تبریز از دید گردشگران و مسافران تابستانی

img_7159

تبریز مدرن : تبریز مرکز آذربایجان است، شهر باستانی و پرآوازه که شهرتی همه جا گیر دارد، شهری است بی نیاز از تعریف و توصیف در گستره تاریخ، زیرا در طول تاریخ همگان این شهر را به آبادانی و وفور نعمت، اعتدال آب و هوا، تنوع غذاهای لذیذ، آب گوارا، وجود مردمان سلحشور، آگاه به زمان، مهمان نواز و غیره ستوده اند.

به گزارش پایگاه خبری  تبریزمدرن ،شهر تبریز جدای از هوای دل پذیر آنقدر زیبائی دارد که در فصل تابستان میزبان خیل کثیری از هموطنان عزیز از اقصی نقاط کشورمان می باشد و جالب اینکه هر سال نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

img_7164

 

 

تعطیلات تابستانی  فرصت خوبی برای سفرهای تابستانی ایرانیان میباشدو اکثر هموطنانمان در تابستان سفری به مناطق سردسیر کشور مینمایند  و در این بین تبریز هم از قاعده شهرهای گردشگرپذیر مستثنی نبوده و در طول تابستان امسال کل پارک های شهر مملو از مسافرانی است که دیار خوش آب و هوای آذربایجان را برای سفر انتخاب کرده اند.

این روزها که تیزی آفتاب تابستان بی رحمانه و شدید بر شهرهای ایران گسترده شده، آذربایجان شرقی با آب و هوای خوب و معتدل تر از بسیاری استانهای دیگر به مکان خوبی جهت انتخاب گردشگران تبدیل شده است.

سه ماه تابستان اوج ورود گردشگران هموطن به کلانشهر تبریز است و فصل اصلی گردشگری در تبریز از خرداد آغاز و تا پایان شهریور ادامه پیدا می کند. براساس آمار ارائه شده هر سال بر میزان گردشگرانی که از تبریز بازدید می کنند افزوده می شود، اما طبق شنیده ها آمار مسافرین امسال بطور بی سابقه ای افزایش یافته است

با توجه به کمبود  نسبی هتل در تبریز ،  پارک های تبریز با ایجاد محیطی مناسب و فراهم کردن آسایش و آرامش برای مسافران تابستانی پذیرای انبوه گردشگران شده اند، بطوری که در هر گوشه از پارک های شهر چادرهای رنگی اسکان مسافران به چشم می خورد.

هر چند در این روزهای شلوغ تمام هتل های شهر هم به حالت تکمیل ظرفیت رسیده اند ولی خنکای باد شبانگاهی تبریز چیزی نیست که مسافر و میهمانی به راحتی از آن چشم پوشی کند.

img_7162

 

به منظور اطلاع از میزان رضایت مسافران تابستانی تبریز به محلهای اقامتی مسافران در پارکهای ائل گولی ،شمیم پایداری، یادگار امام و پارک مسافر رفتیم و مصاحبه ای با چند تن از مسافران گرامی داشتیم که توجه شما را به خواندن سخنان این عزیزان دعوت میکنیم:

 

یکی از مسافران تابستانی به تبریزمدرن  گفت: تبریز را تا به حال ندیده بودم اما به دلیل شهرت فراوان آن مطالبی را در کتاب ها خوانده بودم، زمانی که وارد این شهر شدیم برایم ثابت شد این شهر از آنچه که در کتاب ها آمده بیشتر قابل توجه و زیباست.

رضا علیخانی  که از بوشهر به تبریز آمده است، ادامه داد: مهمترین ویژگی تبریز آب و هوای خنک آن است که باعث شده طی روزهایی که در این شهر حضور داشته ایم کمتر به محل اقامت خود برویم.

وی وجود آثار تاریخی بیشمار، مراکز تفریحی و تجاری متعدد را از دیگر جاذبه های مهم تبریز برای گردشگران بیان کرد.

علیخانی افزود : جدای از زیبائی های خود شهر تبریز وجود طبیعت بکر سایر شهرهای آذربایجان از قبیل ارسباران و دهکده کندوان و مشکین شهر و کلیبر و … بر جذابیت سفر به منطقه آذربایجان می افزاید

 

یکی از بانوان گردشگر نیز با بیان اینکه موزه های تبریز بسیار دیدنی و زیباست، اظهار کرد: به دلیل تعدد بسیار عالی موزه ها و تخصصی بودن آنها دو روز طول کشید تا از برخی از آنها بازدید کنیم که دیدن اشیاء و آثار نگهداری شده در آنها برایمان بسیار شگفت انگیز بود. و معماری بی نظیر ساختمان موزه ها و وسایل موجود در آنها تمدن قوی تبریزرا به نمایش میگذارد .

پریسا آدمی که از تهران به تبریز سفر کرده است، اضافه کرد: یکی از موارد مهم که توجه ما را در تبریز به خود جلب کرده است، نظافت و تمیزی شهر است که تاکنون در هیچ نقطه ای از ایران که سفر کرده ایم چنین موردی را ندیده ایم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه پارک ها، مراکز تاریخی و بازار تبریز محل تردد اغلب مسافران و مردم شهر است اما در این محل ها هرگز انباشت آشغال وجود ندارد که نشان دهنده فعالیت های شبانه روزی شهرداری و نهادهای خدمات رسان است.

خانم آدمی در ادامه گفت پیاده محور بودن اماکن تاریخی و حتی مدرن تبریز واقعا برایمان خیلی جالب و دلچسب بود چرا که قدم زنی در این پیاده محور ها و دیدن اماکن تاریخی و حتی مدرن شهر ، القاء کننده حس پیاده روی در کشورهای اروپائی میباشد و با توجه به تفاوت زبانی این منطقه من به شخصه احساس میکردم در یک کشور خارجی قدم میزنم

 

بانوی دیگری که از شمال کشور به تبریز آمده است گفت: هرچند شمال کشور به دلیل وضعیت آب و هوایی پذیرای خیل مسافران است اما تبریز نیز به دلیل دمای مطبوع در این فصل مسافران زیادی را در خود می بیند.

زهرا مقدادی افزود: از اینکه مسوولان این شهر خدمات مناسبی را به گردشگران می دهند از آنها قدردانی می کنیم چرا که تاکنون مشکلی در زمینه های مسیریابی، راهنمای محل های دیدنی و همچنین مسایل بهداشتی نداشته ایم و امکانات به حد کافی وجود دارد.

وی از ارایه خدمات اتوبوس های تبریزگردی به نیکی یاد کرد و گفت: استفاده از این اتوبوس ها علاوه بر اینکه بسیاری از مشکلات مسافران برای پیدا کردن اماکن دیدنی را رفع می کند باعث می شود در وقت گردشگران نیز صرفه جویی شود.

خانم مقدادی از زیبائی شهر تبریز سخن گفته و افزود : از بدو ورودمان به تبریز محو زیبائی های این شهر بزرگ شدیم .بطوری که از اقامت یک هفته ای در این شهر هنوز که هنوز است سیر نشده ایم و حتما در آینده برنامه سفر مجدد به این شهر زیبا را خواهیم داشت.

img_7169

یکی از مسافران جوان اهوازی نیز با اشاره به سفر دو سال قبل خود به تبریز، اظهار کرد: من برای اولین بار دو سال پیش به این شهر آمده بودم ولی در عرض دو سال میتوانم بگویم تبریز بصورت اساسی متحول شده است .خانم اصلانی میگوید :وقتی بعد از دو سال وارد تبریز شدیم نوعی خانه تکانی  اساسی را در شهر تبریز شاهد بودیم و میتوان گفت  چه از لحاظ عمرانی و چه از لحاظ امکانات شهری و زیباسازی ، تبریز در عرض دو سال متحول شده است

خانم اصلانی به مراکز خرید مدرن و زیبای جدید الاحداث تبریز اشاره نموده و گفتند : دو سال قبل که به تبریز آمدیم مرکز خرید چندان جالبی ندیده بودیم ولی اکنون مراکز خریدی  را دیدیم که دقیقا مشابه مراکز خرید کشورهای اروپایی احداث شده اند و جالب اینکه بهترین برندهای مطرح دنیا را با کمترین قیمت به مردم عرضه میکنند که برای همه ما جالب بود .

 

در ادامه مصاحبه خود سراغ مسافری از شهر شیراز رفتیم .رضا روشنی  گفت: تبریز نسبت به چند  سال قبل تغییرات بسیار عمده و اساسی کرده است که احداث خیابان ها ،مترو ،پلها و مراکز خرید جدید و بزرگ از آن جمله است که اتفاقاˈ همین مراکز به یکی از نقاط گردشگرپذیر تبدیل شده است.

وی افزود: تغییر و تحول در چهره شهر تبریز به طور کامل قابل مشاهده است از جمله اینکه در پارک ائل گلی نسبت به دو سال قبل فضاسازی و محوطه سازی جدیدی صورت گرفته است که این امر نشان می دهد مسوولان شهری برای جلب و جذب توریست برنامه ریزی دارند.

یکی از مسافران تابستانی که از شهر قم به تبریز سفر کرده است، اظهار کرد: بدون تردید تبریز از معدود شهرهای ایران است که مکان ها و ابنیه های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است که دیدن آنها هر گردشگری را سر شوق می آورد که یکی از این بناها عمارت ائل گلی  است که در مدت سه روز اقامت خود در این شهر دو بار از ان دیدن کرده ام.

مصطفی راسخ نیا افزود: تبریز از نظر پاکیزگی و نظافت شهری بی همتاست و به همین دلیل مسافرانی که به این شهر می آیند با آسودگی و راحتی خاصی چند روزی را در این شهر سپری می کنند.

 

آقای راسخ نیا گفت :تبریز امکانات تورستی  و تفریحی مناسبی دارد که ما از چند مورد آن در عرض یه روز استفاده کردیم که از بین آنها دهکده تفریحات آبی امند و دولفیناریوم تبریز و پارک آبی  بسیار برایمان خوش آیند بودو در نظر داریم با کمک دوست تبریزیمان که ما را همراهی میکنند طی روزهای آتی از سایر امکانات توریستی تفریحی شهر استفاده کامل را ببریم.

 

مسافری که از شهرضا (استان اصفهان) به تبریز آمده و در پارک ائل گلی در حال مشاهده سمپوزیوم مجسمه سنگی تبریز بود که  اظهار داشت: برایم بسیار جالب است که هنرمندان این شهر از سنگهای بزرگ  چنین آثار زیبا و بی نظیری  خلق می کنند و من تاکنون چنین موردی را سراغ نداشته ام.

وی اضافه کرد: شهر تبریز به دلیل همین ویژگی های خاص و منحصر به فرد مقصد اغلب گردشگران تابستانی است و من از اینکه این شهر زیبا و بزرگ را برای سفر خانواده ام انتخاب کرده ام بسیار خرسندم.

 

 

در ادامه سراغ مهمان دیگری از مشهد مقدس در پارک مسافر هستیم .اسماعیل نادری اهل مشهد است و پدر ایشان تبریزی هستند و هر سال سفری به تبریز دارند .ایشان  علاقمند به تبریزو  شیفته فرهنگ و منش تبریزی ها هست و از آب و هوای مطبوع تبریز لذت می برد.علاوه بر آن او شیفته ادبیات و فولکولور ترکی هم هست.نادری  مدعیست تبریز را شاید از بیشتر تبریزیها بیشتر می شناسد به تمامی مناطق گردشگری و تاریخی سر زده و با تعصب خود را یک تبریزی الاصل می داند.اما وی از برخی امکانات گردشگری گله مند است از وجود فضای سبزبیشتر در مرکز شهر که موجب جذب گردشگران زیادتر می شود صحبت به میان می آورد و طرحها و ایده هایی که در در مورد مسائل شهری دارد.این علاقمند تبریز اظهار می دارد: در مسیر پیاده روی عون ابن علی می شود با ایجاد فضاهای تفریحی خدماتی گامهای اساسی در جذب گردشگر برداشت.

img_7199

حمیدرضا مرادیان از هم وطنان کرمانی  است که در پارک شمیم پایداری و در چادر های اقامتی رایگان شهرداری اقامت مینماید . او که تمامی خانواده خود را در زلزله مهیب بم از دست داده است علاقه خاصی به تبریز دارد و هر سال قسمتی از تابستان را در تبریز می گذراند مرادیان که به تجارت پسته و خرما می پردازد معجزه هوای دلنشین تبریز را حس کرده و از این آب و هوا دل نمی کند.وی می گوید: تبریز دومین شهر من است و این شهر و مردمانش را دوست دارم مردم این شهر با فرهنگ غنی خود موجب شده اند تا دلبستگی خاصی به این شهر داشته باشم.

شهروند کرمانی با اظهار تشکر از اقدامات انجام شده برای گردشگری در سطح تبریز برای ” چادر های اقامتی رایگان شهرداری در پارک شمیم ” ، “تورهای تبریز گردی” و”تاکسی های از من بپرس” گفت: این اقدامات واقعا موجب مباهات و دلگرمی گردشگران برای سفر به شهر تبریز است.

 

وی در پایان از انتخاب به جا و صحیح تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشور های اسلامی اظهار خوشحالی نمود و اظهار داشت :تبریزو تبریزی ها لایق بهترین ها هستند چرا که مردمانی سخت کوش و همت مدار دارد  که عاشق شهرشان هستند و با کمک این مردمان فهیم به درجات عالیه در جهان دست خواهد یافت

ایشان از  مسئولین خواست تا برای آمادگی کامل  این شهر زیبا و توسعه یافته  برای ۲۰۱۸ تلاش نمایند چون تبریز می تواند نگینی پر افتخار برای ایران باشد.

img_7186

 

عسگر علیزاده از کرج دیگر مهمان تبریزی ها در این تابستان دل انگیز است وی که به همراه خانواده خود برای اولین بار به تبریز سفر کرده است می گوید: به نظر می  رسد با توجه به مسافرتهای زیاد به  تبریز نیاز مبرم به ساخت هتل هایی با کیفیت بالاست.

 

وی افزود:ما از بدو ورود به تبریز دنبال هتل برای اقامت میگردیم که در نهایت دست خالی سراغ پارکهایتان آمدیم .این تعداد هتل برای شهر بزرگی مقل تبریز خیلی کم است و می بایست حداقل این رقم برای شهر تبریز سه رقمی شود حتی به نظر می رسد هتل آپارتمانهای بیشتری نیز در این شهر باید احداث گرد.

علیزاده ادامه داد: در این دو روزی که تبریز هستم جاهای بسیاری را بازدید کرده ایم موزه آذربایجان، موزه شهرداری، سورتمه سواری، تله کابین، ائل گلی و جاهای بسیاری که قصد داریم در چند روز باقی مانده بگردیم.

 

این گردشگر کرجی اظهار داشت: سال بعد حتما تعدادی از فامیل را هم به این شهر خواهم آورد تا از شهر زیبا و پر افتخار تبریز دیدن کرده و لذت ببرند.

آقای علیزاده نبود تبلیغات گردشگری برای تبریز را عامل ناشناخته ماندن این شهر بزرگ و زیبا عنوان کرده و افزودند : تبریز با این همه عظمت و زیبائی حیف است که چنین ناشناخته باقی بماند .متاسفانه بیش از پنجاه درصد مردم کشورمان از امکانات و زیبائی های تبریز غافلند و هیچ اطلاعی از این شهر ندارند .این در حالی است که اکثریت ملت ایران در صورت اطلاع از این همه زیبائی و عظمت تبریز ،حتما سفری به تبریز میکنند

مهدی خجسته پدر خانواده ای پنج نفره از اهواز است . مردی سیه چهره و هیجان زده و با لبخندی پهن بر روی صورت می گوید: در چند روزی که میهمان تبریزی ها هستیم به حق که تبریزی ها خیلی خوب رسم میهمان نوازی را به جا آورده اند.ایشان لقب دروغین عدم آدرس دهی را کاملا اشتباه و نادرست پنداشته و اعلام کردند در عرض چند روزی که مهمان تبریزی ها بودیم ،جز خوبی چیزی ندیدیم و در تمامی مواردی که آدرس پرسیدیم با کمال احترام و کاملا صحیح پاسخ دریافت کردیم و حتی مواردی شد که تبریزی های عزیز به خاطر ما مسیرشان را عوض کرده و ما را به مقصد رسانیدند

خجسته با اعلام اینکه  پارک ائل گولی یکی از زیباترین پارکهایی هست که تا کنون دیده است اعلام کرد : به نوعی میتوان گفت ائل گولی قطعه ای از بهشت است و من با گشتن در این پارک حس سرزندگی را در تمام وجودم احساس میکنم

این هموطن اهوازی ادامه می دهد: برای ما که بیست و چهار ساعت شبانه روز را باید با سیستم های سرمایشی قوی سر کنیم، بادهای خنک و گاه سرد شبانگاهی تبریز خیلی عجیب است و سعی داریم تا جای ممکن این هوای عالی را در ریه ذخیره کنیم.

ولی چیزی که برای معصومه مهاجری، دیگر هموطن پایتخت نشین مان بیش از هوای حیرت انگیز جلب توجه کرده، چیز دیگری است. مهاجری چهل ساله و کارمند ، با اشاره به المان تبریز ۲۰۱۸ که کنار استخر میانی پارک ائل گلی نصب شده ، می گوید: تا دیروز که هنوز به تبریز نیامده بودیم چیزی در این مورد نشنیده بودم ولی وجه جالب ماجرا اینجاست که وقتی با تعجب از چند تبریزی معنی این المان را پرسیدم متوجه شدم تبریزی ها چقدر خوب در این مورد آگاهی دارند و قرار است این شهر زیبا در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی باشد.

خانم مهاجری تبریز را شهری پویا و زیبا ارزیابی کرده و افزودند : نکته قابل توجهی که تبریز را از شهرهای دیگر متمایز میکند توجه عالی به دو مقوله معماری سنتی و مدرن در سطح شهر میباشد بطوری که در بافت تاریخی شهر اماکن تاریخی به شکل زیبائی مرمت و نورپردازی شده اند و در داخل پیاده راه ها مجسمه مشاغل قدیمی تبریز را به شل زیبائی احداث کرده اند که موجب سرزندگی برای هر بیننده ای میشود.و در کنار آن بازار تاریخی تبریز که مجموعه ای ارزشمند و غنی برای تبریز و جهان میباشد .

مهاجر ی افزود : در کناراین توجه ویژه به اماکن تاریخی تبریز و وجوذ موزه های فراوان در بافت تاریخی شهر ، شهرکهای جدید این شهر بصورت خیلی شیک و مدرن ساخته شده اند و در این زمینه با بالاشهر تهران قابل مقایسه هست

 

ارسلان  و دوستانش دیگر میهمانان پارک ائل گلی از جمله مسافران تابستانی تبریز، اولین حضورشان در شهر اولین‌های ایران را تجربه می‌کنند.

وی در عین شلوغی، آرامش و زیبایی پارک را مثال‌زدنی دانسته و معتقد است که چنین شهری شایستگی آن را دارد که به عنوان شهری آرام و زیبا، به عنوان مقصد سفر هموطنان قرار بگیرد.

 

 

حسین سعادت یار از شهر قوچان مهمان تبریز است. در ابتدا می گوید: تعاریف بسیاری از مهمان نوازی مردم شهر تبریز شنیده بودم، حالا هم که آمدم به مهربانی و صمیمیت اهل این شهر پی بردم و انصافا” آذربایجانی ها از این حیث بی نظیر هستند.

 

وی که کارمند یکی از بانک های کشورمان است در خصوص تورهای تبریزگردی نظر مساعدی دارد: این حرکت بسیار قابل تقدیری است زیرا برخی اوقات دست هایی هستند که مردم غریب و مسافر را سرکیسه کرده و اعتبار شهر را زیر سوال می برند در حالی که با این اقدام مبتکرانه، مسافران با آسودگی خاطر به بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی می پردازند.

هموطن قوچانی مان با لبخندی رضایت مندانه نمره ۱۹ را به تبریز می دهد و اضافه می کند: تبریز برای ما بسیار لذت بخش بود و از دیدن زیبائی های این شهر ما هرکز سیر نشدیم .سعادت یار از تمایل خود برای انتقال شغلی خود به این شهر خبر داده و اعلام کرد : در صورت موافقت برای انتقال اینجانب به تبریز ،تمایل بسیار زیادی دارم تا ادامه خدمت خود را در تبریز بگذرانم

 

یکی دیگر از مسافرانی که با خانواده اش به تبریز آمده روزگاری را در این شهر گذرانده و خاطرات خوبی را به یاد دارد. قربان علی زاده که از نیروهای مسلح کشورمان است در این رابطه می گوید: حدود یک دهه پیش خدمت سربازی ام را در این شهر سپری نمودم و از آنجایی که خاطرات خوبی در ذهنم باقی مانده تصمیم گرفتم به اتفاق خانواده به شهر شهریاران سفر کنم تا آنها نیز از حضور در تبریز لذت ببرند زیرا همسرم مشتاق سفر به شهر شما بود.

علیزاده از تبریز به عنوان شهر غذاهای فوق العاده خوشمزه نام بردند و گفتند غذاهایی که در تبریز خوردیم در عمرمان هیچ جا نخورده بودیم .

ایشان در ادامه به توسعه بی نظیر  تبریز طی ده سال اخیر اشاره کرده و افزود: تبریز را بعد از ده سال نمیتوانستم چنین توسعه یافته تصور کنم .در بدو ورود به شهر تبریز مات و مبهوت از تغئیرات بوجود آمده تنها نظاره گر شهر بودم وباور کنید اصلا نمی دانستم کجا باید بروم.

علی زاده در ادامه  به راهنمایی خوب و برخورد مناسب مردم شهر تبریز اشاره می کند و می گوید: علی رغم شایعاتی که در مورد نحوه آدرس دهی شهروندان این شهر وجود دارد به هیچوجه صحیح نیست زیرا بنده در طول مدت خدمت وظیفه در تبریز از نزدیک با حال و هوای آن آشنا شده و اعتقاد عمیقی به تفاوت این شهر کهن با سایر شهرها دارم.

img_7196

مسلم میرزایی هم از دیگر مسافرانی است که از پایتخت کشورمان به تبریز سفر کرده است. کارمند بوده و از طریق دوستان و آشنایان خود به این شهر علاقه مند شده است و از بودن در آن لذت می برد.

در آغاز صحبت هایش می گوید: برای اولین بار به این کلان شهر سفر می کنم و با توجه به اطلاعاتی که در خصوص نقاط تاریخی و دیدنی این شهر کسب نموده ام باید چند روزی را در آن سپری نمایم.

 

وی سپس تعجب خود از حضور در این شهر را اینگونه ابراز می دارد: پس از عبور از شهرهای استان زنجان و مشاهده حال و هوای خاص آن فکر می کردم که تبریز نیز مانند شهرهای این مسیر، فضایی سنتی خواهد داشت اما اکنون بر این باورم که تبریز تشابه زیادی به تهران دارد زیرا خیابان ها و معابر شهری، ساختمان ها و در مجموع نوع ساخت و ساز آن مدرن بوده و یک لحظه تصور کردم که در سطح شهر تهران قدم می زنم.

میرزاخانی به پارک مینیاتور تبریز اشاره نموده و افزود :امروز به پارک مینیاتور این شهر رفتیم که برای خود من بسیار جالب و ارزشمند بود چرا که تا کنون چنین پارکی در ایران ندیده بودم .ایشان اظهار امیدواری کردند این پارک توسعه یافته و به معرف شهر تبریز تبدیل شود

 

با احمدی از مسجد سلیمان هم در حین بازدید ازائل گولی تبریز هم صحبت می شوم، برای اولین بار به کهن شهر تبریز سفر کرده و از حضور در آن بسیار خرسند است. می گوید که قبل از سفر به این شهر تعاریف بسیاری از آن شنیده بود و اکنون افتخاری نصیبش شده تا به شهر شهریاران سفر کند.

 

و ادامه می دهد: با توجه به اینکه بنده هم در حوزه گردشگری فعالیت های زیادی داشته ام انتخاب تبریز در ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی  را حرکتی بسیار ارزنده و منحصر بفرد  ارزیابی می نمایم زیرا اقدامی نوین بوده و فرصتی است تا شاهد حضور سیل عظیم گردشگران در  این شهر واقعا دیدنی باشیم

علی زاده مسافر دیگری است که از کرمانشاه مهمان تبریز شده است .ایشان ضمن تعریف از عظمت و زیبائی تبریز ،مهمترین فرصت تبریز برای توسعه گردشگر را البسه ارزان قیمت با مارکهای خارجی خواند و افزود : همانگونه که شهر بانه بدلیل قیمت کم لوازم خانگی الان میزبان گردشگران مختلف از سطح کشور میباشد ، تبریز نیز بدیل قیمت فوق العاده مناسب البسه ترک میتواند به محل خرید اجناس ترک در ایران تبدیل شود .

ایشان از وجود مراکز خرید بزرگ و وسیع در تبریز تعریف کرده و افزودند : تبریز هم اکنون دارای مجتمع های تجاری لوکس و خیلی بزرگ هست که هرکس را برای گشتن به شوق  وا میدارد

 

حسین اسدی هم دیگر هموطن تهرانی است که برای اولین بار به تبریز سفر کرده است و این شهر را آن طور که از قبل تصور کرده بود دیده است: همان گونه پیش بینی کرده بودم شهری بسیار تمیز و توسعه یافته خواهد بود و مناظر دیدنی زیادی خواهد داشت که خوشبختانه این طور هم شد.

 

اسدی تبریز را شهری دوست داشتنی قلمداد می کند و می گوید: از برخورد مردم این شهر بسیار راضی هستیم و علی رغم تصور خیلی ها، از هر فردی که آدرس پرسیدیم با مهربانی و صداقت پاسخ دادند.

 

با خداقلی دهقان هم در پارک مسافر هم صحبت می شویم، کارمند و اهل شهر بندرترکمن است و هوای دلپذیر و اماکن تاریخی تبریز، او و خانواده اش را به این شهر کشانده است.

 

با لبخندی حاکی از رضایت می گوید: تا حدودی از تاریخ کهن شهر تبریز باخبر بودم و با عنایت به این ذهنیت به این شهر سفر کردیم، تا حدودی هم ترکی متوجه می شوم و از این بابت مشکلی برایمان پیش نیامد و افتخار می کنم که در شهر شهریار حضور دارم.

وی تبریز را شهری دلباز و تمیز می بیند و معتقد است: به نظر من نقشه شهر باید به سهولت در اختیار مسافران قرار گیرد زیرا ترافیک سنگین برخی از معابر مرکزی، امر گشت و گذار را دشوار ساخته است اما تورهای تبریزگردی فرصت مناسبی بود تا بازدید از اماکن مختلف تاریخی و توریستی برایمان شیرین و خاطره انگیز باشد.

یکی از کارمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در پارک مسافر  می بینم که پدرش آذربایجانی بوده و تعریف تبریز را در گفتار وی شنیده است. آنجا که می گوید: تبریز زادگاه پدری من است، به طوری که در این سن و سال برای اولین بار به این شهر سفر کرده ام و جای وی را خالی می بینم، او خیلی دوست داشت تا به تبریز بیاید و من اکنون پس از گذشت ۵۷ سال دلیل آرزوی سفرش را حس می کنم.

علیرضا رحیمی، تبریز را شهر شاعران شیرین سخن می داند و اضافه می کند: اول، تبریز و سپس اصفهان شهرهای گل سرسبد ایران هستند زیرا از لحاظ نظافت و تمیزی بی نظیرند و باید از مسوولان آنها تشکر نمود اما تنها موردی که در شهر تبریز برایم مشکل ساز شد عدم هدایت مسافران از طریق تابلوهای اماکن تاریخی بود که باید فکری برای این امر به عمل آید و هموطنان بتوانند به راحتی در فضاهای تاریخی و سیاحتی حضور یابند.

 

فرخ لقا کیانی، مادر خانواده‌ای ۴ نفره یکی از افرادی است که با تاکید بر این موضوع، تبریز را شهری نظیف معرفی می‌کند و می‌گوید که از گشت و گذار در نقاط مختلف شهر به خصوص بازار تاریخی تبریز که جایی بسیار زیبا و تمیز بود لذت وافر برده است.

این هموطن شیرازی که قبل از این هم سفرهایی به تبریز داشته است، دیدار اقوام و گشت و گذار در شهر را از جمله دلایل حضورش در تبریز معرفی می‌کند.

وی که به همراه خانواده و اقوامش در جنگ شبانگاهی پارک پلیس شرکت کرده بود، سفر به تبریز را خاطره‌ای خوب و ارزشمند از سفر به شهری با مردمان مهربان و هنردوست معرفی می‌کند و از مردم تبریز و تمام دست اندرکاران ایجاد فضای شادمانی در تبریز قدردانی می‌نماید.

 

آقای احمدوند و خانواده‌اش از جمله مسافرانی هستند که شب‌های خنک تبریز را برای اقامتی چند روزه انتخاب کرده و در آخرین روز حضورشان در تبریز در جُنگ شبانگاهی پارک تاریخی تفریحی ائل‌گلی شرکت کرده‌اند. پدر این خانواده اهوازی ضمن قدردانی و تمجید از مهمان نوازی مردم تبریز، بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی شهر را از جمله خاطرات خوب خود معرفی نموده و می‌گوید: با وجود اینکه هیچ آشنایی به نقاط مختلف شهر نداشتیم، با راهنمایی مردم از نقاط دیدنی شهر بازدید کردیم و شب را هم در پارک‌های مسافر تبریز که محصور بوده و از امنیت بالایی برخوردارند گذراندیم و اکنون از هنرنمایی هنرمندان تبریزی لذت می‌بریم.

این کارمند بازنشسته شرکت نفت، برگزاری برنامه‌های فرهنگی به خصوص با بهره گیری از موسیقی عاشیقی را یکی از اقدامات بسیار خوب و جذابی می‌داند که می تواند فرهنگ و هنر تبریز را به مسافران معرفی کند و همچنین ساعاتی مفرح در فضایی سالم را برای آنان خلق کند.

وی توجه به نیازهای مسافران و گردشگران تابستانی را اقدامی شایسته نام و پیشینه شهر تبریز به عنوان شهر اولینهای ایران دانست و ابراز امیدواری نمود باز هم بتواند به تبریز سفر کرده و از زیبایی‌ها و دیدنی‌های شهر بهره‌مند شود.

img_7193

و باز هم تبریز

و باز هم تبریز، شهر شور و شعر و شعور، دیار آشنای مسافران و گردشگران از دیرباز تا کنون، با کوله‌باری از تجارب و افتخارات رنگارنگ در عرصه تلاش‌های فرهنگ محور، این روزها به لطف برگزاری نهمین جشنواره تابستانی تبریز رنگ و بویی دیگر گرفته است. هنرمندان رشته‌های مختلف هنری، اهالی موسیقی، بازیگران نمایش و دیگر هنرمندان شهر دست به دست هم داده‌اند تا در کنار تلاشگران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ایامی خوش و خاطره انگیز و آموزش‌محور را برای شهروندان محترم تبریزی و گردشگران ارجمند تابستانی فراهم کند.

این تلاش با داشتن چشم‌انداز «تبریز؛ شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸» اهمیتی دو چندان یافته و نیازمند همکاری صمیمانه تمام شهروندان و البته مردم جای جای کشور عزیزمان برای ارتقای صنعت گردشگری و افزایش حضور گردشگران است.

 

 

img_7185

img_7173

img_7174

img_7177

img_7190

 

40
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴۲ پاسخ

 1. majid گفت:

  امیدوارم مسافران عزیز با خاطره خوش از تبریز بروند

  21

  0
 2. فرزاد گفت:

  مرسی پویا

  11

  0
 3. Tohid گفت:

  پویا جان ممنون از این پست مفید
  این نظرات ارزشمندند و نشون میده که چه کارهای زودبازدهی رو شهرداری باید انجام بده
  اکثر مسافرا از پیاده راههای تبریز گفتن و اروپایی دونستن پس باید بیشتر بشن
  از عینالی تعریف کردن اما نه زیاد که نشون میده باید جذابیت ظاهری بخصوص در قسمتهای پربازدیدش بیشتر بشه
  الگلی رو عالی دیدن چون در کشور منحصربفرده
  همه از موزه شهرداری راضین و حیرت زده
  به کمبود پارک در مرکز شهر و ترافیک شدید هم اشاره شده همون چیزی که مردم تبریز هم همیشه میگن
  خیلی ها یکی ازدلایل سفرشون خرید کالای با کیفیت با قیمت مناسب هست پس باید اصناف سواستفاده نکنن و این فرصت و نسوزونن مثل اکثر شهرهای کشور نباشن

  24

  1
 4. ناشناس گفت:

  تبریز هتل هاش خیلی گرونن

  9

  8
  • Alireza shamsi گفت:

   تبریز تنها شهری هست که در ایام نوروز وقتی هتل داران شهر های دیگه مردم رو سر کیسه میکنن ایجا هر ساله ۴۰% به دستور استانداری تخفیف میدن

   17

   0
   • ناشناس گفت:

    چون وقتی که در این ایام در سایر کلانشهرها و هتلهاشون سیل مسافر وارد میشه، تبریز از قافله عقب میفته و هتلداران برای اینکه ورشکست نکنند مجبورند یکاری کنند که همین مسافران محدود هم برای خوابیدن،هتل رو انتخاب کنند.

    4

    8
    • اوازه گفت:

     شیرازیا واقعا توهم زدن بخاطر داشتن دوتا قبر سعدی وحافظ، غیر اینا چیزی نداره که، حالا یکی اومده الکی یه آوازی خونده راجع به شیرازیا اینام باورشون شده،گداهای پابرهنه شهرشیرازو کاملا توریستی کردن،آخه من نمیدونم به کدوم زیباییهای شهرتون مینازین،……. از اصفهان

     1

     2
 5. شاهین گفت:

  البته که پتانسیل تبریز خیلی بیشتر از اینهاست.دروازه اروپا بودن – قرار گرفتن بر سر جاده ابریشم و همسایگی با کشورهای ترکیه و آذربایجان و ارمنستان یک موقعیت سوق الجیشی بی نظیری را برای تبریز فراهم آورده که با کمی توجه بیشتر مسولین، میتوان حتی چندین برابر اینها از کشورهای خارجی توریست جذب کرد.به نظر بنده یک شهربرای جذب توریست باید دارای دو مقوله باشه:یکی داشتن نعمتهای خدادادی و آب و هوای مطبوع و موقعیت جغرافیایی عالی که خدا رو شکر تبریز از نظر داشتن اینها،بهترین در ایران هستش و دیگری توجه مسولین و سرمایه گذاری در آن منطقه که اگر مسولین و حتی خود مردم منطقه کمی هم بیشتر از این سعی و تلاش نمایند مطمئنا”تبریزدر آینده ای نزدیک به شهری بی رقیب از نظر توریستی در ایران تبدیل خواهد شد.

  22

  5
  • ناشناس گفت:

   توهمات جنبعالی قابل تقدیره.
   بهتون تبریک میگم. شما متوهم ترین کاربر این سایت هستید.

   7

   22
   • قزوین تورکی گفت:

    ببین بچه فاس مثل اینکه کذرت زیاد به قزوین افتاده و خاطره خوشی از ما تورکها نداری خوی مجبور نیستی عقده هاتو اینجوری خالی کنی مثلا میتونی کلتو بزنی به دیوار بیخودی نیا اینجا جو بده افتاد؟؟؟

    13

    4
   • شاهین گفت:

    نه خواهش میکنم!خجالتمون ندید!چرا که شما شیرازیهای پررو کلا”در توهمات،پیشکسوت کل مردم جهان هستید و ما نمیتوانیم پیش شما عرض اندام کنیم!

    10

    4
 6. Saied TBZ گفت:

  باشه پویا
  تبریز نسبت به دو سال قبل خیلی فرق کرده
  ما هم باور کردیم

  7

  15
 7. Saied TBZ گفت:

  چادر رایگان نمیگم بده ولی کار درستی هم نیست.
  شهرداری باید از این فرصت برای افزایش درامد و پارک استفاده کنه
  باید کانکس های مخصوصی با تمام امکانات ایجاد کنند و کرایه بگیرند.

  16

  3
 8. ناشناس گفت:

  یکی درمیون پستای سایت شده: تبریز ازدید مسافران تبریزی ، تبریز آرمانشهر مسافران تابستانی و از این حرفا. بابا این کارا وافراط در این چیزا باعث تمسخر تبریزیا توسط شهرهای دیگه میشه،یکم حد اعتدال رو رعایت کنید لطفا.

  12

  19
  • Aydin گفت:

   پویا مثلا این کامنت عقده ای و بی ارزش رو چرا تایید کردی ؟؟؟
   اگه الان من جواب بدم سانسور میکنی !!!!!!
   انقدر که کامنتای همشهریاتو سانسور میکنی ، ….. اینجا شده سایت فارسا ، هر چرتی میخوان میگن اینجا ….

   17

   5
   • شاهین گفت:

    آیدین جان بگذار تایید بشه!شیرازیه دیگه!از هر کسی به اندازه شعورش باید انتظار داشت! اینها متوهمین در حد لیگ برترند!

    7

    2
    • شناس گفت:

     شاهین درمورد شیراز خیلی بد میگی!علت خاصی داره؟! ضمنا لقب دروازه اروپا هم خنده داره چون اگه اینطور باشه عراق و سوریه ولبنان به اروپا نزدکترن تا شما ..

     1

     3
 9. Mammad گفت:

  اصل کار تعریف تمجدید توریست های خارجی اروپایی هست و کسی که لندن رو دیده تبریز رو نمی پسنده

  14

  6
 10. پارسا گفت:

  طرف با شاسب بلند امده مسافرت چادر بزنه ما که رفتیم اصفهان به جز یه پارک هیچ جایه دیگه نمیذاشتن مردم چادر بزنن اینطور که میشه هتلها خالی میمونه…

  14

  8
  • majid گفت:

   ما یه بار رفتیم اصفهان عید بود . تو پارک ورودی گرفتن واسه چادر زدن ولی انصافا فکر همه چیز رو کرده بودن پلیس بود گشت میزد بعد مامورهای آتشنشانی گشت میزدن و برنامه های جشن هم داشتن. شهرداری تبریز هم باید این کار رو بکنه به نظر من

   11

   3
  • رضا گفت:

   هتل خالی الان در تبریز وجود نداره چون هتل پیدا نکرده رفته تو چادر

   9

   3
 11. سعید گفت:

  همه اینها درست ولی من ۲ بار به تبریز سفر کردم متاسفانه مردم تبریز مردم مهمان نواز و خوشرویی نیستند

  11

  38
 12. Aydin گفت:

  تبریز واقعا شهر زیبایی هست و از جهاتی بهترین شهر ایران …….
  انتقاد هایی هم که بعضی دوستان مطرح می کنند ، دلیل بر عقب ماندگی تبریز نیست ، بلکه ما تبریز را به عنوان جهانشهر می بینیم و تبریز را با زیباترین شهرهای جهان مقایسه می کنیم ….
  ما باور داریم که با همت و تلاش ما مردم تبریز ، روزی شهر ما یکی از بهترین شهرهای جهان خواهد شد .
  ما تبریز را جهانی خواهیم کرد …… Yes Yes

  27

  6
 13. Sarabli گفت:

  بنده به شخصه با توجه به سفر هایی که به شهرهای دیگه داشتم همیشه حرفم اینه بود که حق تبریز خیلی بیشتر از این هاست و تعداد توریست ها به خصوص از نوع داخلی تو این شهر خیلی کم تر از اونی هست که باید باشه.نمیدونم شاید دلیلش عدم تبلیغ رسانه ها بوده.ولی به خوب مثل این که خبر هایی که تو این یکی دو سال اخیر از تبریز شنیده شده کار ساز بوده.به هر حال به امید پیشرفت روز افزون تبریز.

  27

  0
 14. سعید گفت:

  بابا تبریز چقدر حسود داره الکی میان چه حرفایی میزنند طرف اصلا تبریز نمیشناسه میگه تبریزیا روی خوشی نشون ندادن یا دوست ناشناس خیییلی الکی و چرت و پرت میگه خجالت بکشین حدایقل اینجوری حسودی نکنین

  11

  0
 15. ممد گفت:

  من خودن بچه همدانم خدای بهترین و زیباترین شهر ایران تبریز است واقعا از همه لحاظ خییییلی خوبه مردمان مهربان پارک های زیبا جاهای تاریخی دیدنی موزه های قشنگ و غذاهای خوشمزه و سوغاتی های متنوع و خیییلی چیزهای دیگه.ایران سرای من است

  12

  0
 16. ممد گفت:

  ممد همدانی اصل کامنتهای قبلی که اکثرا ممد گذاشتم من تبریزی هستم.شماهم با اسم ممد کامنت میذاری ممنونم انشاا که در مهمان نوازی لایق هموطنهای گلی مثل شما را بطور عالی میزبان خوبی باشیم .

  8

  0
 17. ناشناس گفت:

  همین جوری کامنتیدم!

  0

  0
 18. محسن گفت:

  تبریز شکی در آن ندارم مدرنترین شهر در ایران است چون همه شهر ای ایران را به چشم دیدم امید روزی که شهراهامون از تبریز الگو برداری کنن

  4

  1
 19. محسن گفت:

  تبریز واقعا شهر اولین هاست .محسن نجف اباد

  5

  0
 20. امیر گفت:

  با سلام به هم وطننان و هم شهریان خودم درسته که من یک تبریزی متعصابم اما باید و باید حقایقی را بگویم که برای پیشرفت این سرزمین پاک و اباد لازمه ببینید ما در شمال غرب ایران زمین تنها شهری هستیم که در حال پیشرفت به جلو هستیم اما همه چی اونی که ما فکر میکنیم نیست استانهای همسایه ما که مرکزسان زنجان و ارومیه اردبیل هستند هر کدام قدرت ویژه ای در منطقه ما دارند اول ارومیه که ما انها را هم گام با خودمان میبینیم یعنی گذرگاه تجارت با ترکیه و شریک ما در تجارت چون ما با انها در خوشیها و ناملایمتها کنار هم دیگر هستیم مثال در خوشیها در تجارت با ترکیه که تبریز عزیز با صنعت پیشرفته حتی در ایران حرفهای زیادی برای گفتن داره و در ناخوشیها مرگ دریاچه ارومیه که بادهای نمک یواش یواش زندگی را هم برای ارومیه و هم تبریز تنگ و تنگتر کرده و زنجان که واقعا برای ما سنگ تمام گذاشته و این شهر با داشتن بزرگ راه ها و اتوبانها و یک مکان نزدیک برای بازار تبریز نقش اساسی بازی میکنه و این امکانات به تبریز عزیز امکان را میده که اوازه شمال غرب و ایران بشه و اما اردبیل هیچ کاری برای همسایه خودش نکرده الا درد سر چون اول شهر نبود اردبیل به اندازه یکی از سهرکهای تبریز بود حالا ماشاالله برای خودشون اقا شدنند چهارمی در گردشگری هفتمی در کشاورزی ششمی در دانش و فناوری سومی در سینما هفتمی در جادهای ارتباطی و و غیره انها با کمترین امکانات ممکن در گردسگری حرف اول را در منطقه ما میزنند تو اردبیل وقتی که میخوایی از شهر حرکت کنی اولین تابلو تابلوی تبریزه این میدونید یعنی چی یک اهانت بزرگ انها با چاپلوسی این را به ما میفهمانند که شنا تبریزیها خود بزرگ بینید انه میگویند میدانید چرا اردبیل مقام ۴ گردشگری را داراست چون فرقی بین خود و تبریزیها نمگزارند انه از راه گردشگری خود را با صنعت و کشاورزی تبریز همسان کردنند ما این همه در کشاورزی سرمایه گذاشتیم دریاچه به اون قشنگی رو نابود کردیم منابع اب و برقمان را در کارخانها حیف و میل کردیم اخرس هم با اردبیل در درامد برابر شدیم حالا اینا به کنار انه با زدن تابلو تبریز در دروازه های خودشان در واقع خودشان را تبلیغ میکنند اما ما دریغ از یک تابلو اردبیل تا سراب ما تابلویی از اردبیل نداریم حتی در بستان اباد یه تابلوی کوچیک که اونم خود اردبیلیها زدنند خوب حالا باید فکری کرد که راهای زیادی براب پیشرفت اسان هست سما یه نگاهی به جاده های اردبیل بکنید انه با بزک کردن جاده های حیران پونل اسالم سرچم مشکین چه سودی را نسیب خود میکنند و ما باید هوشیار باشیم بیایید هنین تابلوی اردبیل را در وسط خیابان شهناز بزنیم

  3

  0
 21. امیر گفت:

  با سلام همه میدانیم شهر ما به شهر اولینها و فرهنگ و هنر ومدرنیته شهر غذاهای لزیز معرفه اما متاسفانه با انکه ما تبریزها همه چی داریم همه چی اما اما اما اما …..ما از یک چیز بسیار بزرگ غافل بودیم و ان گردشگری ما بدون این که با هزاران هزینه که به منابع اب و خاک خود صدمه ای بزنیم با کمترین هزینه میتوانیم حتی به اندازه صادرات نفت ایران ما درامد گردشگری داشته باشیم اما متاسفانه ما تو این صنعت که منابع بیشماری داریم که با وجود تعداد بیشمار زیاد اثار باستانی رتبه ما متاسفانه در رتبه ۱۴جا خوش کرده و اما چرا این واقعیت را نباید فراموش کنیم و به این و ان تعنه نزنیم که چرا ما رو در ردیف ۱۴ قرار داده اند که باز ما اولیم و ما سر تر از همه هستیم ووووو ببینید همشهریان عزیز شما میدانید ما مردم با غرور سربلندی هستیم چرا نباید گوی سبقت را در گردشگری از همه برباییم و باید باید باید انتقاد را بپزیریم خوب استانهایی که در گردشگری از ۱ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده اند به این شرح هستند ۱خراسان رضوی ۲مازندران۳گیلان۴ اصفهان ۵ فارس۶اردبیل۷کیش۸گلستان۹همدان۱۰ کرمانشاه۱۱ خوزستان۱۲چهارمحال بختیاری۱۳لرستان ۱۴اذربایجان شرقی خوب به این فهرست نگاه کنید ما از غافله عقبیم مثال در بین ۷ استان اول که بیشترشان رقیب دیرینه ما هستند در بین این هفت استان از خراسان رضوی تا اردبیل هزینه های سنگینی را متقبل شدنند بیایید خود را خوب بشناسم یک غرور بی جا را کنار بگذاریم دو احترام به دیگران حتی رقیبان چه اصفهان و اردبیل ووووسه اگاهی از ظرفیتهایمان چهار بینش فرهنگی خوب حالا خود را با ضعیفترین رقیبمان و همسایه دیوار به دیوارمان در گردشگری مقایسه کنیم قراره به دیگران احترام بگذاریم هر چی و هر کسی باشه حتی اردبیلیها خوب گردشگری ما با انها زمین و اسمان فرق داره ما همیشه به اردبیلیها از بالا به پایین نگاه کردیم حتی در گردسگری هر جا بحثی میشه زود میپریم جلو و میگیم شما هیچی ندارید ما همه چی داریم شهر اولینها و شهر مدرن و ساختمانهای بلند و کارخانهای زیاد و ووووو خوب اردبیلیها هم مثل همیشه در یک کلام حرفشان را خلاصه میکنند میگند برادران تبریزی عزیز حرف شما درست شما که میگین همه چی دارین پس چرا تابستانها عید تو شهرهای ما ولوین و ما را با این حرفشان کنف میکنند اونا میگن شما به گردشگر احترام قایل نیستین پس باید ۱۴باشین

  2

  0
 22. سهیلا گفت:

  سلام من خودم سه بار به تبریز سفر کردم واون شهر وخیلی دوست دارم وخیلی دوست دارم برای زندگی انتخابش کنم ولی چون فارس هستم وترکی بلد نیستم میترسم دچار مشکل شوم

  2

  0
  • ناشناس گفت:

   خب یاد میگیرین خانوم . ما ترکها واقعا با کسی مشکلی نداریم ولی واقعیت اینه که حق ما ترکها خیلی خورده شده و از بی احترامی و نژادپرستی نژادپرستان بشدت بیزاریم وگرنه ما هیچ مشکلی با کسی نداریم و همه انسانیم بصورت مساوی .

   2

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo