جنبه مثبت دارد و استقبال را نشان می دهد و جنبه منفی آن نمایش کمبود صندلی مطالعه و کتابخانه در تبریز است.
وی افزود : جوانان ما نیز باید به هر ترتیب که شده به دنبال علم و دانش و ارتقای سطح معلومات خود باشند .
نخستین کتابخانه عمومی ایران در تبریز توسط ‘حاج میرزا حسن خازن لشکر’ فرزند سلمان معتمد السلطان تبریزی، یکی از مردان خیر و روشنفکر تبریز در عصر ناصری، بنیانگذاری شد.
کتابخانهٔ مرکزی تبریز قدیمی ترین کتابخانهٔ عمومی در استان آذربایجان شرقی پس از کتابخانهٔ تربیت است که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی در شهر تبریز تأسیس شده است. این کتابخانه با شش هکتار وسعت و ۱۱ هزار متر مربع زیربنا، بزرگترین کتابخانه عمومی ایران و از لحاظ کتاب، منابع و نسخ خطی و نفیس، بزرگ ترین و غنی ترین کتابخانه ایران در بین کتابخانه های عمومی تحت نظارت ‘نهاد کتابخانه های عمومی کشور’ است.
کتابخانه مرکزی تبریز بیش از ۱۲۰۰۰ عضو دارد. این مجموعه به عنوان یکی از جاذبه های توریستی فرهنگی منطقه، سالانه مورد بازدید گردشگرانی از کشورهای مختلف خصوصاً جمهوری آذربایجان و ترکیه واقع می شود.

16
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. saeed گفت:

  ببخشید اقا پویا میشه از پارک عباس میرزای تبریز یه اطلاعاتی رو بدین بهمون؟این پارک ۲۰۰۰هکتاره.ایا همه ۲۰۰۰هکتارش درختکاری شده و کل پارک افتتاح شده عایا؟

  1

  0
 2. امیر گفت:

  چرا فقط دو طبقه؟ تصویر که چند طبقه هست

  1

  0
 3. amir hp گفت:

  این عکس واس کتابخانه در حال ساخت دانشگاه صنعتی سهند هستش که………..

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo