قسمتهایی از میدان حسن پادشاه فروریخت+تصاویر/ مسئولین محترم میدان حسن پادشاه را دریابید /حسن پادشاه میدانی که با تیرهای کمکی پابرجاست

photo_2016-08-09_01-09-43

تبریز مدرن : عصر امروز به منظور بازدید مجدد از میدان صاحب الامر  به این میدان تاریخی رفته تا از نزدیک حمام و مدرسه واقع در این میدان را مشاهده نمایم . بعد از گشت  و گذاری در آن محدوده نوبت به میدان حسن پادشاه رسید که در کنار میدان صاحب الامر واقع شده است.طبق تعریف و تاریخچه‌ای که شب قبل از تهیه گزارش از این بنای تاریخی (که قدمت آن به ۸۷۰ هجری قمری باز می‌گردد) خوانده بودم، اصلا انتظار وخامت اوضاع در این حد و اندازه را نداشتم؛ درب ورودی مسجد و معماری  کاروانسراها، نشان از تاریخی کهن داشت که در اثر گذشت زمان و بی‌تفاوتی اهالی و مسئولین مربوطه پوسیدگی در کلیت سازه های این میدان  هویدا بود. با ورود به میدان حسن پادشاه  با کلی تغئیرات تخریبی مواجه شدم که حس بدی در من القاء نمود .بلی متاسفانه قسمتهایی از کاروانسرای میدان تخریب شده و سقفشان ریخته بود .

با نگاهی که به تصاویر سال قبل این مجموعه داشتم شاهد پابرجا بودن سقفهایی بودم که امروز نابود و به تلی از خاک تبدیل شده بودند.آنچه مسلم است میدان حسن پادشاه فعلی نیز الان به کمک تیرهای چوبی جانبی که زیر طاقها قرار داده شده است پا برجا مانده است وگرنه اگر این تیرهای کمکی هم نبودند الان کل میدان با خاک یکسان شده بود !

مسئولین امر کجائید؟ مگر قرار نبود این میدان و میدان حسن پادشاه را برای تبریز ۲۰۱۸ نوسازی و آماده سازی کنید ؟  آنطور که از شواهد پیداست وضعیت این میدان سال به سال وخیمتر میشود و با این رویه بی تفاوتی مسئولین  روزی شاهد خواهیم بود کل میدان نابود خواهد شد مثل خیلی از اماکن تاریخی نابود شده تبریز!

کاروانسرای دور این مسجد یک مجموعه ارزشمند است که میتواند بصورت بسیار زیبایی مرمت و به هتل سنتی شهر تبدیل گردد.آنچه مسلم است  اگر این کاروانسرا در یکی از شهرهای توریستی جهان بود الان با احداث هتل سنتی روزانه میلیونها دلار کسب درآمد میکردند ولی حیف که دست ما تبریزی ها افتاده و کمر همت به تخریب آن بسته ایم !

شایسته این مکان نیست که بدین گونه رها شود، بازسازی مسجد تاریخی حسن پادشاه می‌تواند به عنوان یکی از شاهکارهای تمدن جهان اسلام به محل بازدید گردشگران ایرانی و خارجی به ویژه جهت نیل به هدف تبریز پایتخت گردشگری اسلام در سال ۲۰۱۸، تبدیل شود.

 پایگاه خبری تبریزمدرن منتظر پاسخ سازمان میراث فرهنگی در مورد دلایل تخریب سقف برخی از کاروانسراها و دلایل عدم رسیدگی به این گوهر ارزشمند میباشد .

photo_2016-08-09_01-09-27

۴ IMG_5548 IMG_5551 IMG_5554 IMG_5557 IMG_5558 IMG_5560 IMG_5566 IMG_5567 IMG_5570 IMG_5575 IMG_5581 IMG_5582

photo_2016-08-09_01-09-434

28
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۱ پاسخ

 1. امید گفت:

  بیشتر به نظر میاد عمدی باشه . عمرا کسی پاسخگو باشه

  21

  7
  • مجید گفت:

   در تایید صحبت های امید امکان نداره بنایی که این همه قرن سرپا بوده یکساله به این روز بیفته. البته نمی گم کار مسئولین هست شاید افراد محلی با هدف خاصی این کار رو کردن که البته دلیل دیگری است بر بی عرضه گی مسئولین در حفاظت از این مکان ها.

   12

   0
  • الشن گفت:

   ۲۰۱۸ ۲۰۱۸?!! اوغلان نه ایکی مین اون سکگیز؟ بابام بونلار عرضه سیز دئیرلر قارداشلاریم، نیه یانلیش دوشونورسوز؟ بولار آزربایجانین دوشمانیدیلار.
   بیر باش گئدین اصفهان شیرازا گورون نه جور بیردانا کرپیجیده ساخلیرلار.
   دوستان عزیزه من لطفا داستان رو اشتباهی متوجه نشیم، این افراد بی عرضه نیستند بلکه دشمن آزربایجان هستند. کافی بود این میدان در یزد شیراز یا اصفهان جا خوش میکرد اون وقت بوودجه بود که سمتش سرازیر می شد

   3

   1
 2. Alireza shamsi گفت:

  ایجا قدمتش از کل تاریخ تمامی اثار و بنا های اصفهان بیشتره ولی ما نمیتونیم حفظ کنیم این بنا رو و به عنوان یکی از نمادهای شهرمون معرفی کنیم هروقت میرم اونجا هر بار احوالش رو بدتر از قبل میبینم Big Frown(

  35

  5
 3. التین گفت:

  داش باشلارینا دوشسون.

  31

  3
 4. تبریزی گفت:

  تبریز دو هزار و هجده را اینچنین عشق است…!
  خسته نباشید آقایان مسئول !!

  30

  0
 5. امید گفت:

  حاجی پور و نوین را لعن و نفرین می کردیم، اوضاع بدتر شد! جناب نجفی، جناب آبدار بخشایش، به خاطر آیندگان هم که شده این میدان را حفظ کنید. این مجموعه بخشی از تاریخ و هویت تبریز است. لعن و نفرین ابدی را برای خودتان نخرید. اگر نمی توانید کاری کنید، لااقل استعفاء دهید و این بدنامی و مسئولیت تاریخی را از دوش خود بردارید.

  آقای فریدون بابایی اقدم می دانم که شما نظرات این سایت را پیگیری می کنید و می خوانید. لااقل شما کاری بکنید.

  30

  2
  • شاهین گفت:

   تجربه نشان داده مسئولینی که کلا”در استانهای آذربایجان خوب کار کرده اند فورا”آنها را عوض کرده اند و البته برعکسش.الان این آقای نجفی و دار و دسته اش هم به زور که شده حداقل تا پایان ۲۰۱۸ با کمک اشخاص نفوذی در شورای شهر تبریز در سمت خود ابقا خواهند شد.این از وضع آثار تاریخی این هم از اتمام فصل کاری در تبریز اما دریغ از یک کار مثبت عمرانی در سطح شهر.فقط کار همشهریان ما شده شنیدن دروغ.۱۰ روز بیشتر به هفته دولت نمونده که وعده افتتاح مترو رو داده بودند و ایستگاه مترو منصور تا ۱۰۰ روز هم تکمیل نمیشه!هر روز موقع مراجعه به سر کار از جلوی پروژه عتیق میگذرم.در پروژه به آن عظیمی خدا شاهده ۵ نفر هم کار نمیکنه و با این وضعیت تا ۱۰ سال هم پروژه بافت فرسوده شهر افتتاح نخواهد شد و …البته بنده در اول به نجفی با توجه به وعده ها و پروژه های بلند پروازانه ای که گفته بود خوش بین بودم ولی عملا”در ۵ ماه اخیر سال جدید هیچ تحرک خاصی از ایشان ندیده ام.نظر همشهریان عزیزم محترم،ولی بنده به شخصه از این روندکاری شهردار خیلی دلسرد شده ام!

   17

   3
 6. ayhan گفت:

  واقعا تاسف باره.
  چرا مسئولین ما خوابیدند ؟اگه این اثر تو اصفهان بود به نظرتون این طوری ولش میکردند؟؟؟
  چه کسانی می خواهند تاریخ تبریز را نابود کنند؟؟؟

  16

  0
 7. ghartal گفت:

  یه سوال ….
  آیا مسیولان با دیدن این تصاویر بازم جرات میکنن از تبریز ۲۰۱۸ حرف بزنن ؟؟؟؟
  به خدا من به جای مسیولین خجالت می کشم ………

  18

  0
 8. ghartal گفت:

  آقای آبدار و آقای پور مهدی به عنوان معاون عمرانی استاندار باید پاسخگو باشن ؟؟؟؟؟؟؟
  در کنار اینها نجفی هم فقط وعده میده

  17

  0
 9. تبریزلی گفت:

  مسولین ما چیکار میکنن وعده پشت وعده ۲۰۱۸ علم کردین هر روز یک وعده روی کاغذ
  هر روز جلسه نمایش همایش
  آثار ۷۰۰ ساله ی ما در حال تخریب کامله پس کی اقدام عملی خواهد شد !!! کی

  19

  0
 10. وحید گفت:

  به نظربنده مسئولان عزیز!نمیخوان برای خود درآمدپایدارایجادکنن وهمون پول اندکی که دولت یاارگان های دیگه بهشون کمک میکنند بسنده میکنند ونمیخوان خودشونوبه زحمت بندازن….به اصطلاح خودمون خوردن وخوابیدن رو ترجیح میدن یا تلاش کردن رو.

  13

  0
 11. علی گفت:

  قدر زر , زرگر شناسد
  قدر گوهر , گوهری
  قدر گل , بلبل شناسد
  قدر قنبر , را علی

  13

  0
 12. علی گفت:

  مدیران و مسئولین محترم
  دوست دارم این رو بدانید که اگر چنین جاهایی درست بشه و برای بازدید عموم مردم و خصوصا توریست ها قرار داده بشه، در اخر پولش به نفع شماها خواهد بود، نه ما مردم عادی.
  پس لطفا به درخت های ثروت که در شهرمان تبریز وجود دارند، فکری کنید و این را بدانید که بیشتر مسافران و توریستها دوست دارند به دیدن آثار باستانی این شهر بروند و بعدها برای همه فامیل، دوست و آشنایان خود تعریف کنند.

  11

  0
 13. majid گفت:

  فقط میشه گفت متاسفم برا مسئولینی که هیچی جز منفعت خودشون براشون مهم نیست.

  15

  0
 14. یحیی گفت:

  من اگه جای شهردار بودم سالی صد میلیارد فقط برای احیای اثار تاریخی تبریز اختصاص میدادم. مثلا بیست میلیارد برای میدان حسن پادشاه . بیست میلیارد برای مجموعه ربع رشیدی . بیست میلیارد برای مجموعه دوکمال . بیست میلیارد برای خلعت پوشان . بیست میلیارد برای احیای خانه های تاریخی. به خدا صد میلیارد تومن در مقابل بودجه سالانه تبریز هیچی نیست . فقط اراده ای برای انجام کار وجود نداره

  14

  0
  • saeed گفت:

   پیشنهاد خوبیه.من لا نمیونم ۲۵۰۰ میلیارد دقیقا کجا میره؟اقا پویا میشه یه حسابی بزنید ببینید واقعا انقدر پول هزینه میشه تو تبریز؟سالانه ۱۰۰ میلیارد بدن به احیای تاریخ….۱۰۰ میلیارد بدن به فضای سبز.۱۰۰ میلیارد بدن به زیباسازی روزانه و شبانه…با ۳۰۰ میلیارد قطعا میشه در عرض ۵ سال اینده تبریز رو از همه لحاظی بهترین شهر ایران دید.

   6

   0
 15. ناصر گفت:

  اگر اوزون حسن از اهل تسنن نبود, الان اینجا احیا و آباد شده بود.

  3

  2
 16. امیر گفت:

  یحیی جان
  متولی اثار تاریخی میراث فرهنگی هست .

  4

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo