لباس محلی آذربایجان ، زیبا اما کم رونق

 لباس های محلی مشخصه و نماد فرهنگ، تاریخ، هویت و شناسنامه هر منطقه است که طی سالیان متمادی در بیشتر نقاط کشور پهناورمان دچار تغییر شده و دیگر کمتر سراغی از لباس های سنتی و قدیمی گرفته می شود.

 gal1885

به گزارش تبریز مدرن ، گرچه ‘مهارت دوخت لباس های محلی و سنتی آذربایجان شرقی’ در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور ثبت شده است، اما لباس محلی و سنتی در شهرهای این استان نیز منسوخ شده و بجز در برخی مراسم ویژه، بعضی روستاها و ایل های عشایر، در جای دیگر نشانی از آن دیده نمی شود.

شرایط جغرافیایی، محیطی و آب و هوا، نحوه زندگی و اسکان و اوضاع اجتماعی، شرایط و اوضاع اقتصادی و تکنولوژی و نیز اعتقادات مذهبی و آداب و رسوم از جمله عوامل موثر بر شکل لباس ها درجوامع مختلف است، اما امروزه وسایل ارتباط جمعی و تکنولوژی در شکل گیری فرم لباس و مدهای رایج نقش اول را ایفا می کند .

ایلات مشهور آذربایجان شرقی همچون شاهسون و ارسباران و برخی از روستاها از معدود محل هایی است که هنوز زنان از پوشش لباس های محلی استفاده می کنند و تحت تاثیر مد و رسانه قرار نگرفته اند .

کارشناس میراث فرهنگی و لباس محلی آذربایجان شرقی به خبرنگار ایرنا می گوید: سه نوع لباس محلی شامل لباس محلی شهری، روستایی و عشایری وجود دارد که این نوع لباس ها در دوره صفویه و قاجار بیشتر استفاده می شد اما لباس محلی شهری در آذربایجان شرقی در حدود ۵۰ سال گذشته منسوخ شده است .

علی فلسفی میاب اظهار کرد: لباس های روستایی هنوز در برخی از روستای های استان مانند دویجان شهرستان مرند رایج است و زنان و مردان آنجا همچنان از لباس محلی استفاده می کنند.

وی افزود : سرپوش، چارقد گل دار، پیشانی بند، پیراهن و روپوش چاک دار از جمله شاخص های لباس محلی زنانه در آذربایجان شرقی است .

فلسفی میاب اضافه کرد: فرم و شکل پوشاک زنانه در مناطق عشایری آذربایجان شرقی بیشتر به شیوه قدیم و شامل پیراهن بلند، دامن چین دار بلند و چارقد(روسری بزرگ) می شود.

وی تشریح کرد: رنگ های به کار رفته در پوشاک محلی زنان اسان اغلب رنگ هایی با زمینه روشن و گلدار است و نوع پارچه، دوخت، تزئین و نام انواع پوشاک و زیورهای زنانه در نزد ایلات و عشایر از تنوع چشمگیری برخوردار است.
کارشناس میراث فرهنگی و لباس محلی آذربایجان شرقی بیان داشت: شلوار مردانه سنتی استان هم در ساق پا تنگ و بالای آن گشاد است، جوارب محلی هم که رایج است .

وی در خصوص لباس مردانه آذربایجانی می گوید: ‘دوزملی آرغالیخ’ نام لباس مردانه بوده و به معنی لباس چین دار است که در مناطق شهری و روستایی رواج داشت؛ این لباس نیم تنه بوده و از کمر به صورت دامن است .

وی اظهار کرد: سرپوس(کلاه) مردان دارای تنوع زیاد بوده و با نام های ‘پاپاخ’، ‘دری بورکی’ ، ‘سرداری’، ‘پهلوی’ و قزاقی که وارداتی بودند، مورد استفاده قرار می گرفتند .
فلسفی گفت : عشایر و روستاهای جنوب سهند همچنان از لباس های محلی استفاده می کنند؛ چادر شبی که در منطقه سردرود و بناب و شهر های دامنه کوهستان سهند بافته می شد و لباسی که چوپانان کوهستان سهند بکار می بردند و کت مردانه که تا چند سال پیش استفاده می شد، از جمله پوشاک های منحصر بفرد و ویژه آذربایجان شرقی به شمار می رود .

وی اضافه کرد : جنس پارچه های استفاده شده بسته به توان مالی افراد شامل کودری، ململ، چیت، متقال، فاستونی، دریاکنار، اوتماسینار، آیناگولی(پولکی)، شالموز، تافته، مخمل و به تازگی ابریشم می شود.

وی گفت : لباس زنان و مردان به سه بخش سرپوش، تن پوش و پاپوش تقسیم می شود؛ عرقچین، روسری کلافه ای، شال و چارقد، چالما – شاماخی(سربند)، چپی(روسری)، آلاچارشاب(چادر رنگی)، اوربند(روبند) و چادرا(چادر) متداول ترین سرپوش های زنان روستایی و عشایر آذربایجان شرقی را تشکیل می داده است.

وی ادامه داد: کوینک (پیراهنی بلند با یقه گرد)، دُن (نوعی پیراهن)، تومان (دامن بلند)، شلته یا دیزلیک (دامن کوتاه)، جلیقا(جلیقه)، یل (نوعی کت با پارچه مخمل و ترمه)، خود(کت معمولی)، جان کوینک(شامل تمام البسه کاموایی که روی پیراهن به تن می کنند) و ترکوینکی (زیرپوش) نیز از تن پوش های زنانه به شمار می روند.
کارشناس لباس های محلی یادآور می شود: پاپوش های زنانه نیز دارای انواع مختلفی همچون جوراب، گالش(کفش بدون پاشنه)، چاروق، قوندارا(نوعی کفش چرمی)، قیرمیزی باشماق(پاپوشی همچون دمپایی) و تک گون(کفش جشن و عروسی) بوده اند.

وی افزود : لب چین یا دولاما(نوعی چکمه مخصوص چارواردارها)، تک گون، گلاسه باشماخ، چاروق و چوست نیز انواع پاپوش های مردان عشایری و روستایی آذربایجان شرقی تا گذشته های نه چندان دور بودند.
کارشناس میراث فرهنگی در خصوص لباس های محلی زنان نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا می گوید : استفاده از لباس های محلی و تن پوش مربوط به زمان و مکان و تاریخ جغرافیایی خاصی نیست و در واقع نیاز بشر بوده که تنوع آن مربوط به محیط، منطقه و نوع مذهب می باشد .

مریم ابوالفتحی اظهار داشت : تاکید به حجاب در اسلام بر روی پوشش به خصوص نوع پوشش زنان تاثیر گذاشت، اگر چه پیش از آن نیز پوشش هایی وجود داشت اما در منطقه آذربایجان در دوره های زندیه، افشاریه و قاجار لباس ها دارای فرم و شکل غنی تر بوده و در دوره زندیه دارای تزئینات بیشتر و پوشش زنانه زربافت بود .

وی افزود : دامن در تمام تن پوش ها در تمام دوران بوده و شلوار هم برای زنان و هم برای مردان عمومیت داشته و سربندها و کلاه ها دست دوز بودند .
کارشناس میراث فرهنگی گفت : از دوران قاجار لباس شکل ساده ای پیدا کرد و به تدریج رواج آن در شهرها کاهش و در روستاها ثابت ماند.

ابوالفتحی برخی از روستاهای شهرستان مرند و روستای ‘گل آخور’ شهرستان بستان آباد و دامنه سهند را از جمله مناطقی اعلام کرد که هنوز پوشش لباس های محلی در آنجا وجود دارد و پارچه های الوان و گل های درشت پوشش زنان این مناطق را تشکیل می دهد.

وی گشاد بودن لباس های محلی و سنتی را از عمده ویژگی آنها عنوان کرد و افزود : بالا تنه و آستین های گشاد فرم پوشش لباس های بیشتر روستاهای استان است و در کنار آن لباس سنتی به نام ‘ایش پالتاری’ دارند که در زمان کار و پخت نان از روی لباس عادی می پوشند.
ابوالفتحی اظهار کرد : در نقاط عشایری استان نیز لباس های محلی کماکان رایج است اما با ورود پارچه و لباس های ارزان قیمت لباس های محلی تحت تاثیر قرار گرفته است به طوری که جوانان عشایر دیگر از لباس های سنتی و محلی خود استفاده نمی کنند .

وی خاطر نشان کرد: با این همه باید لباس های محلی حفظ شوند و با ثبت مهارت در دوختن لباس های محلی آذربایجان برای حفظ فرهنگ بومی و محلی منطقه نیز تلاش کرد هر چند نمی توان کسی را برای استفاده از این لباس ها ملزم کرد .

ارزش لباس های محلی در ایران به تا اندازه ای است که یک سری تمبر چهارتایی از لباس های محلی کشورمان از جمله آذربایجان شرقی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده است.

33
7

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۱ پاسخ

 1. سودا گفت:

  یاشاسین وطنیم آزربایجان

  24

  6
 2. تبریزلی گفت:

  یکی از زیباترین لباسهای محلی دنیا هستش
  حداقل میشه در عروسیها و مجالس پوشید سالی یکبار جشنواره فستیوال مثل چهارشنبه سوری و …. میشه پوشید همه البته

  25

  4
 3. $$$999@@@ گفت:

  خیلی خوب بود .

  9

  5
 4. /.وئدذ گفت:

  خیلی بد بود .به من که برخورد.

  3

  14
 5. ناشناس گفت:

  وی افزود : سرپوش، چارقد گل دار، پیشانی بند، پیراهن و روپوش چاک دار از جمله شاخص های لباس محلی زنانه در آذربایجان شرقی است
  اونوقت این عکسی که انتخاب کردی با متن نمی خونه . اینا لباس باکویی نه اذری های ایرانی

  4

  9
  • Mohammd گفت:

   عزیزم اسم این لباس چوخا پالتاری هستش و استمار فارس ها باعث شد تا یواش یواش کم رونق بشه ، پدر بزرگ من همیشه به عنوان تنها خان منطقه پولادلو اردبیل همیشه چوخا پالتاری میپوشید ، با جاهای فشنگ و همایل شمشیر کوچک زنجان به کمر 😏 البته این لباس نه تنها قوم اذری بلکه کشور چچن و گرجی ها هم پوشیده میشه و متاسفانه این لباس اصیل اذری در ایران از یاد ها میره

   7

   0
 6. ناشناس گفت:

  دوست عزیز مگر آذری های ایران با باکو فرق دارن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  8

  8
 7. به تو چه گفت:

  یاشار

  3

  0
 8. شاهپور گفت:

  خیلی زیباست اما یک نکته عجیب داره من اصالتا گرجی هستم و این لباس خیلی شبیه لباس گرجیه

  1

  2
  • ناشناس گفت:

   آقا شاهپور اسم خودت هم بسیار زیباست. اسم شاهپور من را به یاد شاهپور اول وشاهپور دوم ( ذوالاکتاف ) ساسانی می اندارد که در زمان این پادشاهان ایران تبدیل به یکی از ٢ امپراتوری دنیای باستان شد . آن یکی امپراتوری دیگر امپراتوری روم بود . بزرگترین مجسمه سنگی باقی مانده از پادشاهان ایران باستان متعلق به شاهپور اول ساسانی است به ارتفاع ٧ متر که در غار شاهپور در ١٣٠ کیلومتری جنوب شیراز می باشد .

   0

   5
 9. مجید گفت:

  ممنون که زیبایی های مملکتمون رو بهمون میگین

  2

  1
 10. nm گفت:

  این لباس عشایر آذربایجان شرقی نیست، من خودم عشایرم

  3

  0
 11. ناشناس گفت:

  عالی بود Kiss Kiss Big Smile

  2

  1
 12. ناشناس گفت:

  خوب بود خیلی ممنون ولی به درد تحقیق من نخورد Pain

  0

  1
 13. تبریز گفت:

  😍😍😍😍یاشاسین آدربایجانیم
  یاشاسین ترک ملتی بیر کلام دا
  نه گوزلده یو؟؟؟

  5

  1
 14. میترا گفت:

  خواهشمندم به من بگوئید ومن را راهنمایی کنید که چطور میتونم لباس آذری مردانه باچکمه هایش و لباس زنانه آذری را تهیه کنم خیلی در بازار تهران گشته ام پیدا نکرده ام

  1

  0
  • amir.sh گفت:

   این لباس ها فقط در شهر های ترک هست و ممنون از اینکه به فرهنگ ترک ها احترام میگذارید و در بازار قدیمی تبریز فروخته میشود.
   یاشاسین تورکلر
   یاشاسین آذربایجان

   1

   0
 15. ناشناس گفت:

  سلام

  0

  0
 16. ❄️❄️❄️😊😊😊 گفت:

  من چیز جالبی درباره ی لباس محلی جمهوری آذربایجان پیدا نکردم، لطفا راهنمایی کنید
  😢👚👗🧥چه ربطی داشت

  0

  2
 17. ناشناس گفت:

  افتضاح

  0

  2
 18. ناشناس گفت:

  خیلی زیبا

  1

  0
 19. ناشناس گفت:

  یاشاسین تورک های ایران

  1

  0
 20. کاوه گفت:

  سلام دوستان من میخوام از لباس محلی آذربایجان خودمون استفاده کنم یعنی بپوشم درکارهای روزمره به نظرتان بهم میخندن وآیابپوشم کاردرستی است کسی بهم گیرنمیدن

  1

  0
 21. ناشناس گفت:

  نه تنها جالب بلکه عالی بود

  0

  0
 22. سولمازپناهی گفت:

  من برای تدریس درس ایران میخوام لباس محلی خودمون روبپوشم ازکجا میتونم تهیه کنم لطفا راهنمایی کنید

  0

  0
 1. ۱۳۹۶/۰۷/۰۳

  […] لباس محلی آذربایجان ، زیبا اما کم رونق – تبریز مدرن – ت… […]

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo