معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: استفاده از چمن وارداتی برای استادیوم یادگار امام (ره) تبریز با اهداف و اصول اقتصاد مقاومتی در تضاد است و بر همین اساس تصمیم به استفاده از چمن داخلی در این ورزشگاه گرفته شد.

nejati-2-of-30

به گزارش تبریزمدرن به نقل از تبریزمن ، محمدصادق پورمهدی روز پنجشنبه در بازدید از روند تعویض چمن استادیوم ۷۰ هزار نفری یادگار امام (ره)، افزود: طبق قرارداد منعقده با پیمانکار طرح تعویض چمن و اجرای سیستم هیتینگ نیز، بندی برای واردات چمن از ترکیه وجود نداشت و در آن بر استفاده از چمن داخلی تصریح شده است و بر همین مبنا امروز شاهد پهن چمن داخلی کاشت شده در کرج هستیم.

وی اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح نیز استفاده از چمن خارجی مطرح نبود ، اما پیمانکار در میانه های اجرای طرح هیتینگ این موضوع را مطرح کرد که مساله با مخالفت وزارت جهاد کشاورزی مواجه و موضوع منتفی شد، زیرا قرنطینه چمن وارداتی و طولانی تر شدن فرآیند آن، زمان اجرای طرح را طولانی تر می کرد.

nejati-3-of-30

پورمهدی با اشاره به حمایت های مدیریت استان از واردات چمن و حل مشکلات مربوط به گمرک، تشریح کرد: در هر حال واردات چمن از کشور خارجی مستلزم صدور مجوزهای لازم از سوی نهادهای ذیربط بود و در شرایط موجود امکان ورود چمن از ترکیه به تبریز مقدور نبود.

وی ادامه داد: با برگزاری نشست مشترک بین مدیران شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی با مسئولان ارشد استانی و اداره کل ورزش و جوانان، مقرر شد چمن داخلی با بذر هلندی در ورزشگاه یادگار امام مورد استفاده قرار بگیرد که در حال حاضر نیز مرحله پهن آغاز شده و تا زمان برگزاری هفته هشتم بازی های لیگ برتر آماده خواهد شد.

پورمهدی یادآور شد: هرچند کیفیت چمن داخلی شاید با چمن خارجی قابل قیاس نباشد، اما باید توجه داشت که چمن به کار گرفته شده در استادیوم یادگار امام بهترین نوع داخلی است و هیچ نگرانی از بابت آسیب دیدن چمن حداقل تا یک سال آینده وجود ندارد.

nejati-5-of-30

وی اضافه کرد: بر اساس اهداف و برنامه های مربوط به اقتصاد مقاومتی ، در حالیکه امکان استفاده از چمن تولید داخل در استادیوم وجود دارد نیازی به واردات آن از کشورهای خارجی نیست.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه از واردات دانش و فناوری مربوط به کشت و نگهداری چمن در بهترین شرایط استقبال می کنیم، گفت: در این زمینه به پیمانکار طرح نیز اعلام کرده ایم در صورت انتقال فناوری مربوطه ، نهایت همکاری و مساعدت های لازم را از سوی مدیریت استان انجام می دهیم.

photo_2016-09-22_12-08-43
پورمهدی، احتمال هرگونه منافع شخصی در استفاده از چمن داخلی در استادیوم یادگار امام را رد کرد و افزود: هیچ ارتباطی بین مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و صاحب مزرعه چمن مورد استفاده در ورزشگاه وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، پیمانکار طرح تعویض چمن و سیستم هیتینگ ورزگاه یادگار امام (ره) تبریز نیز در این بازدید با ابراز نارضایتی از امکان پذیر نبودن واردات چمن از ترکیه، گفت: وقتی مسئولان اجازه واردات چمن را ندادند بسیار ناراحت و متاثر شدیم، زیرا تمام مراحل زیرسازی این طرح برای چمن های همزاد و متناسب انجام شده بود.

شاهین استادجو افزود: اما در شرایط کنونی بهترین نوع چمن داخلی در استادیوم یادگار امام در حال پهن است و به دلیل اینکه این چمن بیش از یک فصل فوتبالی نمی تواند جوابگو باشد، خزانه ای در محل ورزشگاه برای کشت چمن ذخیره تدارک دیده شده است.

وی اظهار کرد: چمن کاشته شده در خزانه، سال آینده و پس از اتمام لیگ برتر به جای چمن پهن شده کنونی، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

nejati-7-of-30

 

طرح تعویض چمن و اجرای سیستم هیتینگ ورزشگاه یادگار امام تبریز از مصوبات سفر استانی هیات دولت به آذربایجان شرقی است که برای آن اعتباری معادل ۳۰ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

عملیات اجرایی این طرح از پنجم خرداد ماه سالجاری و بلافاصله پس از آخرین بازی تیم تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا آغاز شده است.

nejati-9-of-30