کوچ سرفینگ (couchsurfing) و لزوم عضویت شهروندان در این شبکه گردشگری برای تبریز ۲۰۱۸/هر شهروند یک میزبان

photo_2016-09-16_22-49-34

کوچ سرفینگ (couchsurfing) یک شبکه اجتماعی است که در آن گردشگران می‌توانند با میزبانان مهمان‌نواز هر کشور ارتباط برقرار کنند.به این ترتیب اگر گردشگری وارد ایران می شود و از محل اقامت ما استفاده می‌کند در عوض ما هم می‌توانیم به کشور آن میهمان رفته و این بار او به ما محل اقامت رایگان بدهد. به این ترتیب یک بار ما میزبان و بار دیگر میهمان خواهیم شد.
اعضای این گروه روز به روز در حال گسترش است و افراد زیادی در کشورهای دیگر به جمع کوچ سرفها پیوسته اند. اما باید خطرات آن را هم بپذیرند. برخی از افراد با چنین فرهنگی کنار نمی آیند. چون حضور آن مهمان را در خانه خود نمی توانند بپذیرند.
این شبکه اجتماعی در حال حاضر سه میلیون عضو از ۲۴۶ کشور دنیا دارد. ایده اولیه کوچ سرفینگ درخواست از مردم مهمان‌نواز دنیا برای پذیرایی از گردشگران بود، رفتار مهربانانه‌ای که برای هزاران سال در سراسر دنیا قدمت داشت. کوچ سورفینگ توسعه یافت و راه ارزان و هیجان‌انگیزی را برای گردشگران فراهم کرد.
کوچ سرفینگ ایده اقامت گردشگران در خانه‌ی میزبانان مهمان‌نواز هر کشور را مطرح کرد و این ایده با استقبال گرم مردم دنیا مواجه شد. این شبکه اجتماعی راه گردشگری با هزینه کم را هموار کرد. میزبانان کوچ سرفینگ بیشتر از گردشگران و مهاجران سابق هستند که به برقراری ارتباط با گردشگران امروزی علاقه‌مند هستند. آن‌ها با عضویت در این سایت و ارسال تصاویری از خانه و محل زندگی‌شان گردشگران را به اقامت در خانه خود دعوت می‌کنند. در این شبکه اجتماعی نه‌تنها گستره‌ای از محل‌های اقامت رایگان را می‌کنید بلکه با میزبانی مهمان‌نواز آشنا می‌شوید، که در بازدید از جاذبه‌های گردشگری مقصدتان به شما کمک شایان توجهی می‌کند. کوچ سرفینگ به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های سفر شما به کشورهای گران‌قیمتی چون هنگ‌کنگ، کره جنوبی و سنگاپور را کاهش می‌دهد. میزبانان این کشورها، بیشتر علاقه‌مند به آشنایی با فرهنگ گردشگران کشورهای مختلف، تقویت زبان انگلیسی و گاهی هم‌ صحبت در مورد همکاری تجاری هستند.couch_surfing couchsurfing.com در سال ۲۰۰۴ برای امکان برقراری ارتباط میان گردشگران و میزبانان در دسترس عموم قرار گرفت. این وب‌سایت امکانات بسیار بیشتری از سایر شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک در اختیار اعضایش قرار می‌دهد. عضویت در این شبکه اجتماعی رایگان است.

امکانات کاربر مقابل بر یکی از ۳ گونه زیر است:
خدمات کامل (گزینه Yes یا Definitely): که شامل تدارک جا برای خواب و راهنمای گردش در شهر می‌شود.
گردش (گزینه Coffee or Drink): که شامل راهنمای گردش در شهر می‌شود اما فراهم نمودن جا برای خواب را ندارد.
سفر در حال حاضر (گزینه Traveling at the moment) که هیچ الزامی را برای کاربر در بر نمی‌گیرد.
البته در هنگام ایجاد حساب کاربری، هر کاربری باید خدماتی را نیز که می‌تواند به دیگر کاربران ارایه دهد را مشخص نماید.

کاوچ سرفینگ که معنی کلمه به کلمه اش کاناپه گردی است یک شبکه اجتماعی است که بین مسافران و مردم محلی ارتباط برقرار میکند و از بیشتر از ۲۳۰ کشور دنیا عضو دارد که تعداد اعضای آن از یک و نیم میلیون نفر گذشته است. ارتباطی که باعث دوستی و تبادل فرهنگ‌ها و تجربه هاو قسمت کردن مهمان نوازی و آسان شدن مسافرت کردن در دنیا می‌شود.

سیستم اصلی این شبکه بر “Hosting” و ” Surfing” می چرخد، Surfing به معنای اقامت یک مسافر در منزل یک شخص بومی به عنوان مهمان و به طور رایگان است، یعنی هر وقت کسی از شهری دیگر یا از یه کشور دیگر به شهر شما آمد با شما از طریق اینترنت تماس خواهد گرفت که آیا امکان آن هست چند روز را مهمان شما باشد یا نه، Hosting به معنی میزبانی و مربوط به آن فرد بومی است که به مسافر اقامت می‌دهد، رایگان بودن این سیستم به این معنا نیست که میزبان باید برای مسافر پول خرج کند، و میزبان هم حق ندارد برای فراهم کردن مهم اقامت از مسافر پول بگیرد، و مسافر هم حق ندارد خرجی به گردن میزبان بگذارد و نباید از سیستم سو استفاده نماید، اگر میزبان خواست برای مسافر کمی خرج کند و مثلاً به غذا مهمان نماید، صرفا از روی مهمان نوازی است نه از روی دایره وظایفی که از طریق عضو شدن در سایت قبول کرده‌است.
در قبول مهمان یا میزبان باید به رفرنسها و فیدبکهایی که مهمانان و میزبانان قبلی به آن فرد داده اند توجه کرد تا با آگاهی واطلاعات بیشتری اقدام شود.
گفتنی است زبان پارسی به عنوان زبان رایج بیش از ۱۱ هزار نفر شناخته شده است. این آمارها نشان می‌دهد تعداد کاربرانی که از ایران به عنوان سفیر عضو این سایت شده‌اند حدود ۷ هزار نفر و ایران چهل و نهمین کشور در Couch Surfing است.
از بین افراد تنها ۸ درصد از سوی این سایت تایید شده‌اند و حدود ۶ درصد هم از نظر اخلاقی ضمانت شده‌اند. اما بقیه اعضا – یعنی بیش از ۸۰ درصد اعضا- تایید یا از نظر اخلاقی ضمانت نشده‌اند. شاید ا

ین موضوع کمی نگران کننده به نظر برسد چون فردی که به عنوان سفیر وارد این سایت می‌شود در واقع اعلام آمادگی می‌کند که میزبان دیگر سفیران باشد یا آنها را در خانه خود بپذیرد. اما از سال ۲۰۰۴ تا اوت ۲۰۱۱ که بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ دیدار و میزبانی انجام شده اتفاقی رخ نداده است.
میزبانان با میزبانیشان این امکان را دارند که بدون ترک کردن محل زندگیشون صرفاً با Host کردن مسافران یا Surfer هایی که با نژاد ها، مذهب‌ها و سنت‌های مختلف از همه جا دنیا می‌آیند و چند روز زندگی کردن با آن‌ها علاوه بر اینکه با فرهنگشان، با تجربه‌های شخصیشان و با آدم‌های جدید زیادی آشنا می‌شوند و با زنده نگه داشتن سیستم مسافرت کردن را با از بین بردن هزینه محل اقامت برای خودشان هم بسیار ساده و ارزان می‌کنند. مسافران که در این شبکه به آنها Surfer گفته میشود علاوه بر کم شدن هزینه اقامت از هزینه سفرشان این امکان را دارند که چند روزی را با میزبانشان از یک فرهنگ دیگری زندگی کنند و با عمق فرهنگ و زندگی و سنّت‌های کشور میزبان آشنا شوند و از اطلاعاتشان استفاده کنند، یعنی به معنای واقعی کلمه به جایی که مسافرت می‌کنند، با سایر فرهنگها آشنا شوند.

علاوه با این در هر شهری اعضا دورهمی هایی با عنوان CouchSurfing Gathering برای دور هم جمع شدن اعضای محلی و Surferها ترتیب می دهند که هم برای آشنایی بیشتر اعضای محلی با همه و همچنین برای گسترش روحیه کوچ سرفینگ است.

مزایای کوچ سرفینگ
در کنار مزیت روشن کوچ سرفینگ یعنی اقامت راحت و مجانی، بهره بردن از میزبانی مهمان‌نواز که جاذبه‌های گردشگری مقصد سفرتان را به شما معرفی و گاه شما را همراهی می‌کند سرمایه بزرگی محسوب می‌شود. میزبان شما برای بازدید از بهترین نقاط مقصد سفرتان که گاه از چشم کتاب‌های راهنمای گردشگری هم دور مانده، بهترین راهنما است. همچنین او می‌تواند در نحوه بهینه کردن سایر هزینه‌هایتان به شما کمک کند. تجربه نشان داده دوستی‌هایی که در کوچ سرفینگ شکل‌گرفته‌اند بسیار صمیمی‌تر از آن است که بعد از پایان سفر فراموش شوند. مزیت دیگر سفر از طریق کوچ سرفینگ این است که شما نیازی به تهیه از غذا از رستوران ندارید. می‌توانید همانند زندگی در محل سکونتان مواد اولیه غذایی تهیه‌کرده و در آشپزخانه میزبانتان غذای سالم و ارزان‌تری تهیه کنید.

آیا سفر از طریق کوچ سرفینگ امنیت کافی به همراه دارد؟
درحالی‌که بسیاری از رسانه‌ها شما را از همراهی افراد ناشناس در سفر منع می‌کنند، سامانه هوشمند کوچ سرفینگ می‌تواند برای شما اطمینان خاطر ایجاد کند. در قدم اول شما نوع میزبان خود را بر اساس جنسیت و تأهل یا تجرد انتخاب می‌کنید. سپس می‌توانید اطلاعات شخصی به اشتراک گذاشته هریک از میزبانان را بررسی کنید. نکته‌ای که بیش از همه به شما اطمینان خاطر می‌دهد، بازخورد تجربه‌ها و گزارش‌هایی است که سایر گردشگرانی که قبلاً در خانه میزبان اقامت داشته‌اند روی صفحه میزبان منتشر کرده‌اند. با مطالعه این بازخوردها می‌توانید درباره شخصیت و رفتار میزبانتان دید دقیق‌تری پیدا کنید. برای جزییات هم می‌توانید با گردشگرانی که این بازخوردها را نوشته‌اند ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها درباره‌ی شرایط سفر و نحوه برخورد میزبان سؤال کنید. علاوه براین‌ها میزبان‌ها هم می‌دانند اگر گردشگران از پذیرایی آن‌ها رضایت نداشته باشند بازخورد مناسبی از آن‌ها منتشر نمی‌کنند و برای پذیرایی از گردشگران بعدی با مشکل مواجه خواهند شد. در پایان هم می‌توان گفت ۳ میلیون عضو این شبکه اجتماعی پشتوانه‌ای برای اعتبار و امنیت سفر از طریق کوچ سرفینگ است.

چگونه گردشگری خوبی برای میزبانمان باشیم؟
باید در نظر داشت که استقبال میزبان از شما به این معنی نیست که وی می‌تواند تمام‌ وقت و محل اقامت خود را در اختیار شما قرار دهد. میزبانان بیشتر با هدف آشنایی و مصاحبت با گردشگران از آنان پذیرایی می‌کنند. بنابراین همزمان با آنکه سعی می‌کنید در برنامه‌های میزبانتان اختلال ایجاد نکنید کمی هم برای مصاحبت و همراهی با میزبانتان وقت بگذارید. گرفتن هدیه و دعوت متقابل از او برای سفر، می‌تواند خاطره شیرینی برای او به‌جای بگذارد. به خاطر داشته باشید اگر از پذیرایی میزبانتان رضایت داشتید، برای او بازخورد صمیمی و دوستانه‌ای در صفحه شخصی‌اش در کوچ سرفینگ به یادگار بگذارید، تا دیگر گردشگران هم شانس مصاحبت با میزبانی مناسب را داشته باشند

وبسایت کوچ سرفینگ www.couchsurfing.com

 

24
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱ پاسخ

 1. Babi492 گفت:

  سایت خوب و تاثیر گذاری هست ولی متاسفانه این سایت چند تا محدودیت در داخل کشور داره:
  ۱- به همه توریست ها نمیشه اعتماد کرد و حتما باید در انتخاب مهمان به کامنت های مردم و trusted بودن اون و … دقت کافی کرد
  ۲- قوانین داخل ایران محدودیت های بیشتری نسبت به اکثر کشورها داره. در صورتی که شما ناخواسته host بشین برای یه خواننده خارجی، کسی که فعال سیاسی بوده، کسی که ممکنه جاسوس باشه، کسی که بعدا معلوم بشه فعالیت غیر مجاز در کشور کرده و … یه جورایی باید پاسخگوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی باشید.
  البته اصولا هر کسی وارد مملکت میشه باید توی مرزهای مملکت غربال بشه، ولی چون این سایت ها توی ایران به رسمیت شناخته نشده و کاملا جا نیفتاده، هرکس با خارجی ها نشست و برخاست زیاد بکنه یه جورایی پیه بعضی چیزها رو هم باید به تنش بماله
  ۳- فرهنگ هر قسمتی از مردم دنیا باهم متفاوته، اگر میخواین میزبان کسی باشین باید قبول کنین که بعضی از حرکات اونها که در فرهنگ ما توهین محسوب میشه بهتون بر نخوره. مهمانی داشتم از روسیه که قبل از اینکه بره توی تخت لباس زیرش رو هم درمیاورد وسط اتاق و میرفت تو تخت!! خب کمتر کسی هست که توی خونه و پیش خانوادش همچین چیزی رو بپذیره

  16

  1
 2. پیمان گفت:

  این مساله رو هم باید در نظر داشته باشید که میزبان شما متعهد به دادن اتاق و یا حتی تخت جداگانه برای شما نیست در اکثر کشورها که برعکس ایران خانه ها مساحت کمی دارن اکثرا میزبانان در گوشه ای از هال نیمکت یا مبلی رو برای خواب و استراحت به شما می دهنددر ضمن در تایید و پیرو صحبتهای دوستمون باید بگم که عضو شدن در این سیستم با توجه به فرهنگ ما بیشتر به درد کسانی که مجرد و خانه مستقلی دارند می خوره

  5

  0
 3. majid گفت:

  باید زبان انگلیسی رو بلد باشیم تا بتونیم همچین کاری بکنیم که اکثر ایرانیان بلد نیستن انگلیسی حرف بزنن

  4

  0
 4. عزیز کجوری اینستا aziz.travels گفت:

  سلام… هر حرکتی ریسک داره… اما اگه عاقلانه باشه خوبه

  0

  0
 5. عزیز کجوری اینستا aziz.travels گفت:

  چطور میشه ثبت نام کرد برا couchsurfing

  0

  0
 6. منیر گفت:

  دوستان
  این سایت بخاطر مشکلات امنیتی و فعالیت غیرقانونی فیلتر شده و یکی از دوستام یه مهمان خارجی دعوت کرده بود که گرفتنش و می گفتن مهمانش جاسوس بوده و از خونه رفیق ما که نزدیک یک موسسه دولتی بوده کلی عکس و فیلم گرفته بوده .
  من که موافق نیستم .

  0

  0
 7. مهرداد گفت:

  سلام دوستان
  من هم با نظر منیر موافقم چون برای یکی از رفیقام هم مورد مشابه پیش اومد و بخاطر همکاری با یک جاسوس چند سال براش زندان بریدند.

  1

  0
 8. عزیز اشترزاده گفت:

  باسلام واحترام، مردم ایران و خصوصا هموطنان آذری زبان که بسیار خون گرم و اهل رفت و آمد هستند مشتاق و آماده همکاری در این زمین‌ها هستند ای کاش زمینه ای فراهم شود تا محدودیت‌ها کم شده و آزادی بیشتر شود.باتشکر

  2

  0
  • ناشناس گفت:

   ممنون از شما. فقط با عرض معذرت تصحیح میکنم تورک زبان. آذربایجان فقط اسم سرزمینه نه اسم زبان و نژاد ما. این دسیسه رسانه هاست که تازگی ها مد شده میگن آذری زبان که کاملا اشتباهه.

   1

   0
 9. ناصری گفت:

  من می‌خواستم میزبان یکی بشم حالا با همون اسم و اکانت کوچ سرفینگ برام پیام اومده کارت غیرقانونیه و اگه حذفش نکنی پیگرد قضایی داره. دلیلشونم اینه که این اپ فیلتره!! انگار همه اپ‌هایی که استفاده می‌کنیم آزاده. میگن کارتون ضربه به صنعت توریسمه. از اون حرف‌هاستا. مملکت نیست که حس می کنم کره شمالی هستم.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo