معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز: جایگاه معماری در ساخت و سازهای شهری تبریز، تعریف نشده است

۵۰۰۷۴۲_hww4b2oa

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، تصریح کرد که جایگاه معماری در ساخت و سازهای شهری تبریز، هنوز تعریف نشده است.

به گزارش تبریز مدرن ، محمدعزتی، در جلسه بررسی دستورالعمل طراحی، کنترل و اجرای نماهای شهری، با اشاره به وضعیت معماری تبریز در سال های نه چندان دور، گفت: وقتی به ساختمان های چند دهه پیش نظری بیفکنیم، می بینیم بناهایی مانند ساختمان مرکزی بانک ملی یا ساختمان دارایی تبریز، در عین حالی که بدون آیین نامه های معماری و شهرسازی احداث شده اند، اما از زیبایی و ویژگی های معماری ایرانی اسلامی برخوردارند؛ دلیل این امر هم، اعتماد به ذوق و سلیقه معماران بوده است.

وی ادامه داد: این موضوع اثبات می کند که باید به سلیقه معمارانمان اعتماد کنیم و بر روی تدوین آیین نامه متمرکز نشویم؛ چرا که معماری یک رشته هنری است وباید معماران فرصت شکوفایی ذوق و استعدادهای خود را داشته باشند.

معاون شهرسازی و معمار شهردار تبریز، همچنین متذکر شد: یکی از دلایل اغتشاش در فضای شهری، این است که جایگاه و منزلت معماری در ساخت و سازهای ما هنوز تعریف نشده و باید برای ساماندهی سیما و منظر شهری، ابتدا از تعریف این جایگاه شروع کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز، در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع انتخاب خیابان نمونه در شهرپرداخت واظهار داشت: با وجودی که از سه سال پیش موضوع انتخاب خیابان نمونه در هر یک از مناطق شهرداری تبریزمطرح شد، اما هنوز نتوانسته ایم در این زمینه، اقدام موفقی داشته باشیم.

عزتی اضافه کرد: تجربه نشان داده تا زمانی خود شهروندان در یک طرح، مشارکت نکنند، نمی توان به موفقیت آن امید بست؛ بنابراین، در اجرای این طرح نیز، قبل از همه، باید نظر مساعد شهروندان را جلب کنیم.

وی در پایان، بار دیگر تاکید کرد که هیچ ضابطه و دستورالعملی، بدون همکاری و مساعدت شهروندان، به سرانجام نمی رسد.

12
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. یحیی گفت:

  به نظر من نمای ساختمانها باید اجباری باشه و شهرداری با برنامه ریزی خاصی برای نماسازی اصولی و هماهنگ مردم رو ملزم کنه تا از شهرداری تبعیت کنند. نه اینکه هر کس هر نمایی دلش خواست بزنه

  6

  0
 2. آذرشهرلی گفت:

  ای کاش عین باکو یه کانون معماران داشته باشیم که ساختمون ها قبل از اجرا باید از اونجا تایید بگیرن

  تا وقتی ساختمون ها زیبا نشن شهر زیبا نمیشه این یک واقعیت بدیهی

  7

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo