رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلان شهر تبریز با اشاره به پی گیری صورت گرفته در خصوص ثبت جهانی شیوه خوشنویسی نستعلیق به نام تبریز گفت: پی گیری و مکاتباتی با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام شده است تا پرونده مربوط تشکیل و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شود.

به گزارش تبریزمدرن، سعید حاجی زاده تاکید کرد پیدایش نستعلیق به دست میرعلی تبریزی هنرمند بزرگ جهان اسلام و ظهور خوشنویسان بزرگ دیگری در این شهر پس از آن، همگی بر جایگاه بی بدیل تبریز در ظهور و تکامل شیوه خوشنویسی نستعلیق      دلالت دارد.

وی با اشاره به جایگاه هنر خوشنویسی در جهان اسلام، پروژه “تبریز زادگاه نستعلیق” را ظرفیت بزرگ دیگری در برنامه های “تبریز، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸” دانست و گفت:  کمیسیون در این زمینه پی گیر برگزاری نمایشگاه و همایش بزرگ خوشنویسان جهان اسلام است و این موضوع در دستور کار ستاد تبریز ۲۰۱۸ مستقر در شهرداری کلان شهر تبریز قرار گرفته است.

تاریخچه خط نستعلیق

خط نستعلیق دومین خط خاص ایرانیان می‌باشد که پس از خط تعلیق در در اواخر سده هشتم و اوایل سده نهم هجری یعنی در عهد تیموری پا به عرصه وجود گذاشت. ابداع خط نستعلیق را به میر علی تبریزی (درگذشت ۸۵۰ ه‍.ق) نسبت داده‌اند.در رساله‌های قدیمی خوشنویسی داستانی نقل شده که میرعلی شبی در خواب پرواز غازهای وحشی را دید و حرکات سیال نستعلیق را از حرکات نرم بدن این پرندگان هنگام پرواز الهام گرفت.میرعلی تبریزی در اوایل قرن نهم هجری و همزمان با تیمور گورکانی می‌زیسته‌است. هر چند پیش از او نمونه هایی ابتدایی از نستعلیق موجود است اما نقش میرعلی تبریزی در تدوین نستعلیق آنچنان مهم و اساسی بود که استادان بعدی از وی به عنوان ابداع کننده نام برده‌اند.   پس از وضع خط نستعلیق تقریباً بیشتر کتاب‌های فارسی با آن نگارش می‌یافت . نستعلیق به‌سرعت پله‌های ترقی را طی کرد و محبوبیتی تمام یافت. در ۸۳۳ به فرمان شاهزاده بایسنقر میرزا که خود خوشنویسی صاحبنام بود، شاهنامه بایسنقری به‌خط نستعلیق جعفر تبریزی کتابت شد که هم اکنون در کتابخانهٔ سلطنتی سابق در موزه کاخ گلستان (ش ۴۷۵۲) موجود است. با این کار نستعلیق به‌عنوان خطی رسمی و در ردیف خطوط ششگانه مطرح شد.