طرح تعویض چمن و اجرای سیستم گرمایش از کف ورزشگاه ۷۰ هزار نفری یادگار امام (ره) تبریز از مصوبات سفر استانی هیات دولت به آذربایجان شرقی به صورت شبانه روزی ادامه دارد.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریزمن ، این طرح که هم اکنون از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است در جریان سفر ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ ریاست جمهوری و هیات دولت به تبریز و با پیشنهاد اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی مصوب شد، پس از اتمام بازی های لیگ برتر فصل پانزدهم و بلافاصله پس از انجام آخرین بازی تیم فوتبال تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا، از روز پنجم خرداد ماه سال جاری شروع شد.

هر چند زمان بسیار اندک برای اجرای این طرح مهم و ملی وجود داشت، اما دست اندرکاران و مسئولان وزارت ورزش و جوانان و شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی با همت عالی وارد عملیات اجرایی این طرح شده و تاکنون نیز طبق برنامه زمان بندی شده این طرح را پیش برده اند.

استفاده از آخرین دانش فنی روز جهان، بهره مندی از بهترین نوع چمن در دنیا، اجرای اصول مهندسی و فنی دقیق، توجه به دوام و قوام طرح برای سال های آینده و اجرای اصولی تعویض چمن بر اساس معیارهای مهندسی از جمله ویژگی های مهم و بارز طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش و سرمایش استادیوم یادگار امام (ره) تبریز است.

نماینده شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی در آذربایجان شرقی به خبرنگار ایرنا، گفت: طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش از کف استادیوم یادگار امام (ره) تبریز طبق برنامه زمان بندی شده ادامه دارد و تلاش شبانه روزی برای اجرای آن در حال انجام است.

شاهین درستکار افزود: این طرح طبق زمان بندی و بدون کوچکترین وقفه و تعطیلی تا به امروز انجام شده و با پایان اجرای سیستم گرمایش و مرحله تست دو روزه، وارد مرحله ماسه ریزی دو مرحله ای شده ایم.

وی اظهارکرد: مرحله تست اصلی سیستم گرمایش و سرمایش از کف چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) به دلیل وجود ۳۶ کیلومتر لوله گذاری و ۵۸۰ نقطه اتصال در کف زمین چمن با حساسیت و جدیت خاصی طی دو روز انجام و به اتمام رسید.

درستکار ادامه داد: هم اکنون پس از پایان موفقیت آمیز آزمایش سیستم گرمایش از کف، مرحله ماسه ریزی در قالب لایه اولیه ۱۲ سانتی متری و لایه دوم ۱۳ سانتی متری و تسطیح اجرا می شود.

وی گفت: پس از اتمام ماسه ریزی روی این سیستم، تمامی مراحل اجرایی طرح به اتمام می رسد و منتظر ورود چمن های رول از ترکیه خواهیم بود تا مرحله پایانی شامل پهن کردن چمن ها به مورد اجرا گذاشته شود.

درستکار یادآور شد: در صورت حل مشکلات مربوط به تامین منابع مالی واردات چمن از سوی وزارت ورزش و جوانان، ظرف هشت روز چمن استادیوم به وسعت هشت هزار متر مربع پهن شده و با استراحت یک هفته تا ۱۰ روز برای میزبانی بازی های لیگ برتر آماده خواهد شد.

به نقل از ایرنا، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر اینکه اجرای با کیفیت و سریع طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز جزو اولویت های مدیریت استان است، گفت: با رایزنی های مختلف با گمرکات استان، مشکل مربوط به واردات چمن رول از ترکیه رفع شده است.

محمدصادق پورمهدی، با ابراز رضایت از روند اجرایی طرح مزبور، اظهار کرد: با تلاش های صورت گرفته مشکلات مالی طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش از طریق منابع داخلی استان برطرف شده و اعتبارات لازم در اختیار اداره کل ورزش و جوانان و پیمانکار طرح قرار داده شده تا این طرح طبق برنامه زمان بندی اجرا و در موعد مقرر به بهره برداری برسد.

وی، رایزنی با گمرکات برای ترخیص به موقع چمن از ترکیه و تخلیه آن در محل ورزشگاه یادگار امام (ره) را از دیگر اقدامات مدیریت آذربایجان شرقی برای رفع مشکلات و تسریع در اجرای طرح فوق اعلام کرد و افزود: در این زمینه قرار است تریلرهای حامل چمن های رول به صورت مستقیم از ترکیه به تبریز و محل ورزشگاه هدایت شوند تا بلافاصله عملیات پهن کردن چمن ها به انجام برسد.

پورمهدی با اشاره به اینکه طرح تعویض چمن استادیویم یادگار امام (ره) از مصوبات سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی بوده است، مجموع بودجه تخصیصی به آن را ۳۰ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: این مبلغ تامین و تزریق شده اما به دلیل مشکلات اقتصادی در کشور، این مبلغ به صورت اسناد خزانه ای در اختیار پیمانکار قرار می گیرد.

وی، طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش و سرمایش از کف استادیوم یادگار امام (ره) تبریز را یا کیفیت ترین طرح در ایران و یکی از ماندگارترین طرح های این حوزه دانست و گفت: این طرح بر اساس آخرین استانداردهای روز جهانی طراحی و در حال اجراست که با بهره برداری از آن تا سال ها مشکلی برای برگزاری بازی های لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا و نیز مسابقات تیم های ملی در این محل وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، با توجه به حضور سه تیم تراکتورسازی، ماشین سازی و گسترش فولاد از تبریز در لیگ برتر شانزدهم، ضرورت اتمام به موقع و در سریع ترین زمان ممکن باید جزو اولویت های وزارت ورزش و جوانان و شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی باشد که البته تاکنون نیز در حد توان در این زمینه کارهای بسیار خوب و شایسته ای به انجام رسیده است.

اتمام طرح تعویض چمن و سیستم گرمایش ورزشگاه یادگار امام (ره) می تواند برگ زرین برای دولت تدبیر و امید و یکی از ماندگارترین طرح های ورزش قهرمانی در کشور و آذربایجان شرقی باشد که برای سال های سال می تواند این ورزشگاه را به میزبان آبرومندانه برای بازی های لیگ برتر و مسابقات بین المللی و قاره ای تبدیل کند.