در قالب اقدامی جالب در مشهد شکل گرفت :زیباسازی ۸ دکل مخابراتی در شهر مشهد /طرحی که مشابه آنرا میتوان در تبریز نیز اجرائی نمود

photo_2016-09-05_17-29-37

 

چند سالی است که نگرانی از موضوع وجود دکل‌های مخابراتی و مشکلات ناشی از آن، نه تنها در کشورمان بلکه در شهر مشهد شدت گرفته است، چرا که نتایج مطالعات علمی پژوهشگران خطرات جبران‌ناپذیر تشعشعات الکترومغناطیسی دکل‌های مخابرات را به اثبات رسانده است. از طرف دیگر وزرات بهداشت کشور برنداشتن خطر برای سلامتی انسان تاکید داشته و دارد.
به گزارش تبریز مدرن به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، اما جدا از داشتن خطرات و نداشتن آن، چهره شهر به واسطه تعدد این دکل‌ها زشت شده است، از طرفی هم ضرورت وجود آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی را نباید نادیده گرفت و آن را از زندگی بشر امروز که بر پایه ابزارهای ارتباط جمعی چون تلفن همراه، اینترنت و… می‌چرخد را حذف کرد.
در این راستا شهرداری مشهد چند سالی است که بحث تجمیع و جلوگیری از گسترش دکل‌های مخابراتی در شهر مشهد را در پیش گرفته است، کاری که سایر کشورهای پیشرفته دنیا آن را انجام داده‌اند یا در حال انجام آن هستند.
به گفته مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، بحث و اقدام جدی در این زمینه در شهرداری مشهد به سال‌های ۸۹ و ۸۸ بر می‌گردد که در این سال‌ها بحث ساماندهی دکل‌های مخابراتی مطرح شد که در آن مقطع زمانی شورای اسلامی شهر مشهد، شهرداری را مکلف کرد تا لایحه‌ای برای ساماندهی این موضوع ارائه دهد، چرا که در این سال‌ها شاهد افزایش تعداد دکل‌ها، سیما و منظر نامناسب و نگرانی شهروندان از وجود خطرات دکل‌ها برای شهروندان بودیم.
محمد جواد رجائیان در این رابطه می‌گوید: در این راستا سه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه، خدمات شهری محیط زیست و معماری و شهرسازی شهرداری مشهد در سال ۸۹ مکلف شدند تا لایحه ساماندهی دکل‌های مخابراتی را به شورای اسلامی شهر ارائه دهند.
وی ادامه می‌دهد: بعد از یک سال کار کارشناسی، لایحه‌ای تنظیم شد و پس از رفت و برگشت‌های متعدد، این لایحه در ۲۸ آبان ماه سال ۹۰ به تصویب رسید که بر این اساس شهرداری مشهد وظیفه ساماندهی و اصلاح وضعیت نابسامان موجود را عهده‌دار شد.
آسیب‌زا بودن تجهیزات رادیویی در صورت رعایت نشدن پارامترهای استاندارد
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در ادامه با تاکید بر اینکه تمام تجهیزات رادیویی که بر روی دکل‌های مخابراتی نصب می‌شوند اگر پارامترهای استاندارد برای آن رعایت نشود، آسیب‌زا خواهند بود، عنوان می‌کند: دو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان انرژی اتمی بحث کنترل بر استانداردها و تجهیزات را دارند و تذکر لازم را برای نصب آنتن‌های رادیویی و مخابرات و … را به اپراتورها می‌دهند.
وی خاطرنشان می‌کند: سازمان فاوای شهرداری مشهد به عنوان هماهنگ‌کننده و به عنوان نماینده مردم این موضوعات را پیگیری و از مشکلات جلوگیری می‌کند تا در چارچوب استانداردها و قوانین دکل‌ها نصب شود و بهره‌برداری از آن انجام شود.
رجائیان اظهار می‌دارد: این دکل‌ها چند منظوره هستند، چرا که امکان نصب ۶ اپراتور بر روی آن وجود دارد، علاوه بر این‌ها در صورت مناسب بودن مکان، امکان نصب دوربین‌های کنترل ترافیک و سایر سنسورهای شهر هوشمند مثل سنسورهای کنترل سنجش آلودگی هوا و… در صورت درخواست آنان وجود دارد.
به گفته وی، با توجه به اینکه در گذشته هر کدام از اپراتورها به صورت انفرادی اقدام به نصب دکل می‌کردند، از سال ۹۰ با تصویب لایحه ساماندهی دکل‌های مخابراتی در شورای اسلامی شهر، نقاط مشترک برای احداث و نصب دکل‌ها شناسایی شد تا از گسترش این دکل‌ها گرفته شود و از تعداد آنان کاسته شود همانطور که این امر در کشورهای پیشرفته دنیا در حال انجام یا انجام گرفته است.

photo_2016-09-05_17-29-42
حل معضل آلودگی بصری به واسطه تجمیع سایت‌های مخابراتی
وی بهبود مبلمان شهری و زیباسازی محیطی، کاهش مخاطرات بهداشتی، سلامت و ایجاد بستر توسعه را از مزایای تجمیع سایت‌های مخابراتی برای شهر مشهد عنوان می‌کند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد آزادسازی ۷ هزار مترمربع از اراضی شهری، جایگزینی دکل‌های موجود با سازه‌های همگون با مبلمان شهری، بکارگیری نمادهای طبیعی، المان‌های شهری مدرن و المان‌های مذهبی، کاهش تعداد دکل‌های مخابراتی شهر از ۸۷۰ دکل به ۳۲۰ سایت تجمیعی و پیش‌بینی کاربری‌های متناسب با استقرار سایت‌های مخابراتی در طرح‌های تفصیلی را از جمله موارد بهبود مبلمان شهری و زیباسازی محیطی دانست.
وی، بهبود شیوه استقرار سایت، استفاده از مکان‌های عمومی و ساختمان‌های بلند جهت کاهش مواجهه با تشعشات، کنترل دسترسی و کاهش مخاطرات ناشی از خطاهای انسانی وکاهش بار روانی شهروندان در خصوص تعدد دکل‌های مخابراتی را نیز از جمله موارد در جهت کاهش مخاطرات بهداشتی و سلامت برشمرد.
رجائیان خاطرنشان می‌کند: ایجاد قابلیت اتصال به فیبر و ارائه باند پهن و تسهیل زیرساختی شهر هوشمند، نوسازی زیرساخت و تقویت پدافند غیرعامل و بهبود طراحی شبکه و تقویت ارائه خدمات اپراتورها، بستر توسعه را ایجاد خواهد کرد.
وی بیان می‌کند: تجمیع سایت‌های مخابراتی، معضل آلودگی بصری به واسطه تعدد دکل‌های مخابراتی را حل خواهد کرد.
وی می‌افزاید: در مرحله اولیه طرح جدید، ۸ دکل مخابراتی زیباسازی شده که در ۸ نقطه به صورت پایلوت نصب خواهد شد که با احداث آن ۱۱ دکل قدیمی جمع‌آوری و از احداث ۱۲ دکل جدید اپراتورهای تلفن همراه، رایتل، ایرانسل و… جلوگیری می‌شود و نیاز به نصب ۵ دکل برای دوربین‌های کنترل ترافیک نیست.
به گفته وی، استفاده از این ۸ دکل مخابراتی صبح فردا، آغاز خواهد شد.
به گفته رجاییان، ۱۰۵۰ دکل قدیمی وجود دارد ما از افزایش بیش از ۱۰۰ دکل مخابراتی دیگر ممانعت کرده‌ایم و آنان را به تجمیع رسانده‌ایم و با این کار تعداد دکل‌‌های مخابراتی به یک سوم کاهش خواهد یافت.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد تاکید می‌کند: برای ساماندهی دکل‌ها یک مقطع زمانی ۴ الی ۵ ساله تعریف شده است تا شهرداری مشهد در این بازه زمانی دکل‌های موجود را ساماندهی، تجمیع و زیباسازی کند.
وی می‌گوید: این نقاط شامل محدوده‌های میدان جمهوری، میدان امام حسین(ع)، بزرگراه قائم (مقابل خین عرب)، میدان راه‌آهن، بوستان فردوس، میدان بیمارستان امام رضا(ع)، میدان انقلاب اسلامی و جنب بوستان حجاب در سطح شهر است.
رجاییان اضافه می‌کند: این دکل‌ها هم‌چنین به عنوان المان‌های شهر هوشمند حایز اهمیت هستند.
                                                                 *****
دکل‌های مخابراتی دکل‌هایی هستند که برای مقاصد مخابراتی از قبیل نصب دیش‌های ماکروویو، آنتن‌های رادیو، آنتن‌های موبایل، آنتن‌های بیسیم و… استفاده می‌شوند؛ حال نمی‌شود جلوی پیشرفت و علم و فناوری را گرفت و نسبت به آن بی‌توجه بود.

18
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  اگه هفته دیگه دیدی همین خبر رو زده اولین بار در تبریز اصلا تعجب نکن Grin

  28

  7
 2. saeed گفت:

  خیلی عالی.واقعا کیف کردم….سازمان زیبا سازی تبریز که هیچی.ولش هیچی نگم بهتره

  19

  6
 3. ناشناس گفت:

  سازمان زیباسازی فقط بلدند چند تا نورپردازی انجام بدن اونام یه ماه بعد خاموش بشه

  4

  2
 4. حسن گفت:

  من نمیدونم چرا تبریزیا به داشته های خودشون قانع نیستن شهری به اون زیبای دارن بازم چششون دنبال شهرهای دیگه است

  6

  2
 5. فرشیدم گفت:

  سن آلله بو نمنده
  همون دکل خودمون بهتره
  بونا پیشیح بزمه دیللر
  البیر ۴۷ پیکانا پژو قالپاقه سالمیسان

  6

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo