سرویس کلانشهرها/مروری بر پروژه های عمرانی شهرداری مشهد در سال ۹۵

مروری بر پروژه های عمرانی شهرداری مشهد در سال ۹۵

به گزارش پایگاه خبری -شهری تبریزمدرن ، به منظور افزایش تعاملات بین سایر کلانشهرهای کشورمان و افزایش اطلاع رسانی پروژه های بزرگ  تمام کلانشهرهای ایران ،به اتفاق مدیران سایتهای شهری مختلف تصمیم گرفتیم بصورت دوره ای هر هفته گزارشی از پروژه های یک کلانشهر را بصورت هم زمان در تمام سایتهای شهری منعکس نمائیم .

لذا مقرر شد در مرحله اول صرفاً به معرفی پروژه های عمرانی  بپردازیم و در دور بعدی به  موضوعات مختلف فضای سبز ، پروژه های تاریخی فرهنگی ، سرمایه گذاری، ورزشی ،درمانی و …. خواهیم پرداخت

در این مرحله  بعد از تبریز، اصفهان و شیراز قرعه به نام مشهد خورد  تا با ارائه گزارشی از پروژه های عمرانی سال ۹۵ کلانشهر مشهد ، این برنامه ارزشمند را ادامه دهیم  در زیر توجه شما را به ملاحظه مختصری از پروژه های عمرانی سال ۹۵ کلانشهر مشهد جلب مینمایم :

باتوجه به تکمیل و ساخت رینگ های بزرگراهی و ساخت تقاطع های غیر همسطح در سالهای گذشته در مشهد، درحال حاضر شهرداری مشهد سعی بر تکمیل زیرساخت های حمل و نقل درون شهری و بازسازی بافت های فرسوده و زیباسازی شهر مشهد دارد.

به علت حجم انبوهی از پروژه های شهرداری مشهد در سال جاری، سعی بر این شد که فقط به پروژه های شاخص عمرانی مشهد اشاره شود و مختصر توضیحی ارائه گردد.

 

– پروژه کمربندی جنوبی کلانشهر مشهد

پروژه کمربندی جنوبی را می توان یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های عمرانی در شهر توصیف کرد.
پروژه کمربندی ۲۷ کیلومتری جنوبی مشهد از تقاطع غیرهمسطح نمایشگاه بزرگراه وکیل آباد شروع و تا ابتدای اتوبان شهید شوشتری (مشهد-باغچه) ادامه پیدا میکند که فاز نخست آن از حدفاصل بولوار شهید برونسی تا طالقانی به طول ۱۱ کیلومتر در دست احداث است. 

در این پروژه ۱۱ تا تقاطع غیر همسطح و ۵ پل درنظر گرفته شده که با توجه به پیشرفت پروژه و تغییر نیاز امکان تغییر این تعداد هست.

 

– خطوط ۲ و ۳ مترو مشهد

خط ۲ :

احداث تونل خط ۲ و سازه ایستگاه ها در این خط به اتمام رسیده ، درحال حاضر از مسیر شمالی این خط ۵ کیلومتر ریل گذاری در حال انجام است. فاز اول این خط به طول ۷ کیلومتر با شش ایستگاه در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و ادامه این خط در سال ۹۶ مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

 

۳ رام قطار شامل ۱۵ واگن از ناوگان خط دو قطارشهری مشهد وارد دپوی این خط شد و بعد از اتمام کار ساخت فاز اول این خط، به کارگیری خواهند شد.

 

خط ۳ :

حفاری تونل خط ۳ قطارشهری مشهد به طول ۲۸ کیلومتر ، در دو جبهه از میدان فردوسی، توسط دو دستگاه تی بی ام خط ۲ آغاز شده است و تاکنون حدود ۵۰۰ متر حفاری انجام شده است.

(تصاویر زیر مربوط به مرحله مونتاژ دستگاه TBM در شفت مرکزی خط ۳ می باشد)

طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا (ع)

 از دیگر پروژه های عمرانی بزرگ مشهد می توان به بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده اشاره نمود:

طرح بهسازی و نوسازی مرکز شهر مشهد یک طرح بزرگ ملی می باشد که مناطق اطراف حرم مطهر حضرت رضا را در بر می گیرد وبا وسعت ۳۶۶ هکتار یکی از قدیمی ترین محلات شهر مشهد است که در قالب بیش از ۳۶۰ پروژه طراحی شده است که از این تعداد ۱۴۰ پروژه در حال اجرا و ۱۸۰ پروژه آماده سرمایه گذاری و مابقی به بهره برداری رسیده است.

بر اساس این طرح مصوب قرار است خیابان های موجود منتهی به حرم مطهر تعریض و علاوه بر آنها تعداد چهار خیابان دیگر به شرح ذیل به سمت حرم مطهر بازگشایی گردند.
– شارستان چهار باغ در حدفاصل چهارراه خسروی و حرم مطهر به طول تقریبی ۶۰۰ متر در قطاع ۱
– شارستان رضوان در حدفاصل راه آهن و حرم مطهر به طول تقریبی ۱۵۰۰ متر در قطاع ۲
– بلوار امیرالمومنین(ع)  در حد فاصل تقاطع بلوار وحدت و امت و حرم مطهر به طول تقریبی ۹۰۰ متر در قطاع ۳
– شارستان عیدگاه در حدفاصل میدان ۱۷ شهریور و حرم مطهر به طول تقریبی ۸۰۰ متر در قطاع ۴


شارستان رضوی به عنوان محور ارتباطی کلیه خیابانهای منتهی به حرم و بصورت حلقه ای گرداگرد حرم مطهر
لذا ۴ خیابان موجود به ۸ خیابان افزایش یافته و یک بلوار نیز به صورت حلقه ای گرداگرد حرم مطهر و با فاصله ای مناسب از حرم، این ۸ خیابان را از محور میانی آنها به یکدیگر متصل ساخته و امکان ارتباط مستقیم آنها را از مسیری به غیرازمسیرموجود زیرگذر حرم برقرار می کند. حاشیه خیابان های اصلی عمدتا برای اجرای پروژه های تجاری و اقامتی با تراکم بالا در نظر گرفته شده است.

 

 

– طرح و ساخت خیابان دو طبقه شهید شوشتری در قطاع یک (E.P.C)

 

نخستین خیابان دو سطحی شرق کشور در شارستان چهار باغ در حال احداث است. این خیابان دو سطحی به طول ۳۰۰ متر از خیابان شهید رجایی به سمت حرم تا تقاطع شارستان در حال اجراست. این پروژه به‏ منظور بهبود در رفت‌ و آمد زائران و مجاوران به حرم رضوی و ایجاد دسترسی آسان به بازارهای محدوده حرم با ۱۰متر خاکبرداری، فضای شهری پیوسته پویا و کارآمدی را در زیر تراز همکف خیابان ایجاد خواهد کرد. این خیابان در سطح زمین به‏ صورت سواره‌رو در می‌آید و در طبقه پایین‏تر، پیاده‌رو ایجاد می‌شود که علاوه بر طراحی خاص و منحصر به ‏فردش(هماهنگی کامل با فضای معنوی حریم رضوی)، برای زائران حرم رضوی امکانات خاصی از قبیل استراحت‌گاه و مراکز خرید خواهد داشت

 

 

 

– مجتمع تجاری اقامتی شارستان

مجتمع شارستان در خیابان طبرسی، تقاطع شارستان و هم جوار با بارگاه ملکوتی ثامن الحجج در حال احداث است و در زمینی به وسعت ۴۸۰۰ متـر مـربـع بـا زیربنای تقریبی ۵۰/۰۰۰ متـرمربـع در ۱۵ طبقـه، مشتمل بـر ۲۵۸ واحـد تجـاری (طبقات زیر همکف تا سوم) ، ۲۴۵ واحـد اقـامتی (طبقات چهـارم الی دهـم) و ۲۲۵ بـاب پـارکینـگ (طبقـات منفی ۲ تا منفی ۴) می باشد.

 

– تونل مشترک انرژی

این تونل با انتقال منابع انرژی از این کانال و رفع مشکلات ترافیکی بر اثر حفاری‌های متعدد و بعضا نابجا در معابر شهری و امکان حفاظت فیزیکی تاسیسات از صدمات احتمالی و هزینه‌های ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

احداث ۱۷۰ کیلومتر شبکه تونل انرِژی تا سال ۱۴۱۰ برای شهر مشهد پیش بینی شده است.

هم اکنون حدود ۱۲ کیلومتر تونل انرژی، در قالب سه پروِژه جداگانه و در سه منطقه مشهد اجرا شده و یا در حال احداث است.

تونل انرژی منطقه ثامن

تاکنون یک هزار و ۲۰۰ متر از پروژه تونل تاسیاست انرژی در بولوار امیرالمومنین منطقه ثامن به بهره برداری رسیده است.

مرحله دوم تونل مشترک انرژی در مسیری به طول ۸۰۰متر در دولاین شارستان رضوی حدفاصل خیابان طبرسی تا میدان امیرالمومنین اجرا می‌گردد.

– اجرای خیابان شعاعی و تونل مشترک انرژی در قطاع یک و چهار

 

 

– اجرای پارکینگ طبقاتی ره باغ نعیم
– بازگشایی مسیر شارستان واجرای تونل مشترک انرژی از خیابان نواب صفوی تا میدان امیرالمؤمنین

تونل تاسیسات شهری از جنس فایبر گلاس (GRP ) در ایران تاکنون ۱۲۰۰ متر تونل در اقطار ۲۸۰۰ الی ۳۰۰۰ میلی متر را در بلوار امیرالمومنین (ع) شهر مقدس مشهد اجرا گردیده است .

تونل انرژی مجموعه سپاد تا بوعلی

محل اجرای دو تونل انرِِژی دیگر که عملیات آن در مشهد اتمام یافته است شامل ‘مجموعه سپاد تا میدان بوعلی’ به طول چهار کیلومتر و همچنین از ‘بلوار عباسپور تا بلوار ۲۲ بهمن’ این شهر به طول ۳٫۶کیلومتر می باشد.

تونل انرژی احمد آباد تا سجاد

تونل انرژی ‘احمد آباد تا سجاد’ مشهد تا پایان سال ۹۴ پایان می یابد،این تونل به طول چهار کیلومتر فاصله پست برق طالقانی تا پست برق سجاد مشهد را در بر می گیرد.

میدان شهدا

امتداد زیرگذرهای غربی و شرقی میدان شهدا ، همچنین خیابان صاحب الزمان (عج) از جمله مکان‌هایی است که تونل تاسیساتی در آن احداث شده‌است. طول تونل مشترک انرژی در این طرح ۳ کیلومتر در ابعاد ۸/۳ در ۸/۳ متر است.

 

پروژه بزگ میدان شهدا
طرح بزرگ و فراملی میدان شهدا مشهد مقدس با رویکرد ایجاد نماد مدرن شهری و پدید آوردن جاذبه های گردشگری در منطقه ای با ظرفیت های بی بدیل و آینده روشن اقتصادی در جوار مضجع شریف امام مهربانی واقع شده است.
وجود تالار شهر، مراکز بزرگ خرید، دفاتر اداری، فضاهای نمایشگاهی و مجموعه های اقامتی جهت زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی؛ هویت شهری ماندگار را، برای پروژه بزرگ میدان شهدا ایجاد نموده است.

احیاء بافت فرسوده و ایجاد بناهای جدید با معماری نوین، روان سازی و کاهش بار ترافیک اطراف میدان، توسعه و سازماندهی فضاهای باز شهری و احداث ایستگاههای قطار شهری (مترو) از جمله اهداف طرح بزرگ میدان شهدا به شمار می آید.

 


ساختمان توسعه شهرداری، پایانه اتوبوس، پارکینگ ربیع، بازگشایی خیابان صاحب‌الزمان(عج) به خیابان دانشگاه، مسجد حوض لقمان، شبکه حرکت همسطح جنوب، زیرگذر و شبکه حرکت شرق ، زیرگذر و شبکه حرکت غرب، شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی، ‌آماده‌سازی بخشی از میدان ، پایانه اتوبوس صبا، پارکینگ صبا، مدرسه علمیه آیت‌الله قائنی، مسجد یزدی آبادی، پارکینگ عمومی توحید و تالار شهر از جمله پروژه‌های افتتاح شده در این طرح است.

 

 

پروژه های تعریف شده در عرصه میدان:

* پروژه ساختمان بزرگ تالار شهر مشهد

 

* عرصه میدان
برای حضور مردم ۲۰ هزار مترمربع در تراز کف و ۱۷ هزار مترمربع در تراز زیرزمین محدوده مخصوص که نسبت به گذشته توسعه چمشگیری داشته، فضا در نظر گرفته شده است.
آنچه که در خود عرصه میدان شهدا قابل توجه است، نخستین پلازای دو طبقه جهان و تنها میدان مدنی کشور که مختص حرکت پیاده و تجمع مردم است، در حال آماده شدن است.

 

* ساختمان توسعه شهرداری مشهد

 

 

* ساختمان توس

ساختمان توس ازجمله  ساختمان های چهار گانه داخل میدان و اولین ساختمانی است که بهره برداری آن آغاز شده است. مکان این ساختمان در حاشیه شمال غربی میدان و در مقابل ساختمان تجاری – اداری جنت در زمینی به مساحت ۳۲۰۰متر مربع قرار دارد .این ساختمان با زیر بنای کل ۱۳۳۰۰ متر مربع در چهار طبقه اجرا شده است.طبقات اول و همکف و زیر زمین اول با کاربری تجاری و طبقه دوم به کاربری اداری اختصاص دارد.

این ساختمان همانند سایر ساختمان های داخل میدان ، از یک طرف با فضای رو و زیر عرصه میدان شهدا و از سوی دیگر به وسیله پل های عابر پیاده و تونل زیر گذر با ساختمان های خارج میدان در ارتباط است.

 

* ساختمان شمس

ساختمان تجاری – اداری شمس در داخل محدوده مرکزی میدان شهدا و در جنوب غربی عرصه یکی از ساختمان هایی است که بدنه جانبی فضای میدان را تعریف می کند.این ساختمان در مجاورت ساختمان قدیمی شهرداری و در زمینی به مساحت ۳۱۴۰متر مربع در ۴سطح با زیر بنای ۱۰۷۱۰  ساخته شده که مجموع سطوح همکف و زیر زمین به صورت مستقیم با عرصه میدان شهدا در ارتباط می باشد و در آینده با استفاده از پل هوایی و تونل زیر گذر پیاده بخشی از مفصل ارتباطی میدان و بافت شهری منطقه صاحب الزمان (عج) می باشد.

 

* ساختمان مینو: درحال ساخت می باشد.

* ساختمان هدایت: درحال گودبرداری و اقدامات اولیه عمرانی می باشد.

(در تصویر ساختمان های ساخته شده در طرح پروژه میدان شهدا را ملاحظه می کنید.)

 

* ساختمان میلاد

این ساختمان در مجاورت پارکینگ طبقاتی توحید و مدرسه علمیه آیت الله فاضل قائنی و در ابتدای خیابان توحید در زمینی به مساحت ۲۶۰۰متر مربع واقع شده است.این ساختمان  نیز مانند  ساختمان جنت دارای کاربری های اداری با ۲۶۰۰ متر مربع ، تجاری با ۸۱۰۰متر مربع و پارکینگ با ۲۹۰۰متر مربع زیربنا در۵ سطح می باشد.میلاد از طریق پل هوایی و تونل زیرگذر پیاده به شمس متصل بوده و مفصل ارتباطی بافت شهری و پروژه های خیابان صاحب الزمان(عج) و عرصه میدان است. این پروژه در حال بهره برداری می باشد.

 

– پایانه و پارکینگ صبا


 

– پایانه و پارکینگ شهید هاشمی نژاد

 

– بهره برداری از ۲۰۰ اتوبوس بنز ۴۵۷ تازه خریداری شده

 

– نوسازی ۲۰۰۰ تاکسی فرسوده درسال جدید

 

– پروژه عظیم مجد:

طرح عظیم مجد مشهد با مساحتی بالغ بر ۸٫۶ هکتار و زیر بنای بالغ بر ۴۰۰ هزار متر مربع یکی از بزرگترین طرح های بازسازی بافتهای فرسوده شهری در سطح کشور می باشد . این طرح در فاصله سه کیلومتری از حرم مطهر امام رضا (ع) و در بلوار شهید قرنی حدفاصل چهار راه ابوطالب و چهار راه شهیدمطهری (چهارراه میدان بار) واقع شده است . در این پروژه ۳۶ برج ۷ تا ۲۷ طبقه وجود دارد. 

 

 

 


– برج های دو قلوی ۵۲ و ۴۸ طبقه مهر و ماه:

پروژه بزرگ مهر و ماه در زمینی به مساحت عرصه ۴۲ هزارمترمربع و با زیربنایی بالغ بر ۳۹۰ هزارمتر مربع در حاشیه بزرگراه وکیل آباد در غرب مشهد با مشارکت شهرداری مشهداجرا خواهد شد.

 

پروژه شاخص برج های دوگانه “مهر و ماه” به عنوان بزرگترین و بلندمرتبه ترین پروژه چند عملکردی شرق کشورشامل مسکونی، تجاری فروشگاهی و دفتری، هتل ۵ ستاره بین المللی و توقف گاه می باشد که با فرهنگی و اجتماعی (سینما، تالارهای همایش و مراسم، رستوران ها و کافی شاپ ها و …) و نیز فضاهای خدماتی و تاسیساتی با رویکرد گردشری پشتیبانی می شود.

برج مهر با ۴۸ طبقه کاربری اداری اقامتی و برج ماه با ۵۲ طبقه کاربری مسکونی خواهد داشت.

این پروژه در مرحله جذب سرمایه گذار می باشد.

 

 – پروژه دوربرگردان‌های غیرهمسطح شاهد:

بر اساس این طرح برای تقاطع شاهد و بزرگراه آزادی احداث یک پل روگذر از این بولوار به خیابان خادم‌الشریعه و دو دوربرگردان غیرهمسطح است.

 

– توسعه خط یک و احداث خط ۳ BRT در مشهد

خط یک BRT مشهد حدود ۱۲٫۵ کیلومتر و خط سه حدود ۲۵ کیلومتر طول دارد که شمال غرب مشهد را به جنوب شرق طی میکند و درحال حاضر حدود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس اسکانیا سه محوره درنظر گرفته شده است.

 

– مجتمع تجاری و پارکینگ طبقاتی فردوسی ۲ (زیتون)

 

کاربری مجتمع تجاری فردوسی۲ : تجاری – پارکینگ طبقاتی

مساحت عرصه : ۷۵۰۰ متر مربع

زیربنای کل : ۸۲۵۰۰ مترمربع

تعداد طبقات کل : ۱۱ طبقه

زیربنای تجاری:۳۰۰۰۰ متر مربع در۴ طبقه( ۱-، همکف ۱، همکف ۲، ۱+)دارای ۸۵۶ واحد تجاری با متراژهای متنوع

زیربنای پارکینگ طبقاتی بازار فردوسی۲ : ۵۲۵۰۰ منرمربع در ۷ طبقه ( ۲+ الی ۸+ ) دارای ۱۳۰۰ جای پارک

 

 

– پارکینگ طبقاتی عمومی امام رضا (ع)

این پروژه در زمینی به متراژ حدود پنج هزار متر مربع واقع در محوطه بیمارستان امام رضا (علیه السلام) حاشیه خیابان ابن سینا، حدفاصل تالار ابن سینا و بخش سوختگی بیمارستان، پروژه پارکینگ طبقاتی عمومی امام رضا علیه السلام را به مساحت زیربنای تقریبی ۴۰٫۰۰۰ مترمربع اجرا نماید.
با اجرای این پروزه علاوه بر رفع معضل ترافیکی در این منطقه، اسکان همراهان بیماران نیزکه بافت میدان را ناخوشایند کرده است تا حدودی ساماندهی می شود.
در این پارکینگ سالن هایی جهت اسکان همراهان بیماران که اغلب در میدان امام رضا(ع) سکنی می گزینند، در نظر گرفته شده است.

ظرفیت این پارکینگ حدود ۱۵۰۰ دستگاه خودرو می باشد.

 

– استفاده از موتور برقی برای حمل بار به منظور کاهش آلودگی هوای مشهد

 

–  احداث پارکینگ زیر سطحی طبقاتی در خیابان همت:

پارکینگ زیرسطحی به صورت مشارکتی در خیابان همت در دست احداث قرار دارد که در ۳ طبقه اجرایی خواهد شد. با احداث این پارکینگ مشکل کمبود فضای پارک در خیابان بهار و اطراف میدان امام رضا(ع) مرتفع خواهد گردید.

(تصویر زیر مربوط به پارکینگ زیرسطحی پروژه مجد می باشد)

 – احداث مجتمع ایستگاهی خط دو مترو (ایستگاه کوهسنگی)

مساحت عرصه ۲۹۲۴             زیربنا ۳۵۸۰۵                 تعدادطبقات ۱۹ طبقه

– ادامه نهضت پیاده رو سازی و یکسان سازی معابر و مبلمان شهری :

 

 

 

 

استفاده از سنگ مرمر و گرانیت در معابر و پیاده روهای شهر

 

 

 

 

 

 

– بهسازی و نورپردازی دریاچه پارک ملت

 

– احداث بوستان توحید  در میدان شهدا

 

– بوستان بهار

بوستان بزرگ بهار در شمال شهر مقدس مشهد به‏ وسعت ۸۲هکتار در حال احداث است. این بوستان اولین تجربه برنامه ‏ریزی و طراحی پارک‏های موضوعی در ایران می باشد.

 

 

– اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور

این بوستان ۸ هکتار مساحت دارد که برای احداث آن ۲۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
در این بوستان ۵۸ نماد فرهنگی، مذهبی و نقاط دیدنی شهرهای مختلف ایران به صورت مینیاتور شده در معرض دید عموم شهروندان قرار می‌گیرد که در فاز اول آن ۹ المان آن به بهره‌برداری رسید.
المان‌های تحت جمشید، آرامگاه فردوسی، پل خواجو، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد، آرامگاه عطار نیشابوری، راه‌آهن مشهد، روستای کندوان، باغ شاهزاده ماهان کرمان و سد کارون رونمایی شد.

 

– تکمیل آرامستان بهشت رضوان

– احداث پروژه بزرگ زائر شهر

– احداث ۶ زائرسرای ارزان قیمت استانهای مختلف با مشارکت شهرداری مشهد

– افتتاح ایستگاه بوستان ریحانه از مسیر توسعه خط یک قطارشهری

– احداث باغ پرندگان و خزندگان در پارک جنگلی وکیل آباد

– بهسازی آسفالت بیش از ۱٫۵ میلیون مترمربع از معابر شهر

– بهره‌برداری از نخستین توقفگاه ناوگان حمل و نقل بار درون شهری

– طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه

– طرح نوسازی بافت فرسودی سعدی

– پروژه انتقال کارخانه کوکاکولا

23
5

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱۴ پاسخ

 1. آیسان گفت:

  مشهد خیلی خوب در حال پیشرفته، هرچند که پروژه هایی که مدیر سایتشون ارائه داده، از پروژه های اصفهانم بی ربط تر هست و عملا خود شهرداری کار خاصی در مشهد بنظر میاد انجام نمیده. ولی در جذب سرمایه گذاری موفق، خیلی بهتر از تبریز عمل میکنند. البته اگه این پروژه های سرمایه گذاری همش اجرا بشه! ولی در کل بین کلانشهر ها بنظر من ترتیب پروژه های عمرانی، به این صورت بود:
  ۱-شیراز که حقیقتا در پروژه های عمرانی با بقیه تفاوت بسیار داشت.
  ۲-تبریز که در عین اینکه پروژه ی کمتری رو داشت ولی آقا پویا سعی در ارائه ی چیز های بی ربط نکرد و از نظر عمرانی، همین چیزایی که اجرا میشه،بهتر از دو کلانشهر باقی مانده بود.
  ۳-(مشهد و اصفهان) در یک حد بودند و هر دو، در زمینه هایی که ارائه دادند در حال پیشرفت.
  درمورد این رنکینگ نظر شما چیه دوستان؟؟؟

  30

  12
  • حمید گفت:

   دقیقا همینطوره.شیراز عالی بوده.ولی بنظرم مشهدم خیلی خوب داره پیشرفت میکنه و شهرداریش هم خوب کار کرده.تبریز همه جوره خوب بوده ول پروژه هاش درحد شهرهای کوچک بوده.از لحاظ تعاد و سرعت اجرا خیلی خوب بودیم ولی بیا ببین ک خیلی زشت و بی مزه و کوچک بودن.خداییش روم نمیشه پل هارو ب کسی نشون بدم دیگ توی روستاها هم دیدم من از این ها!

   22

   6
  • ناشناس گفت:

   واقعا خیلی بد پروژه هاشون رو معرفی کردن . آخه سر هم کردن دستگاه TBM یا سنگ فرش پیاده رو چرا باید پروژه مهم محسوب بشه؟؟!!!
   یه نکته ای رو فقط بگم که دوستان تبریزی فهم بالا و خوشحالی خودشون رو از پیشرفتهای شهر ما (شیراز) نشون دادن اما همون پست متاسفانه در سایت اصفهان سیتی با جبهه گیری بعضی از اصفهانی ها به بحثای بیهوده کشیده شد الان اینجا هم متاسفانه بعضیها به نام مشهد کامنتهای حاشیه ای گذاشتن که هیچ نفعی به حال پیشرفت مشهد نداره تا حالا هم با این حرفا نه کسی پیشرفت کرده نه پسرفت . من بجای آقا پویا بودم تا تست سلامت روان این افراد رو نمیدیدم کامنتاشون رو تایید نمیکردم Neutral

   17

   9
  • علی گفت:

   با اینکه مشهدیم ولی اگه یک گزارش درست از پروژه های تهران بزارن تفاوت رو میفهمیم
   البته پروژه های مشهد خیییلی بیشتر بود که بزرگترینش مشهد مال هست که ننوشتن

   11

   0
  • آیسان گفت:

   ولی حالا که دقیقتر نگاه میکنم.با شما موافقم.حیفه که پروژه های مشهد رو همسنگ اصفهان بدونم. نظرمو تغییر میدم و بنظر من سوم مشهده و با اختلاف نه چندان کم اصفهان چهارمه.

   11

   11
  • سلام خدمت هموطن های ترک زبان شمال غرب Smile

   توضیح راجع به این پست باید بگم که گفته شده پروژه هایی که یا شهرداری درحال اجرا کردن هست و یا شهرداری در آنها مشارکت داره رو باید بزاریم.

   مشهد ۷ یا ۸ سال پیش بود که رینگ بزرگراه سازی خودش رو تکمیل کرد و الان در زمینه پل و بزرگراه سازی چندسالی بی نیاز هست تا اینکه با توجه به روند جمعیت و گسترش شهر شاید تقاطع غیرهمسطح اضافه بشود.

   اما جدی ترین پروژه ها درزمینه راهسازی کمربندی جنوبی مشهد و خیابان شارستان رضوی است.

   خیلی از پروژه های مشهد معرفی نشده و به علت حجم بالای پروژه ها نمیشه در یک پست همه رو گفت و اکثر پروژه های مشهد بخش خصوصی هستند.

   همونطور که یکی از دوستان اشاره کردند اطرف حرم حجم زیادی هتل درحال ساخت هست و تبدیل به یک کارگاه بزرگ عمرانی شده که تا الان در ۳۶۰ هکتاری که درحال ساخت هست به طور کلی ۵۰ درصد پیشرفت داشته و این هم بگم که ۵۴ درصد اقامتگاه های ایران در مشهد هستند. http://tn.ai/409406

   همینطور از پویا جان میخوام که نظراتی که حاوی توهین هست رو تایید نکنه. No
   منتظر پست های بعدی مشهد که راجع به پروژه های اجرا شده در بخش خصوصی هستند باشید که بی شمارند…

   موضوع پدیده که در نظرات اشاره شد کاملا سیاسی بود و الان که درست دولت افتاده داره راه میوفته و منابع موثق میگن که تا ۲ الی ۳ ماه دیگه فعالیت عمرانی پدیده شاندیز و کیش از سر گرفته میشه. هر چند که بخشی که مرکزخرید پدیده شاندیز مورد بهره برداری قرار گرفته.

   پروژه مشهد مال مربوط به بانک تات هست که الان در مرحله دیوار چینی مرکز خرید و ارتفاع گرفتن برج اداری هست و سرعت پروژه کم شده ولی متوقف نشده و همچنان ادامه داره و در کنار مشهد مال ، پروژه جهان مال در مرحله پی ریزی هست که آستان قدس کانسپتی از اون بیرون نداده.

   انتقاد یکی از دوستان مبنی بر نبودن یک سایت اطلاع رسانی دقیق باید بگم که حق با شماست، به خاطر مشغله های زیاد زمان زیادی برای پست گذاشتن نیست اما سعی داریم در اطلاع رسانی بهبود ایجاد شود.

   باتشکر از توجه شما Smile

   15

   4
   • محمدرضارحمتی گفت:

    سلام تویه کامنت دیگه هم کفتم مشهد قربون اش برم از برکت
    امام مان است این شهر کارکردش زیارتی است نه توریستی و
    تمام پروژه هاش بخاطر حجم ترافیک ورودی است و مردم هم
    بخاطر ضامن آهو فداش بشم میان .اسم مشهد میاد بنظرشما
    یاد چی میفتند میگن قربون امام رضا برم نمیگن میرم مشهد
    شاندیز راببینم مقبره نادر را ببینم .کاش ما ترکها هم میزبان
    یکی از ستاره اهل بیت بودیم .ما به تبریز افتخار می کنیم
    چرا چون چندین بار با زلزله که آخریش ۳۰۰سال پیش بود
    نابود شده تحت حملات مغولان روسها عثمانی ها و حملات
    موشکی و هوایی صدام فقط فقط با پشتکار مردم رشد کرده
    است حتما می دونید بهترین پروژه های شهری دنیا الان
    در مکه و مدینه بوسیله مهندسان و پیمانکاران آمریکایی
    و اروپایی در حال انجام است
    ما خودمان تبریز را ساختیم دولت به به بهانه پان ترکیسم
    تبعیض قائل شده است
    یک تاج ترکیه ای با همکاری دولت ترکیه می خواستند
    با منابع مالی خودشان .اتوبان ۴ بانده تبریز-بازرگان را
    بسازند که آقای وزیر محترم راه جلوش را گرفتند
    و بنده خدا سرمایه گذار ترک را فراری اش دادند
    باز تبریز با اینهمه بلا و دشمنی با اتکا به مردم خودش
    تمیزترین خوش آب و هواترین سالم ترین و مدرن ترین
    شهر ایران است و بدون گدا و مهاجرین افغانی
    شنیدید میگن همسایه تون کیه پس مشهد متاسفانه
    کنار مرزهای افغانستان هزار جور جرم و جنایت بواسطه
    مهاجرین افغان هست
    ولی ما همسایه اروپا هستیم محل تلاقی اروپا و آسیا هستیم
    دروازه ورودی اروپا به آسیا هستیم
    نایب زیاره باشید

    0

    5
 2. امین گفت:

  پیاده رو هاشون که فوق العاده بود. خیلی از این نظر از تبریز جلو هستن. بقیه پروژه هاشون هم خوبه.

  24

  5
 3. مشهد شهر بهشت گفت:

  دوستان تبریزی با خوندن کامنتهاتون از یک جهت ناراحت شدم و از جهتی خوشحال
  تبریز رو میگین در برابر مشهد ده بزرگ هست اینو همه میدونن و تنها تبریز نیست خود شیراز و اصفهان هم پیش مشهد ده هستن
  تهران خودش پیش مشهد کم میاره
  مشهد رو مسئولین پرتلاش ما اینطور کردن که به شهر آرزوهای شما عزیزان تبدیل شده
  میدونم که همه امکانات مشهد برای شما یک آرزوی دست نیافتنی است ولی هیچ وقت خودتونو با مشهد مقایسه نکنین تا نا امید نشین
  از قدیم گفتن کبوتر با کبوتر باز با باز
  شهرهای همدان و کرمانشاه و رشت و کرمان و یزد گزینه های مناسبی برای رقابت با تبریزند

  13

  89
  • آیسان گفت:

   چته چرا عقده ای بازی در میاری. آخه شهرداری مشهد چه کار عظیمی داره انجام میده که اینطور حرف میزنی؟ اینا که همش پروژه ی سرمایه گذاری بود.

   34

   8
  • حمید گفت:

   خخخخخخخخخخخخ…..راس میگی شهردار لندن تو نشست خبریش گفت تا سال۲۰۵۰ سعیمون اینه ک مشهد رو تو پیشرفت بگیریم

   31

   7
  • Arash گفت:

   مشهد خیلی ضایست در مقابل تبریز و تهران و اصفهان و شیراز
   از اول ده بود به زوره حرم الان به دهستان تبدیل شدین پس جو نگیرتت دهستاتی

   40

   14
  • Naghi گفت:

   برید خوش باشید که از بودجه آستان قدس و توجهات ویژه دولت برخوردارین! عزیزم ده اونجایی محسوب میشه که فرهنگ نداره! اون موقع که تبریز سینما برق کتابخونه مدرسه شهرداری خیابون و سیستم آبرسانی نوین داشت مشهد در حقیقت به حرم مطهر و چندتا کوچه بازار نحیف محدود میشد! شما که ادعاتون میشه یه کم مطالعه داشته باش!

   29

   8
   • m گفت:

    اون موقع که شیراز وتبریز اصفهان تازه کلانشهر ایران شده بودن توس یا همون مشهد ونیشابور یک ابر شهر بودند و اینو میتونی از اسم های پیش نیشابور پیدا کنی. و همین شهر ها ده هایی که داشتند برابری میکرد با کل این شهر ها
    لعنت به مغلول که به خراسان حمله کرد و شهر های بزرگ این منطقه رو از بین برد حالا واسه. ما شما تبریز تبریز نمیکردی
    تمدن خراسان از تمدن شما سال ها بیشتره.

    9

    6
   • mb گفت:

    اون موقع که مغول به توس یا همون مشهد حمله کرد. و به نیشابور اصلا شهرت نبود دوست عزیز بهتره سری به تاریخ بزنی متاسفانه حسادت میباره از بعضی پست ها

    3

    7
    • محمدرضارحمتی گفت:

     دوست عزیز قربون امام رضا بشم
     اکه ما هم میزبان یکی از نگین های
     امامت بودیم بهترین شهرنه درایران
     بلکه خاورمیانه بودیم
     کلمه مشهد عجین است با امام مهربانی
     هرکی میاد نمیگه به به چه اتوبانی
     هتلی ساختمانهایی زیبایی-برج هاییو…..
     میگه قربون شهرت برم رضاجون
     والا می دونید که چقدر افغانی اومدند
     دختران کم سن و سال ایرانی را بعقد
     دراوردند و بعد از آن به افغانستان
     برگشتند و کلی زن بی سرپرست
     با کلی بچه های بی سرپرست نه تنها
     در مشهد بلکه در تمام ابرشهرهای ایران
     بغیر از تبریز جا گذاشته اند
     تبریز تمیز ترین زیبا ترین سالم ترین
     امن ترین خوشگل ترین و بدون گدا
     بدون افغانی است
     همین بس که در همسایگی اروپا هستیم
     دروازه ورودی و تلاقی اروپا و آسیا هستیم مرز هامون نسبت به سایر مناطق
     مرزی امن ترین و سالم ترین مرزهاست
     لازم نیست شما تایید کنید
     همین که مجله اینترنتی سازمان ملل
     SKYSCRAPERCITYوسایت رتبه بندی RENKOPEDIAبارها از تبریز
     بعنوان بهترین شهر ایران نام برده بس
     است نایب زیاره باشید

     0

     3
  • saeed گفت:

   خدایا شکرت؟خدایم مرسی.واقعا چی بگیم به این شخص؟جوری صحبت میکنه انگار پاریسه.بابا اومدیم و دیدیم دیگه.هر چی هم دارین از برکت امام رضاس و بس.ولی ما خودمون تبریز رو خواهیم ساخت.دولت هم شهر شمارهارو بسازه عیبی نداره عزیز.باز ما جلوتریم از دیدگاه جهانی

   21

   6
  • m گفت:

   همشهری عزیز البته نمیدونم مشهدی هستی یا نه
   من هم مشهدیم اما خوب پروژه های شهر های دیگه هم خوب بود
   و شهر های دیگه هم در مقابل مشهد کم نمیارن .بهتره به سایر هم وطن هامونم توهینی نکنیم اینو با همه هم وطنانم هستم .دوستدار شما م از مشهد

   8

   0
  • محمدرضارحمتی گفت:

   سلام داداش گلم ما با مشهد رقابتی نداریم ماترکهای ایران عاشق مشهدیم نه بخاطر
   برج خیابان اتوبان مناطق گردشگری و کلا جاذبه های گردشگری اش.
   کارکرد مشهد زیارتی است ما چون نوکر امام رضاییم مشهد میاییم و هروقت هم مشهد
   اومدیم بغیر از حرم که دورش بگردم جایی نرفتیم پیشرفت مشهد مرهون برکت امام
   مهربانی است .
   ما دوست داریم مناطق گردشگری مشهد آنقدر پیشرفت کنند که جز پنج شهر اول
   دنیا باشند.گفتم کارکرد مشهد زیارتی است نه توریستی.وقتی یه بچه شیرخواره
   اسم مشهد میاد میگه امام رضا .قربونش برم از برکات امام رضاست که بواسطه
   زائر هاش هست .
   تبریز چندین بار با زلزله ازبین رفته ودوباره ساختیم اونم خودمان ساختیم نه دولت
   دولت اصفهان و شیراز و کرمان و…راساخته .چون با آزربایجان دشمن اند انگ
   پان ترکیسم می زنند
   خیلی خوشم نیومد هموطن عزیز که توهین کردین
   خوبه بگم همسایگان شما کولی های افغان هستند که ایران را به گند کشیدند
   چه بسیار زنان و دختران کم سن وسال ایرانی به عقد مردهای افغان اومدند
   الان مشهد و سایر شهرهای ایران بغیر از تبریز پراست از زنان بی سرپرست کم سن وسال
   که مردهاشون برگشتند افغانستان
   ولی تبریز شهر بدون گدا بدون مهاجر افغانی پاکستانی و بدون متکدیان ..تمیز ترین
   سالم ترین زیبا ترین شهر ایران در همسایگی اروپا و نقطه تلاقی اروپا و آسیا است
   شما همون همسایه تون افغانی های کولی اند ما دروازه اروپا هستیم

   2

   3
  • محمدرضارحمتی گفت:

   سلام دوست عزیز خیلی متاسفم برای مردمی خودشان را میزبان یکی از ستاره های
   اهل بیت ع می دونن من با سایر شهر ها کاری ندارم
   ولی مشهد یک شهر زیارتی است نه توریستی .ومشهد الان هم به نسبت خودش باید
   خیلی پیشرفته تر از این می بود بنظرم کم کاری شده است
   نمی دونم مکه مشرف شدین انشالله مشرف بشین .الان بهترین پروژه های شهری
   عمرانی دنیا در مکه و مدینه با مهندسان و پیمانکاران آمریکایی و اروپایی در ساخت
   است اون همه آدم بخاطر افغانی هایی که چندین صد زنان کم سن و سال را
   با بچه تنها گذاشته اند و به افغانستان رفته اند و یا تو تمام شهرهای ایران بغیر
   از تبریز جولان می دهندنیومده اند بلکه بخاطر بوییدن یه گل بهشتی میان
   هرچند محیط اش مناسب نباشد کاش ما ترکها نیز میزبان یکی از ستاره های
   بهشتی بودیم تبریک مییگم مدرن ترین ورزشگاه ایران زیر سایه الطاف
   فداش بشم امام مهربانی ها ساخته شده است
   ولی تبریز چندین بار با زلزله نابود شده است تحت هجوم مغولان عثمانی ها روسها
   ازبین رفته است تحت حملات موشکی و هوایی بوده است ولی فقط فقط
   با اتکا مردم خودش رشد کرده است به نسبت بسیار ناچیزی نسبت به مشهد
   اصفهان شیراز کرمان و……استفاده کرده است
   با اینهمه شهر بدون گدا و مهاجر افغانی و تمیز ترین زیبا ترین سالم ترین شهر
   به اذعان مجلات اینرنتی معماری شهری SKSCRAPERCITYوسایت رتبه بندی
   RENKOPEDIA انتخاب شده است
   اگه ما میزبان یکی از امامان بودیم با همت خودمان تبریز را جز پنج شهر توریستی
   می کردیم ولی باز همسایه ما اروپاست ما نقطه تلاقی آسیا و اروپا و دروازه ورودی
   اوراسیا هستیم
   اسم مشهد همواره تاقیام وقیامت با امام مهربانی ها عجین است فردی که اسم
   مشهد را میشنوه نمی گه به به چه اتوبانی هتلی شهربازی مرکزخریدی و…..
   بلکه میگه فدای رضا بشم برید شکرکنید که از برکات امام رضا بهره مندید
   توهین هم نکنید ضمنا نایب زیاره باشید

   0

   2
 4. saeed گفت:

  چی بگم اخه؟برید تبریز رو هم که اول بود یه نگاهی بندازید دیگ…

  9

  4
 5. Ali گفت:

  خداییش پروژه های اصفهان و مشهد خیلی سرتر از پروژه های تبریز بود.موندم تا ۱۰ سال آینده احتمالا به مشهد بگن دومین شهر برج ساز ایران.??

  21

  26
 6. مجید_تهران گفت:

  ابتدا بگم پروژه ها تقریبا خوب بودن ولی خب مترو مشهد خیلی خوب پیش میره و ایشالا همه پروژه هاتون افتتاح بشه مترو تبریز هم همینطور!! در ادامه بگم دوستانی الان میان شروع میکنن اون عکس اول رو میکوبن سر تبریز دوستان عکس اول رو بزارین کنار، عکس میدان شهدا رو نیگا کنین یا نقشه کلی شهر میبینین ک شهر ب این عظمت فضای سبز خیلی محدودی داره. بیخی اینا رو من موندم اون برج ها چ ربطی ب پروژه های عمرانی مشهد داره؟!!! جا داره بگم مسئولین مشهد هر چقد ک خوب بودجه میگیرن برای مشهد همون اندازه دلواپس هستن هر وقت اسم مشهد میاد یاد نماینده های افتضاح این شهر میافتم. دوستای مشهدی اگه کامنت منو میخونن خااااهشا ب احمقهایی مثل “اسم نمیبرم” رای ندین نزارین دورو بریاتون رای بدن. همین دلواپسهای تهران و مشهد باعث شدن تراختور بازیاش رو بالاجبار بره ی کشور دیگه!!!. همینا نمیزارن حتی مشهد برج ساخته بشه کنسرت برگزار بشه ووو فک میکنید میزارن اون برج ساخته بشه عمرا میگن نماد غربه. مشهد مال و پدیده ووو دیگر پروژه های عظیم این شهر رو هم ب باد دادن. از طرفی باید اینم در نظر گرفت ک مشهد رو نمیشه با هیچ کدوم از شهرهای تبریز اصفهان و یا شیراز مقایسه کرد دو تا پتانسیل خیییلی عظیم داره اولیش آستان قدس دومیش هم مسافران و زائرهای امام رضا. همین دوتا برای هر شهری کافیه. من تا الان خیلی خرده میگرفتم ب شهرداری تبریز بعد از اینکه اون دوست شیرازی گفت تنها فک کنم ۶۰ درصد بودجه تبریز محقق شده با خودم میگم بهترین عملکرد رو تبریز داره!! جقد مگه پول دریافتی داره ک داره تقریبا مشابه سایر کلانشهرها اقدام میکنه بلکه هم بعضی ضمینه ها بهتر!!!

  23

  3
  • ناشناس گفت:

   چطوره که فقط در مقایسه با تبریز این چیزایی که گفتی صادقه؟ آیا پروژه هایی که دیدیم در مورد مشهد، آیا بهتر از شیراز بود؟ در مورد اصفهان چطور؟ منکه چنین چیزی ندیدم و چنین تو جیهی اصلا منطقی نیست. چون اصفهان و شیراز هستند که با وجود بودجه ی کمشون از مشهد بهتر بودند که بدتر نبودند. نه تبریز

   21

   6
   • مجید_تهران گفت:

    ببین من یبار توضیح دادم تو ی کامنت اصلا مخارج غیر عمرانی شهرداری تبریز قابل مقایسه نیست با اون یکی شهرها. بطور مثال تعداد تیم های ورزشی حرفه ای شهرداری رو برید مثلا با شیراز مقایسه کنید. از طرفی اون آقا میگفت ۹۷ درصد بودجه شیراز ک ۶۰۰ میلیارد بیشتر از تبریزه محقق شده ولی تبریز نمیدونم گفت ۵۰ یا ۶۰ درصد!!! اصفهان بغیر از مصلی و مرکز همایش هاش چیز خاصی نداشت. شیراز عملکرد خوبی داشت ولی اولندش ک دریافتی شون خیلی بیشتر بوده و ثانیا آواز دوهول شنیدن از دور خوش است باید دید این پل ها ووو تاثیر مثبت دارن یا ن. شیراز زیاد نمیرم ولی اصفهان زیاد میرم ترافیک اصفهان اصلا قابل مقایسه نیست با تبریز برای همین میگم بنظر من تاثیر پروژه مهمه ن صورت پروژه. همچنین بنده خیلی مایل ب پل و خیابون دو طبقه ووو نیستم. بخدا تبریز انقد این شهردار پل نزده تبریزیای این سایت عشق پل هستن. پل رو بهمه چی میفروشن تو اون تریبون آزاد یکی میگفت شهردار شم خیابون دو طبقه میزنم!! پل ۵ سطحه!!! این نشون میده چرا شیراز این انقد ب مزاج شما خوش اومده، چون پل زیاد میزنن. من هیچ حسی ب این پل ها ندارم بنظرم شهری ک همش پل بزنن بی ریخت میشه اگه خیلی بروسلی هستن برن سمت تونل ک خیلی مفید تره بنظرم. مشهد هم کلا خوب بود ولی من انتظار خیلی بیشتری داشتم از مشهد با این بودجش بنظرم از همه ضعیفتر عمل کرده. من فعالیت شهردار تبریز رو پسندیدم بنظرم خیلی خوب بوده. من بیشترین ایراد شهرداری تبریز رو تو این میدونم ک سرعت آمادگیش برای ۲۰۱۸ خیلی پایین هستش.

    7

    6
 7. تبریزلی گفت:

  واقعا خیلی عقب موندیم خیلی !!! فقط شعار میدیم اولینها
  از شیرازم عقبیم از مشهدم از اصفهانم عقبیم پروژه هاشون ساخته میشه مثل ما تو مرحله ی عکس و وعده انشالاه ماشالاه بودجه بیاد نیست

  26

  12
  • ayhan گفت:

   تو تبریزی نیستی پس ساکت باش .هیچ یک از شهرهای این به پای تبریز نمیرسه .

   8

   20
  • پیمان گفت:

   اقای تبریزلی واقعا چند بار به این شهرها سفر کرده ای که در مورد شهر خودت اینطوری می گی من به غیر مشهد در این شهرها زندگی کردم مشهدم زیاد سفر کردم همه چسبیدیم به تقاطعهای چند سطحی تقاطع چند سطحی وقتی زده می شه که یا میدان کوچک باشه و توانایی انتقال حجم ترافیکو نداشته باشه ویا خیابانهای ورودی به میدان بیش از چهار خیابان باشه اخه من نمی دونم کجای دنیا زیادیه سطحهای یه تقاطع ملاک زیبایی اون شهر می شه ایا ما باید از شهرداری انتظار داشته باشیم که معضل ترافیک میدانی که با یه رو گذر ساده حل می شه بیان با هزینه های گزاف تقاطع پنج سطحی بزنن که مثلا خوشگل دیده بشه من به جرات می تونم بگم که زیر گذر و پلهای تبریز چندین برابر دیگر شهرها هست من تو چند تا گروه بزرگ مسافرتی عضوم وقتی همه اهالی شهرهای دیگه به حدی از تبریز تعریف می کنند که خیلیهاشون افسوس می خورن که تبریز زندگی نمی کنن ما باید در مورد خودمون اینطوری قضاوت کنیم باور کنید دو تا خانواده از دوستانم که ساکن مشهد هستند در حال تدارک برای اوردن خانه و زندگیشان به تبریز هستند پس از همشهریای عزیزم خواهش می کنم که کمتر مرغ همسایه رو غاز ببینند و وقتی به یک شهری سفر می کنند صرفا جاهای گردشگری اون شهر و نبینن یه چند ساعت وقت بذارن سایر قسمتهای شهرم ببینن اطمینان دارم بعد از این کار در مورد شهر خودشون اینطور قضاوت نمی کنن

   3

   2
 8. فرهاد گفت:

  درآمد مشهد راحت راحت ۶، ۷ برابره تبریزه به تناسب همه پروژه هاش چند برابر تبریز بزرگ و زیباتره، تبریز فقط به لحاظ تعداد مغازه های خالی از مشهد جلوتره، متاسفم برای تبریزیم. Frown

  15

  10
  • M گفت:

   اولا که بودجه ی محقق شده ی مشهد سه برابر تبریزه و نه ۶-۷ برابر. مگه شیراز و اصفهان نیستند؟ چرا پروژه های اجرایی اونا کم از این چیزا نداره؟

   12

   6
 9. پارسا گفت:

  با توجه به بودجه که به مشهد میرسه بایدم ایجور باشه ولی ای کاش دولت به رشد متوازن کشور اهمیت میداد)کشور های جهان سوم این طورین) ما فقط از یک سوم خط۱ متروم استفاده می کنیم در حالی که مشهد خط۳ متروشو اماده احداث میکنه…. فک نکنم عادلانه باشه…

  15

  2
  • علی گفت:

   با توجه به سیاست مسئولین بودجه داره توی تمام سطح شهر میره وگرنه خیلی پروژه ها باید بیشتر می بود

   3

   1
 10. مصطفی گفت:

  ای کاش درمورد دیگر پروژه های عمرانی اجرا شده در مشهد هم توضیح و عکس میذاشتین.
  اطراف حرم امام رضا)ع( به کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل شده

  4

  2
 11. ناشناس گفت:

  آخه اینم شد معرفی؟؟؟ این پست رو میدادید دشمنتون بنویسه بهتر از آب در میومد Neutral مشهد واقعا تو معرفی ظرفیتهاش ضعیفه..هنوز یه سایت درست درمون واسه خودش نداره این همه من گشتم !! آخه شرق کشور غیر از بیابون چی داره داره که هرچی گذاشتین رو با اون قیاس کردین؟؟!! پروژه های خیلی بزرگی رو من تو مشهد دیدم که هیچ اسمی ازش نیومده بود.. با این پستی که گذاشتین نشون دادین در معرفی ظرفیتهاتون از هر سه شهر شیراز و تبریز و اصفهان خیلی عقبید

  20

  2
  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز هر پروژه ای که توی سایت مطرح میشه،الزاما قرار نیست اجرایی بشه. حد اقل قرار نیست به این زودیا اجرایی بشه که! مدیر سایتشونم خوب بلده چیکار کنه که اگه اینطور نبود دست به دامن پروژه های کوچک و بزرگ تجاری و اقامتی و سرمایه گذاری نمیشد.خیالت تخت که کل مشهد و پروژه هاشو چلونده و هرچی بوده رو گفته

   8

   6
  • وحید گفت:

   پروژه های شهرداری همینهاست(که خیلی هم خوبه). اون پروژه های عظیمِ مشهد که شما میگی یا مالِ بخشِ خصوصی ان یا استان قدس و یا دولتو

   4

   0
 12. شهروند تبریزی گفت:

  ممنونم از این گزارش
  خیلی خوشحال شدم که در جریان پروژه‌های شهری مشهد قرار گرفتم. امیدوارم این پروژه‌ها هر چه زودتر به بهره‌برداری برسند تا اهالی شهر زیبای مشهد از اونها استفاده کنند.

  13

  5
 13. ناشناس گفت:

  شهردار ما هم افتخار کنه سازمان ملل سخنرانی کرده و جایزه گرفته چهارتا پل عصر حجری زده یه کم مدیریت وکار بلدی بد نیست متاسفانه با این مدیران لایق! شهر ما روستایی بیش نیست.

  17

  5
 14. amin گفت:

  سلام.انصافا حال کردم به این پروژه ها انگار اینا دارن برا ۲۰۱۸ آماده میشن البته مبارکه مشهدیا .تو شهره ما هم چندتا پل و زیر گذر پروژه عظیم ملی میشن.حیف تبریز که صاحب نداره فقط یه نفر اونم شهردار .پویا جان خواهش داشتم یه جدول یا یه آمار از پروژهایی که در دست احداثن بزار بدونیم کدوما چقدر کار کردن و تا ۲۰۱۸ افتتاح میشن.

  15

  2
 15. نم کیم گفت:

  برسد به دست شهرداری تبریز

  13

  0
 16. mehdi گفت:

  با سلام.من همین دیروز از مشهد برگشتم.مواردی که از نظرم مهم بودن:۱ رکود اکثریت پاساژ ها و مجتمع های خرید به جز تعدادی اندکی از مجتمع های ویژه و بزرگ مثل آرمان.به طوری که در صورت عبور از پاساژی همه ی مغازه داران بیرون آمده و دعوت به خرید از مغازه هایشان میکردند! که در تبریز چنین چیزی وجود ندارد.۲ هوای تمیز شهر مشهد بود که برای من به شخصه خیلی جالب بود.چون اخیرا بارانی نباریده بود ولی هوای شهر از دور خیلی شفاف و تمیز بود جالب تر این که شلوغ ترین ایام مشهد بود و خودروهای زیادی در خیابان ها بودند.

  13

  1
 17. اکبر گفت:

  یعنی تبریز اونقدر عقب مونده هست نسبت به مشهد که همگیتون اون همه به دید آرزو پروژه های مشهد نگاه کردین ؟؟
  بازم ای ول به شما که قبول دارین کمبودهاتونو
  تو سایت شیراز و اصفهان اصلا کم نمیارن و قبول ندارن مشهد یک سرو گردن از اونها بالاتره
  انشالا تبریز هم توسعه پیدا کنه تا روزی به شهر مشهد الرضا نزدیکتر بشه از لحاظ توسعه یافتکی و امکانات شهری و زیبائی
  به شهردارتون پیشنهاد بدین یک بازدیدی از مشهد داشته باشن تا الگو برداری کنن و تبریز رو هم توسعه بدن

  6

  33
  • ناشناس گفت:

   من فکر میکردم اصفهانیا فقط از این عادتا دارن. آخه شما که جز چنتا از پروژه هاتون بقیش سرمایه گذاری بود. مگه تو شهر های دیگه از این پروژه ها نیست؟ مشهد با اینهمه بودجه هنوز مونده تا به تبریز و شیراز و اصفهان برسه. شما اول اون یه میلیون فقیر حاشیه نشین رو از شهرتون خارج کنید بعنوان عقب افتاده ترین کلانشهر ایران،تا بیشتر از این جلوی زائرین عراقی آبرومونو نبردید،بعد بیاین اینجا،منم منم بکنید.

   27

   8
  • حمید گفت:

   مشهد بره آمار ۵۰۰ هزار افغانی رو عوض کنه ک خداییش خیلی آبروریزیه????????

   23

   12
 18. ناشناس گفت:

  خوشم میاد خودتون کمبودهاتونو باور دارین

  5

  13
 19. ناشناس گفت:

  خاک تو سر هر چی همشهری خود کم بینه بکنم
  تبریز چه کمی از این شهرها داره که شما چنین دهن این پر روها رو باز میکنین
  طوری نوشتین که هر کس نیاد تبریز فکر میکنه شهریست مثل یاسوج و سنندج
  به خدا من یک تار موی تبریز رو به صدتا مشهد و اصفهان و شیراز نمیدم
  زیبائی تبریز رو در هیچ شهری ندیم
  هفته قبل مسافری داشتیم از تهران که توسعه یافته ترین شهر کشوره باور کنین چنان تعریف میکرد از تبریز که من هاج و واج مونده بودم

  23

  22
  • حمید گفت:

   واقعا همینه.فقط چیزی ک هست این هست ک ما نون پروژه های ک عبدلعلی زاده و بقیه ساختن رو داریم مسخوریم و اگر اینجور پیش بره ممکنه یروز دیگ جایی برای افتخار نمونه.الان خیلی کند پیش میریم مشکل اینه.وگرنه واقعا الان بی نظیریم و دقیقا منم خیلی دیدم کسایی ک میان تبریز میگن رفتین خارج انگال ایران نبود

   13

   6
  • مجید_تهران گفت:

   دوست من هیچ مقایسه ای بین شهرها انجام نگرفته. من اصلا نمیتونم فک کنم مشهد رو بخام با تبریز مقایسه کنم. بخدا بدون شک میتونم بگم هیچ انسانی نمیتونه مشهد رو با تبریز مقایسه کنه اصلا جای زندگی نیست اونجا. صرفا پروژه بوده ن شهرها و زیبایی ها ووو باقی پارامترهاشون. هر چند من انتظار خیلی بالاتری از مشهد داشت خیلی عمکلرد ضعیفی داشت. من همیشه گفتم شهر تبریز کلا زیباس نمای کلی شهر از هر سه کلانشهر دیکه زیباتره. پتانسیلش واقعا بالاتره. تبریز یه ایراداتی داره مثلا همین فضای سبز ک گویا دارن برای بر طرف کردنش اقدامات خوبی میکنن و باقی ایرادات هم ب همین شکل انشالا بر طرف بشه. در پایان واقعا متاسفم برای اون دسته همشهریای خود کم بین برید ببینید تو سایت شیراز به همین پروژه های تبریز چی میکفتن. مردم جنون پل چند سطحی گرفتن. کاش دکتر نجفی دو سه تا پل چهار سطحی تو ی جای ممکن میزد اینا ارضا میشدن!!!!

   17

   15
   • شهر خوب، شهروند خوب گفت:

    با تشکر ویژه از دوست خوبمون مجید_تهران
    خیلی خوشحالم از وجود چنین عزیزان مطلع و آگاهمون، با نظر مجید جان موافقم، اولا پروژه های تبریز جامع و متنوع هستن، اما یه ایراد خیلی خیلی بزرگ دارن، اونم اینکه همیشه پروژه های تبریز برا ۵ سال آینده پیش بینی میشه و هیچ نوع آینده نگری بلندمدتی توشون مشاهده نمیشه و همیشه پروژه ها بعد از دو سه سال دیگه جوابگوی حجم بالای ترافیک و یا تعداد شهروندها نیست، ولی به لحاظ زیبایی هیچ جا مثل تبریز قشنگ نیست، هم بلحاظ زببایی، هم آب و هوا، هم پیشینه تاریخی، هم امنیت شهر و شهروند، هم صنایع ومعادن، هم آمار معتادین، هم مردم مهمان نواز و متحد و …
    البته باید این مطلب رو که تبریز درطول تاریخ تا بحال چندین زلزله عظیم رو پشت سر گذاشته که میشه گفت کاملا با خاک یکسان شده و این همت مردم بوده که شهر رو چندین مرتیه تا این رتبه بالا نگه داشته، ضمنا ما حرم امام رضا توی شهرمون نداریم که بودجه بقیه شهرها رو روانه کنن سمت حرم، ولی همت بزرگ مردهایی مثل آفای مردانی آذر داریم که دنیا به مناعت طبع ایشون غبطه میخوره. دوستان لطفا اینقدر شهرمون رو دست کم نگیرید، من تقریبا همه جای ایران رو گشتم، ولی اینو صراحتا اعلام میکنم که هیچ جا مثل تبریز خودمون نمیشه، بقیه شهرها هم احترامشون واجب ولی برن واسه دوم سومی تلاش کنن، چون تبریز چندین ساله که عنوان پاکترین شهر ایران و کم جرم و جنایت ترین شهر ایران و زیباترین و توسعه یافته ترین شهر ایران رو یدک میکشه

    10

    6
   • یک مشهدی گفت:

    جای زندگی نیست اگه جای زندگی نیست چرا جمعیتش ۳ میلیونه. تو فاز رسانه ای که از مشهد طرح میشه و دیده میشه فاز مذهبیه بهتره یه شری به غرب مشهد بزنی

    4

    1
  • شاهین گفت:

   آفرین به شما همشهری فهیم و آگاه.اون منفی هایی هم که به کامنتت داده اند مربوط به کاربران سایر شهرها می باشد(به دلیل ارتباط خبر با سایر کلان شهرها)

   7

   7
  • ناشناس گفت:

   اول که خاک تو سر خودت
   دوم اینکه مسافرشما که از تهران اومده از عبدل آباد وحسن آباد اومده که اینجا هاج و واج مونده
   سوم اینکه با این پروژه هایی که مشهد وشیراز شروع کردن پنج تا ده ساله آینده چهره شهر بسیار متفاوت وپشرفته خواهد شد ومتاسفانه تجسم شهر ما با این پروژه های ضعیف غمبار.بیایید تعصب الکی بذاریم کنار وخواسته به حقمونو بگوش مسئولان برسونیم.

   7

   9
   • شاهین گفت:

    اصلا” هم مشخص نیست که کجایی هستی ای شیرازی متوهم!درد تو پیشرفت تبریز و رساندن مشکلات تبریز به گوش مسولین نیست!درد تو اینکه به زور به مردم تبریز بقبولانی که تبریز عقب افتاده تر از شیراز یا مشهده که کور خوندی و مردم تبریز یک تار موی گندیده تبریز را با کل شیراز و مشهد عوض نمی کنند.

    7

    4
 20. اشکان گفت:

  پروژه های زیاد جالبی نیستن و اونایی که تو مشهد زنذگی کردن میدونن هرچقدر اونجا خرج کنن بازم جای زندگی نیست

  16

  17
 21. ناشناس گفت:

  خیلی پر حجم، پروژه هارو که اکثرا کوچیک هستند ارائه دادند تا بزرگ و زیاد بنظر بیاد. فکر نمیکردم با این همه بودجه،مشهد چیز خاصی برای ارائه نداشته باشه یجورایی میشه گفت: جیب خالی،پز عالی بود.همین!

  12

  6
 22. بهرام گفت:

  واقعا مشهد پروژه های خوبی داره

  12

  9
 23. ناشناس گفت:

  تبریز پروژه هاش از همه شهر ها پویا تر بود. سرعت افتتاح. تنوع. عالی بود و اینکه پروژه های جدید در راه هست.
  شیراز یک بعدی بود و کاری که شهرهای تبریز و اصفهان و مشهد توی بیست سال به مرور انجام داده بودند را یک جا مجبور شده انجام بده که اگر دقت کنیم همه دارایی شیراز تو پل سازی همین هست به غیر از چند پل که دو سال قبل افتتاح شده بر خلاف سایر شهر ها که میتونند اسم بزرگراه ها و پل های ساخته شده در ده سال اخیر نام ببرند
  پل کابلی بهترین پروژه شیراز بود و رخوت شهر بزرگ ترین ایراد. هنوز اسم پروژه هایی را برای شیراز میشنویم که پنج سال پیش بودند و هنوز ساخته نشدند.
  اصفهان کم پروژه ترین کلان شهر ایران هست ولی هر کدومشون پروژه های خیلی سنگین و زیر ساختی هستند و پرهزینه مثل سالن اجلاس. نمایشگاه بین‌المللی. و..
  تو اصفهان زیاد پروژه های عمرانی ساختش طول نکشیده و نسبت به سال های قبل اسامی پروژه ها عوض شدند و درجا نمیزنند.
  مشهد خیلی کم پروژه نشون داد. اما کافی هست به مشهد سری بزنید میبینید خیلی پیشرفت کرده و واقعا تاپ هست خداییش همه ماها مشهد میریم هر ساله مشهد خیابان بندی ها. فضای سبز خوب داره که توی چشم میاد
  به نظر من ادمین مشهد نتونسته پروژه های مشهد را به خوبی عنوان کنه
  در مجموع با توجه به پروژه ها من آینده را از آن تبریز و اصفهان میبینم. اگر پروژه های عنوان شده افتتاح شود. تفاوت این دو کلانشهر با سایرین کمی تفاوت خواهد داشت

  17

  13
  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز پروژه های شیراز به معنای واقعی کلمه فقط عمرانی بود. در مراحل بعدی که سرمایه گذاری و فضای سبز و تفریحی و اقامتی و خدماتی ودرمانی و تجاری مطرح شدند. خواهید دید اصفهان،در اون زمینه ها هم حرفی برای گفتن ندارد.پروژه هایی که برای شیرازو تبریز عنوان شد، نصف اونچیزی هم که هست نبود. اگه قرار بود پروژه های سرمایه گذاری هم مطرح بشه قطعا می دیدید مشهد و بخصوص اصفهان در برابر تبریز و شیراز حرفی برای گفتن ندارند. بخصوص تبریز که در این زمینه از تهران هم جلوتره. اصفهان و مشهد همین بودند که دیدیم. ولی هنوز پروژه های شیراز و تبریز رو مونده تا ببینی.

   19

   9
 24. saeed گفت:

  باتوجه به بودجه این شهر انتظار خیلی بیشتری داشتم

  7

  1
 25. Saıed TBZ گفت:

  فقط تو یه کمربندی ١١ تا پل میسازن ؟ بعد افتخارمون اینه نجفی تو سه سال ٧تا پل با طرح ٣٠ سال پیش ساخته

  15

  2
 26. امید گفت:

  قبول دارم که در این پست معرفی کامل و جامعی از تمام پروژه های شهری مشهد ارایه نگردید ، البته همانطور که نویسنده محترم در ابتدا به درستی اذعان داشت به دلیل گستردگی پروژه های عمرانی درسطح شهر مشهد معرفی تمام و کمال همه آنها در یک مجال امکان پذیر نیست. از همه اینها گذشته برخی از پروژه هایی که در این مطلب بدانها اشاره گردید در واقع پروژه نیستند بلکه ابرپروژه یا مگا پروژه می باشند ، مثلا طرح نوسازی بافت فرسوده اطرف حرم رضوی در مساحتی بالغ بر ۳۶۶ هکتار (با حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال حاضر) ، طرح میدان شهدا و نوسازی بافت فرسوده آن با مساحتی بالغ بر ۳۵ هکتار (با حدود ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی طبق گفته مسوولین شهری) ، طرح نوسازی بافت فرسوده مجد با مساحتی بالغ بر ۸/۶ هکتار ، کمربندی جنوبی مشهد با ۲۷ کیلومتر طول ، خط ۳ مترو با حدود ۲۸ کیلومتر طول و … در ذیل عنوان پروژه نمی گنجند و عنوان ابرپروژه یا مگاپروژه برای آنها مناسب تر می باشد که این چنین مواردی در معرفی پروژه های عمرانی کلانشهرهای تبریز ، اصفهان یا شیراز به ندرت دیده شد.

  10

  6
 27. ایرانیم گفت:

  به جز پروژه متروی مشهد ، سایر پروژه ها هم به لحاظ زیبایی و هم تنوع بسیار ضعیف تر از سه کلانشهر دیگه بودن. اصفهان، تبریز و شیراز با بودجه کمتر خیلی موفق تر عمل کردن.

  13

  11
  • وحید گفت:

   خودتو گول نزن. تونل انرژی و میدان شهدا و نوسازیِ بافتِ مرکزیِ اطرافِ حرم و خیابان دوطبقه شهید شوشتری و… پروژه نیستن…. ابرپروژه ان! حتی پروژه ی سنگفرش و مبلمانِ شهریِ این شهر هم از سایرِ شهرهای اصفهان و تبریز و شیراز سره! منصف باشید! و اینها تنها پروژه های شهرداریه…. اگر همه ی پروژه های سرمایه گذاریِ شهرها ذکر بشن که اختلافِ مشهد با این کلانشهرها خیلی بیشتر هم میشه.

   13

   7
   • ناشناس گفت:

    شما بهتره خودتو گول نزنی این پروژه هایی که بهشون میگی ابر پروژه یا در شهر های دیگه بهترشون اجرا شده یا در حال انجامه. شما از دیدن یه روگذر ۳۰۰ متری تعجب میکنید و بهش میگید ابر پروژه ی خیابان دو طبقه ی شوشتری،در صورتی که پلهای تبریز و شیراز و اصفهان خیلی عظیمتر و متعدد تر از این چیزاست. یا ابر پروژه های احیای میدان توپخانه ی شیراز و احیای میدان امام علی اصفهان در مقابل میدان شهدای مشهد و احیای چند صد هکتار از بافت تاریخی شیراز و اصفهان که در دست انجامه و احیای بافت فرسوده ی اطراف حرم رضوی ووو

    11

    8
    • وحید گفت:

     داداش تو مثل اینکه اصلا متوجه نیستی! خیابان دو طبقه ی شوشتری مشهد بالاش سواره رو و پایینش مثل یک ایستگاه متروست و پیاده روئه! بسیار لوکس و درجه یک. شما اگر همچین پروژه ای رو در اصفهان و تبریز و شیراز دارید به بنده معرفی کنید. رفتی پلهای سواره روی شهرت رو معرفی میکنی؟!!!! پروژه های احیای بافتهای فرسوده در شیراز و اصفهان و… هم دروغی بیش نیست. چه کارهایی انجام شده؟! هیچی! توی مشهد اما واقعا بافت اطراف حرم پاکسازی شده! دویست پروژه ی ساختمانی در حالِ انجامه! برو ببین اونجا چه خبره. همه ش ساخت و سازه. تعصب چشمات رو کور کرده!

     10

     3
     • ناشناس گفت:

      قرار نیست که عین اونچیزی که در مشهد قراره ساخته بشه رو تو شهرای دیگه هم بسازند که به من میگی توی شهرهای دیگه اگه هست نام ببرم.
      چیزی که معقول و منطقیه اینه که توی اصفهان بعنوان نمونه ۷ سال پیش یک خیابان دو طبقه ی ۵۰۰۰ متری ساخته شده که از لحاظ عظمت و هزینه با این خیابان لوکس و دو طبقه ی ۳۰۰ متری شما قابل قیاس نیست. همچنین است در مورد پروژه های پلسازی شیراز. آیا پل کابلی شیراز در مشهد همتا داره؟یا با پل امام حسین مشهد اصلا قابل قیاسه؟ تا بحال چنین سازه ی مهندسی در زمینه ی پلسازی در کشور ساخته نشده و از لحاظ مدرنیته هیچ پلی ایران یارای قیاس با اون رو نداره. در مورد چیزای دیگه هم شما چون دلیلی بر عدم وجودشون نداری میگی دروغه و بهتره خودت تعصب کورکورانه رو کنار بذاری.

      10

      4
 28. امیر گفت:

  اکبر جان
  خوب معلومه که زندگی کردن در شیراز بهتر از مشهد هست . مشهد در مترو و هتل و پارک ابی فقط جلوتر هست شیراز هم در بیمارستان سازی و پل سازی و فضای سبز و اب وهوا از مشهد بهتر هست .

  16

  9
 29. علی گفت:

  دستتتت مدیر سایت درد نکنه حسابی به ما مشهدی ها حال دادید
  فقط خیلی پروژه ها بیشتر از این حرفاست
  مشهد مااااااال و جهان مال رو فراموش کردید
  فکر نکنم مهر و ماه رو اجازه ی اجرا بدن
  پیاده رو ها هم فعلا در حد خیابون های معروف مثل احمد اباد و وکیل اباد هست

  5

  5
 30. علی گفت:

  مشهد درامدشخیلی بالا هست
  فعلا مشهد شده یک کارگاه ساختمون سازی ولی فک کنم تا ۵ سال دیگه فوق العاده بشه

  9

  3
 31. SALAR گفت:

  خواهشا دوستانی که تبریز رو از نزدیک ندیدند نظر ندن مشهد هر چه قد هم پیشرفت کنه فقط وفقط به چشم یه شهر مذهبی بهش نگاه میشه حتما یه چیزی هست که سازمان ملل تبریز رو زیباترین شهر ایران انتخاب کرده در ضمن مشهد یک شهر گرد حساب میاد که فقط و فقط همه چی به حرم مطهر رضوی ختم میشه

  18

  17
  • مصی گفت:

   خخخ… مشهد مستطیله طوری ک این دوستان دلواپس دارن نهایت تلاششون میکنن ازین مستطیل تر نشه ک حرم دیگه بطور کاملا از مرکز شهر خارج میشه… ولی بازم نمتونن زیاد کاری کنن… یچیزم من بگم تو این شرایط هال هازر کشور ما مشهد پیشرفت نکنه کدوم شهر پیشرف کنه جاش… ب مشهد نرسن بکدوم شهر رسیدگی کنن… مشهد متروش فعال نشه کجا فعال شه…. هر اتغاقی و پیشرفتی تو این شهر بوجود بیاد ب نفع نود درصد ملت ایرانه… شما یسر بیا تو کوهسنگی نصف جمعیت عربن (ینی خارجی ینی توریست ک هیچ کجای ایران اینطوری نیس) نصفشم مسافر…. منظور این ک درحال حاضر بهترین گزینه سرمایه گذاری تو ایران مشهده بعلت هزار و یک دلیل… و اگر سخت گیری های بیخود و بیجهت نباشه این شهر استعداد خیلی بهتر ازیناشم داره… حیف ک یکی مث وحید جلیلی برادر سعیدشون هر روز ابراز نگرانی میکنه ک مشهدو دوبی کردن و فلان…… درمورد اینکه شوما کفتی مشهد فقط یشهر مذهبیه عرض کنم که تهران ابتدا مرکز سیاسی بود ولی بواسطه همین مرکزیت همه چیزو بسمت خودش جذب کرد و اینو مطمعن باش مشهد عم بواسطه همین مزیت اگر سختگیری های بی مورد نباشه خیلی مراکز مهم رو میتونه وادارب حضور دراین شهر کنه کما اینکه همین اتفاق افتاده…. جلو ساخت هتل هفت ستاره رو میگیرن بخاطر سالن دنس.. خو کدوم شهر ایران سرمایه گذار میره هتل هف ستاره بسازه… خوشحال شدم… مصطفآ از مشهد

   12

   5
   • ناشناس گفت:

    بیشترشون عربند چون لباساشون اینجوریه وگر نه اینا عربای ایران و عراق و یا افغانی هستند دوست عزیز. در برابر توریست خارجی و ارز آوری شیراز و اصفهان،شهر مشهد حرفی برای گقتن نداره و بیشتر باعث گردش مالی میشه،نه ارز آوری. شهر های توریستی(توریست اروپایی،آسیای شرقی)ویترین ایران هستند،نه مشهد. اگه به مشهد بودجه ی بیشتری رو واسه مترو اختصاص میدن و هر امتیاز دیگری به دلیل اعتقادات داخلی هست نه منافع ملی.

    5

    9
    • مصی گفت:

     شما مس اینکه در جریان نیستی .. جدیدن امریکا یه قانونی رو ایجاد کرده که اون مسافر با کلاس عایی که شوما گفتی جرعت گذاشتن پاشون رو تو ایران ندارن.. پس در نتیجه بیشترین توریست ورودی به کشور ما توریست زیارتی و سلامته ک مختص مشهد میشه….(بنظرم شوما یه سرچی تو نت بکنی امار دستت میاد) ازینم بگذریم شوما میدونی وروددی مسافران داخلی به مشهد چقدر هست؟ بنظر من در حق این شهر اجحاف شده !! چرا؟ چون نظام ما اسلامی و شیعه هست و مقدس ترین شهر ایران نزد شیعیان مشهده بعد ازون هم بگذریم دومین شهر مهم-بزرگ و پرجمعیت ایران هم محسوب میشه ولی بعنوان مثال شاهد اینیم که تهران دارای شیش خط متروع اما مشهد بعد از حدود ده سال شروع ساخت خط دو مترو با داشتن شرایط آلودگی هوا جمعیت زیاد ترافیک و غیره هنوز در افتتاح خط دوم هزار و یک مشکل پیش رو داره!!! پس این اعتقادات داخلی ک شوما میگی انچنان سودی برای این شهر نداشته!!. یه مورد دیگه عم غرض کنم که اعراب ک به مشهد سفر میکنند مختص عراق نیستند .. بحرین کویت.. عربستان سعودی… سوریه.. لبنان… و جدای از اعراب از کشوراهای آذربایجان و ترکیه و پاکستان و ترکمنستان هند و .. به مشهد سفر میکنند…برادر اینا به بهانه مشهد میان ولی ی ملیون میدن به تاکسی های داخل مشهد که اینارو ببرن شمال دور دور .. نیستی داداچ در جریان نیستی… یسری از واقعیت هارو باید پذیرفت..(دوباره مصطفآ از مشهد)

     9

     1
    • مصی گفت:

     جناب ادمین خاهشا این جواب منو تایید کن خیلی زحمت کشیدم روش..خخخ.. زورم میاد تایید نشه?

     2

     0
    • m گفت:

     دوست عزیز با زائر امام. رصا درست صحبت کن. توهین به شهرم یا هر شهری دیگری رو هم نمیپسندم .در ضمن پروژه های مشهد به دست دولتمردان نمچرخه پولش ماله دولت نیس بیشترشم مال خود مشهدیاست از جمله پروژه افتاب از حسین ثابت و…

     0

     0
 32. آریا گفت:

  بعضی از پروژه های عمرانی شهر مشهد که در این پست بدانها اشاره نگردیده از قرار ذیل می باشند :
  ۱ : احداث پارک ملی چهل بازه در مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار با پیشرفت ۷۰ درصدی فاز اول پروژه : http://www.isna.ir/news/95040116597/
  ۲ : احداث پروژه تفریحی – گردشگری پارک جنگلی طرق (آفتاب) در ورودی شهر مشهد توسط آقای حسین ثابت بکتاش در مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هکتار : http://itiss.ir/NewsDetail.aspx?itemid=127
  ۳ : احداث بزرگترین پارک خطی کشور با ۳۲ کیلومتر طول در حاشیه کمربندی مشهد :
  http://khabarfarsi.com/n/16992382
  ۴) اجرای کمربند سبز در بخش شمالی (با مساحت ۱۹۹۰ هکتار) و جنوبی (با مساحت ۲۳۰۰ هکتار) با پیشرفت فیزیکی ۲۵ تا ۳۵ درصد : http://www.ettelaat.com/etiran/?p=189378
  ۵) سهم ۳۲ درصدی خراسان رضوی (و به طور عمده شهر مشهد) از پروژه های هتلی در حال ساخت کل کشور (۲۶۰ هتل از ۸۰۰ هتل در حال ساخت کل کشور) :
  http://www.donyayesafar.com/n/6988 و …
  جهت اطلاع از سایر پروژه های در حال اجرای شهرداری مشهد به لینک ذیل مراجعه نمایید. :
  https://eco.mashhad.ir/index.php?module=web_directory&wd_id=61130&menu_id=0&submenu_id=1

  12

  3
 33. محمد my tabriz گفت:

  سلام.کدوم سرمایه گزاری میاد شهر ما سرمایه گزاری کنه ها من اگه خودم سرمایه گزار باشم سرمایه گزاری میکونم ؟؟؟ننننه وقتی سرمایه گزاری دستگیری های شورای شهر رو میبینه وقتی وضعیت سرمایه گزاری رو میبینه که نتیجش شده ایسان وقتی وضعیت مکان های بسیااار تاریخی مثل ارک و مکان هنری چون مقبره شهریار رو میبینه وقتی بعضی ها تو این شهر غریبه ای رو میبینن ادرس غلت میدن و همچنین میبینن باغ گلستان ما پر شده از یه قبیله افراد غلت انداز وقتی ایل گولی شبا اونقدر تجمع میشه و عده ای جوان بی فرهنگ هر غلتی میکونن و پلیسی هم نیس گوششونو بگیره وقتی میبینه مغازه ها و پاساژ های خالی تبریز نیاد انتظار داشته باشیم بیاد سرمایه گزاری کنه حتی از مسافرا هم نباید انتظار داشته باشیم دوباره بیان تبریز همچنین وقتی خیانت ها و کم لطفی در بودجه به تبریز میشه تا حالا هم که تبریز تو زبوناس باید شکر کرد به مشهدی ها و شیرازی ها تهرانی ها و اصفهانی هاااا تبریک میگم خدا از اینم بیشتر کنه

  11

  4
 34. امید گفت:

  در کنار انبوه پروژه های عمرانی بد نیست نیم نگاهی هم به برخی از داشته های مشهد داشته باشیم از جمله :
  ۱) بزرگترین پارکینگ طبقاتی کشور : پارکینگ طبقاتی آسمان در میدان ۱۷ شهریور :
  http://www.isna.ir/news/91081811290/
  ۲) بلندترین پارکینگ طبقاتی کشور : برج آلتون واقع در خیابان دانشگاه :
  http://donya-e-eqtesad.com/news/562709/
  ۳) اولین پارکینگ زیرسطحی کشور : (پارکینگ زیرسطحی در حال افتتاح پروژه مجد)
  http://www.shahrara.com/page,1394,5,19,4,03.html
  ۴) دارا بودن بیش از ۵۴ درصد واحدهای اقامتی (هتل ، هتل آپارتمان ، مهمانپذیر و …) کل کشور :
  http://tn.ai/409406
  ۵) دارا بودن بیشترین تعداد هتل ۵ ستاره در کشور : (در حال حاضر ۱۱ هتل به استثنای پروژه های در حال ساخت) : http://www.khabaronline.ir/detail/371220/society/tourism
  ۶) سهم ۳۲ درصدی خراسان رضوی (و به طور عمده شهر مشهد) از پروژه های هتلی در حال ساخت کل کشور (۲۶۰ هتل از ۸۰۰ هتل در حال ساخت کل کشور) :
  http://www.donyayesafar.com/n/6988
  ۷) بیشترین تعداد «مال» های موجود یا در حال ساخت در کل کشور :
  http://jamejamonline.ir/online/1946913446825632892
  ۸) فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد دومین فرودگاه پرتردد کشور بعد از فرودگاه مهرآباد تهران : http://statistics.airport.ir/14
  ۹) پرترددترین راه آهن کشور و دارا بودن حدود ۳۳ درصد از مسافران شبکه ریلی کشور (توسط استان خراسان رضوی: http://www3.irna.ir/fa/News/82003588/
  ۱۰) بزرگترین پایانه مسافربری کشور : پایانه مسافربری امام رضا با ۴۷ هکتار عرصه و ۶۰ هزار متر مربع زیر بنا :
  http://passengerassosiation.ir/index.php/2016-01-19-15-04-54/13-2015-12-23-06-08-23
  ۱۱) دانشگاه فردوسی مشهد در زمره یکی از ۷ دانشگاه سطح یک کشور :
  http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=95453
  ۱۲) مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز پزشکی هسته ای کشور در بیمارستان رضوی مشهد : http://jjo.ir/tfAzpN
  ۱۳) دارا بودن بزرگترین اورژانس متمرکز بیمارستانی در کشور : اورژانس عدالتیان
  http://www.sifs.ir/FA/News/ShowNews.aspx?NewsID=57
  ۱۴) اولین مرکز سلامت سالمندان در کشور : در بیمارستان ۱۷ شهریور مشهد
  http://tnews.ir/news/6cd567560686.html
  ۱۵) بیشترین تعداد پارک های آبی در کشور و خاورمیانه : (در حال حاضر موج های خروشان ، موج های آبی ، پارک ساحلی آفتاب و پارک آبی ایرانیان) بعد از مشهد دبی با ۳ پارک آبی در خاورمیانه در رتبه دوم قرار دارد : http://mashhadtarin.blogfa.com/category/9
  ۱۶) وجود بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و سی و سومین چرخ و فلگ بزرگ دنیا در بوستان ملت مشهد : https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ferris_wheels
  ۱۷) نخستین تونل عمومی باد (شیبه ساز سقوط آزاد) کشور در منطقه تجاری گردشگری سپاد مشهد : http://www7.irna.ir/fa/News/81667824/
  ۱۸) بزرگترین پارک مینیاتوری شرق کشور : : http://www.farsnews.com/13950316000768
  ۱۹) نخستین استادیوم ورزشی دارای نمره A+ در کشور : (استادیوم امام رضا (ع)
  http://www.isna.ir/news/95031609481/
  ۲۰) دومین پردیس سینمایی بزرگ کشور : (پردیس سینمایی هویزه مشهد بعد از پردیس سینمایی کوروش تهران) http://www.jamnews.ir/detail/News/137847 و http://shiraz1400.ir/?p=12691
  ۲۱) بیشترین آمار سالن های سینمایی کشور پس از تهران (با حدود ۱۸ سالن فعال)
  http://www.cinemadaran.ir/index.html
  ۲۲) مشهد ، قطب دوم تئاتر کشور پس از تهران :
  http://qudsonline.ir/TextVersionDetail/350975
  ۲۳) چرم مشهد دارای بیشترین تعداد شعبه در میان برندهای چرم در سراسر کشور :
  http://donya-e-eqtesad.com/news/1021819/
  و …

  13

  5
  • محمدرضارحمتی گفت:

   ممنون از انشای بلند والا تون
   قبول داریم اصلا در اطلس گیتاشناسی بعد از پایتخت کشور و شهر مهم را قید می کنند
   که مشهد الرضا ع هست
   شما هم قبول دارید که بنیه اولیه این حجم سرمایه گذاریها (ایل و تبارم فداش بشن)
   وجود حرم مطهر امام هشتم ع است.بخاطر حجم ورودی سرشار مسافر و گردشگر((زائر))
   هست که برای تسهیل ترافیک شهری و جاده ای و هوایی -راحتی و آسایش و اسکان
   زائرین -و در کنار آن طبیعتا وجود استعداد با آن همه حجم ورودی و خروجی که
   منجر به رغبت سرمایه گذار خصوصی برای بازگشت سرمایه اش می شود
   صدالبته آستان مقدس حرم که نصف بیشتر این پروژه ها با هزینه و نظارت مستقیم
   ایشان که نمونه اش ورزشگاه تازه تاسیس و…..انجام می شود
   دیروز یه خبری که مال ۲-۳ سال قبل بود آقای رئیسی از هزینه بیشتر برروی پروژه
   های تجاری انتقاد کرده بودند که دلالت بر انجام این پروژه توسط حرم می باشد
   ولی قربونش برم متاسفم که امام رضا در این شهر مدفون است
   کنار مرزها ی شرقی روزی نیست که خبر درگیری با اشرار و شهادت مرزداران نباشد
   حجم بالای ورود مواد مخدر و مهاجرین افغان و پاکستانی و بنگلادشی و….که مشهد
   را به یکی از شهر های دارای بیشترین تکدی گری-معتاد متجاهر -جرم و جنایت
   کرده است
   ما بخاطر امام رضا اومدیم مشهد رو دیدیم
   کافیست شما هم تبریز تشریف بیارید ببینید
   تکدی گری صفره-مهاجرافغانی و بنگلادشی در حد صددرصد صفر -جرم و جنایت به
   نسبت کلانشرها کم و امنیت مرزهای غربی خیلی امن تر از مرزهای شرقی است
   زلزله های سهمگین تبریز را نابود کرده اند ولی باز خودمردم دوباره ساختند
   دولت هیچ کاری نکرده است وزارت محترم راه با سرمایه گذاری مستقیم ترکها
   در پروزه اتوبان تبریز-بازرگان مخالفت کرد
   برای تبریز۲۰۱۸ فقط ۱۰ میلیارد تومن داده است
   با اینهمه نام تبریز در سایت skyscrapercityوrenkopediaبعنوان شهر زیباو مدرن
   از نظر جلوه شهری cityscape نامبرده می شود
   و طی چندین بار از یونسکو شهرداری تبریز جوایزی کسب کرده است
   نایب زیاره ماهم باشید

   1

   0
 35. ناشناس گفت:

  پویا جان پروژه های دیگه-اعم از ورزشی و درمانی و بخصوص سرمایه گذاری که دوستان مشهدی و اصفهانیمون پیشاپیش رفتند به استقبالش و نقطه ی قوت تبریز هست، هفته ی دیگه توی سایت زده میشه؟
  آیا بازم اولین شهر تبریز خواهد بود؟

  4

  2
  • پویا گفت:

   انشالا

   3

   1
  • رضا گفت:

   بابا به خدا ۹۵ درصدِ پروژه های در حالِ ساختِ مشهد رو بخشِ خصوصی و آستان قدس دارن می سازن. برید ببینید اونجا چه خبره. مشهدیا اصلا نیازی ندارن که بخوان دو تا پروژه ی الکیِ سرمایه گذاری رو بذارن تو سفره ی شهرداری و معرفی کنن. چون این پروژه ها تو مشهد پُره. واقعا چرا فکر می کنید مثلا تبریز می تونه از نظرِ پروژه های سرمایه گذاری با مشهد رقابت کنه؟! تبریز سی میلیون توریست(مذهبی، فرهنگی و…) داره؟! تبریز آستان قدس داره؟! بابا تو تبریز پروژه های سرمایه گذاری فقط رو کاغذن. تو مشهد اما به جز یکسریشون که بحثهای دینی سرشون پیش میاد، بقیه همه شون اجرا میشن! مشهد ۱۵ برابر اصفهان و تبریز و شیراز پروژه در حالِ اجرا داره. واسه همین مطمئن باش که مشهد نیازی نداره که با تقلب فهرستِ پروژه هاش رو پُر بکنه! چون اصلِ پروژه های این شهر نه نزدِ شهرداری، که نزدِ بخش خصوصی و آستان قدسه.

   9

   1
 36. عاشق تبریز گفت:

  هیچی نمیشه گفت متاسفم برای مردم شهرم که همشئن عقلشون تو چشمشونه
  بالاخره همیشه مرغ همسایه غازه
  مشهد خودشو بکشه جلوی تبریز هیچی نیست
  ادمین چاپ کن کرسی

  10

  9
 37. ناشناس گفت:

  برید ببینید تو سایت مشهد امروز، چقدر واسه هم دلستر باز میکنند. آخه این پروژه ها چی دارند بجز دو سه تاش که کسی بخواد در موردشون این حرفا رو بزنه. فردی بنام شایان که خودشو تبریزی معرفی کرده کامنت زیر رو گذاشته.نکته ی جالب اینجاست که ایشون،بودجه ی همه ی کلانشهر هارو بر اساس سال۹۴ غلط میگه و فقط بودجه ی مشهد رو درست گفت که پارسال ۹۵۰۰ میلیارد تصویب شده بود. و همچنین فعالیتی هم ایشون در تبریز مدرن نداره، و همچنین غیر مستقیم همون چیزایی که مشهدیا اومدن تو تبریز مدرن میگن رو تکرا میکنه که مشهد با سه کلانشهر دیگه قابل مقایسه نیست و باید با تهران مقایسه بشه و از این حرفا. بعد آخرش غیر مستقیم میخواد بگه من تبریزیم. این کامنت شایانه:
  \\ این اوج نامردی هست.بودجه شهرداری تهران ۱۶/۵ هزار میلیارد تومان و بودجه شهرداری مشهد ۹/۵ هزار میلیارد تومان هست.این در حالی هست که بودچه شهر های اصفهان،تبریز و شیراز کمتر از ۲ هزار میبیارد تومانه.به نظر من باید تهران و مشهد باهم مقایسه بشن و بقیه کلانشهر ها باهم دیگه.من ماه پیش مشهد بودم.فوق الهاده فرق کرده و خیلی شیک شده فقط مشکلی که داشتم گرون بودن تاکسی هاش بود.چون هتلی که بودم اطراف حرم بود و وقتی میخواستم به وکیل آباد برم هزینه تاکسیم ۳۰ تومان میشد.تازه اونم فقط واسه رفت.در کل شهر خیلی تمیز و شیکی هست اما فوق العاده گرونه و هزینه زندگی کردنش زیاد هست.با سوال هایی که کردم در ۲ سال پیش قیمت مسکنش خیل بیشتر از تبریز هست.//
  یکی نیست بگه آخه تو از کی سوال کردی قیمت مسکنش از تبریز گرونتر بوده؟ آخه مگه مشهدیا میدونن که قیمت مسکن تو تبریز چنده؟

  10

  3
 38. مشهدی گفت:

  دوست عزیز که با نام “مشهد شهر بهشت” کامنت گذاشتی؛ مطمئناً شما مشهدی نیستی و بیماری روحی روانی داری که میخوای با اینجور حرفا مشهدیا رو با بقیه شهرا به مناقشه دعوت کنی!
  من خودم مشهدی هستم و حرفای شما رو اصلا نمیپسندم.
  در پایان ممنونم از سایت مشهد که گزارش خوبی تهیه کرده بودند و همچنین از سایت خوب شما

  16

  1
 39. جمالی گفت:

  مشهد خوب پیشرفت کرده اما حیف تو هر خونه اش دو تا افغانی هست.

  9

  17
  • ارشیا گفت:

   سلام من مشهدی اصیل هستم . شما رو چه حسابی این حرف رو میزنی!!!
   به جز چندتا منطقه گلشهر – ساختمون – طبرسی و … هستند .جای دیگه افغانی پیدا نمیکنی!
   واقعا این حرفت یعنی چی !!! تو هرخونه دوتا افغانی داره!
   من منطقه ازادشهر امامت میشینم بیا ایتجا یک دونه افغانی نشونم بده!

   6

   0
   • محمدرضارحمتی گفت:

    خیلی از زنان بی سرپرست و بچه های یتیم مربوط به زنانی ایرانی
    اند که به زور یا به هر علتی شوهر افغانی اختیار کرده اند و بعد از
    مدتی این افغانی های محترم زنان ایرانی شان با بچه هاشون را
    سپردند به خدا برگشتن به افغانستان
    ولی تبریز اولا گدا وجودندارد و اگه هم باشه به نسبت سایر
    کلانشهرها خیلی نادر است و مهاجر افغانی هم خدارا شکر
    پاش این ورها بازنشده است
    بابا عجب می نازید قربون امام رضا وواینهمه سرمایه گذاریها
    از برکت ضامن آهو ع می باشد
    و بخاطر زائر هست که مشهد رشدکرده و بالطبع رشد شهرنشینی
    و ترافیک ورودی مسافر هم سرمایه گذاری می خواد
    ولی تبریزی ها هر چی ساختند خودشان ساختند
    کاش ماهم یکی از مروارید های اهل بیت را میزبان بودیم
    والا مشهد کنارمرز افغانستان با بیشترین حجم تکدی گری
    معتادین و افغانی جای خوبی نیست
    فقط فقط عشق امام رضا ست که دومین شهر ایران شده است

    0

    2
  • حمیدرضا گفت:

   افغانی هم انسانه و افغانستان هم جزئی از خراسان بزرگ که جز معدود نقاطی در دنیا هست که در گذشته خیلی اباد تر از امروزش بود
   حیف که استعمار بین مردمی که از یه خون و یه نژاد بودن فاصله انداخت
   یکی شد افغان،یکی شد فارس،یکی شد ترک،یکی شد عرب….
   به قول اقبال لاهوری
   نه افغانیم و نی ترک و تتاریم/چمن زادیم و از یک شاخساریم

   5

   0
 40. التین گفت:

  به نظر من پروزه های شیراز شیک تر از پروزه خای بقیه ملانشهرهاست.

  13

  13
 41. آذربایجانلی گفت:

  سلام، پروژه های خیلی خوبی بودن و بعضیاشون واقعاً پیشرفت چشمگیری داشتن.

  7

  1
 42. احد گفت:

  البته از نظر خطوط ریلی شهری و میزان سرمایه گزاری متروی مشهد چشمگیر است اما باید بگم متروی مشهد بیشتر شبیه ترامواست تا مترو به جرات میتونم بگم مشهد بهترین تراموای ایران و داره ضمنا موتور سیگلت پروژه حساب نمیشه امکانات شهریه

  5

  1
 43. مهران گفت:

  این همه حسادت و بدگویی !؟! Frown
  متاسفم واقعاً .. ما چشم پیشرفت هموطنمونو نداریم …!
  دلیل این همه بدگویی و حسادت چیه آخه؟؟!!
  بخدا من خوشحال شدم این پروژه ها را در مشهد دیدم.

  9

  3
 44. احد گفت:

  دوستان هر چقدرم از شهرشون تعریغ کنن ملاک انتخاب تبذیز به عنوان پایتخت گرپشگری و توسعه یافته ترین شهر ایرانه چرا بین شیراز و تبریز اومدن تبریز و انتخاب کردن پس خودتونو قول نزنین ضمنا چند وقت پیش اخبار یه گزارشی تهیه کزده بود که گدایان تهران میلیاردرهای شهر هستن حکایت مشهدم گدایان تهرانه با پول گدایی از مردم ایران به گرانترین شهر تبدیل شده

  8

  7
 45. سعید گفت:

  باسلام.دوستان هیچ شهری را نمیتوان با شهرهای دیگه ای مقایسه کردمصلا شهرداری تبریز امسال رو اختصاص داده به روشنایی و فضای سبز البته پروژه های دیگه ای هم داره ولی از نظر سازمان ملل که ماها کارشناسی شده تبریز را درسال۲۰۱۸پایتخت گردشگری بین کشورهای اسلامی انتخاب کرده از نظراقتصاد از نظرفرهنگ از نظرغذاهای خوبش از نظر عمرانی وخییییلی چیزهای دیگه این حرف من نیس حرف سازمان ملل هس این نشون میده که تبریز از همه شهرهای ایران از هر لحاظ بهتره و درسال۲۰۱۸حدود۱۰۵میلیون توریست برای تبریز پیش بینی شده وبیشتر این توریست ها به بقیه شهرها هم سفری خواهند کردمثل اصفهان شیراز.و……..پس شهرها میتوانن درآمد خوبی از این تورست ها داشته باشند پس ما باید دست همو بگیریم از پامون نکشیم ایشاالله یه سالی هم بشه بقیه شهرهامون به عنوان پایتخت گردشگری انتخاب بشن تا کشوری آباد داشته باشیم.لطفی از تبریز.ایران سرای من است

  7

  3
 46. ناشناس گفت:

  پویا جان این هفته پروژه ها در چه زمینه ای هست؟

  2

  0
 47. امیر گفت:

  مصطفی جان
  مشهد فقط توریست زیارتی اون بیشتر از بقیه شهرها هست . در زمینه توریست سلامت باید بگم که توریست سلامت شیراز از مشهد خیلی بیشتر هست چون از تمام کشورهای حوزه خلیج فارس برای درمان به شیراز می ایند .مشهد فقط شیعه ها می ایند . یک نوع توریست دیگه هست که تقریبا فقط در شیراز هست و ان هم توریست ادبی هست که از تمام دنیا برای دیدن حافظیه و سعدیه به شیراز می ایند .

  4

  5
  • مصی گفت:

   راستش من از توریست سلامت شیراز چیزی نمیدونم ولی مطمعنن عرب شیعه حتا اگر برای درمان هم بایران بیاد صددرصد مشهد اولویت اون خاهد بود … ک همین طور عم هست ولی شما باید بیاین از نزدیک ببینین… برا کاشتن موعم میان اینجا?…. از لحاظ ادبی هم استان خراسان چیزی کم و کسر نداره… فردوسی بزرگترین شاعر فارسی زبان… عطار.. خیام..کمال الملک ..مهدی اخوان ثالث و.. عزیزم شیراز شهر قابل احترامیه ولی تحریم همه چیو از ما گرفته حتا توریست..

   4

   5
   • ناشناس گفت:

    یکی از توریست های خارجی درمانی شیراز شیعیان عراق هستند که بیش از مشهد به شیراز میایند و توی کشور های دیگه هم خیلی عرب شیعه نداریم.امروزه شیراز پایاپای تهران دارای گسترده ترین امکانات درمانی کشور هست که با تکمیل طرح های درمانی موجو،شیراز قبل از تهران قطب مطلق پزشکی ایران خواهد بود. در ضمن برای درمان بیماری هایی مثل پیوند و چشم وگوش و… از تهران هم بیمار برای معالجه به شیراز میاد.

    4

    3
   • ناشناس گفت:

    راستی در زمینه ی ادبات هم خودت خوب میدونی که مشهد به پای شیراز نمیرسه پس الکی زور نزن.

    4

    4
    • مشهدی گفت:

     دوست عزیز بحث ساخت و سازه. نخیر شهر ما هم حکیم های زیادی داره و داشته . جهت اطلاع بهتره به بیمارستان رصوی مشهد یه سری بزنی

     1

     1
 48. احمد گفت:

  سلام آقا پویا. حال که پروژه های عمرانی کلانشهرهارو مقایسه کردین پیشنهاد می کنم پروژه قطار شهری کلانشهر ها رو هم مقایسه کنید. فکر کنم تبریز از اخر اول بشه متاسفانه.

  1

  3
  • ناشناس گفت:

   خیر. اصفهان آخره. چون هنوز خط دو رو شروع نکرده و حتی مطالعاتشو هم انجام ندادند. و تبریز دو ساله که خط دوم رو هم شروع کرده به احداث

   7

   2
   • مشهدی گفت:

    دوست عزیزبهتره موقع رای دادنامون به کسی. که میخاد مسیول یه شهر بشه بیشتر نگاه کنیم اینو به همه هم وطنام میگم از جمله همشهری هام مشهدیا.
    باید نذاریم شهر به دست فاسد بیفته. فکری برای فرهنگ شهرمون کنیم فرهنگ شهر انقد ادم های مختلف اومدن تو شهرمون داره فرق میکنه اومدن ادم های مختلف تو این شهر خیلی خوبه ولی دیدنشون از یه بُعد خوب نیس اگه یه عرب بهت بدی کردی معنیش این نیس که همه عرب ها بد هستن. و دوم این که. تو شهر مشهد بودن یا نبودن کنسرت مهم نیست مهم فرهنگ این شهره مهم بودن مسکین تو این شهره مهم مدیریت نکردن خوب اطراف حرمه بعضی از مجاورین زائر در اطراف حرم از زمین تا اسمون با مردم واقع در غرب مشهد فرق دارن که این واقعا خیلی بده که هر چه قدر ما از حرم دور تر میشیم جنس ادم ها طرز برخورد ادم ها بهتر میشه و زائر وقتی میاد از مردم شهر ناراحت میشه و خیلی چیز های دیگه. بهتره هم شهری هام یا هم وطنام بیشتر به فکر فرهنگ خوب باشند بعد به دنبال ساخت و ساز.

    3

    0
 49. ارشیا گفت:

  با سلام …
  واقعا واقعا متاسف شدم برای خیلی از دوستان! وقتی پیام هارو میخوندم احساس میکردم همه یک کشور مستقل هستند.. اون اقایی که گفته بود تبریز به گرد مشهد نمیرسه یا اون اقایی که گفته بود تبریز پل نداره یا یا یا یا…. من خجالت کشیدم به والله! شما ایرانی هستید واقعا!
  اگر تبریز اباد بشه ایران اباد شده! اگر مشهد شیراز اصفهان و … اباد بشه ایران اباد شده! این حرف ها چیه میزنید! اگر پروژه ایی مثلا بزرگراه یا مسیری افتتاح میشه برای منه مشهدی نیست به ولله !! برای همه یه ایران هست شمایی که میای مشهد برای ترافیک کمتر ،از همون پروژه استفاده میکنی !یا پروژه قطار شهری هرچی خطاش به بهره برداری برسه همه سود میبرن! یا منی که میام تبریز !
  هرشهری نیاز کالبدی خاصی داره که باید بررسی بشه!این توسط امار بدست میاد شاید شهر شیراز واقعا پل زیاد نیاز داره! واقعا فکر میکنید واس قشنگی میان اون همه بتن اون همه انرژی و وقت و اذیت شدن رو انجام میدن!!!مثلا تو مشهد هرچی هتل و مراکز خرید و جاده ایی بسازن کمه دوست عزیز ! بعضی روزا تو مشهد یک اتاق کوچیک گیر نمیاد با این همه هتل و مساقرخونه!!!یکم تامل کنید دوستان
  من اصلا کار ندارم مشهد بهتره تبریز اصفهان شیراز …… مثل این که بیام بگم امام رضا ع چون تو شهر منه پس مال منه!! نههه مال همه مردم مسلمون جهان پس اگه پروژه ایی شکل میگره واس آسایش منو شماست که میای مشهد ! اگه پلی تو شیراز میزنن واس ایسایش منو شماست که میریم شیراز! یا اصفهان زیبا.همه شهر ها قشنگی و دیدنی خودشو داره! حتی کویر ایران
  باور کنید من خیلی خوشحال میشم اگر بشنوم پروژه خوبی تو فلان شهر داره ساخته میشه
  یکم چشم نگرشمون رو عوض کنیم دوستان . یا حق

  9

  0
 50. سعید گفت:

  Laugh سلام ب دوستان ب عنوان یک مشهدی ما زائر امام رضا رو رو سرمون میزاریم مخلص همه هموطن های گل

  5

  0
  • مشهدی گفت:

   سلام به همه
   امم مشهدیم .پروژه ها خوب بودن ولی خوب بهتر از این هام هم بود
   ولی دو تا پروژه که واقعا عالی بود و اینجا گفته نشد پروژه شهر تمدن ها و صد ابشار اخلمد بود
   بعد دوستان شهر های ما از جمله مشهد به دست بعضی نادان افتاده
   به نظر من بودن یا نبودن کنسرت تو شهر مشهد مهم نیست مهم بودن مسکین گداست. نباید تو این شهر گدایی با وجود چیز هایی مثل استان قدس باشه. برای همه شهر های ایران ابادی ارزو میکنم ابادی بیشتر از ابادی ساخت برج و… ابادی فرهنگمون ابادی انسان بودنمون برداران افعانی که به شهر ما مشهد میان با انسانی که از امریکا میاد فرقی نداره مهم اینه زائره و ما هم امیدوارم میزبان خوبی برای این دوستان باشیم
   بیایم بیشتر از به فکر بودن ساخت و ساز تو شهر به فکر فرهنگمون باشیم فرهنگمونو خراب نکنیم
   با ارزوی بهترین ها برای هم وطنان عزیزم مصطفی از مشهد

   1

   0
 51. سینا گفت:

  من مشهدیم اما ناراحتم که این دوستمون اینجوری میگه کاش بجای اینکه بگیم پروژه شهرم خوبه فکر این بودیم که این شاخه نژاد پرستی و فرقه پرستی و کنار بذاریم و به ایران فکر کنیم و به پیشرفت کل ایران از روستا تا شهر و فرهنگ و هنر و به امید روزی که مثل قدیم خودمون و با کشورای پیشرفته صنعتی بسنجیم و ببینیم همسایه هامون که ارزو داشتن به ما برسن الان کجان و ما کجا ، متاسفانه انقد تو کمبودها بوده ایم که الان دوتا پل و ساختمون شده افتخارمون ، به امید روزی که افتخار واقعی برگرده به کشور ممنون از همه

  3

  0
 52. علی گفت:

  متاسفانه اولویتها در شهرسازی مشهد کمتر رعایت میشه مثلا احداث بل چند منظوره تقاطع طرقبه شاندیز که در واقع محور خروجی بسیار مهم ییلاقات مشهد میباشد و همیشه در تعطیلات ترافیک وحشتناکی داره نباید اهمیتش کمتر از بروژه های مرکزی شهر باشه و یا احداث کمربندی جنوبی شهر که بسیار در روانسازی ترافیک مناطق غربی و جنوبی شهر تاثیر گذاره باید هر چه زودتر راه اندازی میشد ولی من با اینکه بشخصه سالهاست در این مناطق کوهبیمایی میکنم (بالغ بر ۱۰ سال)شاهد سالها تعطیلی این بزرگراه در حال احداث بسیار مهم شهری و حتی کشوری هستم,و این از دید من جز نگاه گزینشی مسئولان نیست.

  0

  0
 53. علی گفت:

  متاسفانه اولویتها در شهرسازی مشهد کمتر رعایت میشه مثلا احداث بل چند منظوره تقاطع طرقبه شاندیز که در واقع محور خروجی بسیار مهم ییلاقات مشهد میباشد و همیشه در تعطیلات ترافیک وحشتناکی داره نباید اهمیتش کمتر از بروژه های مرکزی شهر باشه و یا احداث کمربندی جنوبی شهر که بسیار در روانسازی ترافیک مناطق غربی و جنوبی شهر تاثیر گذاره باید هر چه زودتر راه اندازی میشد ولی من با اینکه بشخصه سالهاست در این مناطق کوهبیمایی میکنم (بالغ بر ۱۰ سال)شاهد سالها تعطیلی این بزرگراه در حال احداث بسیار مهم شهری و حتی کشوری هستم,و این از دید من جز نگاه گزینشی مسئولان نیست.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo